Divadlo Na Fidlovačce

Eva tropí hlouposti

Premiéra: 27.2.2014 | 2:10
Dramaturgie: Petr Vydra. Scéna: Pavel Borák. Kostýmy: Blanka Tesařová. Hudební spolupráce: Pavel Šimák, Jan Kluka. Režie: Pavel Šimák.
Poslední uvedení: květen 2023.
Crazy komedie podle známého románu a nezapomenutelného filmu. Příběh o rozjívené dívce, která se k překvapení všech zamiluje.
D12+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
74 %
74891000
Volby

Hodnocení (92)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
23.11.2015 | 1132 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
75%. Crazy komedie ve zběsilém tempu, některé pohybové kreace upomínají na němé filmové grotesky. Vkusně se povedlo zabudovat i některé prvorepublikové šlágry, výsledná stylizace se povedla. Hlavní zásluhu na tom mají herci. M.Doležalová prokazuje komediální talent i šíři svého hereckého rejstříku, D.Ratajský hraje Michala úplně jinak než O.Nový, přesto výborně. Velmi přesná je také L.Molínová jako vtipná glosátorka příběhu teta Pa. Snad je D.Hák hraje Fredyho až na hraně karikatury. Oddechová inscenace, která dokáže pobavit bez nějakých laciností.
Anežka Kotoučová  80 %
12.4.2014 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Opravdu nikdy bych neřekla, že na Fidlovačce uvidím tak dobré představení. Dobové, hravé, s minimem laciností a skvělými výkony - výborná byla M. Doležalová, Denny Ratajský, Aneta Krejčíková, skvěle se s postavou sžila Martina Randová. Místy dobře napodobená prvorepubliková dikce. Výborně jsem se bavila a určitě jsem na "Evě" nebyla naposledy.
Jan Pařízek  80 %
4.4.2014 | 900 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Z mého pohledu rozhodně vydařené zpracování. Povedlo se velmi dobře přenést atmosféru známého filmu (a věřím, že i původní knihy, kterou jsem ale bohužel nečetl) na divadelní prkna. Pohyby, dikce, dialogy a k tomu doprovodné písně, to vše skvěle sedí a vytváří plnohodnotný celek. Hra má celou dobu dobré tempo, není snad šance, že by mohla začít jakkoli nudit. Velkou zásluhu na tom všem má bezesporu vydařené obsazení. Především M. Doležalová a D. Ratajský předvádí skvělé výkony. Též A. Krejčíková či L. Molínová hrají velmi dobře. Celkově hra, která pobaví svým vlastním roztomilým způsobem.
Jiří Landa  60 %
24.3.2014 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace sice zdařile pracovala s atmosférou předválečných let, což umocňovaly kostýmy i pečlivě vybraná a nastudovaná hudební složka (jen těch ukázek ze soundtracku Půlnoc v Paříži mohlo být méně), celkový dojem je však rozpačitý. Představení chybí pořádný „drajf“ a šmrnc, jakým to uměli rozjet herci v legendárním filmu. Přestože se M. Doležalová své role chopila s nasazením a vlastně jí nelze nic moc vytknout, ve výsledku její Eva působí spíš jako vedlejší postava. Mnohem více zaujme příběh Elišky (výborná naivní kreace A. Krejčíkové) a Michala, kterého přesvědčivě vystřihl D. Ratajský.
Helena Grégrová  60 %
23.3.2014 | 1664 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Neumím si představit ideálnější současnou představitelku Evy, s níž je radost divácky sdílet tropené hlouposti, než je Marie Doležalová! Je tou, jež inscenaci dodává nejšmrncovnější crazy švih. Trochu mě rušila přemíra (především) pohybových gagů, které se občas nepodařilo úplně přirozeně interpretovat a působily příliš nacvičeně. Problém jsem měla také s překarikovanou stylizací Davida Háka. I přes tyto výtky jsem hlediště opouštěla s příjemným "retropocitem".
