Divadlo na Vinohradech [velká scéna]
<< Bytná na zabití | Caligula >>
William Shakespeare
Caesar
Premiéra: 15.3.2011 | 2:15
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Lucie Němečková. Výprava: Martin Chocholoušek. Hudba: Petr Malásek. Úprava a režie: Martin Stropnický.
Poslední uvedení: únor 2012.
Poslední uvedení: únor 2012.
Pavel Rímský, Daniel Bambas, Ivan Řezáč, Jan Šťastný, Jiří Dvořák, Jan Holík, Jana Stryková, Daniela Kolářová, Lukáš Příkazký, Filip Tomsa, Jan Hofman, Michael Vykus / Prokop Rímský, Jiří Čapka, Jaromír Meduna, František Skopal, Jiří Vojta / Martin Kraus, Prokop Rímský / Ondřej Rychlý, Ondřej Rychlý / Josef Láska, Josef Láska / Michael Vykus, Pavel „Newman“ Nový...
Méně uváděná Shakespearova tragédie, která výstižně popisuje technologii moci, ale především nabízí postavy plné vnitřních svárů a paradoxů. V antickém Římě se rozhoduje o tom, zda zůstane republikou zmítanou vnitřními sváry, nebo zda se vlády ujme charismatický a úspěšný vůdce Caesar. Situaci má vyřešit snad nejslavnější politický atentát všech dob. Jde však o nezbytný akt pro zachování demokracie nebo jen o zbabělou vraždu?
inscenace již byla stažena z repertoáru
Hodnocení inscenace
Redakce
57 %
Uživatelé
57 %
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 50 %
Veronika Boušová 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Koula 60 %
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 50 %
Helena Grégrová 50 %
Iva Bryndová 50 %
Veronika Boušová 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Koula 60 %
Pavel Širmer 60 %
Jiří Landa 50 %
Helena Grégrová 50 %
Volby
Hodnocení (29)
HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský 70 %
5.1.2012 | 1171 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé pojetí, které Shakespearovu tragédii ukazuje jako politickou satiru, kde se to jen hemží manipulací, populismem a korupcí. Vrcholem celé inscenace je Antoniův monolog k rozvášněným davům po smrti Caesara. Jan Šťastný, který ztvárňuje Antonia, je také jednoznačně nejsilnějším článkem herecké sestavy. Role Caesara není úplně šťastně obsazená, Pavel Rímský nemá to správné charisma a nepůsobí dojmem panovníka, který dokáže pobláznit davy. Vcelku povedená je hudební stránka, herci by mohli v některých pasážích ubrat na intenzitě
Jiří Koula 60 %
19.11.2011 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
55% Děj by se dal shrnout do pár vět, o mnoho více by nezabral rozbor motivace všech postav... Ale těch slov, bože, těch slov.
Inscenace pojatá až příliš klasicky, jednoduchá scéna, papundeklové kulisy na ze tmy zářících lanech, všudypřítomný patos... Takhle nějak se to mohlo hrát už za Shakespeara.
Inscenace pojatá až příliš klasicky, jednoduchá scéna, papundeklové kulisy na ze tmy zářících lanech, všudypřítomný patos... Takhle nějak se to mohlo hrát už za Shakespeara.
Pavel Širmer 60 %
5.4.2011 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
55%. Inscenovat tuto hru přesvědčivě je dnes velmi těžké, podle mého názoru to bez značných úprav nelze. Výraznou úpravu a režijní pojetí M. Stropnického jsem přijal, líbily se mi některé nápadité významové posuny. Často nebyla nutná taková doslovnost. Některé posuny a způsoby jejich ztvárnění byly nezřídka „neohrabané“. Z herců bych vyzdvihl D. Bambase, J. Šťastného a J. Dvořáka. Roli Caesara P. Rímský pouze nepřesvědčivě odříkal, další z jeho špatných výkonů. Mladí herci v rolích spiklenců příliš splývali, doplatili na nedostatečný režijní výklad svých postav a vedení.
