Městská divadla pražská [Divadlo Komedie]

Michal Hába

Nepřítel lidu

Premiéra: 19.1.2019. Podle stejnojmenné hry Henrika Ibsena. Překlad původní hry: Milada Lesná-Krausová. Výprava: Adriana Černá. Hudba: Jindřich Čížek. Režie: Michal Hába.
Koprodukční inscenace Divadelní skupiny Lachende Bestien a Městských divadel pražských.
1:30x


Inscenace nešetrná ke klidu diváků, která nabourává zdánlivou aktuálnost dramatu Henrika Ibsena. Má hra z konce 19. století stále co říct k současnosti? Příběh lázeňského lékaře, který bojuje proti „kompaktní většině“, je považován více než sto let za fungující zrcadlo společnosti. Tvůrcům ale takový výklad nestačí. V divoké ekoteroristické jízdě nahlíží limity současné liberální demokracie i v ní obsažené fašistické tendence a svět Ibsenových lázní obohacuje o komentář sebedestruktivní kapitalistické společnosti...
14! v průběhu představení se na jevišti kouří
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Národosolsobě 80 %
(zadáno: 21.1.2019, počet hodnocení: 263)
Sherly 30 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Bylo mi to líto. Bylo mi líto herců, kteří jsou skvělí, M.Konig je špičkový, hudební vsuvky překvapivě příjemné, scéna krásna... i když post country DJ v klobouku bych si asi odpustila, ale vlastně zapadá do zmatečnosti představení celkem dobře.
Bylo mi líto diváků, kteří se snaží, namáhají mozek, a stejně jsou ztraceni v množství témat, metafor! a smyslu toho celého, když vám nepomáhá ani dovysvětlování děje a rádoby vtipkování od herců na podiu, někde je asi chyba.
Překombinovanost toto představení zabíjí.
J.anek 40 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 200)
přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím s Vaklavem, i já se ztrácel. Bylo to mile postmoderní, herci byli skvělí, a přece to drhlo a točilo se to v kruhu. Nečekal jsem Ibsena, komentář k jeho textu mi vyhovuje, hledání paralel se současností bylo jistě poctivé, a přece to nikam nevedlo a časem nudili i Pejsem s Kočičkou. Celý ten kabaret by možná líp fungoval v komornějším prostoru - v Komedii zela mezi jevištěm a hledištěm propast.
Vaklav 40 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 169)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
35% - Ztracen v proudu slov.
Buď to bylo na mě složité, nebo to nebylo dobré.
Rád bych uložil bez procent, ale to nejde, takže budu upřímný, rozhodně ale bez zlého úmyslu. Třeba to prostě není pro mě.
Ale hercům bych nic nevytýkal. Klidně zase někdy něco zkusím.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.