Zaostřeno na ...
Divadlo Kalich: Dvě noci na Karlštejně

Rozhovor s režisérem Davidem Drábkem
[21.9.2017]
Vzpomenete si ještě, s jakými pocity jste poprvé dočítal komedii Petra Kolečka Dvě noci na Karlštejně?
Pocity jsem měl zcela rozverné. Dvě noci na Karlštejně mi přišly napsané ještě lépe než Petrova předchozí komedie pro Divadlo Kalich Žena za pultem 2. Pokud se u hry jiného českého dramatika popadáte za břicho a není to kýlou, kolikou ani žlučníkem, je to skvělá zpráva.

Tato hra jistě není po herecké stránce jednoduchý žánr. Jak dlouho jste sestavovali herecké obsazení?
No však se taky obsazení měnilo a znovu stavělo frekvencí, jakou snad dosud nepamatuji. Ale já jsem fatalistický optimista. Vycizelovalo se nakonec kvarteto herců, kteří jsou naprosto bezvadní. Nejen profesně, ale i lidsky. Těšil jsem se na každou zkoušku a užili jsme vrchovatě zábavy.

S Petrem Kolečkem se znáte léta. Jak byste popsal váš vztah a jak do něj zasahuje fakt, že sám jste také autorem divadelních her?
Odvažuji se Petra nazvat kamarádem. Hodně nám pomohla cesta do Paříže, kde jsme absolvovali autorská čtení a měli dost času si povídat. Setkávaly se i naše rodiny. Nedělá mi problém prohlásit, že je to talentovaný a pracovitý týpek. Oba jsme vcelku úspěšní, takže nehrozí zálivka ze zhrzenosti a žluči.

Co je pro vás osobně těžší rozklíčovat – finesy golfového sportu, nebo zákoutí ženské duše?
To je ale satyrský dotaz! Na golfu se mi líbí exteriéry a oblečení, takže jsem očividně jouda, co golfu neholduje. I když nevylučuji, že se k němu časem nepřikloním od tenisu. Ženy jsou mojí vášní a posedlostí a sudbou odmala. Ještě před pár lety jsem se dokonce považoval stran ženské duše za experta a rádce. Pak přišly epesní vztahové prohry a karamboly a střemhlavé držkopády, takže už držím kušnu. Ale fascinace zůstala. Rád o ženách píšu a pak to zjihle vykládám herečkám.

Co myslíte, je knedlík tak důležitá proprieta manželství? A kdy podle vás začíná narůstat na významu?
V knedlík se především metamorfují sami manželé. Pokud si nedáte bacha a zlenivíte, je z vás moučná šiška natotata.