Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Laskavé bohyně

Premiéra: 26.2.2016 | 3:00
Překlad: Ladislav Stýblo (podle překladu Michaly Markové). Dramaturgie: Iva Klestilová. Scéna: Jan Dušek. Kostýmy: Tomáš Kypta. Výběr hudby a režie: Michal Lang.
Poslední uvedení: březen 2023.
Úspěšná slovenská dramatizace známého amerického románu. Fiktivní paměti Maxmiliána Aueho zachycují s nebývalou otevřeností, přesností a historickou věrností osudy mladého, dobře zajištěného, vzdělaného a víceméně „slušného esesáka“, který se stal masovým vrahem. Silný a dramatický příběh plný nadšení, oddanosti, ukrývané sexuální touhy, přátelství, ale i chladné a syrové racionality, citové vyprahlosti či nejrůznějších vnitřních běsů odhaluje s děsivou názorností obrovské nebezpečí číhající za určitých okolností na kteréhokoliv člověka...
15!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
78 %
78971000
Volby

Hodnocení (104)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
19.11.2017 | 578 hodnocení
+ souhlasím
75% - Nesmírně hutná inscenace, která v člověku nějakou chvíli zůstane. Je dobré na ni jít připraven stran tématu, protože z některých scén se dělá vážně nevolno.
Výborné obsazení a herecké výkony, zejm. J. Teplého (v druhé polovině ještě výraznější a lepší) a O. Veselého. Na působivosti inscenaci přidává i jednoduché, ale efektní scénické řešení a kostýmy.
(Viděno zatím bez znalosti literární předlohy.)
Lukáš Dubský  80 %
13.10.2017 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Pokoušet se o převod Laskavých bohyní v jejich celistvosti je takřka automaticky odsouzeno k neúspěchu, autor dramatizace D.Majling proto šel cestou vypreparovat z románu příběhovou kostru a doplnit ji na konci výrazným apelem. Jan Teplý ztvárnil Aueho velmi sugestivně, přitom ale zbytečně netlačil na pilu. Žádný přerod charakterního člověka v loutku plnící strašlivé rozkazy se ale nekoná, Aue si nesl schopnost podílet se s klidným svědomím na zločinech již od počátku. Stejně jako je po válce schopný hladce vplout do normálního života. Více viz blog (více v článku na blogu)
Lukáš Holubec  70 %
9.11.2016 | 742 hodnocení
+ souhlasím
Jedinec, který na jedné straně trpí rodinnými problémy a problémy s nepřiznanou homosexualitou, na straně druhé je součástí německého oddílu hromadně popravující Židy a další Untermenschen na východní frontě, je dohnán svými běsy. Z knižní předlohy se podařilo vytáhnout to hlavní a poměrně zajímavě děj poskládat. Trochu trpí herecká souhra, některé scény výrazněji převyšují jiné, ale atmosféra a výpovědní hodnota zůstává na vysoké úrovni. Jan Teplý si s ústřední rolí poradil velmi dobře (byť mi jeho mluvený projev až moc připomíná Michala Dlouhého), čímž povyšuje inscenaci na slušný nadprůměr.
Pavel Širmer  60 %
3.11.2016 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
65%. Nadčasový příběh o tom, jak lze vlivem okolností ztratit kontrolu nad svými činy a stát se zrůdou. Dramatizace je trochu nedůsledná v používání monologů a (jak zmiňuje i J. Landa) nenávaznosti jednotlivých obrazů. To se promítlo i v inscenaci, která se možná příliš soustředí na zobrazení a neklade dostatečný důraz na vyznění principů. S hlavní rolí se J. Teplý popral, ale potenciál postavy přece jen skýtá rozmanitější odstíny, k nimž by ho měl režisér důsledněji vést. Dílčí výkony ve vedlejších rolích nebyly špatné, ale soubor celkově nepůsobil sehraně.
Jiří Landa  70 %
4.5.2016 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Zdařilá adaptace vybrala z románu to nejdůležitější a vytvořila poutavý dramatický příběh. Inscenace je postavena sice na jednotlivých výstupech, jež na sebe zcela nenavazují, jsou ale poskládány tak, že ve výsledku propojí životní cestu hlavního hrdiny s něčím víc než jen osobní výpovědí - nahlíží na zrůdnost dané doby v širších souvislostech. J. Teplý přesně vystihuje různé stránky Maxova charakteru a přestože je typickým antihrdinou, dokáže v určitých situacích umně poodhalit jeho lidštější tvář. Setkání J. Teplého s M. Langem herci prospělo, jeho profesní posun je v poslední době zřetelný.
