Divadlo Komedie

Korunovace

Premiéra: 4.10.2015. Překlad: Jiří Vondráček. Dramaturgie: Markéta Bidlasová. Scéna: Janusz Mazurczak. Kostýmy: Justyna Gwizd. Režie: Norbert Rakowski.
1:25x | Poslední uvedení: duben 2016.

Osoby a obsazení
Matěj - Vojtěch Štěpánek
Král - Vilém Udatný
Žena - Kristýna Leichtová
Manželka - Anna Fišerová
Matka - Eva Lecchiová
Otec - Rudolf Stärz
Bogna - Natálie Řehořová
Pacientka - Ivana Wojtylová
Kámoš - Jiří Racek

Pozoruhodný příběh o dospívání jednoho Matěje a o bolestném procesu, kterak ovládnout svůj život, dát mu autentický rozměr a vlastní směr, o mnohdy velmi komických pokusech vymanit se z nadvlády rodičů, partnerek a stereotypů, a také z vlastního strachu a pohodlnosti. Matějův „vnitřní král“ je nesmlouvavý a náročný, jeho komentáře jsou vtipné, přesné i nesnesitelné. Ale dostane se k moci, nebo zůstane navždy jen umlčitelným vnitřním hlasem...?
14!

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Komedie
Hodnocení inscenace
Redakce
69 %
Uživatelé
66 %
6651000
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 60 %
(zadáno: 5.6.2016, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
Herecky velmi dobré, zajímavé a poměrně výstižně osobní téma, ale nějak z toho na mě nepřešlo tolik emocí, kolik bych čekala.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 3.5.2016, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Soubor Company.cz představil text, který je přínosné poznat, zpracování však nebylo ničím nadprůměrné. Režijní uchopení sice celkově obstojné, ale jeho hlavním problémem bylo, že režisér nezkoordinoval herce, kteří se nesehráli a nevytvořili jednotný styl. Také úroveň jejich výkonů byla nevyrovnaná, od výborné A. Fišerové až po V. Udatného, jenž se s „alter egem“ hlavního hrdiny téměř minul. Mně osobně se po tomto souboru, který musel kvůli neudělení grantu ukončit činnost, stýskat nebude, ale v pražské divadelní síti jsou uskupení a scény, co si podporu zaslouží podstatně méně (nebo vůbec).
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 10.3.2016, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
U téhle hry je velkou výhodou být cílovou skupinou. Člověk totiž z jeviště slyší myšlenky a dialogy, u kterých má neodbytný pocit, jako kdyby je Modzelewski opsal i z jeho života. Ironie a nadhled tvoří celkem zábavnou směs s vtíravými a nepříjemnými otázkami, zda člověk nestojí na podobném rozcestí jako hlavní hrdina Matěj. Dvojjedinost hlavní postavy (V.Štěpánek a V.Udatný jako jeho podvědomí) dává možnost nahlédnout situace z různých úhlů pohledu - toho korektního, kdy se člověk chová, jak se od něj očekává, i ty toho druhého, mnohem spontánnějšího.
Pavla Haflantová 70 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Trefný pohled do života třicátníků. I když se jedná o oblíbené a často omílané téma, Modzelewski dokázal vytvořit pravdivou divadelní zkratku, aniž by přitom musel sáhnout ke karikatuře či přehnané nadsázce.
Polský inscenační tým odvedl skvělou práci a herci tak měli na čem stavět. Rozhodně stojí za zhlédnutí!
Michal Novák 70 %
(zadáno: 28.10.2015, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Kdybych chtěl být patetický, pojmenuju tuto hru jako jednu z nejdokonalejších autobiografií, jelikož má frapantní přesah do našich životů. I já se v tom Matějovi setsakra poznával a rozuměl tomu vnitřnímu hlasu. Hlavními devízami hry jsou autentické pohledy na situace běžné i „reálných katastrof“. Skenovací proces vtipně rozehraný skrze „vnitřního krále“ nabídne i závěrečnou katarzi. Herci inscenaci dali, co hra potřebuje, tedy civilnost s tragikomickým dovětkem a emocionální různorodost. Kladem inscenace je i střídmá režie Norberta Rakowského nebo scénografické postihnutí Matějova nitra.
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 16.10.2015, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
75% viz blog
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 16.10.2015, počet hodnocení: 1432)
přínosný / zajímavý komentář
Terapie mírným šokem skrz autenticitu náhledu do nelichotivých zákoutí našich duší, ložnic, obýváků a kuchyní, která výstižně pojmenovává nepříjemné a škádlí až provokuje letargicky ukolébané vnitřní hlasy.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Lumca 70 %
(zadáno: 9.3.2016, počet hodnocení: 326)
přínosný / zajímavý komentář
65 %
GarciaMadero 60 %
(zadáno: 10.2.2016, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Znáte ty chvíle po představení, kdy si říkáte, že jste to už někde viděli, slyšeli, četli, ale nevíte, kde a je vám to úplně jedno? Tak přesně to mě potkalo po téhle hře. Korunovace neurazí ani nenadchne.
Blanuli 60 %
(zadáno: 22.8.2016, počet hodnocení: 27)
Petrr 70 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 210)
Marcela 70 %
(zadáno: 18.1.2016, počet hodnocení: 407)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.