Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Maxim Gorkij

Sluníčkáři (Děti slunce)

Premiéra: 16.12.2016. Překlad: Jaroslav Achab Haidler. Dramaturgie: Karel František Tománek. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Petr Malásek. Úprava a režie: Juraj Deák.
2:55 | Poslední uvedení: květen 2017.


Nadčasová hra o věcech, které doprovází člověka od pradávna. O touze, o vášni, o strachu, o samotě. O lásce, ale nejenom o ní, o dobru a zlu v nás. Pavel Protasov sedí pohroužený do svých chemických pokusů, přemítá nad zákonitostmi vesmíru a lepším životě pro všechny, a přitom nevidí, že mu nejlepší přítel chodí za ženou. Nebo to vidí a nic s tím nedělá? Podobně jako nedokáže domluvit zámečníku Jegorovi, aby nepil a nebil manželku? Do jaké míry je tedy svět těch, kteří touží připravit novou skutečnost, v rozporu s realitou? Jsou ti, kteří jako by „žili jen z paprsků slunce“, povzneseni nad nesličnou skutečností hodni obdivu nebo výsměchu...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
38 %
Uživatelé
58 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 40 %
(zadáno: 20.2.2018, počet hodnocení: 1380)
Pavel Širmer 40 %
(zadáno: 6.3.2017, počet hodnocení: 1504)
přínosný / zajímavý komentář
Chvílemi hra mimořádně rezonuje, až můžeme mít občas pocit, jako bychom se nedávno stali svědky něčeho podobného. V inscenaci se podařilo zprostředkovat několik takových silných okamžiků. Mezitím je však příliš zbytečných slov, které nedostatečná úprava neodstranila. Dramaturg a režisér nebyli důslední ve výkladu. Herci nebyli vedeni k nalezení společného stylu, někdo byl natlačen do karikování, jiní hráli psychologičtěji. Ansámbl DnV na sebe neslyší, byl patrný nedostatek zkušebního času. Posun v názvu se nejevil ospravedlněný, podstata dnešních sluníčkářů s Gorkého hrdiny souzní spíše letmo.
Jiří Landa 50 %
(zadáno: 31.1.2017, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
45% Výběr tohoto textu je poměrně velký přehmat, zvlášť v režijní koncepci J. Deáka, která divákovi nezodpovídá otázku, proč Děti slunce (v DnV přejmenované na Sluníčkáře - tyto vinohradské hrátky s názvy mě začínají vyloženě bavit...) hrát právě dnes. Ale abych se na inscenaci podíval i trochu jinou optikou - je určitě dobré se seznámit s touto hrou M. Gorkého, protože dnes k tomu už tolik příležitostí asi nebude. Její kouzlo a aktuálnost totiž dávno odvál čas, což Deákova inscenace jen potvrzuje. Aspoň že byla herecky celkem naplněná, díky solidním výkonům mě ji nakonec bavilo sledovat.
Anežka Hrebiková 20 %
(zadáno: 17.1.2017, počet hodnocení: 191)
přínosný / zajímavý komentář
Když se střetne nepříliš kvalitní text, nešťastná dramaturgie, zbytečný nový překlad, scéna jak z předminulého století, děsivé kostýmy a průměrné herectví, nevyjde z toho nic jiného než bída s nouzí. Zaměnit titul hry nevhodnou aktualizací a stranit se autorova režimem zprofanovaného pseudonymu k dosažení přínosné inscenace opravdu nestačí. Hodnocení dávám jen za výtečného Tomáše Pavelku.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Simonst 50 %
(zadáno: 8.5.2019, počet hodnocení: 39)
Antioch 60 %
(zadáno: 21.5.2017, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
derniéra 18.5.2017
Adela_H 60 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 62)
Andyjak 70 %
(zadáno: 21.4.2017, počet hodnocení: 24)
J.S. 60 %
(zadáno: 25.3.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Téma lidí odtržených od kruté reality, kteří žijí ve vlastním ideálním světě a iluzivními problémy svého světa poměřují svět skutečný. Každopádně jde o zajímavé téma a v celku o zdařile uchopenou hru. Co však postrádá (alespoň v první části), je tempo. Divákovi trvá minimálně hodinu, než se začne základním způsobem orientovat v postavách a vztazích. Hře by prospěly dramaturgické zásahy a škrty. Nepochopitelné je uvádění hry pod občanským jménem autora - buď jde o pokrytectví ("stydíme se za to, že hrajeme Gorkého"), nebo o falešný marketingový kalkul ("na Gorkého by diváci nepřišli").
Catrol 50 %
(zadáno: 17.12.2016, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, která utíká času. Jazyk, který utíká sám sobě. Herecké výkony, které si utíkají navzájem. Scénografie, která utíká ději. Otázky, které utíkají odpovědím.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.