Helena Grégrová  70 %
27.4.2016 | 1687 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, dle tvůrců věrna v tomto ohledu své románové předloze, je jakýmsi nemilosrdně zákeřným trenažérem odolnosti našich smyslů a současně také výmluvným otazníkem, který po zhlédnutí zaměstná divákovu mysl. Zda-li a za jak dlouho začneme válečné hrůzy reprodukované nebývale bez emocí, odosobněným, místy téměř dokumentárním stylem vnímat s pozvolna se vkrádající otupělostí? Brrrrr! Velmi dobrý, mrazivě uvěřitelný výkon Jana Teplého ml. v ústřední roli.
Michal Novák  70 %
14.4.2016 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Pádnou odpovědí na extrémistické tendence ve společnosti a stejně tak na nevědomí plynoucí z přehlížení historické paměti je tato dramaturgie. Vznikla inscenace se silnou výpovědí (k níž se dobere až dokumentárním způsobem), méně však antickou drásavostí a metaforičností, kterými se vyznačuje předloha. Režie i ústřední protagonista (parádní výkon Jana Teplého ml.) volí řadu „stravitelnějších“ prostředků. Aueho oči nejsou dýkami, vyprávějí. Probodnutý divák by už jaksi nemusel znovu přijít, ale takové divadlo by hned získalo maximální punc.
Hana Rubišarová  70 %
12.1.2017 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Viz recenze
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Tvidatko  80 %
13.3.2023 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle řešené přestavby, vizuálně boží, herecky skvělé, příběhově silné, vlastně sama nedokážu popsat, co mi tam chybělo k vyššímu hodnocení, proč mě to nedokázalo více strhnout na svou stranu, nicméně myslím, že (téměř) každý, kdo Laskavé Bohyně stihnul, nelitoval. Výborná inscenace!
Janinka123  70 %
10.3.2023 | 166 hodnocení
+ souhlasím
65 %
Aleska  70 %
25.11.2022 | 28 hodnocení
+ souhlasím
Temná, tíživá a ponurá hra s tématem viny. Dobré herecké výkony (jiné jsem Pod Palmovkou ani nezažila), samozřejmě většinu pozornosti na sebe, po zásluze, strhává Jan Teplý. Hra vás nutí přemýšlet o morálce, o hodnotách, jak a kdy je ztrácíme. Jak lehce dokážeme dělit svět na my a oni a tím se v mžiku zbavit vlastní odpovědnosti.
Amalthea  90 %
26.6.2022 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Viděno 26.1.2019
Dramatizace dle knižní předlohy. Zdařilé scénografické prvky (hra se světlem). Těžké téma. Jediné mínus: herecký výkon paní Dočkalové mezi ostatní nezapadal (Branky, body, kokoti).
Sherly  70 %
27.3.2022 | 63 hodnocení
+ souhlasím
Je to o nacistech, a je to fikce, coz mi trosicku vadilo, pac mate tendenci brat to jako fakta. Scena je skvela, panskemu ansamblu to v prvni pulce neskutecne slape! Bohuzel jsem se ve druhe uz pristihla ze premyslim kolikaty ze stul se to prostira, coz neni ideal. Nicmene hra je to povedena a urcite si to uzijete!
Suzana  50 %
16.3.2022 | 343 hodnocení
+ souhlasím
Příliš jídla a nadbytečná detailnost.
Kjama  70 %
23.2.2022 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Teplý s dlouhými vlasy, Valenta opět za padoucha, krásná Gajdošíková... a především, úžasné výkony právě Teplého a Veselého. Z této hry si odnáším především rozporuplné pocity. Ne o hře samotné, ale o lidstvu a sobě samé. Opravdu to ve vás dlouho zůstane. Závěrečný monolog adresovaný nám všem byl strhující. Text hry je dokonalý, mám se stydět, že mě v mnoha místech hlasitě rozesmál?
Michvon  80 %
10.11.2021 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Koncentrovaný hnus. Náročné sledovat. V tomhle hrát, je ze mne alkoholik! Teplý je famózní.
Marsed  80 %
9.10.2021 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Strhující příběh.
Pasika  100 %
15.6.2021 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Neskutečně silný zážitek.