Jiří Koula  70 %
17.3.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Proměna Marie Doležalové ve ztřeštěnou Evu byla tak dokonalá, že mi pár minut trvalo si uvědomit, že to je ona. A Martina Randová by neměla zpívat. Jinak jde ale o podařenou inscenaci, kterou si užijí nejen skalní příznivci Divadla Na Fidlovačce.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Monty70  80 %
26.4.2022 | 256 hodnocení
+ souhlasím
Hlavní hrdinka Eva nejprve ztvárněna M. Doležalovou, později D. Šoltýsovou a nyní V. Příhodovou. Viděl jsem poslední dvě zmíněné herečky, z nichž mě jednoznačně svým výkonem zaujala vice Vendula Příhodová. Myslím, že se na roli dobře hodí. Denny Ratajský má přirozený komediální talent. Nesrovnávat s filmem, divadlo je malinko jiné. Pohodová komedie ze "starých" časů.
Krocka  80 %
11.12.2021 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Oblíbená filmová klasika konečně viděná v divadle. Vendula Příhodová jako Eva mi zpočátku trochu vadila, ale postupem času jsem si na ni zvykla a nakonec se mi v roli hodně líbila. Denny Ratajský byl výborný, Sandra Pogodová excelentní, Ludmila Molínová taktéž.
Vladimír10  90 %
25.11.2021 | 622 hodnocení
+ souhlasím
I po osmi letech od premiéry mi dokázalo toto příjemně nostalgické představení vykouzlit úsměv na tváři, a to navzdory několika změnám v původním obsazení. Hvězdami večera se stali nepochybně D. Ratajský s V. Příhodovou, která je stejně roztomilou a nevinnou Evou jako její předchůdkyně, M. Doležalová. Nikdo z účinkujících však nebyl slabým článkem, což mohu tentokrát napsat i o S. Pogodové, jejíž přehrávání mi obvykle vadí. Zde se však k roli afektované tetičky hodilo. Milým zpestřením celého večera pak bylo taktéž několik hudebních čísel, která dokreslovala atmosféru první republiky.
RaB  80 %
19.9.2021 | 364 hodnocení
+ souhlasím
Komedie par excellance.
V titulní roli naprosto září Vendula Příhodová. Tolik energie, nadšení a přirozeného herectví se jen tak nevidí. Evu dokázala ztvárnit jak kdyby ani nehrála ale byla jí - nepotřebovala k tomu ani přehrávání. Jeden z nejlepších činoherních výkonů na českých jevištích.
Výborní i Danny Ratajský, L. Pečenka, L. Molínová. S. Pogodová sice neskutečně přehrává a je afektovaná, nicméně to k roli naprosto sedí.
Markéta Nedvědová  40 %
11.10.2020 | 142 hodnocení
+ souhlasím
Je mi líto, ale současná podoba této inscenace, kterou proslavila Marie Doležalová, je už zřejmě jen stínem. Fenomén hrdinky Fan Vavřincové je natolik silný, že v současné době se chystá už třetí nastudování (po Zlínu a Praze se chce přidat i Kladno) a stále to není dost. To, co jsem viděla s Dianou Šoltýsovou v hlavní roli bylo hodně smutné. Jak jinak hodnotit představení, jehož jediným plusem je rutinní karika Sandry Pogodové? Rozumím náročné době pro divadelníky obecně, ale nemít pro hlavní hrdinku ani pořádný kostým a nechat ji to celé odehrát jen svěšenými rameny?
JáraTym  90 %
22.4.2020 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Ryzí komedie která baví.
Honza1  80 %
15.10.2019 | 84 hodnocení
+ souhlasím
75%. Příjemný relax. Pohodovka, fajn zábava. Splněné očekávání. Přehrávání nevadilo. K této době a tomuto žánru tak nějak patří.
