Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Krvavá svatba

Premiéra: 25.10.2013 | Obnovená premiéra: 13.5.2016 | 2:35
Překlad: Vladimír Mikeš. Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Scéna: Milan David. Kostýmy: Tomáš Kypta. Hudba a režie: Michal Lang.
Poslední uvedení: leden 2017.
Drama jednoho z největších dramatiků a básníků dvacátého století, plné divokého temperamentu, nezkrotnosti a v neposlední řadě také zvláštní poezie, hudby a fascinující symboliky, která vychází z lidové obrazivosti, rituálů, písní a legend. Strhující hra o mužském a ženském údělu a nemožnosti umlčet v sobě vášeň a milostné touhy, přestože hrozí katastrofou. Jaký bude osud nevěsty, když v den, kdy se otevírá země a sázejí nové stromy, skropí její svatební šaty krev ženicha i bývalého nápadníka? Jak se cítí Matka, která tuší, že přichází hodina krve? Jak a proč se muž stává mužem a žena ženou...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
73 %
7331000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 60 %
Jiří Landa 60 %
Lukáš Dubský 50 %
Michal Novák 60 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  60 %
20.2.2018 | 1648 hodnocení
Jiří Landa  60 %
9.4.2014 | 3021 hodnocení
+ souhlasím
55% Sami tvůrci přiznávají, že inscenace nemůže natolik vyznít v jiném prostředí než v DpP, pro nějž koncepce vznikala. To se projevilo především ve scénickém řešení, dekorace skládající se z mnoha dveří se na jeviště Div. Komedie prostě nevešla, na což doplatila zejména závěrečná scéna. Dovedu si představit, že by mohla být dost působivá, nicméně v „povodňové“ verzi byla k vidění jen její upocená tvář (tedy zejména tváře techniků snažících se dveře bezpečně položit). Nicméně kvůli výkonu Z. Slavíkové v hlavní roli se půjdu na plnohodnotnou verzi rád podívat. Snad to bude co nejdříve...
Lukáš Dubský  50 %
15.3.2014 | 1116 hodnocení
+ souhlasím
Tragický příběh, který hra vypráví, má jistě potenciál zaujmout i dnešního diváka. Jenže inscenaci Divadla pod Palmovkou se příliš nedaří vytvářet hutnou atmosféru, nedokáže gradovat napětí, a tak místy poněkud nudí. Člověk by čekal, že na scéně uvidí horkokrevné Španěly, místo toho se mu dostane studeného nasvícení, stroze jednajících postav a promluv plných dlouhých pauz. Jako kdyby Lang inscenoval spíš severské drama než příběh odehrávající se na jihu Španělska. Potěší celkem zajímavé herecké výkony.
Michal Novák  60 %
4.11.2013 | 1149 hodnocení
+ souhlasím
Potěší především výkony herců. Pokud se tvorba „nového“ Divadla pod Palmovkou dočká takových znamenitých interpretací, máme se nač těšit. Režisér Michal Lang skvěle rozehrává symbolickou rovinu a rituální východiska známého příběhu, opíraje se o zajímavé scénografické řešení. Jenom…jak to říci…druhá polovina vzešla z dramaturgické dílny uspavače hadů.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Maxim de Winter  80 %
18.5.2016 | 91 hodnocení
+ souhlasím
Lorcova Krvavá svatba je jedno z mých oblíbených děl. Čekal jsem pár let, až se inscenace vráti na prkna DpP v důsledku povodní. A čekání se vyplatilo. Zuzana Slavíková mě opět nezklamala a zahrála roli matky opravdu bravurně. Jan Teplý v roli luny byl též vynikající. Líbila se mi kombinace s písněmi, jen v určitých místech byla insecance trochu "zabržděná", ale mohlo to být tou obnovenou premiérou, že incenace není ještě příliš zajetá. Určitě bych ale šel znovu.
Veronika H.  80 %
26.9.2016 | 23 hodnocení
Togaf  60 %
10.11.2013 | 174 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.