MMK  90 %
1.10.2020 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Na příběhu "slušného" nacisty popsaný (historicky celkem přesně) příběh holokaustu. Všichni zahráli skvěle. Závěrečný monolog J. Teplého tesat do kamene! 10 % šlo dolů za otřesnou němčinu.
Michal1982  60 %
8.2.2020 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Příběh smyšlené postavy německého esesáka na pozadí historických událostí. Zajímavě řešená scéna a výborný Jan Teplý ml. Mrazivé, ale dost možná pravdivé..
Vladimír Rogalewicz  90 %
21.11.2019 | 812 hodnocení
+ souhlasím
85% Obsahově tři hodiny hnusu, který se obvykle snažíme nevidět. Je dobře,že se najde divadlo, které to inscenuje. Z divadelního pohledu skvělá dramatizace, skvělá režie, velice funkční scéna,dobře zvolená hudba. Představení si za dobu uvádění zjevně sedlo, jednotlivé scény dobře navazovaly, souhra výborně fungovala. Umím si představit obsazení mnohem výraznějšími osobnostmi-tato sestava herců nic nepokazila, ale přeci jen zůstala na (lepším) průměru. Představení, jehož myšlenky dlouho nedostanu z hlavy! (Pozn. Bylo mi líto dětských herců, vystupovat v takovém kusu pro ně musí být stresující.)
Mau  80 %
26.9.2019 | 111 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scéna, krásné kostýmy a vynikající Jan Teplý ml.
J.S.  90 %
16.3.2019 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Klíčové scény monumentálního francouzského románu jsou kompaktním zachycením obrazu zrůdnosti jedince i chování celé společnosti. Dramaturgické a režijní uchopení akcentuje sílu (naštěstí méně už emocionální popisy hrůz) literární předlohy a nabízí výjimečně silný divadelní zážitek, který v divákovi rezonuje ještě dlouho po skončení představení. Účinnost vyznění zesiluje závěrečný monolog oslovující svědomí každého. Silnou stránkou inscenace je též scénografie (efektní práce s kolmými světelnými zdroji, posuvnou zadní stěnou a realistickými hostinami) a výrazově přesný herecký výkon J.Teplého.
Heda  40 %
22.2.2019 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Hodnotím představení z 21. 2. 2019. Píšu to sem proto, že se můj dojem výrazně liší od předchozích hodnocení a je možné, že se to ten večer jen nevyvedlo. Ale já tam prožila tři táhnoucí se hodiny, kdy jsem mnohdy ani nerozuměla hercům a musela si text překládat z titulků v angličtině. Nebýt naprosto silného tématu a relativně dobré dramatizaci, bylo by to divadelní utrpení.
R.JELEN.21  100 %
1.12.2018 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Téma hry nejspíše nesedne všem.
Pro mě na ní byli nejpoutavější dvě věci, vizuál měnící se scény (mám pro to zrovna v tomto divadle zvláštní slabost) a pak výkon pana Teplého (až teď si říkám, že to jméno se k té roli tak zvláštně hodí).
Má to svá hluchá místa, ale ve výsledku člověk odchází se zvláštní směsicí pocitů a nálad, zásluhou hlavně závěrečného monologu.
Jak je možné, že se něco takového dělo? Prostě je! Byla bych já sama schopná, zabíjet jako oni? Nejspíš ano!
Nesuďte všechny podle jejich činů, možné v té době jen dělali co bylo nejsprávnější pro jejich přežití.
Vaklav  60 %
18.9.2018 | 278 hodnocení
+ souhlasím
64,99% - Budu souhlasit s P. Širmerem.
Jen pochválím závěrečný monolog, který pro mě hru skutečně pozvedl.
JirkaS  80 %
11.4.2018 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Uff, tohle bylo těžce stravitelné sousto, především pro svou tísnivou atmosféru a téma, které nemůže diváka nechat klidným. Byť se na scéně o vraždění Židů jen mluví, i tak to stačí k tomu, aby divákovi nebylo úplně dobře. Skláním se před herci, že tohle dokážou opakovaně a kvalitně odehrát. Vyniká především Jan Teplý ml., jehož přerod od člověka, který odmítá vraždit ženy a děti, až po přesvědčeného nacistu, je uvěřitelný. Zdatně mu sekunduje především Ondřej Veselý. Jednoduchá a účelná scéna stejně jako časté vypouštění kouře inscenaci přidává na depresivním vyznění a autenticitě. /7.4.2018/
Antioch  80 %
19.3.2018 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 19.3.2018
Kateřina Vodáková  80 %
19.3.2018 | 225 hodnocení
+ souhlasím
Jen pro silné povahy. Tři hodiny s pocity hnusu. Ale divadlo, které dokáže v člověku vyvolat tak silné emoce (jakékoliv), považuji za kvalitní. Proto bych i přesto, že jsem se během hry cítila velmi nepříjemně, byla nespravedlivá, kdybych hodnotila níže - za nebývalou odvahu Palmovky toto téma uvádět a za brilantní výkony J. Teplého a O. Veselého.
