Městské divadlo Kladno

Podivný případ se psem

Premiéra: 14.9.2013 | 2:30
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Daniel Přibyl. Scéna: Petr B. Novák. Kostýmy: Zuzana Mazáčová. Hudba: David Rotter a citace. Režie: Petr Štindl.
Poslední uvedení: květen 2015.
Divadelní adaptace světového bestselleru. Humorný a dojemný příběh patnáctiletého Christophera, nejmladšího detektiva v historii, který je neobyčejně nadaný, mimořádně vyniká v počtech, ale nerozumí lidským citům a v každodenním světě je ztracený. Když jednou objeví v noci na zahradě u sousedů vidlemi zapíchnutého psa, jako obdivovatel Sherlocka Holmese se rozhodne vést vlastní detektivní vyšetřování. Pátrání ho přivede na dobrodružnou cestu, která obrátí jeho svět vzhůru nohama...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
79 %
79181000

Volby

Hodnocení (23)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  70 %
(zadáno: 23.3.2014, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
75%
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 17.3.2014, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Štěpán Benoni nejen že nevypadl z role během představení, ale setrval v ní i při odchodu ze sálu, kdy na jevišti zájemcům předvedl dříve slíbený důkaz. To však byla jen tečka za jeho výjimečným výkonem. I pro ostatní herce bych našel převážně slova chvály, zvláštní ale je, že přesto pro mě inscenace neútočí na vyšší procenta. Kde se stala chyba? Nevím přesně, snad je text samotný příliš viditelně kalkulovaný na efekt.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 27.2.2014, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
75% Mimořádně působivý příběh s velkou příležitostí pro mladého herce, kterou Š. Benoni využil bezezbytku. Jeho autistický chlapec Christopher je skoro až názornou studií této neveselé diagnózy. Ačkoli postavu pojal na rozdíl od brněnského kolegy - vynikajícího V. Blahuty, který v roli působí dětštěji - odlišněji, jejich výkony jsou naprosto srovnatelné. Š. Benoni ani na chvíli nevypadl z role, pečlivě dbal na držení těla, mimiku i dikci. Po stránce režijní ovšem některé scény nebyly dostatečně pointovány (scéna v metru) a některé pasáže byly rozvláčnější, za což, tuším, může scénické řešení.
Pavla Haflantová  80 %
(zadáno: 29.1.2014, počet hodnocení: 344)
+ přínosný / zajímavý komentář
Předně skvěle napsaná hra, která klade několik výrazných hereckých příležitostí. Štěpán Benoni po celou dobu představení nevypadl z role ani na vteřinku, veškerá gesta, tón hlasu, vše ztvárnil perfektně. Vedle něj musím vyzdvihnout i Zdeňka Velena v roli Christopherova otce.
Další kousek, na který se vyplatí do Kladna vyrazit!
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 8.1.2014, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
75%. Dramatizace působivě zpracovává a veselý i jímavý příběh autistického chlapce. Inscenace MDK je obstojnou interpretací s potenciálem diváka zasáhnout. Nepolopatické scénické řešení se zajímavým nápadem psaní a lepení na průhlednou stěnu vhodně podporuje téma. Snad jen by neškodilo drobné krácení a některé situace by si zasloužily pečlivější pointování. Velkou výzvu v náročné hlavní roli Š. Benoni bezezbytku využil, podal propracovaný vynikající výkon. Práce ostatních herců rovněž dobrá. Směřování MDK pod současným vedením vypadá zatím slibně.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
BaTerka45  80 %
(zadáno: 26.11.2016, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh. Nemám s čím porovnávat, knihu jsem nečetla, ale tahle inscenace mě uchvátila. Štěpán Benoni byl v hlavní roli Christophera výborný.
Čiko  50 %
(zadáno: 3.2.2015, počet hodnocení: 862)
přínosný / zajímavý komentář
Po shlédnutí této hry v Brně a Ostravě trochu zklamání, pro mě nejslabší inscenace. Rozhodně bych ji zkrátil a lépe bych propracoval menší role. Hlavně ve druhé polovině. Především neustálé podivné příchody a odchody z jeviště. I Štěpán Benoni měl velké výkyvy - za největší slabinu považuju občasné civilní herectví při kratších replikách.
Martin21  50 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 417)
přínosný / zajímavý komentář
Kladenská verze této hry na mě nepřenášela žádné emoce, tak jako tomu bylo v Brně...
Guildenstern  70 %
(zadáno: 20.12.2014, počet hodnocení: 361)
přínosný / zajímavý komentář
Ta hra je jistě zajímavá a myslím, že má velký potenciál zaujmout většinu diváků, pro mě osobně, občas už maličko hraničí s kýčem, po většinu času se ovšem dobře vyhýbá patosu a ukazuje spíše drsnou stránku věci. Režijně to na Kladně mohlo být trochu dotaženější, zřejmě ale došlo od mé reprízy ke krácení, takže celek by již mohl působit kompaktněji. Co se týče hereckých výkonů, nelze než chválit, do náročné (ale svým způsobem i vděčné) hlavní role, se Benoni velmi dobře stylizoval a byl pro mě maximálně přesvědčivý, velmi zdatně sekundovali ale i Veselý, Štípková, Míčová. Jednoznačně úspěch.
