Z tiskových konferencí

Nalaďte se na 4. léto pod žižkovskou věží
vydáno: 24.5.2022
Premiérou čtvrtého ročníku Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží je francouzská komedie z prezidentské pracovny S pravdou ven, herce Petra Rychlého a Luboš Veselého v ní režíruje Ondřej Rychlý. Své novinky do programu letní scény Divadla Kalich letos přinesou také Jana Paulová s Václavem Vydrou, Carmen Mayerová s Terezou Kostkovou a Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem. Pod žižkovskou věží se začíná hrát 28. června, představení jsou naplánována až do 7. září.

Václav Vydra, Jana Paulová
Václav Vydra, Jana Paulová


Jeviště i hlediště letní scény jsou kryté. Plachta díky UV filtrům na jejím povrchu slouží jako funkční slunečník, chránící hlediště před slunečními paprsky a prázdninovým parnem, a při minulých ročnících pár představení před rušením z důvodu deště i „zachránila“. Stejně jako při minulém ročníku hlediště nabídne náročnějším divákům VIP zónu se samostatným zázemím a místy v prvních řadách.

Nela Boudová, Máša Málková
Nela Boudová, Máša Málková


Vedle osvědčených komediálních titulů a novinek pořádajícího Divadla Kalich, Komorního divadla Kalich a Divadla Palace program nabídne také vyhledávané tituly Saturnin, Caveman, Můžem i s mužem, Dva nahatý chlapi, Carmen Y Carmen, Hrdý Budžes či jevištní talk show Jana Krause. Své koncerty odehrají Tomáš Klus, Ondřej Havelka s Melody Makers, 4TET, největší hity Karla Gotta zazpívají v programu Jdi za štěstím Bohuš Matuš a Marian Vojtko. Sobotní dopoledne budou patřit pohádkám.

Bára Hrzánová, Radek Holub
Bára Hrzánová, Radek Holub


„Za dva uplynulé covidové ročníky jsme si zvykli, že letní venkovní divadelní produkce představují pro diváky větší jistotu než kamenná divadla, sešněrovaná často se měnícími nařízeními. Loni i předloni provázely každé představení skutečně bouřlivé ovace, na lidech v hledišti bylo znát, jak intenzivně si divadlo užívají. Přes veškeré nesnáze se nám v loňském ročníku podařilo odehrát všechna představení. Věřím, že také pro rok 2022 se nám podařilo sestavit atraktivní program, naplňující představu pohodově stráveného letního večera, a že si důvěru diváků zasloužíme. Každá zakoupená vstupenka je pro nás tou největší podporou, které si opravdu moc vážíme,“ uvedl ředitel Divadla Kalich a producent Michal Kocourek.

Carmen Mayerová
Carmen Mayerová


„Zahajovací premiérou čtvrtého ročníku Prima Hvězdného léta bude výborná francouzská komedie z prezidentské pracovny S pravdou ven s Petrem Rychlým v hlavní roli, která je zároveň prvním titulem dlouhodobé spolupráce, na které jsme se s Petrem dohodli,“ prozrazuje Michal Kocourek. Jeho hereckým partnerem v této inscenaci je Luboš Veselý, kterého diváci znají z řady znamenitě provedených rolí ve Švandově divadle.

Aleš Háma, Václav Kopta
Aleš Háma, Václav Kopta


Pod hrou jsou podepsaný úspěšný francouzský autorský tandem, Matthieu Delaporte a Alexandre de la Petellière, proslavený mimo jiné i u nás oblíbenou komedií Jméno.
„Po dlouhé době jsem našel velmi kvalitní text konverzační komedie, který, jak se říká, nešustí papírem a není prvoplánový. Jsou tam úžasné situace, ať už komické, nebo i vážné, se kterými se divák může ztotožnit. Mám rád, když prožijete v divadle všechny emoce od smíchu až po dojetí. A to tento text splňuje do puntíku,“ říká Petr Rychlý.

Syn bude režírovat svého otce aneb inscenaci režijně připravuje Ondřej Rychlý. „Volba na mého syna Ondřeje není o zametání cestiček otcem, ale viděl jsem jeho skvělé představení Mrk, které režíroval v Divadle v Dlouhé. Moc se mi to líbilo. A tak mě napadlo ho požádat o spolupráci. Navíc se těším na střet dvou vidění divadelního světa.“
Ondřej Rychlý byl také tím, kdo přizval ke spolupráci Luboše Veselého. Ten nabídku přijal, čímž otce a syna Rychlých potěšil „Možná, že naše příjmení napoví, jakej ten divadelní kousek bude - RYCHLÝ a VESELÝ,“ směje se Petr Rychlý.

