Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Vladimír Neff, Jan Vedral

Sňatky z rozumu

Premiéra: 23.3.2018. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Eva Kotková. Hudba: Pavel Helebrand a citace. Režie: Radovan Lipus.
3:25


Jevištní epos vycházející z prvních dvou dílů proslulé románové pentalogie Vladimíra Neffa o budovatelích Žižkova a Vinohrad. Poutavý příběh několika generací dvou rodů Bornů a Nedobylů, typických zakladatelů naší moderní společnosti, ale i obraz druhé poloviny 19. století, kdy České království jako tehdejší součást Rakousko-uherské monarchie procházelo dramatickými společenskými změnami...
inscenace není vhodná pro děti
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
68 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 1405)
přínosný / zajímavý komentář
První dvě části románové pentalogie, které zpracovával i stejnojmenný seriál, se pokusili tvůrci převyprávět v jednom večeru. Nutnou daní se stalo, že děj musel být až příliš rychle „hnán“. Obeznámený divák by měl inscenaci bez problémů vstřebat, při prvním setkání s látkou však může být těžké pochytat a domyslet všechny souvislosti. Herci role vesměs vystihli (i když výhrady by se našly), ale vzhledem k nezbytným redukcím měli omezené příležitosti k rozehrání. Milý rámec místního rezonování s okolím Vinohrad by mohl být výrazněji rozveden, „lidovější“ uzavření vyznělo rozporuplně.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Jaroslavz 30 %
(zadáno: 27.6.2018, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Proč skvělou románovou ságu a neméně zdařilý TV seriál přenášet na jeviště? No přece právě proto, že to všichni znají. Typické Vinohrady.
JirkaS 80 %
(zadáno: 27.6.2018, počet hodnocení: 118)
přínosný / zajímavý komentář
Neznalý knižní předlohy ani seriálové verze vydal jsem se na Vinohrady s obavami, aby to nebylo nejdelších 3 a půl hodiny v mém životě. Ale ouha, opak byl pravdou! Celé mi to přišlo jen jako pár minut, tak rychle to uteklo. Záživně a hlavně přehledně ztvárněná rodinná sága, která mě dokázala zaujmout a já téměř nespouštěl oči z jeviště. Perfektní provedení, vynikající herecké výkony v čele s Tomášem Dastlíkem, zkrátka vše zde dokonale funguje. Jediné, co mohu vytknout, že se na mě nepřenesly žádné emoce. Ale jinak je to dokonalé od začátku do konce. Za mě spokojenost! /22.6.2018/
VáŠa 80 %
(zadáno: 2.5.2018, počet hodnocení: 25)
Domi.Mac 30 %
(zadáno: 23.4.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Látka, všem lidem nostalgicky blízká, dostává na Vinohradech dost na frak. Příšerná scéna, dovysvětlování vypravěčem, režijně neuchopené.Škoda peněz.
LucieSykorova 60 %
(zadáno: 22.4.2018, počet hodnocení: 72)
Jirkan 60 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
9.4. 2018: Snaha dostat co nejvíce dění s velkým množstvím postav a prostředí pomocí dynamického střídání do únosné délky (a i tak je to pro některé moc) trochu brzdí herce. Některé postavy jsou načrtnuté či karikaturní. To dobře ovládá J. Maryško, V. Křížová a J. Satoranský. Poměrně velký mimický sbor téměř nesleze z jeviště. Jednoduchá scéna. Nápad skříní může někomu připomínat rčení o kostlivcích nebo měšťanské domy či hradby. Celek si drží slušnou úroveň a není přehnaně patetický nebo melancholický.

(Zvědavost, tématicky mne to neoslovuje, takže objektivnost je trochu stranou.)
Lenkami 90 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
I já jsem měla trochu obavy, jaké divadlo může z tak obsáhlého románu vzniknout, jak se tam dá vtěsnat alespoň částečně historie všech postav, všechny souvislosti... Je to můj oblíbený román (a i stejnojmenný seriál). Ale i mě mile překvapila přiměřená dávka humoru, která vůbec nebyla laciná (až na poznámku o bláznovi na Pražském hradě tedy), skvěle zvládnutý patos a také aktuálnost. Vynikající hlavně Tomáš Dastlík a Antonie Talacková. A samozřejmě i ostatní, ani jedna postava nebyla slabá. Půjdu ještě jednou :-), možná dvakrát :-)
Rak61 100 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velmi povedené představení. Neuměla jsem si představit, jak lze tento obsáhlý román přenést na jeviště. Pánové Vedral a Lipus opět dokázali, že jsou to opravdové špičky ve svém oboru.
J.anek 80 %
(zadáno: 4.4.2018, počet hodnocení: 174)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Poctivé a dobré divadlo. Jan Vedral si s románovou předlohou poradil skvěle. Čerti vědí, kde našel v Neffově díle tolik humoru, ale je tam. A je chytrý. Radovan Lipus s jistotou a elegancí pracuje s patosem, výtečně pointuje a je překvapivě aktuální (ale nikdy laciný). Je to sice dlouhé, ale ne pocitově. Jít na vinohradské Sňatky není ztráta času. Ani omylem!
Čiko 60 %
(zadáno: 30.3.2018, počet hodnocení: 547)
Slavek53 60 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 56)
Marion Cobretti 80 %
(zadáno: 26.3.2018, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.