Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Večer tříkrálový

Premiéra: 28.1.2022 | 2:45
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jaroslav Jurečka. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Jakub Kudláč. Režie: Štěpán Pácl.
Shakespearova komedie, v níž se snoubí lyrická poezie s poezií pudovou. Komedie, v níž si nikdo nemůže být jistý tím, co vlastně ke komu cítí. Komedie o krizi individua a krizi identity. Na troskách zničené lodi dopluje Viola do Ilýrie, kraje, který má blíže k pohádce, než ke skutečnosti. A žijí tam tedy pohádkový princ, který svádí pohádkovou princeznu, a pohádkový opilec, který terorizuje pohádkového suchoprda. Viola se rozhodne pro vlastní bezpečnost vystupovat v mužském přestrojení – což se ale začne jevit značně nebezpečným, když se šíleně zamiluje do místního knížete...
Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
43 %
kontroverzní inscenace (8.)
43101000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
22.10.Ne17:00Benefiční představení k jubileu 70. narozenin Bedřicha Výtiskavstupenky
30.11.Čt19:00vstupenky
6.12.St19:00vstupenky
7.12.Čt10:00Zadáno pro školyvstupenky
4.1.Čt10:00Zadáno pro školyvstupenky
22.10.Ne17:00 vstupenky
Benefiční představení k jubileu 70. narozenin Bedřicha Výtiska
30.11.Čt19:00 vstupenky
6.12.St19:00 vstupenky
7.12.Čt10:00 vstupenky
Zadáno pro školy
4.1.Čt10:00 vstupenky
Zadáno pro školy

Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jana Trinecka  100 %
20.5.2022 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní
VeronikaB  80 %
13.2.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Trošku pomalejší "rozjezd", zpočátku jsem měla obavy, zda to nebude nuda, i vzhledem k poměrně strohé scéně. Ještě během prvního dějství ale představení dostalo spád a vtip a nakonec se nám velmi líbilo (i 12letému synovi). Joskův překlad na mě jako diváka "odkojeného" překlady Martina Hilského působil nezvykle, ale ne rušivě. Aktualizace a narážky na současné dění nešly proti smyslu hry. Skvělé herecké výkony zejm. Martina Slámy a Tomáše Šulaje.
Michal Švanda  50 %
9.2.2022 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace respektuje hlavní rysy i smysl příběhu. Zároveň však k textu přistupuje dost volně a nakládá s ním podle vlastní potřeby. Přídavky a aktualizace jsou někdy funkční a vtipné. Jindy by méně znamenalo vice. V potrestání nadutého správce Malvolia je náběh posunout komedii záměn k hlubšímu obsahu. Zůstane ale nevyužit. Scéna je postavena na jednoduchém a vtipném nápadu. Postavy se na jeviště dostávají pomocí souvislé šikmé plochy s funkcí skluzavky, kterou jsou vyvrhovány z moře nebo prostě vstupují do děje.
RaB  30 %
28.1.2022 | 326 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Obrovské množství vulgarismů, laciných a zbytečných scén (proč musela probíhat interakce s diváky a učit je říkat "drž hubu sviňo"?). Scénu s neustálým litím vody nechápu - poté se tam akorát několik minut kouká na uklízeče, kteří ruší pozornost od ostatních postav.
Ze Shakespearova textu zbyla jen kostra. Komedie vždy nemusí znamenat levnost, trapnost a přehrávání - zde tomu tak bohužel je.
Z celého představení byla dobrá jen H. Drozdová, díky které jsem vydržel do druhé poloviny.
Anna001  10 %
20.1.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Zpracování tohoto představení mi svojí úrovní připomínalo spíš besídku puberťáků, než výkon hodný Národního divadla. Scény plné laciných, oplzlých až sexistických vtipů, herecké výkony až na pár světlých výjimek podprůměrné, korunu tomu dalo skandování "drž hubu, sviňo", ke kterému bylo motivované i publikum. Z toho mi bylo opravdu trapně! To myslíte vážně? V Národním divadle? Za poslední dobu rozhodně nejhorší představení, které jsem navštívila. 10% dávám za zajímavě řešenou scénu. Jinak představení zklamalo po všech stránkách. Myslím si, že by se nad sebou mělo vedení divadla hluboce zamyslet!
KristynaP  20 %
16.1.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Toto představení mě přimělo založit si registraci - po 15 minutách jsem si říkala "Proč jsem si nepřečetla recenze?", chci proto popsat své dojmy, třeba pomohou někomu dalšímu. Ačkoli představení mělo pár světlých momentů, řešení scény bylo velmi zajímavé a nápadité, vždy když jsem se trochu uvolnila a začala si večer užívat, přišla nějaká "pecka", něco co bylo naprosto za čárou. Neustálé vulgarismy, prvoplánové laciné vtipy, oplzlé narážky, přehrávání a afektovanost...Představení bych shrnula jako pokleslou zábavu, z níž mi bylo trapně a která by mne tolik neurazila, kdybych na ni přišla v riflích do obecní hospody. Opravdu sem směřuje ND?
DaB  10 %
30.1.2022 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Naprosté zklamání. Šli jsme na jednu z nejlepších Shakespearových her, ale ta se dle aktuálního nastudování nekonala. Neustálé vulgarismy, dvojsmysly a sexuální narážky. Z původní hry zůstal pouhý zlomek. Učení publika písně o třech slovech "drž hubu sviňo" mi přišlo vrcholem nevkusu v takovéto hře. Čekali jsme Shakespeara, obdrželi brak.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.