Adele  100 %
(zadáno: 19.11.2014, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi silný příběh s úžasným výkonem Štěpána Benoniho v roli Christophera, který ač působí neskutečně křehce a člověk by ho chtěl až chránit, svým chováním nejednou rozesmál celé divadlo, ale vzápětí na to měl člověk skoro slzy v očích. Představení mne tak uchvátilo, že jsem si šla hned koupit knihu. Viděno v divadle Dlouhá 15. 10. 2014.
Lucy  90 %
(zadáno: 16.11.2014, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Knihu jsem četla už dávno, takže jsem se velmi těšila na toto představení. Viděla jsem ho v rámci festivalu 13+ v Divadle v Dlouhé. Obzvláště jsem byla zvědavá na to, jak se herec "popere" s autismem. Byla jsem mile překvapená a všechno jsem mu věřila.
Furciferka  70 %
(zadáno: 15.10.2014, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
Úspěch představení nepochybně tkví hlavně v kvalitách téměř geniální literární předlohy, kterou Stephens zpracoval velmi citlivě. Je to knížka pro děti, kterou si oblíbí nejeden dospělý. Nejsem si pak ale zcela jistá, komu je určena tato inscenace. Pro dospělé jistě, pro děti však asi ne zcela bez výhrad.
Pokud bych ovšem měla hodnotit samotný výkon Štěpána Benoniho v roli Christophera, tak bych se nebála ani hodnocení nejvyššího.
(15.10.2014, Praha, Divadlo v Dlouhé)
Triatlet  90 %
(zadáno: 4.10.2014, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno 1.10. v Třebíči (v nedivadelním prostředí divadla Pasáž - víc než polovina sálu prázdná...).
Haddonova knížka patří 10 let mezi mé nejoblíbenější a úspěšně ji doporučuji v okolí.
Adaptace v podání kladenských divadelníků mě mile překvapila. Zpočátku jsem se musel trochu zorientovat s rozdělením rolí vypravěčů a formou podání. Ale většinu hry jsem si užíval, líbil se mi hudební doprovod, který gradoval.
Štěpán Benoni hrál přesvědčivě.
I když mám maturitu z matematiky dávno za sebou, mám motivaci porovnat s ostatními adaptacemi :-)
Jirkan  80 %
(zadáno: 17.4.2014, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
17.4. 2014 a 15.10. 2014 (DvD)(85%): Celé to začalo tak, že jsem se dozvěděl, co divadlo chystá, téma mne zaujalo, vzal jsem do rukou knihu, která mne uchvátila, takže bylo rozhodnuto, že to musím vidět. Mé hodnocení tedy asi není objektivní. Celá inscenace mne bavila. Velkou zásluhu na tom má velmi soustředěný výkon Š. Benoniho! Vyrovnaným partnerem je mu M. Štípková (takový strážný anděl, který Vám zmizí ve chvíli, když už není třeba). Je fajn, že inscenace doslovně nepopisuje a o to více podporuje představivost, takže to celé do sebe zapadá. A na závěr pro uchvácené malý bonus...
Vladimír Rogalewicz  70 %
(zadáno: 30.1.2014, počet hodnocení: 706)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nejlepší je na tom předloha-knihu vřele doporučuji (je pochopitelně mnohem bohatší než dramatizace).Kdo přijde na představení nepřipraven, uchvátí ho příběh natolik, že to překryje všechny nedostatky představení (viz velký úspěch všude, kde se uvádí).Kladenská inscenace dělá dojem amatérské produkce, studentského představení.Nejde o herce-minimálně hlavní čtveřice je vyrovnaná a znamenitá.Problémem je scéna, kostýmy, režie i dramaturgie.Poznámka nakonec:množství zcizovacích efektů ve svém výsledku hodně ruší.Přesto se jedná o znamenitě zahraný neobyčejný příběh,který rozhodně stojí za vidění.
Vedee  80 %
(zadáno: 14.1.2014, počet hodnocení: 112)
přínosný / zajímavý komentář
Po dlouhé době opět zdařilá incsenace, kterou je možno na Kladně zhlédnout.
Frankovka  70 %
(zadáno: 26.9.2013, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Kladenské divadlo má dobře našlápnuto.
Zajímavý příběh, dobrá scéna. Zaujala Marie Štípková - naprosto přirozeně procházela hrou jako vypravěč, učitelka, dobrý anděl.
Rozalie  90 %
(zadáno: 15.9.2013, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh, jednoduchá scéna, skvělé obsazení i herectví (Štěpán Benoni, Zdeněk Velen, Tomáš Petřík, Gabriela Míčová...) - drobné premiérové kiksy sílu představení nenarušovaly a dokážu si představit, že šestá či sedmá repríza bude dokonalá :-)
...Jediným mírně rušivým elementem byly místy nadužívané projekce s hrubým hudebním doprovodem, které působí tak trochu jako stvořené "na efekt".
Alenina  90 %
(zadáno: 25.11.2013, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Mimořádné! Zvlášť pan Benoni! Děkuji a všem doporučuji. Proč se to nehraje v Praze?
Veronicah  80 %
(zadáno: 15.10.2014, počet hodnocení: 38)
PavelK  90 %
(zadáno: 18.12.2013, počet hodnocení: 197)
Japanolog  70 %
(zadáno: 18.10.2013, počet hodnocení: 6)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 29.9.2013, počet hodnocení: 584)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.