Divadlo Letí

Marius von Mayenburg

Bang

Premiéra: 4.11.2017. Překlad: Michal Kotrouš. Dramaturgie: Marie Špalová. Scéna: Petr Vítek. Kostýmy a režie: Marián Amsler.
1:45x


Tyranská komedie o vzpouře bílého muže, která ostře reaguje na tendence společnosti volit si do svého čela machistické lídry. Ralf Bang je ukázkovým příkladem tyrana u moci, přestože je mu teprve pět let. Ani jeho rodiče, ani učitelé, ani útoky amerických dronů ho nezastaví...
inscenace není vhodná pro děti
Divadlo Letí
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
77 %
Hodnocení redakce
Jiří Koula 80 %
Lukáš Holubec 80 %
Pavel Širmer 70 %
Termíny představení
28.2. (St) 20:00 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[VILA Štvanice]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 31.12.2017, počet hodnocení: 1386)
přínosný / zajímavý komentář
84,99 % Sečteno a podtrženo, Bang je velmi nabušená inscenace, již lze vnímat na různých úrovních, pod prvotním zdáním komedie se skrývá propracovaná analýza doby a mechanismů vyzdvihujících dnes k moci určité typy leckde ve světě i u nás, jež sahají od vztahů v rámci primární rodiny až k mezinárodní situaci. Vše je v inscenaci obsaženo a záleží jen na vás, co z toho si z ní odnesete. Více viz blog.
Lukáš Holubec 80 %
(zadáno: 28.12.2017, počet hodnocení: 501)
přínosný / zajímavý komentář
Mayenburg a ti kteří jeho text upravili, mají jedno společné. Došla jim trpělivost s populistickými, machistickými lídry. Vzhledem k tomu, že už okupují značnou část světa, bylo třeba se ohradit. (Předvolebních) Témat má hra nepřeberné množství a podána jsou na pevném podnosu absurdní komedie s precizní režisérskou prací. Herecky přirozeně dominuje slizce běsnící Tomáš Kobr, ale rád bych připomněl i uvěřitelně naivní rodičovský pár v podání Beáty Kaňokové a Jiřího Böhma, a především pak Richarda Fialu, jenž pojal všechny své postavy s neutuchající energií a chutí. Letí drží laťku stále vysoko!
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 10.12.2017, počet hodnocení: 1343)
přínosný / zajímavý komentář
Mayenburg ve své novince za pomoci nadsázky, metafor a odkazů na konkrétní události předkládá svůj názor, jak mohou v demokratické a tolerantní společnosti „vyrůst“ machističtí političtí lídři; prezentuje praktiky, které před či po zvolení používají. Fakta známá jsou postavená do souvislostí, které si sami od sebe nemusíme uvědomovat. Autorův pohled stojí za zamyšlení. Režisér respektoval text a se svým týmem s ním náležitě pracoval. Málokdy se vidí herecky podobně vyrovnaná inscenace, v níž bez výjimky všichni aktéři doslova každou větu pronášejí bez zaváhání a s přesně patrným významem.
Hodnocení uživatelů:
Sluha 80 %
(zadáno: 15.1.2018, počet hodnocení: 124)
Národosolsobě 70 %
(zadáno: 9.12.2017, počet hodnocení: 228)
Petrr 80 %
(zadáno: 9.12.2017, počet hodnocení: 91)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.