Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Laskavé bohyně

Premiéra: 26.2.2016 | 3:00
Překlad: Ladislav Stýblo (podle překladu Michaly Markové). Dramaturgie: Iva Klestilová. Scéna: Jan Dušek. Kostýmy: Tomáš Kypta. Výběr hudby a režie: Michal Lang.
Úspěšná slovenská dramatizace známého amerického románu. Fiktivní paměti Maxmiliána Aueho zachycují s nebývalou otevřeností, přesností a historickou věrností osudy mladého, dobře zajištěného, vzdělaného a víceméně „slušného esesáka“, který se stal masovým vrahem. Silný a dramatický příběh plný nadšení, oddanosti, ukrývané sexuální touhy, přátelství, ale i chladné a syrové racionality, citové vyprahlosti či nejrůznějších vnitřních běsů odhaluje s děsivou názorností obrovské nebezpečí číhající za určitých okolností na kteréhokoliv člověka...
15!  
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
80 %
80841000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (92)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
75% - Nesmírně hutná inscenace, která v člověku nějakou chvíli zůstane. Je dobré na ni jít připraven stran tématu, protože z některých scén se dělá vážně nevolno.
Výborné obsazení a herecké výkony, zejm. J. Teplého (v druhé polovině ještě výraznější a lepší) a O. Veselého. Na působivosti inscenaci přidává i jednoduché, ale efektní scénické řešení a kostýmy.
(Viděno zatím bez znalosti literární předlohy.)
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 13.10.2017, počet hodnocení: 951)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pokoušet se o převod Laskavých bohyní v jejich celistvosti je takřka automaticky odsouzeno k neúspěchu, autor dramatizace D.Majling proto šel cestou vypreparovat z románu příběhovou kostru a doplnit ji na konci výrazným apelem. Jan Teplý ztvárnil Aueho velmi sugestivně, přitom ale zbytečně netlačil na pilu. Žádný přerod charakterního člověka v loutku plnící strašlivé rozkazy se ale nekoná, Aue si nesl schopnost podílet se s klidným svědomím na zločinech již od počátku. Stejně jako je po válce schopný hladce vplout do normálního života. Více viz blog (více v článku na blogu)
Lukáš Holubec  70 %  Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 696)
+ přínosný / zajímavý komentář
Jedinec, který na jedné straně trpí rodinnými problémy a problémy s nepřiznanou homosexualitou, na straně druhé je součástí německého oddílu hromadně popravující Židy a další Untermenschen na východní frontě, je dohnán svými běsy. Z knižní předlohy se podařilo vytáhnout to hlavní a poměrně zajímavě děj poskládat. Trochu trpí herecká souhra, některé scény výrazněji převyšují jiné, ale atmosféra a výpovědní hodnota zůstává na vysoké úrovni. Jan Teplý si s ústřední rolí poradil velmi dobře (byť mi jeho mluvený projev až moc připomíná Michala Dlouhého), čímž povyšuje inscenaci na slušný nadprůměr.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 3.11.2016, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
65%. Nadčasový příběh o tom, jak lze vlivem okolností ztratit kontrolu nad svými činy a stát se zrůdou. Dramatizace je trochu nedůsledná v používání monologů a (jak zmiňuje i J. Landa) nenávaznosti jednotlivých obrazů. To se promítlo i v inscenaci, která se možná příliš soustředí na zobrazení a neklade dostatečný důraz na vyznění principů. S hlavní rolí se J. Teplý popral, ale potenciál postavy přece jen skýtá rozmanitější odstíny, k nimž by ho měl režisér důsledněji vést. Dílčí výkony ve vedlejších rolích nebyly špatné, ale soubor celkově nepůsobil sehraně.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 4.5.2016, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Zdařilá adaptace vybrala z románu to nejdůležitější a vytvořila poutavý dramatický příběh. Inscenace je postavena sice na jednotlivých výstupech, jež na sebe zcela nenavazují, jsou ale poskládány tak, že ve výsledku propojí životní cestu hlavního hrdiny s něčím víc než jen osobní výpovědí - nahlíží na zrůdnost dané doby v širších souvislostech. J. Teplý přesně vystihuje různé stránky Maxova charakteru a přestože je typickým antihrdinou, dokáže v určitých situacích umně poodhalit jeho lidštější tvář. Setkání J. Teplého s M. Langem herci prospělo, jeho profesní posun je v poslední době zřetelný.
