Vršovické divadlo MANA

M*A*S*H

Premiéra: 22.6.2021 | 2:40
Překlad předlohy: Martina Neradová. Dramaturgie: Věra Mašková. Výprava: Michal Syrový. Režie: Petr Svojtka.
Divadelní adaptace slavného amerického seriálového fenoménu, odehrávajícího se na válečném poli během vojenského konfliktu v Koreji, kde se nachází nemocnice těsně za frontovou linií. Nezvyklý pohled na válku a humor jako mocná zbraň proti šílenství světa. Humor, někdy hodně černý, je obranou proti hrůzám, jimž musí lékařský tým denně čelit. Neobvyklé situace vyžadují neobvyklá řešení. Řada svérázných lidiček, uvězněných ve vojenském drilu, čelících jedné bizarní situaci za druhou...
Vršovické divadlo MANA
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
56 %
56141000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
26.4.19:30 vstupenky
22.5.St19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
7.9.2022 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
Převedení tak slavného fenoménu na jeviště není nic snadného. Vlastně ani nejsem přesvědčen o tom, jestli je dobré podobné pokusy činit. Režisér P. Svojtka a dramaturgyně V. Mašková se o to v Divadle MANA pokusili a nutno uznat, jejich inscenace se stala plnohodnotným a hlavně hravým divadelním tvarem. Tvůrci se naštěstí nesnažili známou látku imitovat ani nijak parodovat, přičemž herci decentně vycházeli z televizních předobrazů svých postav a jen v náznacích na ně odkazovali. V tomto směru byla nejzdařileji uchopena figura plukovníka Blaka L. Jurkem. Příjemná podívaná.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Veronitytomano  50 %
20.2.2024 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Tady těžko hodnotit. Seriál patří k naprosté špičce, kterou těžko něco překoná. Velké plus se pokusit o divadelní představení. Odvaha se cení. Za mě představení hezký průměr. Nepřekvapí, ale pobaví. Snaha byla a výsledek není špatný.
BaNaNa  40 %
31.10.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Jsem velkým fanouškem naprosto dokonalého seriálu a konec konců i filmu. Měla jsem trošku obavy toto představení navštívit možná i proto, že jsem byla ovlivněná kvalitou tv i filmové verze. Představení nezklamalo, ale ani nenadchlo. Očekávání to rozhodně nepředčilo. Spíše slabší průměr. Ale i snaha se počítá.
Will_Scarlet  60 %
14.3.2023 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Vystihuje to šílenství, které válka přináší. Vtipné je to spíš v detailech než vcelku, nebo v jednotlivých scénách, což jsem úplně nečekala. Je to adaptace knihy (nikoli seriálu, třebaže je to tak prezentováno) a ta je přeci jen trochu jiná než byl seriál. Toho ducha předlohy to ale podle mě vystihlo docela obstojně. Herci skvělí (je moc dobře, že své předobrazy pojímají po svém). Ale je to ta věčná otázka, jestli vůbec jde některé věci adaptovat na divadlo. Tohle je rozhodně dobrý pokus. 65%
Čiko  60 %
6.7.2022 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
55% Rozhodl jsem se inscenaci navštívit, protože Petr Svojtka udělal dobře předchozí Ajťáky. Já nejsem fanouškem kultovního seriálu MASH. Asi i proto mě to nijak zvlášť nezasáhlo. Ale věřím, nenároční fandové seriálu si mohou přijít na své. Za mě lepší průměr.
Kandonak  70 %
15.3.2022 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Mám Mash moc rád a ocenuji uz jen to,ze se nekdo pokusil o divadelni adaptaci.Misty slabsi ale jako celek me to bavilo.
R.JELEN.21  40 %
26.1.2022 | 242 hodnocení
+ souhlasím
Já nechci být zlá, ale viděla jsem již lepší. Je to těžké vzít něco tak kultovního a dát tomu formu představení. Myslím, že by se to dalo udělat lépe.
Denisa H.  60 %
1.1.2022 | 377 hodnocení
+ souhlasím
Zinscenovat tuhle předlohu dle mě vyžaduje hodně odvahy a hlavně zapálení. Ani jedno se adaptaci nedá upřít, nicméně je to tak známý a kvalitní seriál, že není vůbec lehké diváka přesvědčit. Problém byl, že to celé prostě drhlo. Nevím, kolikrát už soubor inscenaci odehrál, ale možná si to jen ještě potřebuje trochu sednout. Chyběl mi humor pro seriál typický, nadhled a lehkost (i v těžkých situacích). A umění opravdu dojmout, když na to přijde. Ač jsem psala o absenci humoru, rozhodně to není tak, že by se člověk nesmál - směje se vlastně skoro pořád :-) + Kalina, Klimeš, Černý. - Hornáčková.
Šípal  20 %
29.12.2021 | 215 hodnocení
+ souhlasím
Myslel jsem, že je to představení ochotníků a říkal jsem si "no jo, aspoň že je to baví." Ale pak jsem zjistil, že režisér a někteří herci jsou profíci. A pak jsem zjistil, že tento režisér dělal i Ajťáky a bylo mi vše jasné. Tady je to ještě mnohem horší, byť ze stejných důvodů. Všechno je postavené na první dobrou, bez jakékoliv úcty k postavám nebo k předloze. Prostě řekněte pár povědomých jmen a nechte lachtany tleskat. Neřešte motivace, gradaci, situace, ani výrazové prostředky. A na konci zazpívejte znělku, a hlavně s úsměvem, byť je to píseň nabádající k sebevraždě. Hanba vám.
Terezak  80 %
22.6.2021 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Povedené, svižné, dobrá scéna i kostýmy
a sympatičtí herci, často podobní seriálovým předlohám (plukovník Blake, Radar, třešnička je J. Lábus v amplionu). Žádná postava není navíc, ve hře nejsou hluchá místa a hra rychle utíká.
První setkání s vršovickým divadlem, které mě nalákalo na další návštěvu.
Viděno na letní scéně v Heroldových sadech.
Applejuice  60 %
28.1.2024 | 367 hodnocení
Ferouser  70 %
24.4.2023 | 30 hodnocení
Firestone  50 %
16.11.2021 | 45 hodnocení
HawkeyeSaw  70 %
22.6.2021 | 221 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.