AliV  60 %
24.2.2019 | 116 hodnocení
+ souhlasím
Představení se sice jmenuje "Eva tropí hlouposti", ale mnohem větší prostor než zmíněná Eva dostává její bratr v podání skvělého Dennyho Ratajského a jeho vyvolená, kterou ztvárnila talentovaná Barbora Mošnová. Oba zmiňování spolu s Dianou Šoltýsovou svými výkony pozvedali toto jinak průměrné představení. Ostatní nehráli vyloženě špatně, ale postupem času mi u nich vadilo přílišné tlačení na pilu v komických situacích, případně přehrávání.

Představení se můžu doporučit, ale jen díky výkonům tří zmíněných herců, kteří se vyhýbají afektu a karikatuře.
MIR  90 %
27.1.2019 | 56 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Viděli jsme ještě s Maruškou Doležalovou a byla výborná.
Čiko  40 %
28.10.2018 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
45% Inscenace mě tak od jedné třetiny své délky nudila. Navíc mám pocit, že zde byl prvorepublikový afekt (příznačný pro filmové herectví té doby) nahrazen prostým přehráváním.
Kateřina Vodáková  40 %
29.5.2018 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Skanzen na jevišti. Tohle nesoučasné divadlo opravdu není nic pro mě. Dala bych ještě méně, ale musím přeci jen ocenit pěvecké výstupy, které nebyly špatné a nadto i obrovský pohybový um a zápal pro herectví D. Ratajského. Z praktických aspektů pro diváka mě potěšila super účinná klimatizace, v horku panujícím venku je k nezaplacení.
Romana35  80 %
27.4.2018 | 324 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem v roli Evy Dianu Šoltýsovou, což bylo pro mě zklamáním. Těšila jsem se na Marii Doležalovou. To poněkud ovlivňuje mé hodnocení, jinak bych dala určitě více %. Mnohem více mě zaujala Barbora Mošnová a Denny Ratajský. Ludmila Molínová jako tetička Pa byla skvělá. Moc ráda bych shlédla představení ještě jednou s Maruškou Doležalovou, tak snad se zadaří.
Chaika  80 %
9.4.2018 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Na film to samozřejmě nemá, ale ani to není účel. Divadelní zpracování se nám líbilo. Mladí herci odvedli solidní herecké i pěvecké výkony. Zejména překvapila Aneta Krejčíková :-)
Lucy1905  80 %
29.5.2017 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Bylo to podařené představení. Nejvíce se mi líbily výkony hlavní představitelky Marie Doležalové, Dennyho Ratajského a Anety Krejčíkové. Pro mě bylo velké plus v tom, že hlavní cíl nebyl přesně zkopírovat film.
Lenkakebulka  90 %
25.4.2017 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Velmi příjemné. Nesnaží se kopírovat film a tím získá jen samá plus.
Studentice  40 %
6.4.2017 | 77 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro mě jedno z nejhorších představení, co jsem doposud viděla. Herci hodně přehrávali, veškerý vtip a noblesa filmu se změnilo v karikaturu. Jedině tetička Pa byla kouzelná. Pro mě velké zklamání bohužel.
Atribut  60 %
16.3.2017 | 92 hodnocení
+ souhlasím
dalo se na to koukat, příjemný, chvílemi i sranda, ale herci prostě na kouzlo filmu nedosáhli.
Adela_H  80 %
13.10.2016 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Výborný Denny, skvělá Marie a Aneta. Aneta mě překvapila skvělým hlasem, pěkně zpívá. Ostatní byli o třídu až dvě níže, bohužel.
Kamaela  90 %
9.10.2016 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná, lehká komedie, jen místy trochu moc se snažící kopírovat slavný film.
