Divadlo Na Fidlovačce

Famílie

[Over the River and Through the Woods]
Premiéra: 15.9.2016. Překlad: Adam Novák. Dramaturgie: Adéla Šotolová. Výprava: Šárka Hejnová. Použitá hudba: skladby a písně Nina Roty a Paola Conteho. Režie: Juraj Herz.
2:15

Osoby a obsazení
Nick Cristano - Lukáš Rous
Aida Gianelli - Carmen Mayerová (původně Eliška Balzerová)
Frank Gianelli - Miloš Vávra
Emma Cristano - Ludmila Molínová
Nunzio Cristano - Zdeněk Maryška
Caitlin O’Hare - Aneta Krejčíková / Vanda Chaloupková

Komedie přibližující vztah dvou odlišných generací, která s laskavým humorem projevuje pochopení pro obě strany. Když se Nickovi rodiče odstěhují na druhý konec Spojených států, zůstává svobodný mladík pod bedlivým dohledem svých babiček a dědečků z matčiny i otcovy strany. Každou neděli je k nim pozván na oběd. A protože jsou jeho prarodiče italského původu, vyznačují se tyto rodinné sešlosti, kromě skvělého jídla i příliš živou atmosférou. Nick se chystá oznámit fantastickou novinku, že dostal pracovní nabídku, po které tolik toužil. Nickovo povýšení má ale jednu podmínku, která u rodinného oběda vyvolá velké pozdvižení a spustí lavinu dalších událostí...
v anketě portálu i-divadlo.cz:
významné umístění v kategorii Nejlepší inscenace roku 2016
Eliška Balzerová - významné umístění v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2016
Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
74 %
74441000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (49)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 25.1.2017, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
V populární inscenaci Divadla na Vinohradech byli do rolí čtyř prarodičů obsazeni přední čeští herci, kteří rolím vtiskli neopakovatelné kouzlo. Představitelé v Divadle Na Fidlovačce na tuto vysokou laťku sice nedosáhli, ale přesto nezklamali a hru se podařilo rovněž zdárně zprostředkovat a vypořádat se s přehnaným a občas lehce laciným sentimentem. Je dobře, že se našlo další české divadlo, které hru nastudovalo. Může potěšit, možná i dojmout řadu diváků, rodinné situace na jevišti třeba leckomu připomenou vlastní zážitky.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 30.9.2016, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Svěží, vtipné i dojemné. V první řadě se povedlo obsazení rolí všech prarodičů, kde si herci typově s jednotlivými postavami dobře sedli a byli příjemně uvěřitelní. Herecky pak také rozhodně nezklamali, zejména bych vyzdvihl výtečného Z. Maryšku a též L. Molínovou. V druhé řadě dobře uchopeno zpracování celé hry, bez problémů vtáhne do děje, udrží pozornost a bez slabšího místa po celou dobu nijak nenudí. Zvolené téma mezigeneračních vztahů je zde moc pěkně a i nadčasově zpracováno a myslím, že to dosti reálně vystihuje nejedny rodinné vztahy v dnešní společnosti. Bezesporu stojí za vidění.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 26.9.2016, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
75% Režisér J. Herz svým věkově spřízněným postavám ve hře prostě a jasně rozumí. Soustředil se totiž především na co nejvěrohodnější vykreslení vztahů mezi manželi, které spojuje padesát let společného života. Čtveřice postarších herců citlivě rozehrává leckdy hodně humorné, ale i dojemné situace nepřekračující hranice podbízivosti a přílišného sentimentu. Do postavy jejich vnuka Nicka L. Rous přesvědčivě vtiskl ambivalentnost svých pocitů vůči prarodičům, které miluje, ale zároveň chce jít vlastní životní cestou. Výsledku prospěly i dramaturgické zásahy, které inscenaci přirozeně scelily.
Michal Novák 70 % Tip Michal Novák
(zadáno: 24.9.2016, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
75 % Setkání s bravurně vystavěnou hrou, přesným proniknutím do její podstaty a hereckým citem (a šarmem!) pro ztvárnění té čarovné člověčiny, které buď porozumíte, a nebo také (zatím ještě) ne. Juraj Herz na Fidlovačce v této esenci pospojoval nevtíravou komiku i řadu jímavých okamžiků, velké životní pravdy i řadu těch drobných momentů, z nichž určitě některý budete důvěrně znát, protože je máte navždy zasuté v paměti. Divadlo Na Fidlovačce s Famílií úspěšně vykročilo do nové etapy.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 16.9.2016, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Vyznění jímavých a křehkých tónů hry vyšel tvůrči tým naproti šťastným krokem. Jiskrná živočišná energie, cituplné uchopení postav a očividně symbiotické nadšení všech hereckých protagonistů podpořily účinně kouzlo divadelního okamžiku. Děkuji za smích i slzy přijemného dojetí, a zejména pak za všechny chvíle, kdy jsem cítila, že do té hřejivé náruče prarodičovské náklonosti se spolehlivě vejdu i já.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Čiko 80 %
(zadáno: 27.10.2020, počet hodnocení: 740)
přínosný / zajímavý komentář
85% Třetí inscenace této hry, kterou jsem viděl. Jednoznačně nejlepší. Výborně zde fungují oba páry prarodičů, pohybující se na hraně přijatelného sentimentu. Nick Lukáše Rouse je nejlepší z Nicků, které jsem viděl. Velmi citlivá režie Juraje Herze. Silný příběh plný emocí a snahy o porozumění. Doporučuji.
