Švandovo divadlo [velký sál]

Frankenstein

Premiéra: 24.11.2012 | 2:15
Dramaturgie: Lucie Kolouchová, Šimon Peták. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Jana Preková. Hudba: Jiří Hájek. Režie: Martin Františák.
Poslední uvedení: říjen 2013.
Původní adaptace klasického hororového románu z 19. století, který už sto let fascinuje filmaře i divadelníky a který klade znepokojující otázku, zda je možné tvořit a nebýt zodpovědný za to, co jsme stvořili...
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
56 %
Uživatelé
65 %
65111000
Volby

Hodnocení (20)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
22.10.2013 | 1020 hodnocení
+ souhlasím
Dramaturgicky odvážný počin, ve kterém se ale nepovedlo postihnout základní téma, kterým nejspíš měla být samota. Problém je už v samotném pojetí postavy Netvora, která se na scéně zjevuje jen v okamžicích, kdy vraždí či vraždami vyhrožuje. Společné scény Viktora s Netvorem navíc často připomínají spíše souboje zápasníků, přemíra fyzické akce pak ubírá hercům prostor na přesnější modelování svých postav. Martinu Františákovi se sice daří vytvářet některé silné a zasahující mizanscény (smrt Viktorova bratra Viléma), ale přesvědčivě adaptovat známý příběh se bohužel nepovedlo.
Pavel Širmer  50 %
11.2.2013 | 1881 hodnocení
+ souhlasím
V mnohém se přikláním ke komentářům, které zde již zazněly. Dramaturgicky a režijně nedotažená inscenace. S koncepcí jsem se osobně neztotožnil především proto, že se mi zdála v řadě pasáží příliš popisná. V případě Netvora jsem pak nesouhlasil se zbytečně psychologizujícím a personifikovaným pojetím. Téma by si zasloužilo méně doslovnosti a více abstrakce, aby dostalo silnější přesah. Přestože jsem viděl kratší verzi, zůstala řada hluchých míst. Velmi mě zaujala působivá hudba. A pohybově i herecky skvělý T. Kobr v roli Netvora zaujal i přes zmíněné problémy.
Jiří Koula  60 %
16.1.2013 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
64,99% Tomáš Kobr se mi za svůj fantastický výkon nejspíše dostane do letošní (tedy loňské) ankety, obstál i Filip Čapka v hlavní roli. Z inscenace jako celku jsem však poněkud rozpačitý, viděl jsem oproti premiéře téměř o půl hodiny kratší verzi a přesto mám pocit, že by se ještě škrtat dalo a ne málo.
Jiří Landa  50 %
8.1.2013 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
Režijně nepřesvědčivá inscenace M. Františáka, která vychází z jeho nepříliš vydařené adaptace (o zkrácení vyloženě volá scéna "Netvora" se Slepcem a o vyškrtnutí pak "doktorská" scéna). Nevyvážené herecké výkony. Neobstál ani F. Čapka coby Frankenstein, který navíc aspoň ve zhlédnutém představení 7.1. poměrně dost šumlovat, takže mu chvílemi nebylo moc rozumět. Jediný opravdu přesvědčivý výkon spatřuji v "Netvorovi", kterého skvěle ztvárnil T. Kobr. Nicneříkající a mdlá scéna jen umocňovala celkový dojem ze zhlédnutého představení. Dobrá hudba J. Hájka.
Helena Grégrová  50 %
8.1.2013 | 1550 hodnocení
+ souhlasím
55%. Naprostý souhlas s hodnotícím komentářem Michala Nováka, k němuž dodám, že zmiňované přehmaty zůstaly prozatím, bohužel, nevychytány. Absolutně strhující herecký výkon Tomáše Kobra! Jen kvůli němu váhám mezi 50-60%.
Jan Pařízek  80 %
17.12.2012 | 849 hodnocení
+ souhlasím
Zde se přikloním k vyššímu hodnocení, neb musím přiznat, že mě to docela zasáhlo. Celkově velmi dobře ztvárněné. Výborní F. Čapka jako Viktor Frankenstein a T. Kobr jako Netvor. Ve svých rolích jsou oba dosti přesvědčiví a hlavně díky nim má tato hra tu správnou atmosféru. Byť tu ještě vylepšuje a skvěle dokresluje velmi dobrá doprovodná hudba. Jediné co mi přišlo slabší byla část se slepcem, kdy je Netvor mezi lidmi. Ale i přesto jsem se prakticky nenudil a rozhodně bych toto komukoli doporučil k návštěvě. Celkově pěkných 75%.
Veronika Boušová  50 %