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 27.4.2016, počet hodnocení: 1500)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, dle tvůrců věrna v tomto ohledu své románové předloze, je jakýmsi nemilosrdně zákeřným trenažérem odolnosti našich smyslů a současně také výmluvným otazníkem, který po zhlédnutí zaměstná divákovu mysl. Zda-li a za jak dlouho začneme válečné hrůzy reprodukované nebývale bez emocí, odosobněným, místy téměř dokumentárním stylem vnímat s pozvolna se vkrádající otupělostí? Brrrrr! Velmi dobrý, mrazivě uvěřitelný výkon Jana Teplého ml. v ústřední roli.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 14.4.2016, počet hodnocení: 1081)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pádnou odpovědí na extrémistické tendence ve společnosti a stejně tak na nevědomí plynoucí z přehlížení historické paměti je tato dramaturgie. Vznikla inscenace se silnou výpovědí (k níž se dobere až dokumentárním způsobem), méně však antickou drásavostí a metaforičností, kterými se vyznačuje předloha. Režie i ústřední protagonista (parádní výkon Jana Teplého ml.) volí řadu „stravitelnějších“ prostředků. Aueho oči nejsou dýkami, vyprávějí. Probodnutý divák by už jaksi nemusel znovu přijít, ale takové divadlo by hned získalo maximální punc.
Hana Rubišarová  70 %
(zadáno: 12.1.2017, počet hodnocení: 21)
+ přínosný / zajímavý komentář
Viz recenze
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Amalthea  90 %
(zadáno: 26.6.2022, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno 26.1.2019
Dramatizace dle knižní předlohy. Zdařilé scénografické prvky (hra se světlem). Těžké téma. Jediné mínus: herecký výkon paní Dočkalové mezi ostatní nezapadal (Branky, body, kokoti).
Sherly  70 %
(zadáno: 27.3.2022, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Je to o nacistech, a je to fikce, coz mi trosicku vadilo, pac mate tendenci brat to jako fakta. Scena je skvela, panskemu ansamblu to v prvni pulce neskutecne slape! Bohuzel jsem se ve druhe uz pristihla ze premyslim kolikaty ze stul se to prostira, coz neni ideal. Nicmene hra je to povedena a urcite si to uzijete!
Suzana  50 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 303)
přínosný / zajímavý komentář
Příliš jídla a nadbytečná detailnost.
Kjama  70 %
(zadáno: 23.2.2022, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Teplý s dlouhými vlasy, Valenta opět za padoucha, krásná Gajdošíková... a především, úžasné výkony právě Teplého a Veselého. Z této hry si odnáším především rozporuplné pocity. Ne o hře samotné, ale o lidstvu a sobě samé. Opravdu to ve vás dlouho zůstane. Závěrečný monolog adresovaný nám všem byl strhující. Text hry je dokonalý, mám se stydět, že mě v mnoha místech hlasitě rozesmál?
Michvon  80 %
(zadáno: 10.11.2021, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Koncentrovaný hnus. Náročné sledovat. V tomhle hrát, je ze mne alkoholik! Teplý je famózní.
Marsed  80 %
(zadáno: 9.10.2021, počet hodnocení: 155)
přínosný / zajímavý komentář
Strhující příběh.
Pasika  100 %
(zadáno: 15.6.2021, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečně silný zážitek.
MMK  90 %
(zadáno: 1.10.2020, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Na příběhu "slušného" nacisty popsaný (historicky celkem přesně) příběh holokaustu. Všichni zahráli skvěle. Závěrečný monolog J. Teplého tesat do kamene! 10 % šlo dolů za otřesnou němčinu.
Michal1982  60 %
(zadáno: 8.2.2020, počet hodnocení: 107)
přínosný / zajímavý komentář
Příběh smyšlené postavy německého esesáka na pozadí historických událostí. Zajímavě řešená scéna a výborný Jan Teplý ml. Mrazivé, ale dost možná pravdivé..