Osgood  80 %
18.5.2016 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Roztomilé. Marie Doležalová tropí hlouposti po svém a zcela potvrzuje svůj mimořádný talent. Denny Ratajský se zřejmě teleportoval z r. 1939, Aneta Krejčíková je velmi šik, oproti filmové verzi její postava vynikne a teta Pa Ludmily Molínové je přímo pohádková:-) Zapojení dobových písniček je příjemné, leč ve srovnání s legendárním Havelkovým Saturninem zůstává Eva někde na půli cesty. Určitě mohlo být šlágrů více a také alespoň živý klavír by neuškodil. Nicméně představení zaručeně pohladí po duši nejen příznivce první republiky:-) Je třeba tropit více takových hloupostí:-)
Zuzatab  100 %
14.4.2016 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Film s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým od dětství miluju a znám ho celý téměř zpaměti, o to víc je pro mě velkým překvapením, že se mi tato hra líbila snad ještě víc než zmíněný film. Skvostné, nemám co vytknout a nevím ani koho dříve vyzdvihnout.
Antonio  100 %
4.3.2016 | 123 hodnocení
+ souhlasím
Nečekal jsem od hry nic ,ale mile mě překvapily herci moc pěkné proto hodnotím 100% ...Určitě si zajděte doporučuji nebudete litovat...
Nick  80 %
14.1.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Velmi milé a příjemné představení, v podstatě nemám zásadnějších výhrad. Marie Doležalová jako Eva je skvělá, Ludmila Molínová jako teta Pa přímo okouzlující. Ani ostatní účinkující nezaostávají, většina složek inscenace v rovnováze, vše šlape, jak má. Nelze očekávat žádné hlubokomyslné dílo, nicméně na zpestření všedního večera poslouží dokonale. Jen si neodpustím drobnou poznámku - někteří herci by opravdu neměli zpívat :)
Margaret  70 %
19.12.2015 | 126 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Milé nenáročné představení. Velmi dobré výkony D. Ratajského a A. Krejčíkové.
Vlatyes  80 %
9.10.2015 | 51 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velice vtipné představení, které určitě pobaví! Jako velký fanda filmů pro pamětníky jsem se trochu bála, jak divadelní Eva dopadne, ale byla jsem spokojena. Marie Doležalová byla skvělá, ale ještě mnohem víc mě zaujal Denny Ratajský, který v sobě měl prvorepublikovou noblesu a zároveň obrovskou komičnost a neuvěřitelnou až fascinující energii. Jeho výkon byl pro mě asi tím nejlepším z celé inscenace. I ostatní herci mu skvěle sekundovali s výjimkou Davida Háka - to už bylo přehnané pitvoření se. Také se mi moc líbila hudební složka a kostýmy.Celkově to bylo příjemné oddechové představení.
Janica  80 %
6.5.2015 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná oddychová hra s milou zápletkou. Po po celou dobu jsem však bojovala s pocitem, zda se divadelní zpracování až příliš nesnaží stylizovat do známého filmu, a tím se pak vytrácejí možnosti divadelního, možná až částečně alternativního pojetí.
Vladimír Rogalewicz  40 %
8.4.2015 | 801 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Takhle se hrálo divadlo naposledy snad za Václava Tháma - plné přehrávání a trapného pitvoření. Jestli je toto skutečně to nejlepší, co Fidlovačka nabízí, pak je nejvyšší čas, aby divadlo získal jiný soubor s vyššími ambicemi. (Nemohu nesrovnávat se Špinarovým Nočním motýlem - inscenační tým by se měl rozjet do Kladna, aby viděl, že starý film jde na pódium převést zajímavě, rafinovaně a přitom zábavně.)
Fedorocko  80 %
24.3.2015 | 747 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná odpočinková záležitost s kvalitními hereckými výkony hlavních propagonistů.
Irena  80 %
22.3.2015 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Člověk samozřejmě srovnává aniž chce s filmem, který je geniální. Ale divadelní zpracování se mi i tak líbilo. Skvělá Martina Randová, okouzlující Marie Doležalová a Ludmila Molínová, muži sekundovali víc než zdatně.
