Divadlo Petra Bezruče

Bratři Karamazovi

Premiéra: 10.12.2021
Překlad románu: Prokop Voskovec. Dramaturgie: Anna Smrčková. Výprava: Jan Štěpánek. Hudba: Ivan Acher. Režie: Jan Holec.
Dramatizace slavného románu. Čtyři bratři v nebezpečné hře na život a na smrt. Hrdinové a zbabělci hledající odpovědi. Jak dodržovat pravidla, která neexistují? Kdo je vítěz a kdo poražený? A jaký to má všechno vlastně smysl? Tak trochu ďábelská podívaná s detektivní zápletkou, tak trochu analýza každého z nás. A tak trochu životní lekce, co nás nenechá vydechnout...
Divadlo Petra Bezruče
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
70 %
70121000
Hodnocení redakce
Lukáš Holubec 70 % Tip Lukáš Holubec
Pavel Širmer 60 %
Iva Bryndová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  70 %  Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 27.5.2022, počet hodnocení: 696)
+ přínosný / zajímavý komentář
--- Ruské duše opět na scéně --- (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 21.4.2022, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Dostojevského román se na českých jevištích dočkal řady provedení, divadla se často vracejí k dramatizaci E. Schorma. Podobné postupy lze vypozorovat v adaptaci J. Holce, jeho inscenace se liší spíše výkladem charakterů a prací s herci. Objevují se nápady či výstřelky, které mají kolísavou funkčnost, některé zbytečně odvádějí pozornost a nejsou zcela srozumitelné. Linka silného příběhu se však neztrácí ani ve dlouhé stopáži tří hodin. Po herecké stránce Bezruči nezklamou. Pravidelného diváka letití členové asi nepřekvapí a přivítá spíše pro celek přínosnou přítomnost nových tváří (V. Švarc, B. Křupková, J. Goetzová).
Iva Bryndová  70 %
(zadáno: 29.3.2022, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
65% - Ostravská inscenace jako by chvílemi nevěděla, čím chce být, v úvodní scéně to vypadá na moderní divadlo, následně ale přes řadu moderních prvků (jednoduchá, až prázdná scéna, hudba a několik podivných scén, které do celkového konceptu příliš nezapadají, ač významy se v nich hledat dají - indiáni, hmyz) jde zejména v první polovině o v podstatě klasickou činoherní inscenaci. A její nejsilnější stránkou jsou výrazné herecké výkony. Skvělý je zejm. Václav Švarc v roli Aljoši, ale velmi dobré jsou i výkony ostatních.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mirka_divadlo  30 %
(zadáno: 25.4.2022, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Rozpaky. Někde tam uvnitř je klasická a podle mě i velmi silná inscenace - herecké výkony jsou totiž super. Ale pak je tam asi sto tisíc zcizovacích věcí, kterými jakoby tvůrci říkali: bacha na to, my jsme postmoderní! Jenže to nefunguje.
Majdin_kulturni_svet  80 %
(zadáno: 23.4.2022, počet hodnocení: 158)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Jet se podívat na Bezruče do Prahy, bez toho se nelze obejít. Vždycky s napětím očekávám, s čím se přijedou ukázat tentokrát.

Inscenace Bratři Karamazovi neklade důraz na překombinovanou scénu, vystačí si s pár židlemi a skvělými hereckými výkony. Norbert Lichý je nepřekonatelný, mohla bych se na něj dívat hodiny a hodiny, snad nikdy mě neomrzí.

Inscenace je občas trochu zvláštní, někdy malinko upadalo tempo, ale můj celkový dojem z této tříhodinové inscenace byl i tak skvělý.
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 26.3.2022, počet hodnocení: 572)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající herecké výkony v čele s Norbertem Lichým.
Frankovka  90 %
(zadáno: 24.3.2022, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Káťa se až do pasu klaní a přitom je tak studeně hrdá, Grušenka miluje všechny a přitom je to anděl a ta malá ? - to byla taky pěkná mrcha.
Také bratři skvěle zahraní. A starý Karamazov? - Ten nic nehrál, tomu se to prostě dělo.
Parádně udělaná klasika, to bavilo.
Jen na školní představení to asi nebude.
Suzana  30 %
(zadáno: 23.3.2022, počet hodnocení: 303)
přínosný / zajímavý komentář
První část monotónní střídání promluv často mířených do diváků, druhá hlasitější a živější, ale jen slova, slova, nikoliv odkaz ruského spisovatele.
Denisa H.  90 %
(zadáno: 22.3.2022, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné to bylo!!! Úvodní scéna mě sice teda trochu zaskočila, ale divák měl aspoň od začátku jasno, jakého pojetí se mu asi dostane. A dostalo. Mě zcela nadchlo. Scéna, hudba, režie... Herecky taky vynikající - zejména O. Brett, J. Kučera a N. Lichý, z dam Y. Stolařová a B. Křupková. V. Švarcovi sedly spíš ostatní proměny než v Aljošu, nicméně na to, jak těžká je to role, ji zvládl ve svém věku velmi dobře.
Birter  70 %
(zadáno: 22.3.2022, počet hodnocení: 150)
přínosný / zajímavý komentář
Asi se nenechte zmást tím, že se jedná o vlastní dramatizaci - od klasické verze Evalda Schorma se to liší opravdu jen v jednotlivostech. Nicméně inscenace je to zdařilá, hlavně ve druhé polovině, ačkoliv na mě neblaze působil toporný Dušan Urban jako Míťa, a Ivan Karamazov v pojetí Ondřeje Bretta fungoval jen ve vyhrocených scénách. Diametrálně lépe na tom byly všechny ženské představitelky. Takže... solidní zážitek to byl.
SBN  60 %
(zadáno: 1.6.2022, počet hodnocení: 134)
VPB  90 %
(zadáno: 7.5.2022, počet hodnocení: 8)
Frank Shelley  90 %
(zadáno: 10.4.2022, počet hodnocení: 42)
Petr.loyd  70 %
(zadáno: 9.4.2022, počet hodnocení: 31)
Janca525  70 %
(zadáno: 14.12.2021, počet hodnocení: 116)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.