Vladimír Rogalewicz  90 %
(zadáno: 21.11.2019, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
85% Obsahově tři hodiny hnusu, který se obvykle snažíme nevidět. Je dobře,že se najde divadlo, které to inscenuje. Z divadelního pohledu skvělá dramatizace, skvělá režie, velice funkční scéna,dobře zvolená hudba. Představení si za dobu uvádění zjevně sedlo, jednotlivé scény dobře navazovaly, souhra výborně fungovala. Umím si představit obsazení mnohem výraznějšími osobnostmi-tato sestava herců nic nepokazila, ale přeci jen zůstala na (lepším) průměru. Představení, jehož myšlenky dlouho nedostanu z hlavy! (Pozn. Bylo mi líto dětských herců, vystupovat v takovém kusu pro ně musí být stresující.)
Mau  80 %
(zadáno: 26.9.2019, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná scéna, krásné kostýmy a vynikající Jan Teplý ml.
J.S.  90 %
(zadáno: 16.3.2019, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Klíčové scény monumentálního francouzského románu jsou kompaktním zachycením obrazu zrůdnosti jedince i chování celé společnosti. Dramaturgické a režijní uchopení akcentuje sílu (naštěstí méně už emocionální popisy hrůz) literární předlohy a nabízí výjimečně silný divadelní zážitek, který v divákovi rezonuje ještě dlouho po skončení představení. Účinnost vyznění zesiluje závěrečný monolog oslovující svědomí každého. Silnou stránkou inscenace je též scénografie (efektní práce s kolmými světelnými zdroji, posuvnou zadní stěnou a realistickými hostinami) a výrazově přesný herecký výkon J.Teplého.
Heda  40 %
(zadáno: 22.2.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Hodnotím představení z 21. 2. 2019. Píšu to sem proto, že se můj dojem výrazně liší od předchozích hodnocení a je možné, že se to ten večer jen nevyvedlo. Ale já tam prožila tři táhnoucí se hodiny, kdy jsem mnohdy ani nerozuměla hercům a musela si text překládat z titulků v angličtině. Nebýt naprosto silného tématu a relativně dobré dramatizaci, bylo by to divadelní utrpení.
R.JELEN.21  100 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Téma hry nejspíše nesedne všem.
Pro mě na ní byli nejpoutavější dvě věci, vizuál měnící se scény (mám pro to zrovna v tomto divadle zvláštní slabost) a pak výkon pana Teplého (až teď si říkám, že to jméno se k té roli tak zvláštně hodí).
Má to svá hluchá místa, ale ve výsledku člověk odchází se zvláštní směsicí pocitů a nálad, zásluhou hlavně závěrečného monologu.
Jak je možné, že se něco takového dělo? Prostě je! Byla bych já sama schopná, zabíjet jako oni? Nejspíš ano!
Nesuďte všechny podle jejich činů, možné v té době jen dělali co bylo nejsprávnější pro jejich přežití.
Vaklav  60 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 261)
přínosný / zajímavý komentář
64,99% - Budu souhlasit s P. Širmerem.
Jen pochválím závěrečný monolog, který pro mě hru skutečně pozvedl.
JirkaS  80 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 239)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Uff, tohle bylo těžce stravitelné sousto, především pro svou tísnivou atmosféru a téma, které nemůže diváka nechat klidným. Byť se na scéně o vraždění Židů jen mluví, i tak to stačí k tomu, aby divákovi nebylo úplně dobře. Skláním se před herci, že tohle dokážou opakovaně a kvalitně odehrát. Vyniká především Jan Teplý ml., jehož přerod od člověka, který odmítá vraždit ženy a děti, až po přesvědčeného nacistu, je uvěřitelný. Zdatně mu sekunduje především Ondřej Veselý. Jednoduchá a účelná scéna stejně jako časté vypouštění kouře inscenaci přidává na depresivním vyznění a autenticitě. /7.4.2018/
Antioch  80 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 19.3.2018
Kateřina Vodáková  80 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 135)
přínosný / zajímavý komentář
Jen pro silné povahy. Tři hodiny s pocity hnusu. Ale divadlo, které dokáže v člověku vyvolat tak silné emoce (jakékoliv), považuji za kvalitní. Proto bych i přesto, že jsem se během hry cítila velmi nepříjemně, byla nespravedlivá, kdybych hodnotila níže - za nebývalou odvahu Palmovky toto téma uvádět a za brilantní výkony J. Teplého a O. Veselého.
