Hudební divadlo Karlín

Mam´zelle Nitouche

Premiéra: 31.1.2013 | 2:40
Překlad: Oldřich Nový. Úprava: Oldřich Nový, Gustav Skála. Dramaturgie: Adam Novák, Ondřej Šrámek. Scéna: Eva Brodská. Kostýmy: Roman Šolc. Dirigenti: Kryštof Marek, Jan Chalupecký. Choreografie a režie: Gustav Skála.
Poslední uvedení: listopad 2018.
Slavná vaudevillová opereta, konfrontující tři rozdílné světy: klášter, divadlo a kasárna. Titulní hrdinka, chovanka Denisa, hraje ve svatouškovském prostředí komedii, ale hraje ji i její učitel zpěvu, ctihodný klášterní varhaník, pan Célestin...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Hudební divadlo Karlín
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
59 %
59191000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Michal Novák 60 %
Jiří Landa 60 %
Volby

Hodnocení (22)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
5.10.2013 | 441 hodnocení
Michal Novák  60 %
7.2.2013 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
Benešová, Beneš, Břínková. Tato inscenace slavné Nitušky naší první hudební scéně opravdu sluší, především díky výkonu Zuzany Benešové (objev!), perfektně připravenému orchestru a originální „četnické“ koncepci Gustava Skály, která se už dočkala uvedení v MD Brno. Svou sílu prokázal Skála jako choreograf, zato výstupy v zákulisí divadla nebo celá počáteční expozice byly režijně mírně řečeno tragické. A do role Célestina (Floridora) bývá zvykem obsazovat ty nejlepší z nejlepších; B. Kotiš nepropadl, ale rutinním výkonem se po bok předchůdců nezařadí. Parádní komediální výkon V. Beneše.
Jiří Landa  60 %
7.2.2013 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
Odhlédnu-li od faktu, že se jedná o repliku brněnské inscenace, v konkurenci s karlínskou Polskou krví vyhrává na plné čáře. G. Skála „Nituš“ především dobře rozpohyboval, režijně ovšem spoustu dobrých scén nesmyslně upozadil (tento problém je patrný zejména ve scénách odehrávajících se v divadle) a celkově tak inscenaci znevýraznil. Herecky a pěvecky vyčnívala dvojice R. Coufalová a zaskakující A. Slanina, dále pak T. Trapl. Milé a opravdu vtipné osvěžení v podobě taktéž zaskakujícího režiséra G. Skály v roli Fortnýřky. Na příjemně strávené rodinné odpoledne tato remakeová verze bude stačit.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Markéta Nedvědová  80 %
15.11.2018 | 136 hodnocení
+ souhlasím
Hervého Mam'zelle Nitouche je poklad. A lze ho vnímat v několika rovinách. Před válkou, v nádherném výmarském filmu z roku 1931, hrála Denisu Anny Ondráková. Pro divadlo se této operety zásadním způsobem ujal Oldřich Nový. A na Slovensku po válce hráli velmi ironický kus Play mam'zelle Nitouche. A dnes? Dnes má za sebou dvě štace tato četníkovská variace, kterou jsem sice neviděla v Brně, ale na derniéře v HDK. Ty melodie a některé písně vysloveně zbožňuji. Námět je skvělý, klasická kombinace já je někdo jiný a hra ve hře. K tomu roztomilost jisté netykavky. Jsem za toto nastudování ráda.
Plšík  60 %
14.11.2018 | 732 hodnocení
+ souhlasím
65%
Robis  30 %
9.4.2016 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Velké zklamání: četnická atmosféra se nekoná, namísto toho je jen nudné a otravné představení. Nezajímavě (necharismaticky - Botiš) či pitvořivě (Beneš) zahrané hlavní role (snad s výjimkou hlavní hrdinky - Benešová).
Atribut  40 %
8.10.2015 | 92 hodnocení
+ souhlasím
nuda, nuda, nuda. tahle opereta by se mela od zakladu prepsat, aby to trochu bavilo. a za ty prachy by mohli vyrobit lepsi dekoraci nez tuhle predpotopni hruzu. marian vojtko zpivat umi, ale mel by absolvovat aspon zaklady herectvi, na ty jeho mluveny pasaze se fakt nedalo koukat. zuzana benesova dobra, kotis se moc nevytahnul, benes docela dobry.
SirThompson  60 %
23.2.2015 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Místy lehce zdlouhavé, ale po hudební stránce bezchybné. Velice se mi líbil B. Kotiš v roli Floridora. Celkem mě pobavil i "rozjetý" Trapl v roli, v jaké jsem ho do té doby neviděl, přestože nejsem příznivcem takového typu humoru. Poměrně slušná zábava, 60% zde naprosto odpovídajících.

