Komorní činohra

Ptáci

Premiéra: 17.9.2016 | 2:00
Podle stejnojmenné povídky Daphne du Maurier. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Zdeněk Dočekal. Překlad a režie: Martin Vokoun.
Poslední uvedení: prosinec 2019.
Tajemné, napínavé a klaustrofobické psychologické komorní drama, s atmosférou ve stylu gotického thilleru, inspirované stejnojmennou povídkou Daphne du Mauriers, podle níž vznikl i slavný Hitchcockův film. Opuštěný polorozpadlý dům u moře, v němž se před apokalyptickým útokem ptáků pustošícím svět ukryjí dva cizinci, Nat a Diane. Hledání smyslu v chaosu ohroženého světa, strach z neznámého, z temnoty, která tkví v nitru člověka, strach ze světa tam venku. To vše je živná půda pro paranoiu a podrobuje psychiku těžké zkoušce...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Komorní činohra
Hodnocení inscenace
Redakce
71 %
Uživatelé
74 %
74131000
Volby

Hodnocení (20)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavla Haflantová  70 %
6.2.2019 | 351 hodnocení
+ souhlasím
Tíživou atmosféru se dařilo držet po celou dobu představení. Líbila se mi celková neukotvenost příběhu. Každá postava vyvolávala řadu otázek, na které divák nedostal odpovědi.
Minulost, motivace, východiska - to vše jen v několika málo náznacích. Možná proto, že vv extrémní situaci je každý sám za sebe, tady a teď, každý den znovu na začátku?
Jiří Koula  80 %
7.12.2018 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
75 % Inscenaci jsem navštívil podruhé poté, co roli Julie převzala Jaroslava Košková. A musím říct, že až teď je kompletní, klaustrofobické psychodrama o čtyřech lidech, kteří se snaží přežít v dost možná zanikajícím světě, kdy přišli o většinu (i potenciálních) bližních, leč touha vztahovat se k druhému zůstala. A právě nitro postav a dynamika mezi nimi je to, oč se hraje, všichni herci pod vedením Martina Vokouna (už dnes) podávají soustředěné a přesvědčivé výkony, přičemž to, co proudí z jeviště do publika, je univerzální, danou situací jen zdůrazněné.
Lukáš Holubec  80 %
21.4.2017 | 715 hodnocení
+ souhlasím
Ptáci jsou jen záminka. Vy budete sledovat lidské bytosti na pokraji samotné existence nebo už dost možná za ní. Jak žít když už nikdy svět nebude takový, jaký ho znáte? Co si ponechat z lidství? A co obětovat? Pro postavy je riskantní opustit svůj úkryt, ale vy prožijete napětí, které provází každého jedince, jenž je uvězněn s podobně zoufalými lidmi s neexistující budoucností. Úzkost a bezvýchodnou situaci zvládl celý inscenační tým naprosto věrohodně. V pevné režii M. Vokouna zaujme především ústřední dvojice v podání D. Šoltýsové a D. Bambase. Ani jsem nedýchal. A to ani o přestávce...
Pavel Širmer  60 %
1.12.2016 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
65%. Povídka se stala dramatikovi pouze výchozí inspirací (podobně jako pro Hitchcockův film), odlišné postavy, jinak se odvíjející děj. Tvůrci vnějškovými prostředky dosáhli odpovídající atmosféry, výborná práce s hudbou a zvukem, vhodná dekorace a světelná koncepce. V intimním prostoru Troníčku je vidět každé gesto. Zejména v první části může být problém hercům uvěřit některé niternější polohy, dramatičtější okamžiky mohou v jejich podání působit strojeně a uměle. Výše zmíněné v mém případě oslabilo zážitek z jinak slibného počinu.
Lukáš Dubský  70 %
29.11.2016 | 1023 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Divadelní verze má s tou filmovou společný jen námět a výchozí situaci. Je to především psychologické drama. A je to tak dobře, protože hororové scény se na divadle dělají těžko. Apokalyptická situace světa rozvráceného vnějšího hrozbou je pro režiséra Vokouna jen odrazovým můstkem k výpovědi o mezilidských vztazích a jejich dynamice. Každá z postav má nějaké tajemství, které se postupně vyjevuje a vysvětluje tak motivace a chování jednotlivých hrdinů. Všemu vládne stísněná atmosféra, což podporuje nejen povedená hudba, ale i hyperrealistická scéna "zaneřáděná" množstvím rekvizit.
Jiří Landa  70 %
2.10.2016 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
Režii se podařilo vytvořit atmosféru stísněnosti a strachu, k čemuž přispělo i scénické řešení malého jevištního prostoru divadla. Z vyrovnaného obsazení mě nejvíce zaujal D. Bambas, jenž do Nata v adekvátní míře zhmotnil nejednoznačnost osobnosti této nejtajemnější postavy hry. Podobně si vedla také B. Vovsíková. Postava Diane D. Šoltýsové byla na škodu věci vedena přímočařeji, což oslabovalo závěrečné vyústění. Inscenaci by prospělo několik menších škrtů, nicméně i tak je celek prost výraznějších prostojů a má působivost, stejně jako hudba Z. Dočekala. Další povedený kousek Komorní činohry.
