Divadlo Semafor

Jiří Suchý & kol.

Osvobozené divadlo Semafor

Premiéra: 15.2.2014. Hudební spolupráce: Jakub Přibyl. Výprava a režie: Jiří Suchý.
2:15 | Poslední uvedení: říjen 2017.


Semafor se půl století osvobozoval. Od prvotního diletantizmu, od různých manýr, od ideologického tlaku, od ekonomického tlaku... Jediné, od čeho se osvobodit nehodlal, byl vliv Osvobozeného divadla.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Semafor
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
81 %
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 24.4.2014, počet hodnocení: 2751)
přínosný / zajímavý komentář
65% Scénická koláž z písní je cenná z několika důvodů. Vzdává hold nedožitým devadesátinám J. Šlitra, na scéně se s bardy setkává šikovná mladá generace (zejména O. Havel a Z. Maxa), která vkusně a po svém interpretuje písně z repertoáru obou legendárních divadel. Ale především je inscenace důležitá v tom, že dává nahlédnout do zajímavých souvislostí mezi oběma scénami a na základě konkrétních, J. Suchým i často okomentovaných, ukázek z tvorby dvojic V + W a S + Š přibližuje jejich tvorbu, která má spoustu styčných bodů. Za dobrý nápad považuji přizvání M. Malátného, Semafor mu vyloženě sluší.
Hodnocení uživatelů:
Renée 80 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 94)
J.S. 80 %
(zadáno: 31.3.2017, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Představení je koláží písniček a povídání na téma inspirace semaforské tvorby (tj. J. Suchého) Osvobozeným divadlem. První část představení je více "Osvobozená", druhá více "Semaforská". Závěr je vygradován zdařilou scénkou z lázní (Suchý + Molavcová). Jde o povedenou inscenaci, která poskytuje semaforskému publiku přesně to, co od návštěvy svého divadla očekává. Úspěch umocňuje efektní zapojení M. Malátného - je evidentní, že interpretace vybraných písniček mu vysloveně sedí.
Cylindr 100 %
(zadáno: 27.6.2016, počet hodnocení: 5)
Lukáš Sýkora 80 %
(zadáno: 28.5.2016, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi příjemné "pásmo inscenovaných písniček" Semaforu a Osvobozeného divadla. Pro mě osobně mělo představení dva vrcholy - píseň Blázen a dítě v podání Michala Malátného a kuplet Pardon Madam v podání ústředního dua Suchý - Molavcová, kterou jsem poprvé viděl a slyšel někdy před 25 lety ...
Lesovi 70 %
(zadáno: 9.4.2016, počet hodnocení: 29)
Noname 90 %
(zadáno: 9.4.2015, počet hodnocení: 15)
Vladimír10 80 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Ve srovnání s ostatními inscenacemi tamější scény je toto dílo skutečným unikátem. Není totiž založeno pouze na tvorbě Suchého a Šlitra, ale na jeviště se dostávají rovněž neméně melodické skladby Voskovce a Wericha. Za vrchol večera pak považuji scénku v lázních a píseň Blázen a dítě v podání hostujícího M. Malátného. Vedle něj mezi všemi vyčnívají Z. Říhová a J. Molavcová. Sám J. Suchý občas zapomene text, je však takový formát, že tento neúprosný fakt, který je poplatný věku, dokáže před diváky s humorem přiznat. Jeho dlouholetá jevištní partnerka mu tak občas slouží i jako nápovědka.
Jenda.matousek 60 %
(zadáno: 8.10.2014, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
Sice už se příliš nejedná o divadelní představení, to bychom tu pomalu hodnotit koncerty, ale musím uznat, že takováto vzpomínková písničková pásma sluší současnému Semaforu mnohem víc než nové původní hry. J. Suchého místy postihne výpadek paměti, vzápětí ovšem vysolí precizně frázovaný skoro-rap. Ostatní účinkující na jedničku, dobrým nápadem jsou čistě klavírní výstupy P. Ožany. Linka, která sledovala zjevné paralely mezi Semaforem a Osvobozeným divadlem, se v druhé půlce jaksi vytratila, což ale pohodovému večeru na kráse příliš neubralo. Mladších lidí bylo v publiku bohužel velmi málo.
Kolemjdouci 90 %
(zadáno: 24.6.2014, počet hodnocení: 57)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.