Martin21 90 %
(zadáno: 11.10.2020, počet hodnocení: 355)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná, avšak hodně sentimentální hra. Doslova jsem ji celé dvě hodiny hltal se zaujetím, jak to celé dopadne. V alt. Vanda Chaloupková, která zahrála svou roli hezky, jen by mohla být "hlasitější". Nejvíce se mi líbila Carmen Mayerová, jež byla skvělou a laskavou babičkou, jakou by si asi každý přál.
MIR 60 %
(zadáno: 29.12.2019, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Děj se odehrává pořád u stolu, Aida nabízí pořád jídlo ...
Chtělo by to více akce a nějaká ta písnička by neuškodila :)
Jinak pěkné výkony. Neurazí, ale ani nenadchne.
MMK 70 %
(zadáno: 16.10.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím s hodnocením J.S. z 27. 10. 2018, jen dávám méně bodů.
Clamera 80 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Působivá výprava, uvěřitelné a přirozené herecké výkony. Hra vypráví nadčasový příběh o konfliktu mezigeneračních vztahů. V díle se prolíná humor a nadsázka s prvky dojetí a sentimentu, ale hra sama nesklouzává k podbízivému patosu či mentorování a moralizování. Líbilo se mi, že konec hry není úplně předvídatelný a prvoplánový.
Sidmax 90 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektně zahrané, plné vtipných a komediálních prvků se zajímavým koncem. Velmi krásná podívaná, pro mne nejlepší výkon předvedla Ludmila Molínová, prostě co slovo, to perla. Vřele doporučuji.
J.S. 90 %
(zadáno: 27.10.2018, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pod skořápkou komediálních situací se odehrává velmi silné drama o stáří a osamění. Dva protichůdné principy (vnuk x prarodiče) odhalují, jak rozdílné nároky a očekávání má člověk v různých etapách života. Podřídit se požadavkům druhé generace znamená sebeobětování, zvolit vlastní cestu životem znamená opuštění bližních. Hře prospívá vhodně zvolený inscenační přístup (včetně scénografie), který nesklouzává ani k frašce ani k sentimentálnosti, a vynikající herecké výkony (zejm. L.Molínové a Z.Maryšky).Závěr hry dokáže emocionálně diváka zasáhnout, neboť rezonuje se zkušeností většiny dospělých.
Beebb 40 %
(zadáno: 26.2.2018, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Mojí 65lété matce se to nelíbilo, protože to bylo o starých lidech... :-) Mně celkem ano. Sice mě téma hry (něco ve stylu: pokud máš prarodiče naživu, nikam se nestěhuj...) neoslovilo, ale pokoukání na "staroušky" jsem si užil. Výborná Ludmila Molínová (vlastně všichni prarodiče baví). Na druhou stranu mladická linka je nezajímavá, přebytečná a nudí (pak by ale nebylo o čem hrát). Aneta Krejčíková přehrává, je iritující až k nesnesení. Vzhledem k předváděné taškařici mě však překvapilo vcelku depresivní/smutné vyznění hry. Neurazí... nenadchne... zdejší hodnocení je podle mě značně nadsazené.
JirkaS 90 %
(zadáno: 21.2.2018, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle bylo nádherně tragikomicky dojemné. A jsem přesvědčený, že v tomto případě na mě více zapůsobil samotný text než herecké výkony. Někoho, jako jsem já, kdo měl možnost poznat v dětství všechny čtyři prarodiče, aby mu pak během puberty tři z nich zemřeli, tohle musí chytit za srdce. Tohle představení jsem chápal srdcem a rozuměl pohnutkám všech postav. I po třech měsících od zhlédnutí cítím tu hřejivou lidskost a lásku, která z této inscenace vycházela. Tohle je úžasná inscenace, kdy brilantní text všichni herci zvládli zahrát skutečně obstojně. /11.12.2017 v Č. Budějovicích/
Golftom 40 %
(zadáno: 31.1.2018, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Většina humorných pasáži mi nepřišla moc vtipná, ty vážnější pak sentimentální. celkově jsem prostě hercům nevěřil představení mně přišlo dost bez jiskry. Neurazí, ale žádný svěží nápad. O cílení hry svědčí věkový průměr diváků.
Varan 80 %
(zadáno: 3.12.2017, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Bezesporu krásná hra o dvou zcela odlišných polovinách. Tu první půlku se budete jen smát, budete mít rádi všechny ty čtyři kouzelné prarodiče, kteří zahrnují láskou svého vnuka, udělali by pro něj první poslední, skáčou si do řeči a i přes svůj věk jsou plní života. Tu druhou půlku vám naopak do smíchu moc nebude, přijde to, co bohužel se stařím přichází - nemoce a nakonec smrt. Přesto druhá polovina není zbytečně sentimentální. Kdybych měl vyzdvihnout dva herecké výkony, byla by to jistě dokonalá Ludmila Molínová a Zdeněk Maryška. Jen styl hraní Anety Krejčíkové mi připadal poněkud rušivý.
