Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Makropulos musical

Premiéra: 22.10.2022 | 2:20
Podle hry Karla Čapka „Věc Makropulos“. Dramaturgie: Anna Hlaváčková. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Hudební nastudování: Radek Škeřík. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Petr Novotný.
Muzikálová adaptace známého dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí, o lásce, samotě, slávě i krachu unavené duše. Píše se rok 1922, za dvě hodiny nastane půlnoc. V čerstvě otevřené pražské Lucerně začíná silvestrovská show, jejíž hlavní hvězdou je excelentní zpěvačka Emilia Marty. Než přijde Nový rok, dokáže tato záhadná femme fatale obrátit život naruby prakticky každému, s kým se setká. Tentokrát ale nekompromisně sleduje svůj vlastní zájem, díky němuž je naživu už tři sta let – Věc Makropulos. Jak skončí honba za elixírem mládí? Co se stane, když porušíme přírodní zákony? Jak moc je krása lidského života ovlivněná tím, že nejsme nesmrtelní...?
  
Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
55 %
5521000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
3.2.19:00Evstupenky
9.2.Čt19:00Cvstupenky
11.3.So18:00U
18.3.So18:00vstupenky
3.2.19:00 vstupenky
E
9.2.Čt19:00 vstupenky
C
11.3.So18:00 
U
18.3.So18:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  70 %
15.1.2023 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
Činoherní inscenace s dopsanými hudebními výstupy (v tomto případě bych nehovořil o muzikálu) je v herecky jinak vyrovnaném obsazení přece jen jedním velkým sólem P. Janečkové. Její Emilia Marty je pravá femme fatale, která dokáže ve svůj prospěch manipulovat s životy ostatních, zároveň však postupem času do postavy vtiskne jistou odevzdanost životu a bolest duše, jako by žila opravdu jen ze setrvačnosti. Její závěrečný výstup je podán s takovou suverenitou, s jakou se chopila i všech pěveckých partů. Z dalších herců bych nerad zapomněl na "kabaretiéra" L. Špinera, ale ani na pečlivé hudební provedení pěkných songů z dílny Soukup-Osvaldová.
Lukáš Dubský  60 %
18.12.2022 | 1006 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace našla vhodnou E.M. v Petře Janečkové, zvlášť její závěrečný monolog je velice silný. První polovina je zdlouhavější, ale s tím nejspíš u takřka detektivního příběhu, u něhož člověk zná pointu, asi je nutné počítat. Ondřej Soukup pro pardubickou adaptaci Čapkovy hry vytvořil příjemné šansonové melodie, které v Janečkové a L.Špinerovi, který ztvárnil připsanou roli kabaretiéra, našli vhodné interprety. Problémem ovšem je, že se činoherní a hudební složka moc neprolínají a písně stojí vyloženě samostatně, navíc nijak nerozvíjí děj. Podařená je scéna I.Žídka v podobě velkého hodinového stroje zdůrazňujícího téma uplývajícího času.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
RaB  40 %
22.10.2022 | 280 hodnocení
+ souhlasím
Muzikál, na kterém jsou nejslabšími částmi hudební a taneční čísla. Kdyby se vyškrtla, jednalo by se o velice povedené činoherní představení.
Ona muzikálová čísla vůbec neposouvají děj, jsou jen výplní a v drtivé většině i zbytečná. Když se k tomu připočte rýmování G. Osvaldové (stylu receptu na kulajdu) a stepařské číslo bez stepařských bot, jedná se o promarněnou příležitost na dobré představení. Pozitivem je, že O. Soukup nevykradl sám sebe ani jiné autory - hudba je opravdu originální.
V hlavní roli září Petra Janečková, která svým výkonem strčí všechny pražské muzikálové zpěvačky své kategorie do kapsy - kvůli ní stojí za vidění.
Astuta  70 %
9.11.2022 | 33 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.