Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Benátský kupec

Premiéra: 5.4.2014 | 2:55
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jiří Záviš. Scéna: Christoph Weyers. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudba: Zdenek Merta. Úprava a režie: Stanislav Moša.
Poslední uvedení: rok 2016.
Znepokojivě aktuální klasická hra plná zvláštních paradoxů, romantická komedie i napínavý soudní thriller. Je Žid Šajlok krvelačný lichvář, který nemilosrdně žádá libru masa z těla svého protivníka, anebo nešťastná oběť křesťanské nenávisti oplácející stejnou mincí a strhávající masku všeobecného pokrytectví? A je krásná a bohatá Porcie příkladem slitovnosti a milosrdenství, kterého se na Šajlokovi dovolává, anebo v roli falešného soudce tvrdou vyjednavačkou, která bez mrknutí oka připraví člověka o jeho vlastní důstojnost? Proč naše činy zanechávají trpkou pachuť...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
72 %
72161000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Landa 80 %
Iveta Novotná 60 %
Volby

Hodnocení (19)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
22.4.2015 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
75%. Mošova inscenace není nějakým převratným přečtením Shakespearova textu, ale je to kvalitní podívaná, která dokáže jasně a zábavně zprostředkovat košatý příběh. B.Polívka dokazuje, že má na velké shakespearovské role. Jeho Šajlok je jakýmsi tragickým furiantem - jeho okolí ho donutilo hrát roli vzteklého psa, což on s jistou dávkou hořkosti plní. Překvapivě nevýrazný je P.Štěpán jako Antonio, naopak hodně vynikají S.Janotová (Porcie), J.Mach (Bassanio) a A.Slanina (Graziano). Více viz blog (více v článku na blogu)
Jiří Landa  80 %
14.4.2014 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Iveta Novotná  60 %
1.5.2014 | 21 hodnocení
Herci podávají dobré výkony a většině ani nedělají problém Shakespearovy verše (přesto na sebe veškerou pozornost strhávají Boleslav Polívka a Michal Isteník). Na jevišti je však poněkud přelidněno. Minimálně ty tři němé postavy by se mohly vyškrtnout, což by přispělo ke konzistenci hry. Po scénografické stránce se inscenace poněkud tříští. Scéna odkazuje na Benátky současné, kostýmy zas na minulé. Škoda, že toto nebylo sjednoceno. Ani tomuto představení se nevyhnul trend projekcí, bez kterého by se dalo snadno obejít. Celkově je Benátský kupec velmi milým překvapením.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ameli  70 %
29.11.2019 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Kdo rád Boleslava Polívku tak se mu toto představení prostě musí líbit. Velice se mi líbila scéna, opravdu nápaditá.
NOvYl  70 %
11.6.2019 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Velmi slušně zpracovaná klasická Shakespearova hra s nápaditou realizací scény. Bolek Polívka zde dokazuje že je PAN HEREC.
=mohl bych vidět znovu
Neo  20 %
29.5.2016 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Kdo uteče, vyhraje. Naštěstí nás v hledišti neobklopovaly ty nesmyslné vodní plochy, kvůli kterým se herci na pódiu nemohli téměř hýbat, takže se to dalo- zdrhnout. Ale jinak se to nedalo- sledovat, bavit se, mít z toho radost a požitek. Na to se ovšem v MDB nehraje.
Cindy.92  60 %
28.3.2015 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Záměrem asi bylo, aby představení tzv. stálo a padalo na osobě Bolka Polívky. Bohužel se tak neděje a tak představení drží pohromadě jen díky herecké syntéze všech ostatních. Kouzlo činohry ruší porty a kolosální hudební scéna určená primárně pro muzikály. Jinak scénografie byla snad jedinou zajímavou složkou tohoto představení. Celkově zdlouhavé a unylé.
Klára Tesařová  70 %
9.3.2015 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Na představení táhne Boleslav Polívka lidi jako magnet, ale nepodává dostatečně strhující výkon. Ale na to, že ho moc nemusím se dal snést. Vyniká Petr Štěpán jako Bassanio. Rozesměje Aleš Slanina, hlavně ke konci. Svetlana Janotová, jinak spíš muzikálová herečka, docela dobře obstojí i v činohře. Velmi povedené projekce skříněk a nápaditě použitá voda na jevišti. Kupec se hraje netradičně na muzikálové scéně, ale velký prostor docela obsáhne. Ale celkově vás představení na zadek nepoloží. (více v článku na blogu)
Jana Žáčková  70 %
14.10.2014 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Nepopírám snahu o aktuálnost, zejména prostřednictvím scénografie, avšak jediné co na mne působilo aktuálně je monolog Boleslava Polívkky o židech a jejich údělu. Shakespeare na MDB je umně udělanou inscenací, o čemž mimo jiné vypovídá reakce publika. Nevadí mi, že pozornost je určena především panu Polívkovi a Michalu Isteníkovi, myslím si, že je to dokonce režijní záměr, příjemná inscenace, která má úmysly tzv. "něco sdělit."
Zdenctorm  80 %
30.9.2014 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z nejlepších scén v MDB jakou jsem kdy viděl, úžasně designové kostýmy doplněné ještě lepšími hereckými výkony. Tým skvělých herců v čele s Bolkem Polívkou podle mě zářil od začátku do konce. Někomu se mohl jevit začátek děje trochu pomalejší nebo dokonce nudný, ale já jsem ho vnímal velmi pozitivně. Celkový dojem velmi dobrý a všem doporučuji.
Jan456  80 %
27.9.2014 | 226 hodnocení
+ souhlasím
Nové, moderní, dobré a navíc úžasná scéna.
Eva123  70 %
28.4.2014 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Benátský kupec nebyla komedie, nýbrž historicko-eticko-sociální drama, ve kterém zvítězí silnější, respektive kde se prosadí morálka vládnoucí vrstvy. Vedlejším motivem byly tři mladé páry, které se vzaly, kupodivu ne na konci hry. - Myslím si, že činoherci by neměli hrát s nalepenými mikroporty, i když Hudební scénu Městského divadla Brno by asi nevykřičeli.
Candie254  90 %
8.4.2014 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Velmi dobré, vše fungovalo, tak jak mělo. Přes aktualizovanou scénu a kostýmy, tak herecké výkony. Hodně se mi líbily i výborně zpracované a zhudebněné scény při námluvách Porcie. Nejlepší výkon večera jednoznačně podal Boleslav Polívka, ale zdařile mu sekundovali i další herci, pro mne rozhodně nebyli nevýrazní (hlavně Isteník!). A nepřestává mne překvapovat Svetlana Janotová, ta se na činohře rozhodně neztrácí. Jediné co bych změnila, tak konec, mohl být trošku zrychlen a míň laciný. 85 %.
Zelezub  90 %
7.4.2014 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto mě vzal výkon Bolka Polívky. I když ostatní postavy ve srovnání s ním byly nevýrazné, celé představení hodnotím jako snad nejlepší, které jsem v Městském divadle viděla. Při Shylockově monologu (resp. monolozích) mi téměř běhal mráz po zádech. Vynikající podání člověka, kterého antisemitismus okolí pomohl proměnit v nenávistného netvora, přitom nemilosrdně ukazující zrcadlo těm okolo...
Johule  60 %
14.5.2024 | 19 hodnocení
Sobticek  90 %
17.5.2017 | 47 hodnocení
Slapanska.m  70 %
31.3.2017 | 13 hodnocení
Scathach  80 %
18.3.2015 | 7 hodnocení
Cherry  80 %
31.5.2014 | 83 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.