Indigo Company

Cyrano z Bergeracu

Premiéra: 26.6.2019 | 2:40
Premiéra ve vnitřním prostoru: 28.9.2019. Překlad: Jindřich Pokorný. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Ľubica Bábek-Melcerová. Hudba: Linda Winterová a citace. Pohybová spolupráce: Svatava Hanzl Milková. Režie: Petr Mikeska.
Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí. Hra o osudové lásce, která nebyla naplněna. Hra o snech, které se neproměnily ve skutečnost. Hra o životech, které protekly mezi prsty. Hra o lidech, ve kterých nalezneme sami sebe...
D12+  
Indigo Company
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
67 %
67111000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 3.2.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pro to, jak inscenace legendárního básnického dramatu dopadne, je klíčová volba představitele titulní postavy. Přednes D. Bambase byl ukázkový a vzhledem k charakteru Cyrana a jeho pozici ve hře ani tak moc nevadilo, že ostatní herce v tomto ohledu zastínil. Mezi dominantní „krasomluvou“ však Cyranova duše zůstala spíše jen poodhalena. Obstojné výkony herců ve vedlejších rolích. Režijně vhodně zkoordinované po všech stránkách. Nastudování nebude patřit k nezapomenutelným, ale za takové provedení by se nemuselo stydět ani divadlo se stálým souborem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Pavel Mór  80 %
(zadáno: 12.4.2021, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
85% ...viděno v kulisách Letní scény Průhonického parku. Daniel Bambas není zrovna typický představitel Cyrana, o to víc mě velmi mile překvapil. Jeho výkon byl naprosto strhující. Dalším překvapením pro mě byla Lilian Fischerová v roli Roxany. Nejenže se na ni krásně dívá (je to opravdu velmi půvabná herečka), zároveň je velmi autentická, jak v roli osmnáctileté rozverné Roxany, tak i v roli zralé a zraněné ženy na konci hry. Michael Vykus a Tomáš Novotný též skvělá práce. Kombinace moderních prvků v scénografii, kostýmech i v hudbě, vkusně doplňovaly klasický text.
Mikika  70 %
(zadáno: 28.8.2020, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Historické drama na nádvoří Průhonického parku prostě patří, to je jasná věc. Lehce matoucí proto byly moderní prvky a kostýmy (zvlášť ty tatérské rukávy?) Občas byl hudební podkres tak hlasitý, že jsme si Roxanin monolog museli domýšlet, akustika nádvoří nestačila. Ani jsem moc nevěřila Michaelu Vykusovi, že je takový blbeček, co by nedal dohromady větu. Ale všechny výtky převálcoval Daniel Bambas a jeho nevyčerpatelná energie.
Lucilla  70 %
(zadáno: 6.1.2020, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem trochu na rozpacich s hodnocenim. Zacnu klady - D.Bambas byl v roli Cyrana vyborny, preklad povedeny, finalni zacykleni deje byl skvely tah. Bohuzel bych nasla i zapory, nektere aktualizace deje mi prilis nesedly (ten Montfleuryho zacatek me trochu zaskocil) a navzdory me lasce k Cyranovi me konec nedojal tak, jak bych cekala.
Suma sumarum se jednalo o prekvapive velmi podarene predstaveni, jsem rada, ze jsem ho videla, ale cekala jsem o trochu vic. Na Cyrana z ND to proste nemelo.
Denisa H.  80 %
(zadáno: 25.10.2019, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapivě dobré! Ačkoli na začátku mi z Montfleuryho trošku zatrnulo, protože jsem se lekla, že v takovém stylu a duchu se ponese celé představení... Naštěstí ne!
Zaujala mě scéna a hudba, ale ze všeho nejvíc D. Bambas! O moc pozadu ve svých výkonech za ním nezaostali ani L. Fischerová a O. Kraus, kterého jsem viděla teprve ve 2. roli a opět nezklamal.
Musím se akorát bohužel přidat k dojmu zde přede mnou zmíněnému, že ani na mě závěr nedolehl tak, jak bych očekávala a jak jsem u Cyrana "zvyklá". Nicméně nápad se zacyklením tuto šmouhu na kráse aspoň trochu kompenzoval.