Helena Grégrová  70 %
29.9.2016 | 1553 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace zdařile pracuje s houstnoucí atmosférou a každou vteřinou se stupňujícím napětím. Divák velmi záhy opustí roli letargického pozorovatele, neboť pochopí, že také těm jeho duševním pohnutkám v extrémní situaci se tu nastavuje zrcadlo. Soustředěné herecké výkony všech drží obdivuhodně věrohodný balanc nad apokalyptickou propastí, do které je pravděpodobně lepší pokusit se nahlédnout než zavřít oči. Zkrátka- tuhle závrať radím nepropásnout.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Valmez  70 %
18.3.2020 | 390 hodnocení
+ souhlasím
Byl jsem spokojený. Viděno na derniéře
Denisa H.  70 %
3.12.2019 | 357 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Bála jsem se, že se budu bát. Ale ne. Nicméně napínavé a především napjaté to bylo dost, chválím budování atmosféry. A taky musím vychválit D. Šoltýsovou, která byla vynikající! K mému menšímu překvapení mi trochu vadil výkon D. Bambase, přestože ho jinak "hodně můžu" - holt každé představení nemůže být posvícení... A když už je skoro řeč o tom svícení (po-svícení), dlouho mě při představení něco tak strašně neiritovalo, jako práce se světlem! Na to, že to měla být původně derniéra, mi to celé přišlo takové neohrabané, jako by spíš šlo o nějaké druhé či třetí uvedení po premiéře...
Michvon  70 %
3.5.2019 | 193 hodnocení
+ souhlasím
I z mála lze udělat hodně. Nulová výprava, ale dost značný efekt. Funguje to.
Ba-jo  70 %
6.3.2018 | 235 hodnocení
+ souhlasím
V anotaci k inscenaci se píše: "Tajemné, napínavé a klaustrofobické psychologické komorní drama, s atmosférou ve stylu gotického thrilleru", přesně toto jsem i očekával a těšil se na dokonalé využití opravdu komorního prostoru Komorní činohry...žel vysoký herecký, scénografický a hudební potenciál mi nepřišel na 100% využit, tak aby byl zážitek ještě temnější a uvěřitelnější, ale i tak vřele doporučuji k návštěvě, rozhodně jsem se nenudil...a ta závěrečná scéna mi silně evokovala jiné klaustrofobické drama: "Cestu" Cormacka McCarthyho, že by možný námět na nějaké pokračování?
Mimouch  70 %
22.4.2017 | 50 hodnocení
+ souhlasím
65% Namlsán pozitivními recenzemi jsem šel do divadla pln nadějí. Mé očekávání však rozbily dvě skutečnosti: 1/ Tempo - Námět, dějová linka i nasazení všech protagonistů jsou slibné, vlažné tempo hry však myšlence značně přistřihuje křídla. Doufal jsem, že po přestávce hra dostane spád, ale gradace byla stejně a až únavně pomalá, jako v první půli. 2/ Realita - Diane je matka. Její dcera je v apokalyptické situaci kdovíkde, Diane o ní nemá informace, ale přesto místo toho řeší vztahy mezi sebou, Natem a Julií, což mě podvědomě trochu rozčilovalo.
Patrik2709  80 %
21.10.2016 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Tato nelahka uloha zrezirovat tak narocny zaner na mensiu javiskovu formu bola z mojho pohladu zvladnuta nad akekolvek ocakavania. Dusiva atmosfera podfarbena skvelou hudbou sa miestami dala takmer 'krajat'. Herecky na javisku stvarnit strach, obavy, neistotu a mozno aj blizky koniec tak, aby sa porovnatelne v danom okamihu citil aj divak je vskutku nevidane. Pre divaka to moze byt aj vycerpavajuce. Bezpochyby jedna z najtalentovanejsich hereciek svojej generacie Diana Soltysova opat rozvinula svoj spektakularny pomyselny vejar o dalsi clanok a ja sa uz teraz tesim cim opat prekvapi nabuduce.
Barka  80 %
19.10.2016 | 293 hodnocení
+ souhlasím
75% Na jevišti není snadné vytvořit dojem stísněnosti a strachu od první minuty představení, takže jsem tam ze začátku cítila lehký patos, který mi vadil (hlavně u D. Bambase). Časem se to ale hezky poddalo, začala jsem se do děje vciťovat a nakonec jsem měla i tu klaustrofobii :) Moje první zkušenost s KOČ a už teď jsem si jistá, že rozhodně ne poslední!
Le Petit Prince  70 %
21.1.2020 | 55 hodnocení
Halirova.jana  80 %
30.3.2017 | 76 hodnocení
Luciferie  50 %
12.3.2017 | 121 hodnocení
Marek515  90 %
13.2.2017 | 60 hodnocení
J64  80 %
18.1.2017 | 55 hodnocení
Markéta BP  80 %
21.9.2016 | 47 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.