Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Bílá Voda

Premiéra: 10.2.2024 | 3:20
Dramaturgie: Miroslav Ondra. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Vladivojna La Chia. Pohybová spolupráce: Denisa Musilová. Režie: Dodo Gombár.
Dramatizace románu inspirováného skutečnými událostmi o ženách, víře a zlu. Malá zastrčená vesnice s poetickým názvem Bílá Voda skrytá ve stínu pohraničních hor. Sem kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. O několik století později právě sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ty byly v roce 1950 v rámci Akce Ř odvlečeny do sběrných klášterů, nasazeny na nucené práce a vystaveny ponižování v komunistickém kriminále i mučení, aby se vzdaly víry v Boha. Marně. Lena dál pátrá nejen po osudech sester z Bílé Vody, ale také se noří do vlastního nitra plného bolestí...
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
76 %
7651000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
24.2.So19:00A6vstupenky
25.2.Ne19:00E7vstupenky
26.2.Po19:00AB1vstupenky
24.2.So19:00 vstupenky
A6
25.2.Ne19:00 vstupenky
E7
26.2.Po19:00 vstupenky
AB1

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
15.2.2024 | 1112 hodnocení
+ souhlasím
Rozsáhlý román K.Tučkové se zabývá především pronásledováním řeholnických řádů za komunistického režimu, důležitým tématem je ale také postavení žen v katolické církvi (i obecně). Režisér D.Gombár se snažil zachovat mnohovrstevnatost předlohy, což má za následek, že je místy docela znát, že jde o adaptaci literárního díla. Některé pasáže jsou prostě jen odvyprávěny. Působivé motivy ovšem inscenaci nabízí a herecky jde o sevřený, kompaktní výkon převážně dámského obsazení. Osobně mě nejvíce zaujaly R.Coufalová, D.Velčická a M.Krajčová.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  60 %
12.2.2024 | 1071 hodnocení
+ souhlasím
65%
Přečtení knihy Bílá voda mě teprve čeká a těším se na ni. Román má 688 stran a tomu odpovídá i délka divadelní dramatizace.
Téma jako takové mě velmi bavilo, samotná inscenace má ale několik slabin. Jedna z nich - "honí příliš mnoho zajíců". Já bych se více soustředil na hlavní dějovou linku. Takové té "vaty" je tam až příliš a nezbývá už čas na její rozehrání. Také mi s ubíhajícím časem přišlo stereotypní (hlavně ve druhé půli to nabouralo temporytmus) neustálé střídání dialogů a monologů (monology v téměř dokumentární formě).
L.Janíková mě bohužel nijak zvlášť nezaujala, líbila se mi M.Sedláčková, R.Coufalová a D.Hofmanová.
RaB  90 %
11.2.2024 | 356 hodnocení
+ souhlasím
95 %
Inscenace, která vás vtáhne a nepustí. Emočně náročná, dlouhá, avšak perfektní. D. Gombárovi se dramatizace i režie zdařila, velkou zásluhu na tom mají i herecké výkony úplně všech (ze kterých svými naprosto dokonalými hereckými výkony vyčnívají R. Coufalová a L. Janíková), výprava a hudba.
Škoda některých (pro mě) nevhodných scén (tanec koz) - ale chápu snahu o zjemnění, jinak by to bylo čisté temno.
MdB letošní sezónu vládne i činohrám (po Hamletovi) další výborné dílo.
Ivetta  90 %
11.2.2024 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá inscenace. Těžké, depresivní téma se z obsáhlé knihy podařilo přivést rovnocenně na jeviště. Stejně jako u knihy jsem si přála brzký konec všech těch zvěrstev a šíleností, ale zároveň se nedokázala odtrhnout od fascinujícího děje propletenců naší minulosti, který vás do konce představení prostě nepustí. Všichni z početného obsazení byli bez výjimky výteční. Živá hudba minimalisticky podtrhovala všechny ty silné emoce, které představením neskončily, ale pořád rezonují jako otázka nad nepochopitelnou krutostí jedněch a lidskostí druhých. Tohle se opravdu povedlo.
Brtník  80 %
14.2.2024 | 58 hodnocení
Misoponia  60 %
14.2.2024 | 49 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.