Z tiskových konferencí

2x Joe DiPietro na Fidlovačce
vydáno: 14.9.2016
Divadlo Na Fidlovačce vstupuje do nové sezony se dvěma novinkami v repertoáru a především s novými impulsy. Od počátku tohoto roku na ředitelském postu Elišku Balzerovou (která se nyní bude výhradně věnovat herecké práci) vystřídal zkušený manažer Jan Koťátko a dramaturgické směřování divadla připravuje Adéla Šotolová.

režisér Juraj Herz (foto: Michal Novák)
režisér Juraj Herz (foto: Michal Novák)


Začátek sezony patří jednomu autorovi. Nebývá obvyklé, že divadlo v krátké době po sobě představí dvě hry téhož autora. Americký dramatik Joe DiPietro patří v současné době mezi celosvětově nejúspěšnější dramatiky, jeho hry jsou zárukou diváckého úspěchu a nabízejí i určitý společenský přesah. Je například spoluautorem známého broadwayského muzikálu I Love You, You´re Perfect, Now Change (u nás pod názvem Miluji tě, ale...), napsal libreto k muzikálu All Shook Up (pod názvem Srdcový král jej zakrátko v české premiéře uvede Divadlo Kalich), v Ungeltu se momentálně hraje jeho komorní hra Poslední romance. Proslulost si získal i hrou Over the River and Through the Woods (Potichu to neumím, jsem vášnivej aneb Famílie) a za komickou detektivku The Art of Murder (Umění vraždy) získal Edgar Award (což je obdoba Oscara pro autory detektivního žánru). Ceny, či nominace ostatně získává jak na běžícím pásu... Právě hry FamílieUmění vraždy nuselská scéna uvede. K režii prvního titulu byl přizván legendární režisér Juraj Herz, na druhém pracuje režisér Mikoláš Tyc.

Ve Famílii (na hlavní scéně DNF) se představí Eliška Balzerová, Ludmila Molínová, Lukáš Rous, Miloš Vávra, Zdeněk Maryška a Aneta Krejčíková. V Umění vraždy hraném na Komorní Fidlovačce uvidí diváci Sandru Pogodovou, Jakuba Slacha, Lukáše Pečenku a Elizavetu Maximovou.

Ludmila Molínová, Juraj Herz, Aneta Krejčíková (foto: Michal Novák)
Ludmila Molínová, Juraj Herz, Aneta Krejčíková (foto: Michal Novák)


Komedie Famílie si hraje se vztahem dvou odlišných generací a s laskavým humorem zobrazuje jejich střety v rámci rodinného kruhu. Autor děj vsadil do prostředí domova italských imigrantů žijících ve Spojených státech, podstatnou složkou hry je tudíž i italská kuchyně, kterou vládne postava babičky hlavního hrdiny ztvárněná Eliškou Balzerovou. Tradiční italské recepty, které jsou i součástí programu (aneb kupte si program!), s laskavým svolením poskytl ten nejpovolanější z mistrů italské kuchyně u nás: Emanuele Ridi.

Miloš Vávra, Ludmila Molínová
Miloš Vávra, Ludmila Molínová


„V inscenaci Famílie se podařilo úžasně zachytit atmosféru bláznivých rodinných setkání i charaktery jednotlivých členů natolik autenticky, že se v ní jistě nejeden divák najde. A protože se jedná o komedii s rodinnou tematikou, věříme, že si Famílii zamilují diváci všech generací,“ říká dramaturgyně inscenace Adéla Šotolová.

Juraj Herz k tomu poznamenal: „Když jsem si tu hru přečetl, byl jsem jí velmi překvapen, protože to není ten typ jednoduchých komedií. A na konci budete možná i plakat. Řadím ji mezi ty nejlepší texty, které jsem kdy dělal. Herci vám tu „Itálii v Americe“ zahrají velmi živě.“ A s úsměvem dodal: „Doufám, že diváci budou tomu tempu stačit...“

Jakub Slach (foto: Michal Novák)
Jakub Slach (foto: Michal Novák)


V Umění vraždy Joe di Pietro sáhl po odlišném žánru. Hra z roku 2000 je komediálním thrillerem s detektivní zápletkou. Sandra Pogodová a Jakub Slach v ní hrají manželský pár umělců, kteří jsou v příběhu postaveni před otázky, zda jsou umělci schopni zabít pro svá díla a co pro ně znamená jejich identita. „Umění vraždy je skvěle vypointované dílo, kterému nechybí spád, humor, napětí i momenty překvapení. Diváci se mohou těšit na hru, ve které si nebudou ničím jistí až do samého konce. Herce čeká poměrně náročný úkol, neboť se ve hře se prolínají různé žánry,“ říká dramaturgyně hry Lenka Smrčková. ...A její figury jsou zcela obráceným, až zvráceným protipólem těch ze hry Famílie.

Na hrou se zamyslel i Jakub Slach, svérázně, a zároveň velmi přesně: „O mojí postavě se říká, že je to netalentovaný egomaniak, který nedokáže odolat slávě. ...Když se tak podíváte od hradu do podhradí, takových spatříte zástupy. Ta hra zkrátka přináší obecné téma, umělci jsou jen zástupnou skupinou. Je o lidech, kteří se jen ženou za svou slávou, podráží přitom jeden druhého a jedním z důsledků je, že ztrácí lásku. Dívejme se ale na to smutné téma optikou komedie, až sitcomu, v prvé řadě je to opravdu sranda, umřeme tam...čili humor hry je černý. Ale nebojte, je to jenom divadelní hra.“

Aneta Krejčíková, Šárka Hejnová, Lukáš Rous, Zdeněk Maryška (foto: Michal Novák)
Aneta Krejčíková, Šárka Hejnová, Lukáš Rous, Zdeněk Maryška (foto: Michal Novák)


Divadlo Na Fidlovačce v sezoně 2016/2017 plánuje uvést celkem pět premiér, včetně jednoho muzikálu. Diváci se zároveň mohou těšit na oblíbené předvánoční představení. Kromě novinek v repertoáru si divadlo připravilo i nové verze předplatného a věrnostních karet, různé akce a výhody čekají i na členy oblíbeného Klubu přátel DNF.

Na jaké tituly se tedy dále můžete těšit? „Dlouho jsme si přáli mít v repertoáru některou z her Williama Shakespeara, volba padla na Sen noci svatojánské,“ prozradila Adéla Šotolová. Delší čas si Fidlovačka nemohla dovolit nový muzikálový titul, s příchodem Jana Koťátka se situace obrací - pro jarní část této sezony bylo ohlášeno nastudování divácky vděčné „muzikálové klasiky“, která přináší tři krásné herecké příležitosti. Asi už tušíte správně, jde o muzikál Sugar aneb Někdo to rád horké (režírovat bude Radek Balaš).

Elizaveta Maximová, Lenka Smrčková, Lukáš Pečenka, Jakub Slach (foto: Michal Novák)
Elizaveta Maximová, Lenka Smrčková, Lukáš Pečenka, Jakub Slach (foto: Michal Novák)


-mys-