29.11.2012 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Psychohoror o tom, jak a proč se z (lidského) tvora stane netvor. Krutost nastupuje v ději plíživě a s jistotou, v první půli ovšem příliš rozvláčně. Vnímavého diváka doběhne tísnivá nálada na závěr asi víc, než by čekal. Některé scénické nápady i kostýmy podtrhují celkovou atmosféru zajímavým způsobem. Velmi dobré herecké výkony.
Michal Novák  50 %
29.11.2012 | 1115 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ve Švandově divadle vznikla rozkolísaná inscenace. Strhující v okamžicích soustředěného minimalistického uchopení tématu, figur i vytváření napětí, bezradná v žánrovém zařazení i aktualizační snaze a „na zabití“ tím svým defilé přehmatů, scénografických i režijních. Nebudu je vypisovat, protože chce se mi doufat, že budou vyházeny. Herecké výkony? Filip Čapka stál před nesnadným úkolem, režisér mu teda moc nepomohl... Tomáše Kobra jako „Monstrum“ si budete pamatovat, zahrané skvěle právě v intencích minimalismu, který se ukazuje být klíčem, jak toto „první sci-fi“ předvést na divadle.
Veronika Steffanová  60 %
27.11.2012 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Dobrý příběh a slušní herci. Celkový dojem ale závisí na režii a ta se na mnoha místech krutě spletla, ať už jde o scénu, kostýmy nebo taneček patologů. Více recenze.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kytina  70 %
9.5.2013 | 170 hodnocení
+ souhlasím
75% Pro mě docela zážitek. Po celou dobu jsem měla "kámen v žaludku".
Vitounek  70 %
15.3.2013 | 107 hodnocení
+ souhlasím
Nezapomenutelný výkon Tomáše Kobra v roli Netvora, celkově zajímavá inscenace. Nicméně s ohledem na výkon Tomáše Kobra je zřejmé, že by se z inscenace dalo vytěžit ještě víc, zejména režijně.
Jirkan  80 %
6.2.2013 | 564 hodnocení
+ souhlasím
6.2. 2013: 85% Asi jsem byl na jiném představení. Díky hodnocení dalších uživatelů jsem moc nečekal a šel jsem jen kvůli tomu, abych viděl, jak si T. Kobr s rolí Netvora poradí. Inscenace mne bavila! Františák má všechny své interpretace tak trochu hrubé, neobroušené, to je jeho rukopis. Taková je i tato inscenace. Není zde nic, co by mi vadilo. Podařený je výběr hudby, který vše dokresluje. Z výkonů jmenuji T. Kobra, F. Čapku a M. Krátkou. ŠD jsem si oblíbil až pod vedením D. Gombára. Líbí se mi práce souboru. (Škoda jen NEVYCHOVANÝCH školáků v hledišti, nevoďte je do divadla!)
Sherly  60 %
5.1.2013 | 62 hodnocení
+ souhlasím
První polovina slabší, scény s netvorem ke konci první půlky vyloženě tragické. Druhá polovina představení byla mnohem lepší, ke konci až vyloženě mrazivá!!! a pokud se necháte unést atmosférou celkový dojem ze hry bude kladný.
Hudba k představení byla vyborna, tedy až na část u zrodu netvora, která nám tam vyloženě nesedla, ale jinak to byla celkově zajímavá hra se skvělými hereckými výkony!
Kuba_r  50 %
26.11.2012 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Herecky nevyrovnaná inscenace, neujasněný nebo nečitelný žánr (ani horor, ani pohádka, ani moralita, ani komedie), podivně nevkusná a nepůvodní scéna Jana Štěpnáka. Snaha o emocionálně intenzivní výkon představitelů Frankensteina a Monstra se míjí účinkem díky místy hrozně tezovité adaptaci. Zvl. druhá půlka představení je už nesnesitelně nudná, místy směšná až trapná (zejména chirurgové a Kristýna Frejová - nad tím zůstává až rozum stát). Nepochopitelné obsazení dvojrolí, který celý záměr ještě rozmělňuje.
Pokuston  30 %
2.4.2013 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě bohužel od začátku a ve všech složkách nerozhodnuté představení. Nevystavěná dramatizace, nesourodé herecké výkony (realismus? stylizace? karikatura?), nefunkční scénografie... představení jako celek prostě budí velké rozpaky...
Monncca111  100 %
4.11.2013 | 7 hodnocení
Ramgad  60 %
22.4.2013 | 62 hodnocení
V.morava  70 %
7.1.2013 | 571 hodnocení
LavinieCamui  80 %
30.12.2012 | 668 hodnocení
Nemeceko  40 %
9.12.2012 | 26 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.