Jirkan 80 %
(zadáno: 18.6.2017, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
16.6. 2017: Komedie s chytrým humorem, a jak se tak říká: přesahem. Závěr této inscenace dokáže dojmout. Podíl na tom určitě mají herecké výkony. Na jednu stranu jsem si říkal, zda nejsou představitelé na to mladí, ale souhra na jevišti neuvěřitelně fungovala. Mám rád inscenace, které dokážou strhnout tak, že si neuvědomujete civilní jména herců a vnímáte jejich postavu. To se mi tento večer stalo. Pokud bylo cílem diváky potěšit, pobavit, pak došlo k naplnění. Ostatně děkovačka tomu nasvědčovala. Jinak spoustu už tady toho bylo napsáno?
Plšík 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 523)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Rak61 90 %
(zadáno: 26.3.2017, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi příjemný zážitek. Skvělé Eliška Balzerová i Ludmila Molínová.
Smích, slzy, zamyšlení - vše tam je.
Studentice 80 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Představení se mi hodně líbilo. Nerada chodím na komedie, tady jsem však udělala vyjímku a vyplatilo se:). Všichni herci hráli na jedničku, bez přehrávání. Hra byla hodně ze života, mohohrát jsem se zasmála i zamyslela a v mnoha situacích jsem se našla:). Doporučuji.
DivadelniFan 80 %
(zadáno: 28.10.2016, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá komedie, krásná scéna, parádní výkony. Lukáš Rous v hlavní roli Nicka je naprosto přesvědčivý. Diváci mu věří, jak touhu po lepším postavení v práci, ale i po prarodičích, vztek na ně. Vše! Byl dokonalý! Skvělé byly i babičky Eliška Balzerová a Ludmila Molínová. Pánům Vávrovi a Maryškovi a Anetě Krejčíkové nemohu nic vytknout, ale nezaujali jako Nick a babičky Aida a Emma. Doporučuji! Představení, u kterého se skvěle pobavíte, ale potečou i slzy.
Blanuli 90 %
(zadáno: 14.10.2016, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasná inscenace! Skvělý humor a výborní herci, donutí k zamyšlení, ale bez zbytečného patosu. Určitě stojí za to vidět.
Antioch 70 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
75% repríza 30.9.2016
Evusja 80 %
(zadáno: 1.3.2020, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
V první polovině velká legrace, v závěru trochu zamrazí. Otázka, kdo má (měl) lepší život? Skvělé výkony představitelů babiček a dědečků, hlášky, které jsem často slyšela i já...a některé, ke kterým se nejspíš dopracuji. "Má někdo hlad?"
Petra Yogi 70 %
(zadáno: 15.1.2017, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Eliška Balzerová byla famózní. A přestože především v první polovině jsem se nejednou skvěle bavila a z plna hrdla zasmála, druhá polovina gradovala do vážnosti a zamyšlením se nad hodnotami, na kterých v životě záleží. Není to jedna z těch mnoha inscenací, na které si za týden ani nevzpomenete.
Tengo famiglia!
Vladimír10 80 %
(zadáno: 11.10.2020, počet hodnocení: 374)
Simonst 80 %
(zadáno: 8.5.2019, počet hodnocení: 51)
Otschi 70 %
(zadáno: 2.5.2019, počet hodnocení: 35)
Honzik 70 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 7)
Zakmilda 80 %
(zadáno: 16.2.2019, počet hodnocení: 14)
Munoz 70 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Goin 90 %
(zadáno: 23.10.2018, počet hodnocení: 41)
Makronka123 70 %
(zadáno: 13.10.2018, počet hodnocení: 42)
Zuluk 70 %
(zadáno: 20.5.2018, počet hodnocení: 93)
Katkrau 80 %
(zadáno: 24.4.2018, počet hodnocení: 45)
Angloumene 80 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 7)
Teejay 50 %
(zadáno: 5.12.2017, počet hodnocení: 66)
Alcha 70 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 105)
Meli 80 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 24)
Jan Bohutinsky 70 %
(zadáno: 2.4.2017, počet hodnocení: 31)
Ironfood 80 %
(zadáno: 1.4.2017, počet hodnocení: 24)
Marcela 70 %
(zadáno: 27.3.2017, počet hodnocení: 407)
Vendula_Z 60 %
(zadáno: 16.2.2017, počet hodnocení: 92)
Furciferka 70 %
(zadáno: 30.1.2017, počet hodnocení: 247)
Etfu 80 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 65)
Martina123 60 %
(zadáno: 17.11.2016, počet hodnocení: 68)
Lukasm 80 %
(zadáno: 5.11.2016, počet hodnocení: 23)
Lumca 50 %
(zadáno: 15.9.2016, počet hodnocení: 326)
Vostaluc 80 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.