Lentilie  70 %
21.1.2015 | 63 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
To nejlepší co jsem na Fidlovačce viděla. Marie Doležalová je plná energie, hra má zběsilé tempo a vtipně pojatou scénu. Kostýmy jsou taktéž okouzlující. Jindy dobrá Aneta Krejčíková mi přišla mírně zahnaná do kouta a Denny Ratajský se asi narodil ve špatné době - první republika by mu zjevně velmi vyhovovala. Milé a energické.
Togaf  90 %
18.1.2015 | 177 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Marie Doležalová je jako Eva naprosto famózní, její pohyby, gesta, proslovy jsou zábavné, trefné, připomínají Gollovou a zároveň jsou typicky její. Škoda, že v představení nemá víc prostoru. Naštěstí i ostatní hrají moc dobře :)
Firt  30 %
5.11.2014 | 13 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Převádění slavných filmových kusů na jeviště je téměř zaručeně průšvih. Tomu průšvihu se dá částečně předejít, pokud se hercům a režisérovi zakáže na daný film koukat, což se tady však nestalo. Eva se toporně snažila tropit hlouposti po vzoru Nataši Gollové, až to zavánělo parodií. Nečekala jsem, že by se soubor z Fidlovačky mohl vyrovnat obsazení filmu, ale že budou herecké výkony až taková katastrofa...proboha, vždyť pády se učí v prvním ročníku všech hereckých škol! Jediné, co se dalo snést, byly pěvecké vložky a představitelka Elišky, která zvládla svou roli bez ochotnického přehrávání.
Hannah21  80 %
3.11.2014 | 159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborné, svižné představení, změny oproti filmu jsou ku prospěchu. Doležalová je skvělá Eva, ale ještě o chloupek lepší je duo Ratajský a Krejčíková. Randová též skvělá. Chyběla mi ale scéna s diktováním dopisu.
Teejay  60 %
31.10.2014 | 66 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Správně trhlá Eva, hezká výprava, skvělé nastudování, vynikající příležitost si odpočinout nad nenáročným dějem. Neurazí žádnou generaci, vhodné na společnou návštěvu se starými rodiči. Věrně kopíruje brilantní film.

Není co vytknout, ale protože neobsahuje zásadní sdělení mimo prvoplánový humor a lidové "láska hory přenáší", nemůžu dát vyšší hodnocení, i když jde o skutečně dobrou crazy komedii.
DivadelniFan  90 %
29.10.2014 | 346 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi dobré a kvalitní představení plné humoru a profesionálních výkonů. Marie Doležalová byla správně "trhlá", Denny Ratajský vynikající, jako vždy. Svou roli si užívá a využívá mnoho prostředků k hraní. Lukáš Rous je také výborný. Martina Randová rozesměje publikum už svým příchodem. Ostatní herci mají dost prostoru, aby vynikli a vedou si velmi dobře!
2021 - excelentní Vendula Příhodová, která ukázala, že i činohru ovládá perfektně, Sandra Pogodová výtečná!
Luciferie  70 %
21.10.2014 | 125 hodnocení
+ souhlasím
Krásné představení, skvělí herci, úžasná atmosféra. Bála jsem se podvědomého srovnávání s oblíbeným filmem, ale musím říci, že v mých očích inscenace uspěla na jedničku.
Mora  70 %
10.6.2014 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Co jsme očekávali, to jsme (téměř)opravdu viděli.
Rak61  100 %
1.3.2014 | 94 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velice pěkné představení, výborné herecké výkony Marušky Doležalové, Dennyho Ratajského, Ludmily Molínové, Martiny Randové i ostatních. Fidlovačka má další divácky vděčné představení, které nahradí Hostinec ...