Mkrat  50 %
(zadáno: 6.2.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Největší problém mám se samotnou předlohou, nepovažuju ji za dobrý námět. Scéna je pro mne zbytečně komplikovaná a nic celému představení nepřinesla - spíš naopak působila rušivě.
Největší plus jsou bezesporu herecké výkony...
Anah  100 %
(zadáno: 18.1.2018, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi silné emoční představení. Někteří diváci nevydrželi tíhu tématu a o přestávce odešli, což byla jejich chyba protože hra gradovala excelentním výkonem Jana Teplého, člověk by mu pomalu věřil, že to s námi ti Němci mysleli dobře. Určitě doporučuji vidět a trochu nastudovat téma. Výborná režie pana Langa i výkony ostatních herců
Magda B.  100 %
(zadáno: 6.11.2017, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Jan Teplý, strhující příběh. Toto představení ve mně zanechalo dojem skutečně nadlouho.
Zizzi  100 %
(zadáno: 4.10.2017, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Dechberoucí, působivé, palčivé, štiplavé... A bude štípat ještě dlouho. Děkuji za zážitek!
PajaM  100 %
(zadáno: 2.10.2017, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace se dotýká lidství, a to velmi syrovým způsobem. Zároveň je to díky výkonům herců naprosto uvěřitelné. Až to bolí...
Bertos  100 %
(zadáno: 23.6.2017, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Řádná prda! Četl jsem knihu, za kterou Jonatán L. dostal nobelovku za literatůru a fakt jsem si nedovedl představit, jak se tak neskutečně propracovanej kusanec může vejít na prkna. Nebyl jsem jedinej, kdo pak po celou dobu představení nezavřel hubu úžasem. Příběh je syrovej jak kuře z káefcéčka. Totální úchylnej wodvaz! Trenky dolů za veleparádní výkon Honzy Teplýho, kterej je tady opravdu hereckej masakristus! Kdo čeká, že se usadí a pohodově natráví 3 hoďky času, ať jde radši zhlídnout abduláhy jak řežou bezvěrcům palice, protože tohle je mnohem větší nářez! Plná palba za parádní zážitek!!
Vlastaa  80 %
(zadáno: 22.4.2017, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení, velice působivé.
Jirkan  90 %
(zadáno: 9.10.2016, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
8.10. 2016: V této inscenaci se sešlo několik faktů, které ji vyzdvihují do kategorie opravdových divadelních zážitků. Od výběru tématu, které je možná pro mnohé diváky šokující. Zdařilá dramatizace a režijní koncepce. M. Lang už si několikrát hrál s časovými posuny v obraze, nápaditě pracuje s herci, kteří hrají několik postav. Dále je to scéna J. Duška a vše to podtrhují herecké výkony. J. Teplý ml. mne velmi mile překvapoval! Nejsem vášnivým příznivcem cen, protože herectví není disciplína, která se dá měřit, ale tento výkon si pozornost zasluhuje.
Greetchen  70 %
(zadáno: 23.6.2016, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(1.3.2016) Mrazivé představení a působivá scéna.
Srna  80 %
(zadáno: 31.5.2016, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Nevěřila jsem, že někdo dokáže převést román do divadelní hry a dvou hodin, ale povedlo se moc. J. Teplý je výborný.
JaNaD  70 %
(zadáno: 24.5.2016, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý zážitek. Místy drsné, a to nejen vizuálně.
Kaklapak  80 %
(zadáno: 24.5.2016, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
Druhá polovina byla strhující, výborný J. Teplý.
Coward  90 %
(zadáno: 10.4.2016, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné herecké výkony (vynikající Jan Teplý v titulní roli), režie Michala Langa precizní, líbil se mi světelný design. Scéna byla sice trochu minimalistická, ale celkem variabilní.
Čiko  70 %
(zadáno: 10.3.2016, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
74,99. Nemám rád tříhodinové činohry, ale tady jsem se opravdu nenudil. Silné téma s vynikajícím Janem Teplým v hlavní roli...
Vendula_Z  90 %
(zadáno: 6.3.2016, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavě (až vyzývavě) zpracované téma viny, zejména pak poslední monolog v podání Jana Teplého. Kdož jsi vinen hoď kamenem... Předloha je velmi náročná na dramatizaci a M. Lang se jí zhostil na výbornou.