Mkrat  50 %
6.2.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Největší problém mám se samotnou předlohou, nepovažuju ji za dobrý námět. Scéna je pro mne zbytečně komplikovaná a nic celému představení nepřinesla - spíš naopak působila rušivě.
Největší plus jsou bezesporu herecké výkony...
Anah  100 %
18.1.2018 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Velmi silné emoční představení. Někteří diváci nevydrželi tíhu tématu a o přestávce odešli, což byla jejich chyba protože hra gradovala excelentním výkonem Jana Teplého, člověk by mu pomalu věřil, že to s námi ti Němci mysleli dobře. Určitě doporučuji vidět a trochu nastudovat téma. Výborná režie pana Langa i výkony ostatních herců
Magda B.  100 %
6.11.2017 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Jan Teplý, strhující příběh. Toto představení ve mně zanechalo dojem skutečně nadlouho.
Zizzi  100 %
4.10.2017 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Dechberoucí, působivé, palčivé, štiplavé... A bude štípat ještě dlouho. Děkuji za zážitek!
PajaM  100 %
2.10.2017 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace se dotýká lidství, a to velmi syrovým způsobem. Zároveň je to díky výkonům herců naprosto uvěřitelné. Až to bolí...
Bertos  100 %
23.6.2017 | 19 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Řádná prda! Četl jsem knihu, za kterou Jonatán L. dostal nobelovku za literatůru a fakt jsem si nedovedl představit, jak se tak neskutečně propracovanej kusanec může vejít na prkna. Nebyl jsem jedinej, kdo pak po celou dobu představení nezavřel hubu úžasem. Příběh je syrovej jak kuře z káefcéčka. Totální úchylnej wodvaz! Trenky dolů za veleparádní výkon Honzy Teplýho, kterej je tady opravdu hereckej masakristus! Kdo čeká, že se usadí a pohodově natráví 3 hoďky času, ať jde radši zhlídnout abduláhy jak řežou bezvěrcům palice, protože tohle je mnohem větší nářez! Plná palba za parádní zážitek!!
Vlastaa  80 %
22.4.2017 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Výborné představení, velice působivé.
Jirkan  90 %
9.10.2016 | 564 hodnocení
+ souhlasím
8.10. 2016: V této inscenaci se sešlo několik faktů, které ji vyzdvihují do kategorie opravdových divadelních zážitků. Od výběru tématu, které je možná pro mnohé diváky šokující. Zdařilá dramatizace a režijní koncepce. M. Lang už si několikrát hrál s časovými posuny v obraze, nápaditě pracuje s herci, kteří hrají několik postav. Dále je to scéna J. Duška a vše to podtrhují herecké výkony. J. Teplý ml. mne velmi mile překvapoval! Nejsem vášnivým příznivcem cen, protože herectví není disciplína, která se dá měřit, ale tento výkon si pozornost zasluhuje.
Greetchen  70 %
23.6.2016 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(1.3.2016) Mrazivé představení a působivá scéna.
Srna  80 %
31.5.2016 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Nevěřila jsem, že někdo dokáže převést román do divadelní hry a dvou hodin, ale povedlo se moc. J. Teplý je výborný.
JaNaD  70 %
24.5.2016 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý zážitek. Místy drsné, a to nejen vizuálně.
Kaklapak  80 %
24.5.2016 | 84 hodnocení
+ souhlasím
Druhá polovina byla strhující, výborný J. Teplý.
Coward  90 %
10.4.2016 | 283 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony (vynikající Jan Teplý v titulní roli), režie Michala Langa precizní, líbil se mi světelný design. Scéna byla sice trochu minimalistická, ale celkem variabilní.
Čiko  70 %
10.3.2016 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
74,99. Nemám rád tříhodinové činohry, ale tady jsem se opravdu nenudil. Silné téma s vynikajícím Janem Teplým v hlavní roli...