Hra slibuje konverzační přestřelku, která srší vtipem i podněty k přemýšlení, která pobaví trefně pojmenovanými nešvary a zlozvyky politiků, platnými evidentně všude na světě bez ohledu na konkrétní politickou reprezentaci. Nově zvolený prezident republiky má za čtyři hodiny pronést inaugurační projev před celým národem. Je to chvíle, na kterou čekal, naplní se jeho životní poslání. Ale jakmile si začne nahlas opakovat svůj text, začne ho svědit nos do té míry, že není schopný zachovat chladnou tvář a šklebí se při každém slovu. Co s tím? Lékař ho vyšetřil, prý problém vězí jinde. Přivedou mu tedy toho nejlepšího psychiatra. A začne konverzace, která změní jeho život...

Petr Čtvrtníček a Berta
Petr Čtvrtníček a Berta
...brašna obsahuje: a) scénář divadelní hry, b) klobásky


Po březnové premiéře v Divadle Kalich se letní premiéry dočká komedie Nikdy není pozdě, v níž se Jana Paulová a Václav Vydra představí hned v šesti rolích. Vypráví příběh dvou lidí, jejichž životní cesty se v průběhu dlouhých desetiletí sice několikrát protnou, ale pokaždé se zas vydají jiným směrem. Až dojde k jednomu osudovému setkání… „Je to takový nejednoznačný milostný příběh, vtipný, ale vlastně křehký, s překvapivými momenty, který je velkou příležitostí pro dva herce zahrát si několik postav v různých věkových obdobích,“ přibližuje Jana Paulová. Václav Vydra k tomu dodal: „Mně se na té komedii líbí, že je o životě a ze života. Lákalo mě, že se odehrává během dlouhého časového úseku a samozřejmě mě bavila i její nezvyklá forma. Je v ní šest postav, ale všechny si je můžou zahrát dva herci. Je bezvadné si na jevišti prožít více osudů, které se postupně proplétají.“

Iva Janžurová, Václav Vydra, Jana Paulová
Iva Janžurová, Václav Vydra, Jana Paulová


„Další novinkou v programu letní scény bude hořká komedie Na útěku, která je pro mě velkým zážitkem díky výkonům Carmen Mayerové a Terezy Kostkové,“ zve Michal Kocourek.
„Co mě na nabídce na inscenaci Na útěku nejvíce zaujalo? Tak už jméno kolegyně bylo z řádu těch, které se neodmítá,“ směje se Tereza Kostková. „A třetí do party, režisér, šel ruku v ruce s tím.“ (režisér Jakub Nvota je manželem Terezy Kostkové a Carmen Mayerová její maminkou, pozn. red.) „No a pak sám obsah hry. O jinakosti, rozdílné zkušenosti a schopnosti v tom všem nepochopení najít přátelství a radost ze života, o tom se nesmí přestat hrát! S každou reprízou si uvědomuji, jak je krásné druhého člověka tak hluboce znát a moci se o tu blízkost s důvěrou opřít a jak je ta možnost společného hraní vzácná. Uvědomuji si to, myslím, dostatečně.“

Petr Rychlý, Petr Čtvrtníček, Luboš Veselý
Petr Rychlý, Petr Čtvrtníček, Luboš Veselý


A jistě nejeden divák se těší na návrat slavného představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?. „S oběma protagonisty jsme se shodli, že současnost přináší nové podněty, o které bude radost původní text aktualizovat, a že je na čase Ivánka vrátit na jeviště,“ vysvětluje Michal Kocourek.

„S Jirkou Lábusem jsme v představení vždycky reagovali na všechno možné, co se zrovna událo, třeba na pohřeb Nelsona Mandely na stadionu a na jiné pikantnosti. Ať se tedy diváci nechají překvapit, my budeme také překvapeni,“ dodal Petr Čtvrtníček.

těší se na vás na Letní scéně pod žižkovskou věží
těší se na vás na Letní scéně pod žižkovskou věží


Na letní scéně pod žižkovskou věží samozřejmě nebudou chybět ani úspěšné inscenace Pusťte mě ven  s jedinečným výkonem Ivy Janžurové, Lakomec  s Pavlem Zedníčkem v roli Harpagona či divadelní přepis proslulého filmu Silnice, která přinesla dvě krásné role pro Báru Hrzánovou a Radka Holuba. Celkem je naplánováno téměř 60 představení a pod žižkovskou věží se diváci setkají ještě např. s Jiřím Bartoškou, Dagmar Peckovou, Oldřichem Kaiserem, Ondřejem Vetchým, Nelou Boudovou, Václavem Koptou, Alešem Hámou, Mášou Málkovou, Jiřím Langmajerem a celou řadou dalších.

zpracoval + foto: Michal Novák
.