Švandovo divadlo [studio]

Putin a Biľak u trezoru

Premiéra: 31.1.2015 | 1:30x
Dramaturgie: Martina Kinská. Výprava a hudba: Matěj Sýkora. Režie: Viktorie Čermáková.
Poslední uvedení: říjen 2015.
Noční groteska nejen o tom, co se možná mohlo a může stát. I Vladimir Putin chce spát. Ovšem brání mu v tom tajemné noční návštěvy, zvláště ta nejnovější – podivně blábolící dědek bůhví odkud. A tak musí přijít na řadu osvědčené judo, prudká slova či střelba. Jenomže dědek je zatraceně odolný a dokonce si začne klást požadavky - chce jakýsi dopis. Kdyby to alespoň celé dávalo smysl...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
44 %
Uživatelé
36 %
3681000

Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  50 %
6.1.2016 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
S touto inscenací jsem měl úplně stejný problém jako se Šamanem, autorka a režisérka v jedné osobě se úporně snažila předstírat, že mezi určitými událostmi existuje souvislost stojící za znázornění, jenže ta je spíše než co jiného důsledkem právě oné snahy, když budete hodně chtít, propojíte cokoliv s čímkoliv. Jak řekl jistý Lenin, všechno souvisí se vším. Nicméně v tomto případě oceňuji přece jen větší promyšlenost, je to sice umělý konstrukt, ale pokud ho přijmeme, má své estetické kvality.
Veronika Boušová  40 %
17.5.2015 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Biľakův duch, téma zvacího dopisu z roku 1968, typové obsazení role Putina a i krysa Angela diváka v úvodu navnadí. O to rozpačitěji pak působí sled různých reakcí podezřívavého diktátora na přítomnost ducha a osobní strážkyně a Biľakovo kolovrátkové odůvodňování zásahu proti Pražskému jaru. Absenci koncepce nezachrání ani vysoké nasazení všech tří herců.
Jiří Landa  40 %
5.3.2015 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
45% Zajímavý výběr tématu, jenž se autorce - režisérce nepodařilo zpracovat do takového celku, který by divákovi poskytl odpověď na otázku, proč inscenace vznikla. Myslím, že v tomto případě měla razantně zasáhnout dramaturgie. Nicméně i kladů by se našlo hned několik - velmi dobrá práce režisérky s herci, ať už se jedná o trefně stylizovaného M. Pospíchala do role Putina, či M. Mejzlíka coby Biľaka. A pokud se někdo po zhlédnutí oněch chaotických výjevů začne zajímat o tuto část (ne)dávné "politické historie", je to dobře. V tom spatřuji velké pozitivum projektu, který ale měl rozhodně navíc.
Helena Grégrová  40 %
5.3.2015 | 1535 hodnocení
+ souhlasím
Chaotická fantasmagorická forma přebíjí obsah a sdělení.
Jan Pařízek  50 %
2.2.2015 | 840 hodnocení
+ souhlasím
Začátek se myslím povedl a vzbudil ve mě nadějná očekávání dalšího vývoje. Bohužel ale s postupem času se hra stále více tříští a rozpadá na různé více či méně zajímavé scény, jejichž význam však není lehké uchopit či dát jasně do souvislostí s tématem celé inscenace. Poslední třetina je pak už vyložený chaos, kde nic není nemožné. Při odchodu z divadla převládají dosti rozporuplné pocity a neurčitost nějakého sdělení. Přitom samotný nápad není nijak špatný, zpracování však pokulhává. Naštěstí to dost zachraňují oba aktéři, jak M. Pospíchal tak M. Mejzlík předvedli rozhodně dobré výkony. 55%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Tomkom  20 %
27.3.2015 | 86 hodnocení
+ souhlasím
Kdyby toto představení mělo přestávku, musel by být sál v druhé polovině poloprázdný. Určitě zajímavé téma, které by se dalo zpracovat lépe. Chyběl nápad.... Martina Krátká podala dobrý výkon, ale jinak nuda.
Divačka  30 %
27.2.2015 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Nevím proč tato hra vznikla. Nuda, nuda a nuda
Salisbury  60 %
22.2.2015 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Švandovo divadlo vyplnilo svůj repertoár politicky smýšlející vatou s označením PUTIN A BIĽAK U TREZORU, která občas postrádala efekt, ale rozhodně musím povznést skvělý herecký výkon Marka Pospíchala, který jako kdyby Putinovi z oka vyklouzl či teatrální um Miloslava Mejzlíka v roli Vasila Biľaka, který též hru rozsvítil jak rudě plápolající pochodeň.
Marsed  40 %
4.2.2015 | 155 hodnocení
+ souhlasím
Velice jsem se těšila na moderně zpracovanou politickou grotesku. Nic takového jsem v této hře nenašla. Samotný námět mě připadá velmi zajímavý a neotřelý, ale zpracování značně pokulhává. Takový nic neříkající, nudný chaos.
Mora  30 %
2.2.2015 | 141 hodnocení
+ souhlasím
Groteska? V hledišti se prakticky nikdo nezasmál. Souhlasit lze ale s povzdechem: "Kdyby to alespoň celé dávalo smysl..."
Bigiie  30 %
11.3.2015 | 12 hodnocení
Lumca  50 %
14.2.2015 | 350 hodnocení
Kirill  30 %
14.2.2015 | 71 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.