Městské divadlo Mladá Boleslav [velká scéna]

Legenda 997 (V+V)

Premiéra: 26.10.2018 | 2:10
Dramaturgie: Lenka Smrčková, Petr Mikeska. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba a texty písní: Radůza. Hudební spolupráce: Zdeněk Dočekal. Pohybová spolupráce: Svatava Hanzl Milková. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: rok 2020 (s diváky), únor 2021 (online derniéra bez diváků).
Originální hudební inscenace. Legenda o dvou světcích, kteří svou vizí předběhli svou dobu a jejichž dobré skutky byly po zásluze potrestány. Slunce ještě nikdy nevysvitlo v české krajině jasněji než toho dne, kdy byl zavražděn kníže Václav. Pouhý los osudu. Buď Václav nebo Boleslav. Bez hříchu by lidské plémě vymřelo. V červáncích bude zapsán onen osudný pátek, kdy byl zabit Vojtěch, druhý pražský biskup, misionář, mučedník. Jsme jiní než před 1000 lety? Má smysl snažit se změnit řád věcí? Čas nadělá i z vrahů světce...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Mladá Boleslav
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
84 %
8471000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 80 %
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  80 %
3.2.2020 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
84,99 % České dějiny z nestandardního úhlu pohledu, ale především fakt dobré divadlo, děkuji! Více viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  70 %
1.2.2021 | 761 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Edukativní pásmo ze života sv. Vojtěcha, proložené písněmi s extrémně aktualizovanými texty a záměrně používanými jazykovými novotvary (reset, chat, vykérkovaný,...) a doplněné realistickým pohledem na bezbožný poživačný lid, tentokrát posunutým do současnosti. Vůbec to nedrží pohromadě. Naivní pseudolidové zobrazení se však postupně posouvá a jádro představení je v zásadě strhující a netriviální, až je příběh dovyprávěn zase s tou edukativní dikcí. Boleslavskému divadlu však vzdávám hold za odvahu takovou hru uvést, a v zásadě povedeně. Za to přidávám deset procent. (Online derniéra.)
Eliška Tobolkková  90 %
28.4.2020 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Mně se tato inscenace velmi líbila. A patří mezi moje nejoblíbenější z repertoáru Mladoboleslavského divadla.
Majdin_kulturni_svet  90 %
30.1.2020 | 175 hodnocení
+ souhlasím
Strašně moc bych si přála, aby se takhle zpracovávala historie, když jsem ještě chodila do školy, protože to bych se pak na ty povinné vzdělávací akce i těšila. Nešlo jenom o ploché vyprávění o životě svatého Vojtěcha (M.Ligač). Inscenaci po celou dobu sledoval svatý Václav (Petr Mikeska), který naprosto trefně komentoval každou situaci a otevíral spoustu otázek. Moc mě potěšilo, že první diváci, kteří si na konci zahájili standing ovation byli očividně středoškoláci.
Lukrecie  80 %
11.3.2019 | 76 hodnocení
+ souhlasím
85 %
KSnow  90 %
2.2.2019 | 102 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace jak z jiného světa; jak formou, tak obsahem. Na nějakou historickou akurátnost se tu nehraje, notoricky známé postavy jsou využívány ke komentáři současné společenské situace v českém prostředí - a přitom vůbec nemáte pocit, že by se nějak tlačilo na pilu, a všechno to dává smysl v rámci jejich vlastního poutavého příběhu. A na to, že jsem všechno, jen ne fanoušek muzikálů, tak tady jsem i ty písně brala jako přidanou hodnotu; asi i proto, že na sebe vůbec násilně nestrhávaly pozornost, ale jen velmi vhodně dokreslovaly až opojně působící atmosféru.
Katteřina  90 %
25.10.2018 | 55 hodnocení
+ souhlasím
edit: Po třetím zhlédnutí navyšuji o 10%.
Nejspíš nebude překvapením, že nejsilnějším prvkem představení je právě ten muzikální. Perfektní atmosféra, skvostná živá hudba, skvělá choreografie, dobré texty, výborné duo V+V (jeden z mála případů, kde mi koncept hlavního hrdiny, jako průvodce dějem nevadí), zpěv Aleny Hladké a Malvíny Pachlové velmi potěší. Co však musím vytknout, je jedna konkrétní scéna, která svým "humorem" až moc okatě tlačí na pilu. Plně chápu její symboliku, ale pro mě zcela nabourala atmosféru příběhu.
Plšík  80 %
16.1.2022 | 732 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.