Viděno v únoru 2015
Čiko  40 %
29.12.2013 | 965 hodnocení
+ souhlasím
Poměrně velká nuda, utahané, málo nápadité... Špatný B.Kotiš. Pěvecké výkony slušné. Je to bez přesahu, dalo by se to udělat humorněji. Dobrý je Vl.Beneš...
Martin21  40 %
28.12.2013 | 439 hodnocení
+ souhlasím
Za mě 40%, u představení jsem se dost často nudil, protože mu chyběl jakýsi "šmrnc a náboj" nebo něco, co by člověka zaujalo a nad čím by se dalo přemýšlet. Překvapil mě Noid a představení táhli Zuzana Benešová a Marian Vojtko, jejichž zpěv se mi opravdu líbil.
Vladimír10  80 %
17.11.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
Atmosféru slavných četnických filmů s Louisem de Funésem přenáší inscenátoři na jeviště skutečně v příjemném rodinném balení. Pro HdK nebylo jistě nic jednoduššího než zkopírovat povedenou inscenaci a obsadit role zvučnými jmény. Brněnská hvězda Radka Coufalová vkládá do role Denisy celé své já. Stává se z ní nadějná operetní diva, která si hravě poradí i se složitými výškami. V. Beneš má zase roli pečlivě zpracovanou až do sebemenších grimas, jenž vyvolávají oprávněné salvy smíchu. Po všech stránkách jsou též dobře vybaveni T. Trapl a M. Vojtko. Zcela nevýrazný je B. Kotiš v úloze Célestina.
Hojojicek  70 %
15.6.2013 | 94 hodnocení
+ souhlasím
Kotiš naprostá nuda. Benešová výborná!!! Beneše jsem poprvé viděl v komediální roli a super. Představení zpočátku mírně nudné, nepříliš vtipné, trochu se to rozjede s nástupem výborné Coriny (Břínková) a potom na poč. 2. aktu, když nastoupí famózní Trapl. Vojtko je takový prapodivný (jako vždy), ale tady aspoň neiritoval. Skála (ředitel) a Bárta (režisér) ok. Sbor mohl být více sehraný (choreografie se občas mírně rozpadá). Kostýmy pěkné (jiné než klasický kýčový Šolc), scéna jiná než je v Karlíně běžné, ale pěkná. :) Perfektní orchestr (dirigent Marek) a ozvučení (na poměry HDK).
Divadelnik  30 %
1.6.2013 | 138 hodnocení
+ souhlasím
B.Kotiš jako Celestén hrozně přehrává a neumí od sebe rozlišit Celesténa a Floridora.Kdo se mi líbil z celé operety byla matka představená v podání Z.Herfortové. Trapné scény, major v podání T.Bartůňka s copánkem! Odcházel jsem dost zklamán. Myslím si,že HDK má na víc a hlavně na svou inscenaci a ne na převzatou verzi!!
Honzy  60 %
31.5.2013 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z nejúžasnějších operetek,slavná Hervého Mam´zelle Nitouche,patří k tomu nejlepšímu,co nabízí současný operetní repertoár.V HdK vlastně Nitouche přenesli z brněnského Městského divadla,kde byla na repertoáru.Z původního obsazení hraje hlavní roli držitelka Thálie,výborná Radka Coufalová-Vidlák i v pražské inscenaci.Pochválit lze herecké výkony Z.Herfortové,T.Trapla.Hlavní mužskou roli ztvárnil "plzeňský" B.Kotiš a ne každému se jeho herecké přehrávání může líbit.Jinak první polovina předst.se zdá být poněkud těžkopádná,ale po pauze se diváci chytli a byli zcela spokojeni.Hodnocení60%.
PavelK  50 %
20.5.2013 | 221 hodnocení
+ souhlasím
Tomu říkám čistá divadelní nuda. Opereta je prostě v dnešní době a zvlášť pro mladší generaci mrtvá. Humoru je na téměř 3 hodiny málo, hudba působí repetitivně a výkony zazdívá především Bronislav Kotiš, jehož projev je pro mě značně iritující. Řemeslně to je skvěle provedené, ale chybí mi nějaký "duch", elán, inovace, ... zkrátka nějaký důvod, proč by se Mam'zelle Nitouche vůbec měla v dnešní době uvádět.
Bišu  80 %
4.4.2013 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Notoricky známou operetu docela oživil četnický humor. Inovacím klasického repertoáru normálně příliš nefandíme, ale tady se nám to líbilo. T. Trapl byl jako vždy výborný, B.Kotiš bohužel neměl svůj nejlepší den.Milovnící klasických operet si určitě přijdou na své.
Brouček  60 %
22.2.2013 | 81 hodnocení
+ souhlasím
Zkraje jsem měla chuť odejít, ale poté co se k hlavnímu "hrdinovi" na scéně přidaly další postavy, tak se představení postupně rozjelo a začalo mít šťávu :) Třešničkou na dortu byly scénky s panem Traplem :)
Jirkan  60 %
30.1.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
30.1. 2013: Vydařené obrazy střídají obrazy nepřesvědčivé. Kdyby se celá inscenace nesla v duchu "četnického čísla z druhé části" nebo "cesty zpět do kláštera", pak by to bylo určitě lepší. Vše začíná u výtvarného řešení, které je až moc kýčovité (na můj vkus). Některé role jsou, dle PR divadla, obsazeny jako "bonbónek". Pochválit musím Z. Herfortovou, Z. Koliandrovou. T. Trapl vzal na sebe roli komika večera - a zvládá to dobře. R. Coufalová je milé překvapení po herecké i pěvecké stránce. Drží svou Denisu na uzdě a nepřehrává. Inscenace nese laskavý i satirický humor, snad si vše sedne.
Applejuice  60 %
8.1.2023 | 317 hodnocení
Katvo  70 %
31.10.2018 | 40 hodnocení
Daniela  80 %
20.4.2013 | 6 hodnocení
Lenka458  80 %
21.3.2013 | 122 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.