Vendula_Z  90 %
6.3.2016 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Velmi zajímavě (až vyzývavě) zpracované téma viny, zejména pak poslední monolog v podání Jana Teplého. Kdož jsi vinen hoď kamenem... Předloha je velmi náročná na dramatizaci a M. Lang se jí zhostil na výbornou.
Milanj  90 %
27.1.2019 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Cesta do hlubin esesákovi duše. Poněkud drsná hra. Skvělý výkon Jana Teplého.
Avalon820  60 %
16.2.2024 | 26 hodnocení
Rybkaa  80 %
21.5.2023 | 43 hodnocení
Dve_sprusle  40 %
3.4.2023 | 13 hodnocení
TKa11  70 %
11.3.2023 | 91 hodnocení
FemmeFragile  100 %
10.3.2023 | 27 hodnocení
Vladimír10  80 %
9.3.2023 | 646 hodnocení
Onndra  30 %
9.3.2023 | 58 hodnocení
Adam Zelinka  30 %
9.3.2023 | 238 hodnocení
Tamcitu  100 %
27.1.2023 | 63 hodnocení
Applejuice  80 %
7.1.2023 | 379 hodnocení
LilianaVess  90 %
27.3.2022 | 113 hodnocení
LavinieCamui  70 %
16.3.2022 | 842 hodnocení
Marek33  80 %
20.9.2020 | 6 hodnocení
J.jiraskova  80 %
15.2.2020 | 7 hodnocení
Firestone  70 %
9.2.2020 | 45 hodnocení
Alcha  90 %
9.2.2020 | 130 hodnocení
Majdin_kulturni_svet  70 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
Michkyse  60 %
17.1.2020 | 100 hodnocení
Lukrecie  60 %
16.1.2020 | 76 hodnocení
Rozaliewrmn  100 %
23.11.2019 | 8 hodnocení
Eliskamikova  90 %
22.11.2019 | 28 hodnocení
Monday  90 %
24.10.2019 | 34 hodnocení
Simunem  70 %
20.10.2019 | 7 hodnocení
Adelafray  80 %
12.10.2019 | 21 hodnocení
Kubicek  80 %
10.5.2019 | 29 hodnocení
MikulaF  80 %
24.4.2019 | 55 hodnocení
Julii  80 %
10.1.2019 | 36 hodnocení
Goin  90 %
23.10.2018 | 42 hodnocení
HawkeyeSaw  70 %
17.9.2018 | 224 hodnocení
JJRock  70 %
10.4.2018 | 47 hodnocení
Proda  60 %
18.1.2018 | 21 hodnocení
Nakafishie  80 %
2.1.2018 | 29 hodnocení
Babitch  90 %
11.12.2017 | 80 hodnocení
Xjane  90 %
29.11.2017 | 25 hodnocení
Aněs  70 %
29.11.2017 | 51 hodnocení
Anyzz  70 %
4.11.2017 | 16 hodnocení
PLUCK  100 %
16.10.2017 | 12 hodnocení
Unionboy  100 %
5.10.2017 | 466 hodnocení
Teejay  50 %
19.6.2017 | 66 hodnocení
Gaspoda  70 %
13.6.2017 | 53 hodnocení
Jana.janka  80 %
7.4.2017 | 81 hodnocení
Maybe  60 %
7.4.2017 | 92 hodnocení
Kytina  70 %
19.3.2017 | 181 hodnocení
Brabcidlo  80 %
5.3.2017 | 11 hodnocení
Petr.trep  80 %
7.2.2017 | 172 hodnocení
Golftom  80 %
6.2.2017 | 60 hodnocení
Marťus  80 %
15.1.2017 | 130 hodnocení
Mary  80 %
6.12.2016 | 81 hodnocení
Vitounek  80 %
30.11.2016 | 109 hodnocení
Slavek53  80 %
9.11.2016 | 98 hodnocení
Remcoe  100 %
8.11.2016 | 62 hodnocení
Veronika H.  90 %
26.9.2016 | 23 hodnocení
Martina123  80 %
16.9.2016 | 109 hodnocení
Panapollon  70 %
15.5.2016 | 51 hodnocení
Pess  70 %
10.4.2016 | 26 hodnocení
Alidgy  90 %
22.3.2016 | 19 hodnocení
Jana Majneková  90 %
17.3.2016 | 6 hodnocení
Togaf  80 %
11.3.2016 | 180 hodnocení
Marcela  80 %
3.3.2016 | 418 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.