Milanj  90 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Cesta do hlubin esesákovi duše. Poněkud drsná hra. Skvělý výkon Jana Teplého.
Bau  90 %
(zadáno: 23.3.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečný zážitek.. husí kůže.. pravda, která bolí.. večer v zamyšlení.. Děkuji
LilianaVess  90 %
(zadáno: 27.3.2022, počet hodnocení: 112)
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 16.3.2022, počet hodnocení: 584)
Marek33  80 %
(zadáno: 20.9.2020, počet hodnocení: 6)
J.jiraskova  80 %
(zadáno: 15.2.2020, počet hodnocení: 7)
Firestone  70 %
(zadáno: 9.2.2020, počet hodnocení: 43)
Alcha  90 %
(zadáno: 9.2.2020, počet hodnocení: 126)
Majdin_kulturni_svet  70 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 158)
Michkyse  60 %
(zadáno: 17.1.2020, počet hodnocení: 100)
Lukrecie  60 %
(zadáno: 16.1.2020, počet hodnocení: 63)
Rozaliewrmn  100 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 8)
Eliskamikova  90 %
(zadáno: 22.11.2019, počet hodnocení: 27)
Monday  90 %
(zadáno: 24.10.2019, počet hodnocení: 31)
Simunem  70 %
(zadáno: 20.10.2019, počet hodnocení: 7)
Adelafray  80 %
(zadáno: 12.10.2019, počet hodnocení: 21)
Kubicek  80 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
MikulaF  80 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Julii  80 %
(zadáno: 10.1.2019, počet hodnocení: 36)
Goin  90 %
(zadáno: 23.10.2018, počet hodnocení: 42)
HawkeyeSaw  70 %
(zadáno: 17.9.2018, počet hodnocení: 189)
JJRock  70 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 47)
Proda  60 %
(zadáno: 18.1.2018, počet hodnocení: 21)
Nakafishie  80 %
(zadáno: 2.1.2018, počet hodnocení: 29)
Babitch  90 %
(zadáno: 11.12.2017, počet hodnocení: 48)
Xjane  90 %
(zadáno: 29.11.2017, počet hodnocení: 21)
Aněs  70 %
(zadáno: 29.11.2017, počet hodnocení: 51)
Anyzz  70 %
(zadáno: 4.11.2017, počet hodnocení: 16)
PLUCK  100 %
(zadáno: 16.10.2017, počet hodnocení: 12)
Unionboy  100 %
(zadáno: 5.10.2017, počet hodnocení: 311)
Teejay  50 %
(zadáno: 19.6.2017, počet hodnocení: 66)
Gaspoda  70 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 53)
Jana.janka  80 %
(zadáno: 7.4.2017, počet hodnocení: 61)
Maybe  60 %
(zadáno: 7.4.2017, počet hodnocení: 76)
Kytina  70 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 164)
Brabcidlo  80 %
(zadáno: 5.3.2017, počet hodnocení: 11)
Petr.trep  80 %
(zadáno: 7.2.2017, počet hodnocení: 166)
Golftom  80 %
(zadáno: 6.2.2017, počet hodnocení: 51)
Marťus  80 %
(zadáno: 15.1.2017, počet hodnocení: 102)
Mary  80 %
(zadáno: 6.12.2016, počet hodnocení: 78)
Vitounek  80 %
(zadáno: 30.11.2016, počet hodnocení: 106)
Slavek53  80 %
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 85)
Remcoe  100 %
(zadáno: 8.11.2016, počet hodnocení: 60)
Veronika H.  90 %
(zadáno: 26.9.2016, počet hodnocení: 22)
Martina123  80 %
(zadáno: 16.9.2016, počet hodnocení: 76)
Panapollon  70 %
(zadáno: 15.5.2016, počet hodnocení: 51)
Pess  70 %
(zadáno: 10.4.2016, počet hodnocení: 17)
Alidgy  90 %
(zadáno: 22.3.2016, počet hodnocení: 19)
Togaf  80 %
(zadáno: 11.3.2016, počet hodnocení: 152)
Marcela  80 %
(zadáno: 3.3.2016, počet hodnocení: 410)
Jana Majneková  90 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.