Jirkan  60 %
1.3.2014 | 564 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
1.3. 2014: Nezdařená výprava s nedotaženým nápadem. D. Ratajský a M. Randová hrají na hraně komiky, ale vědí co dělají, takže to funguje a baví, toto se ale nepovedlo u D. Háka, to je hodně špatné. Výraznou posilou souboru je A. Krejčíková. M. Doležalová ze sebe chrlí neuvěřitelné (a příjemné) množství energie, ale musí si to ještě sednout, je to velký úkol. Určitě dobrý tah, inscenace není nějak novátorská, pohrává si s humorem. Tento titul určitě nějakou dobu hlediště bude plnit, to je přesně ta Fidlovačka, kterou mají věrní diváci rádi (soudě podle ohlasů hlediště). (65%)
Sněhurka  90 %
4.4.2020 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem v roce 2016, tehdy ještě s Marií Doležalovou, která se pro tuto roli narodila. Chvílemi jsem si až přišla, že přede mnou doopravdy stojí Nataša Gollová. Až skončí korona opatření, chci vidět znova.
Jakubson  80 %
21.3.2023 | 100 hodnocení
Applejuice  80 %
8.1.2023 | 367 hodnocení
PavelakK  50 %
26.5.2022 | 34 hodnocení
Veronička  60 %
4.5.2022 | 68 hodnocení
Mefistofela  70 %
9.1.2022 | 58 hodnocení
LavinieCamui  70 %
8.1.2022 | 806 hodnocení
Kokosbaba  70 %
18.11.2020 | 124 hodnocení
Valmez  70 %
18.3.2020 | 504 hodnocení
Layer  40 %
11.11.2019 | 106 hodnocení
Xcepek  70 %
16.10.2019 | 635 hodnocení
Lucas89  70 %
13.10.2019 | 35 hodnocení
RadekChamp  40 %
7.10.2019 | 15 hodnocení
Teddy  70 %
17.5.2019 | 286 hodnocení
Michalmusek  80 %
4.12.2018 | 314 hodnocení
Michaela70  70 %
4.6.2018 | 43 hodnocení
Richard Juan Rozkovec  60 %
4.3.2018 | 24 hodnocení
Zakmilda  80 %
12.2.2018 | 14 hodnocení
Leafeltova  90 %
22.1.2018 | 134 hodnocení
Blahme  70 %
6.12.2017 | 62 hodnocení
Suzana  50 %
19.10.2017 | 333 hodnocení
Jajiii  80 %
17.10.2017 | 22 hodnocení
Addk  80 %
11.10.2017 | 134 hodnocení
Scoobi  70 %
8.9.2017 | 107 hodnocení
Tomsely  70 %
4.5.2017 | 76 hodnocení
HappyHippo  70 %
26.1.2017 | 7 hodnocení
Blanuli  80 %
22.8.2016 | 27 hodnocení
Janul.  90 %
16.5.2016 | 43 hodnocení
Radka  90 %
28.4.2016 | 53 hodnocení
Lesovi  70 %
9.4.2016 | 60 hodnocení
TerezaP  90 %
18.3.2016 | 31 hodnocení
Ella13  70 %
9.12.2015 | 16 hodnocení
Kritik  80 %
29.10.2015 | 70 hodnocení
Gaspoda  70 %
2.9.2015 | 53 hodnocení
Pavel.Tomas  80 %
7.8.2015 | 157 hodnocení
Lukrecie  80 %
4.6.2015 | 76 hodnocení
Kinkulina  70 %
20.5.2015 | 39 hodnocení
Mjetelova  100 %
18.5.2015 | 66 hodnocení
IgnaciusR  70 %
5.4.2015 | 40 hodnocení
Kytina  70 %
17.3.2015 | 181 hodnocení
Gimli35  90 %
11.2.2015 | 257 hodnocení
Xlucianka  80 %
9.12.2014 | 27 hodnocení
Teres  80 %
28.3.2014 | 256 hodnocení
Antioch  50 %
2.3.2014 | 149 hodnocení
Bacraj  70 %
27.2.2014 | 171 hodnocení
Hannahsee95  80 %
24.4.2022 | 2 hodnocení
Vostaluc  100 %
20.2.2018 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.