Národní divadlo [Nová scéna]

Strasti života

Premiéra: 12.3.2015 | 1:00x
Překlad: Lenka Bukovská. Dramaturgie: Iva Klestilová. Výprava: Eva Rácová. Hudba: Martin Burlas. Režie: Eduard Kudláč.
Poslední uvedení: květen 2016.
Hra pozoruhodného izraelského dramatika, uznávaného zejména díky svému svébytnému a originálnímu stylu. Jona, muž na sklonku středního věku, se uprostřed hluboké noci vzbudí s palčivým pocitem, že jeho život končí. Probudí svou ženu, aby jí sdělil, že ji opouští. Jejich následný dialog je děsivý i směšný zároveň, plný proseb, lamentací, výmluv, vydírání, výhrůžek a urážek. Je to pláč lidské duše nad zmarněným životem....


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
53 %
Uživatelé
61 %
6191000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Jan Pařízek 60 %
Jiří Landa 50 %
Helena Grégrová 50 %

Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
23.11.2015 | 1836 hodnocení
+ souhlasím
Autor se dobral zajímavých nebanálních souvislostí, které mají moc diváka obohatit či dokonce dovést ke ztotožnění. Mezi těmito souvislostmi to však v dramatu často dost „drhne“; konec se jeví trochu jako autorská bezradnost, jak příběh uzavřít. Chybou inscenace ND je, že nebyla řešena komorněji. Kdyby diváci seděli blíže, s účinkujícími na jevišti, jejich vnímání by bylo intenzivnější a herci by mohli hrát civilněji a úsporněji (takto se byli nuceni uchylovat k prostředkům hraničícím s přehráváním). V malé roli výborný A. Švehlík. Souhlasím s předchozími výtkami k hudbě.
Jan Pařízek  60 %
16.9.2015 | 827 hodnocení
+ souhlasím
Manželská a životní krize po 30 letech společného soužití, vzájemné urážení, osočování a litování. To vše v kontrastu samoty a zapomenutí. Dohromady to přináší zajímavý pohled na celou "problematiku". Každý si pak sám může odpovědět, zda-li je špatné/nenaplněné manželství horší než život v osamění. Sice nemohu tvrdit, že by mě hra výrazněji zasáhla nebo nějak strhla, ale rozhodně nijak nenudila. Hlavní zásluhu na tom má jak J. Štěpnička, tak výborná J. Boušková, kteří se oba snaží dostat z daných podmínek maximum a myslím, že se jim to docela daří.
Jiří Landa  50 %
13.4.2015 | 2943 hodnocení
+ souhlasím
H. Levin má v Praze smůlu na režiséry. Po Deákově fiasku v DnV s Nesnesitelnými svatbami se tentokrát na NS dostal další z autorových textů. I když je výsledek smířlivější, z inscenace vycházející z omleté situace rozchodu manželského páru, tryská sentiment a neadekvátní herecká akce. Na jedné straně vidíme fádní výkon J. Štěpničky, na straně druhé zbytečně hysterickou J. Bouškovou (i když ta postavu vystihla lépe, než její partner). Z herců pak paradoxně nejlépe vychází A. Švehlík v malé roli Gunkela. Otřesně přeslazená hudba, o zpěvu nemluvě. Inscenace trpí i nevhodností velkého prostoru.
Helena Grégrová  50 %
1.4.2015 | 1524 hodnocení
+ souhlasím
55 %. Co mám udělat s tímto fantem, na který právě této noci myslím a o němž víc než tuším, že už ho nesvedu adekvátně vrátit do hry? Vždyť to není ledajaký fant, je to můj život! S nešetrnou naléhavostí probudím ženu Levivu a v rámci našeho posledního dialogu poškádlíme divákovy smysly a emoce. ..škoda, že nakonec budeme konfrontačně přece jen rozeznívat spíše ty vážnější struny našeho společného třicetiletého soužití a tóny sžíravě ironického humoru se příliš neozvou. A hlavně, proč naše snažení musí doprovázet zpěvák s tak prapodivným přednesem? No nic. Dokonáno jest. Odcházím. Jona
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Bethrezen  50 %
30.3.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Hra stojí hlavně na výkonech pana Štěpničky a paní Bouškové. Oba předvedli úžasné výkony, dokázali vtáhnout do děje. Problémem hry je spíše slabší text, který by si zasloužil trochu rozvinutí, a to hlavně na konci hry. Hra celkově nijak výrazněji nezaujala. Co bylo ale něco naprosto příšerného byla doprovodná hudba, která působila jako by narychlo někdo vyběhl před budovu, sebral prvního opilce na ulici a nechal ho nahrát a nazpívat písničky do představení. Už jen pro tuto "hudbu" musím ubrat procenta, jelikož spíše než aby doprovázela, tak člověka ode hry odtrhávala.
Bišu  60 %
22.10.2015 | 203 hodnocení
+ souhlasím
Hudba je opravdu hrozná.
Janina.divak  60 %
17.9.2015 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Kdo zažil v manželství podobnou krizi jako hrdinové příběhu, určitě se v ději najde a bude ho z některých pasáží mrazit a zárověň se pobaví. Výkony herců velmi dobré. Co však hodnotím jako děsivé - byly písničky, které byly naprosto amatérky nazpívané někým, kdo ani zpívat neumí. Délka představení i se zmíněnými hudebními vstupy poouze 60 minut. To jsme se cítili dost ošizeni.
Mora  70 %
31.5.2015 | 140 hodnocení
+ souhlasím
Škoda, že nemá ND komornější prostředí. Inscenacím tohoto typu by určitě prospělo.
Vladimír10  80 %
31.3.2015 | 512 hodnocení
+ souhlasím
Dechberoucí herecký duel J. Bouškové a J. Štěpničky o rozpadu jednoho skomírajícího manželství vnesl na Novou scénu skutečné divadlo. První jmenovaná navíc předvádí výkon, který převyšuje její obvyklý komediální standard a ukazuje i jiné polohy jejího činoherního rejstříku. Kdyby byla lépe vybrána hudba, která iritovala svým provedením a doprovodnými slovy snad každého, kdo seděl v hledišti, mohl být zážitek ještě o něco intenzivnější. Upřímně též nepovažuji za nutné vyvyšovat hrací prostor nad samotné jeviště do jakési krychle a ubírat tak titulu zbytečně na jeho komorním charakteru.
Fougeres  50 %
27.3.2015 | 20 hodnocení
+ souhlasím
dlouho jsem neseděl v napůl prázdném divadelním sále...Hlavně vyzdvihuji výkon paní Bouškové, která byla skvělá, pánové slabší...Hra zvláštní, ke konci nudná, hudební vložky iritující...
Monulinka  50 %
19.3.2015 | 391 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Trochu jsem to čekala, ale asi jsem věkem a zkušenostmi ještě mimo. Tenhle depresivní text mě zrovna moc neoslovil a i přes pouhou cca hodinovou stopáž občas nudil. Příjemnou vzpruhou mezi banálními frázemi byl nečekaný humor i krátký výstup A. Švehlíka. J. Boušková skvělá, J. Štěpnička ne až tak přesvědčivý. Z fotek se mi scéna vůbec nelíbila, ale její vytrženost a izolovanost nad jevištěm fungovala dobře. Hudba fajn, ale způsob nazpívání písní mě až téměř do konce strašně iritoval. 55 %
Veronikaw  80 %
12.1.2018 | 65 hodnocení
Gaspoda  50 %
6.12.2015 | 53 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.