Jiří Landa 50 %
30.3.2011 | 3035 hodnocení
+ souhlasím
M. Stropnický dbal hodně na jevištní mluvu, která však místy působila velmi uměle. Ukázkovými příklady jsou J. Holík či P. Rímský, jenž roli panovníka Caesara také značně přehrával. Za dobré považuji výkony herců J. Šťastného, J. Dvořáka a D. Bambase. Bambasův Brutus sice působí poněkud subtilně, ve výsledku je však toto pojetí tím nejzajímavějším, co nové nastudování nabízí. Ostatní v maličkých rolích splnili službu divadlu. Poslední dobou se na Vinohradech objevuje až příliš her, kde se i velcí herci stávají sboristy...
Helena Grégrová 50 %
21.3.2011 | 1696 hodnocení
+ souhlasím
Absolutně ničím nevzrušivý, průměrný inscenační střih. Stále aktuální téma hry přehlušuje zbytečně akcentované duo: deklamace a patos.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kuba_r 20 %
28.2.2012 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Pojetí inscenace je místy neuvěřitelně směšné. Zvl. smečka mladíků kolem D. Bambase, která vyráží usmrtit unaveného a nudného Caesara. Tristní zážitek v poloprázdném divadle.
Vladimír10 80 %
5.1.2012 | 646 hodnocení
+ souhlasím
Po delší době se na jevišti DnV objevuje ryze klasické zpracování prvotřídního divadelního textu. Martin Stropnický text sice zkrátil, ale pouze ku prospěchu věci. Scéna s pohybujícími se sloupy a kostýmy všech herců jsou antické a k inscenaci se více než hodí. Z herců bych vyzdvihl především pana Šťastného, Medunu, Řezáče a Bambase. Též paní Kolářovou i Strykovou, které na velice malém poli, dokázaly rozehrát charakter svých postav. Z herců mě nijak nezaujali pánové Hofman a Příkazký, kteří byli mezi profesionálními herci nejhorší. K těmto výkonům však nepočítám mimický sbor divadla.
Irescz 60 %
7.12.2011 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Jan Šťastný. Jedno z lepších představení Vinorad.
Sloupek6 60 %
19.11.2011 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Výborné herecké výkony.Řezáč,Šťastný,Bambas..Stryková.Klasika,a proč ne?
Fr2709 60 %
5.11.2011 | 191 hodnocení
+ souhlasím
Klasika, která nezklame, ale široký okruh diváků jistě nepřitáhne.
Lenka.K 50 %
26.4.2011 | 29 hodnocení
+ souhlasím
Děj trochu vázl, zejména v první polovině, celkový dojem zachraňovaly některé herecké výkony.
Mora 70 %
9.4.2011 | 153 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ocenila jsem, že šlo inscenačně o "klasickou" klasiku. Žádné neúčelné experimenty. Herecky mě nikdo nerušil a patos a velká gesta jsem si užívala, protože k Shakespearovi a tragédii to prostě patří.
Xcepek 80 %
23.3.2011 | 668 hodnocení
+ souhlasím
Pro Stropnického mám slabost - opět mě nezklamal, ba naopak mile překvapil. Kvalitní představení se skvělými hereckými výkony, nápaditá scéna, kostýmy a skvělá hudba.
Jirkan 70 %
9.3.2011 | 564 hodnocení
+ souhlasím
9.3. 2011 - předpremiéra: neuznávám režírující herce, ale Stropnický opět mile překvapuje. Velice klasické scénické pojetí, modernost pouze ve svícení, zvukových efektech - prostorové (což je u "davu" zážitek) a hudbě. Velká divadelní hravost. Rímský je jiný Caesar, než by člověk čekal, mne se ale moc líbil. Hodně mne převapil v druhé části J. Šťastný. Tato část inscenace je nejsilnější díky zvukových efektům a hereckému nasazení. Smrt Caesara je scénicky výborná. Budu si pamatovat také: J. Strykovou a J. Dvořáka.
Jahtip 30 %
11.3.2011 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Bohužel, nevyvážené představení, slabý výkon většiny herců, nešťastné obszaneí pana Rímského, alepoň exceletní výkon pana Šťastného.
Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.