Suzana  30 %
(zadáno: 18.10.2019, počet hodnocení: 274)
přínosný / zajímavý komentář
velmi silný patos, žádná láska, přehrávání
Kateřina Vodáková  80 %
(zadáno: 7.10.2019, počet hodnocení: 116)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Viděno v kouzelném prostoru Letní scény na Vyšehradě. Opojná směs lehkého větru, stromů, atmosféry letního večera, krásných hradeb a nočních zvuků hru nesmírně pozvedla a dobarvila. D. Bambas hraje Cyrana jako o život, o třídu převyšuje ostatní herce. Úchvatné je zejména jeho umění precizní jevištní řeči. L. Fischerová ztvárňuje Roxanu spíše jako naivní krásku, což je škoda. Výborný je ovšem vášnivý O. Kraus, který mě zatím nezklamal v žádné roli, ve které jsem jej viděla v jiných divadlech. Velký talent! Závěrem musím vyzdvihnout krásnou hudbu...
KSnow  70 %
(zadáno: 29.9.2019, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace stojí na klasických prvcích Mikeskovy režie, a především na výtečných hereckých výkonech. V tomto ohledu pro mě D. Bambase v hlavní roli (který se může snažit, jak chce, ale fakt, že jeho fyzické predispozice ho pro tuto roli absolutně nepředurčují, se mu porazit nedaří), zastiňují Roxana L. Fischerové, u níž rozhodně nesouhlasím, že by byla prezentována jako naivní a nepříliš inteligentní, a okouzlující Christian O. Krause. Do toho se daří vystavět skvělou atmosféru. Dojem ale poměrně kazí závěrečná scéna, která na mě z mnoha důvodů vůbec emočně nezapůsobila.
Katteřina  90 %
(zadáno: 29.9.2019, počet hodnocení: 55)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dost možná nejlepší Cyrano, kterého jsem zhlédla. 2:45h, bez jakýchkoli slabších chvilek, utekly jak voda. Vizuálně i hudebně je inscenace krásná. Všudypřítomná kouřová clona v kombinaci s prostou scénou kolikrát vykreslila atmosféru lépe, než by to zvládla kdejaká pompézní scénografie. Herecké výkony byly skvělé. Cyrano, Kristián a Roxana se vzájemně dokonale doplňovali. Nesouhlasím s tím, že by v tomto podání byla Roxana vykreslená jako ultimátní slípka. Slušnou dávku naivity vyzařuje, ale to neznamená, že by byla zcela bez kouzla. (28. 9., premiéra)
Barka  60 %
(zadáno: 27.9.2019, počet hodnocení: 261)
přínosný / zajímavý komentář
Poctivě a s úctou uchopená klasika. Jenže trochu bez nápadu, bez nějaké nadstavby, která by udržela diváka ve střehu. Daniel Bambas je skvělý Cyrano, ale měl by si dávat pozor na výslovnost, mluví expresivně, rychle, což je v pořádku, ale když divák neví, co říká, tak to ztrácí kouzlo. Problém mám především s Roxanou. Roxana je krásná, ale to je tak vše. Chybí jí oduševnělost, pro níž se do ní Cyrano zamiluje. Těžko se věří, že by takovouhle Roxanu miloval, vždyť jen na krásnou tvář by ho nikdy nezískala. Naopak Kristián je zas oduševnělý moc, fakt mu nevěřím, že neumí sestavit kloudnou větu.
R.JELEN.21  50 %
(zadáno: 26.9.2019, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Cyrano se vrací pod Palmovku, já osobně sice o velké roli Borise Rösnera na prknech divadla pod Palmovkou slyšela jen z vyprávění, každý se ale říká, že byla úžasná. Já jsem ráda, že jsem dnes mohla být svědkem výborného podání Daniela Bambase, mimo jiné žáka Borise Rösnera (kdybych tuto skutečnost nevěděla z knihy Život jako divadlo, je uvedená i v programu). Jsem spokojená ;) Přece jen moje "feministické" srdíčko, by radši Roxanu, která sice je romantička ale ne naivní no slepička, no co už ;)
Studený Čumáček  60 %
(zadáno: 26.9.2019, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
68%
Divadlo pod Palmovkou
Tento Cyrano je inscenace s drobnými chybami, které lze ve správném nastavení nálady přehlédnout. Daniel Bambas (Cyrano) se rozmáchl s vervou a postavě dává vyniknout i ve ztišení či komických scénách (znakovaná balkónovka). Lilian Fischerová podává Roxanu jako naivní preciozku (už téměř nevídané), bohužel právě tohle jí ubírá na uvěřitelnosti hlavně v závěru hry, stejně jako představiteli Kristiána M. Vykusovi. Tomu zas pro změnu k dokonalosti chybí maličký kousíček "blbánka".
Pokud tuhle hru ovšem zažijete v létě venku...těžko asi najdete zajímavější.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.