Rozhovor

Miusee zřejmě naposledy
vydáno: 2.10.2012, Kateřina Jírová
foto: foto z inscenace Miusee@poetrymusical: Jan Novák
Letošní vyslovení Poct Festivalu ...příští vlna/next wave... v oblasti české divadelní alternativy, které se bude konat 5.10.2012 v Divadle Na zábradlí, bude provázet scénický koncert inspirovaný inscenací Miusee@poetrymusical. Inscenace měla premiéru 15. ledna 2011 v divadle Komedie. Jedním z tvůrců je Roman Zach, kterého jsme požádali o rozhovor.


Jak došlo ke spolupráci festivalu Next Wave a Vašeho tvůrčího týmu Miusee@poetrymusical?
Vladimír Hulec, kurátor festivalu Next Wave, chtěl již dříve zařadit naši inscenaci do programu přehlídky, ale nesešli jsme se s termínem. Nyní to dopadlo tak, že inscenace bude spojena s vyslovením poct festivalu Next Wave.

Jak spojíte kompaktní inscenaci s předáváním poct?
Miusee@poetrymusical není kompaktní inscenace, i když to tak vypadá. Vždy se během představení improvizuje. Inscenace je velmi technicky náročná, a čas od času technika selže, a tak musíme improvizovat. Držíme se sice pevného textu, ale hudební čísla jsou nahraditelná či vyměnitelná.


Inscenace nestojí jen na Vaší hudbě a na hereckých výkonech, ale také na scénografii. Kdo ji vytvářel?
Moje žena Andrea Králová je scénografka a výtvarnice, a tak si dala záležet na výtvarné stránce Miusee@poetrymusical. Andrea také během představení kreslí na meotar různé obrazce, které vznikají podle její momentální nálady a nálady probíhajícího představení.

Vystoupí v pátek 5.10. v Divadle Na zábradlí stejná sestava jako v divadle Komedie?
Jedna z tvůrkyň inscenace, Jana Vébrová, je v zahraničí. S písněmi nám pomůže Lenka Dusilová a nově bude účinkovat také Martin Finger, nejen jako moderátor celého večera, ale také jako součást inscenace. Technické zázemí nám připraví Jakub Žid.

Jak došlo ke spolupráci s Lenkou Dusilovou?
Hudební koncept Miusee@poetrymusical vytvořil Ivan Archer, se kterým Lenka Dusilová natočila několik písní, a tak to přišlo tak nějak samo od sebe.


Budete se hrát pravidelně Miusee@poetrymusical v nějakém prostoru?
Nebudeme, není kde. Jak už jsem říkal, technická složka je velmi náročná, takže nelze jezdit po zájezdech, a v Praze jsme zatím nehledali. Inscenace Pražského komorního divadla Sam se sice přetahuje do Studia Hrdinů, ale my jsme zatím takto neuvažovali.

Dostáváme se ke konci působení Pražského komorního divadla v divadle Komedie. Považujete působení PKD v divadle Komedie za divadelní příští vlnu?
Jednoznačně. Tvorba Pražského komorního divadla byla velmi výjimečná, novátorská, s obrovským přesahem, a domnívám se, že na české divadlo měla velký vliv, a možná ještě mít bude.

Jak jste nesl ukončení činnosti v divadle Komedie?
Když Dušan Pařízek došel k závěru, že takhle to dál „nende“, svolal si všechny členy PKD, a oznámil nám, že chce soubor rozpustit. Všichni jsme na to přistoupili. Dušan nám situaci vysvětlil s dostatečným předstihem, takže jsme měli spoustu času se s tím vyrovnat a hledat nové angažmá.

A našel jste nové angažmá?
Nakonec jsem se rozhodl zůstat na volné noze. Budu spolupracovat s Divadlem Na zábradlí, s Divadlem na Vinohradech a s MeetFactory.

Proč se nevrátíte do Divadla na Zábradlí?
Současné umělecké směřování divadla mi není úplně vlastní, a tak raději zůstanu u volné spolupráce.

Čím Vás zlákaly Vinohrady?
Vedení Divadla na Vinohradech mě lákalo do stálého angažmá, ale to jsem striktně odmítl. Nabídli mi však takové role, že jsem souhlasil s prací na jednotlivých inscenacích. Ty role zatím nesmím prozradit, ale diváci se vše včas dozvědí.

Poté, co jste získal cenu Týtý za rok 2005, jste prohlásil, že dům máte opravený, a se seriály tak můžete skončit. Co Vás vedlo k návratu na televizní obrazovky?
Ukázalo se, že jenom z divadla rodina být živa nemůže.

Děkujeme za rozhovor.


Další rozhovory

Na pražskou misi vyrážíme s hororem i komedií
(rozhovor s: Michael Sodomka, 1.8.2022)
Beru věci takové, jaké jsou
(rozhovor s: Jan Hrušínský, 1.6.2022)
Byla jsem nejmladší ředitelkou divadla
(rozhovor s: Romana Goščíková, 5.4.2022)
Když se zrodila María, byl Bůh opilý
(rozhovor s: Nina Horáková, 30.3.2022)
Lenošivá hlava často sype nápady
(rozhovor s: Matěj Balcar, 18.3.2022)
Dva roky s covidem v Dejvickém divadle
(rozhovor s: Martin Myšička, 1.3.2022)