Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Mlynářova opička

Premiéra: 25.5.2017. Dramaturgie: Jan Tošovský. Scéna: Andrej Ďurík. Kostýmy: Eva Jiřikovská. Hudba: Jakub Kudláč. Režie: Štěpán Pácl.
2:35 | Poslední uvedení: březen 2019.


Podstata talentu Václava Klimenta Klicpery spočívala ve splétání jednotlivých komediálních scén, známých z antického mimu či italské commedie dell´arte, v celistvý dramatický příběh. „Fungl nová“ komedie sestavená z kompletní Klicperovy dramatické sumy, plné kuklení a situačních i jazykových špílců.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
48 %
Uživatelé
48 %
48391000
Volby

Hodnocení (44)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 40 %
(zadáno: 6.3.2018, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Výchozí nápad vytvořit z Klicperova díla úplně novou hru, nese všechny atributy směřující k vysoce dobrodružným povahám tvůrců. Jenže i dobrodruh nemusí mít vždycky štěstí a může padnout do pasti. Právě toto se přihodilo při přípravách hry, potažmo inscenace, Mlynářovy opičky. M. Šotek je velmi dobrým dramatikem, kterému se daří zejména v Cabaretu Calembour, nicméně v tomto případě se mu nepodařilo vytvořit sevřený tvar, který by na velkém jevišti StD obstál. Možná by výsledku pomohlo razantní zkrácení textu. S žánrem se míjela i režie, která herce často nutila do velmi nepřirozených poloh.
Helena Grégrová 40 %
(zadáno: 1.10.2017, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
45 %. Viděla jsem od všelikého něco, ale ve výsledku od ničeho nic natolik přínosného celku, aby to zapadlo do mozaiky záživné inscenace. Nudily mě některé zbytečně protahované scény a mrzely ty motivy, které nebyly rozvíjeny s adekvátní důsledností. Okamžiků, kdy se vtip dočkal rozverné pointy, bylo podstatně méně než těch, kdy až tak úplně nevyzněl. Kdybych měla k dispozici jen jedno jediné slovo pro shrnutí mých diváckých dojmů, pak napíšu: "Rozpaky".
Pavel Širmer 50 %
(zadáno: 27.6.2017, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Dobrý nápad vzít Klicperovy texty jako východisko ke tvaru, který dnešnímu divákovi nebude připadat zastaralý. Milan Šotek si s předlohami skvěle pohrál a vytvořil nový dramatický text, jazykově pozoruhodný, ale příliš dlouhý na to, aby ho inscenace adekvátně unesla. Ani dramaturg a režisér neprojevili dostatečný odstup, nezredukovali přemíru slov. Šotkově poetice se více daří v menších sálech, ve velkém prostoru se jejich kouzlo poněkud ztrácí. V tomto případě i navzdory precizní práci herců a vysoké úrovni jejich jevištní řeči.
Michal Novák 50 %
(zadáno: 18.6.2017, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
55 % Klicpera, Šotek, Calembour v poměru 2:2:1 (nebo jiném?). Je zvláštní sledovat, jak calembourovská poetika ve velkém prostoru zůstává viset v prostoru, buď dolehne, tu ji toto „jiné, sváteční“ publikum nevezme za svou. Herci ve spolupráci s režií přitom dělají maximum pro deklamaci a pointování slovních hříček nebo situačních gagů, dramaturgie celkem zručně slepuje tento kompilát do svébytného příběhu. ND má v podobě „hry s Klicperou“ novou oddechovku, v níž je možná až příliš parodického obtahování. Neslušel by tomu více absurdní kabátek?
Anežka Hrebiková 60 %
(zadáno: 25.5.2017, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Klicperovský kompilát stvořený Milanem Šotkem tak obratně, že téměř není poznat, že se jedná o kompilaci. Hranice mezi dominancí anachronického Klicperova jazyka a snahou pobavit a zaujmout dnešního diváka je skutečně tenká a ne vždy se jí daří dodržet. Hlavním neduhem inscenace je zdlouhavost některých pasáží,pro Pácla typické statické scény a nedostatečná plynulost a svižnost.Trochu vadí primitivní zpívané části a nadbytečná postava Ládoně. Herci si účinkování vyloženě užívají,timing gagů se spoluprací s diváky určitě zdokonalí. Výborní jsou především V. Beneš, F. Rajmont a P. Štorková.
64%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Lenka Rzepková 40 %
(zadáno: 31.3.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Z celého představení jsem odcházela celkem rozpačitá. Možná by celé inscenaci prospělo zkrácení textu.
JirkaS 80 %
(zadáno: 9.6.2018, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Dlouho jsem zvažoval návštěvu inscenace. Bál jsem se kompilátu, který nebude držet pohromadě, ale bavil jsem se. Čeština je bohatý jazyk a všechny ty hříčky se slovy v téhle inscenaci jsou milé, hravé, zábavné, stejně jako celá inscenace. Herci si to evidentně užívají a navíc mám pocit, že po delší době Národní divadlo nabídlo klasickou inscenaci prostou jakýchkoliv modernizací, ve které vynikají F. Němec a V. Postránecký, a v kombinaci s F. Rajmontem, D. Matáskem či M. Preissovou předkládají divákovi hravou komedii, která má za cíl pouze pobavit. A to se jí u mě povedlo dokonale! /7.6.2018/
Benzin.a.petrolej 20 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
O tomto představení není třeba dlouze se rozepisovat. Je pro mě indikátorem špatnosti inscenací. Pokud je něco srovnatelné, nemusíte kvůli tomu riskovat své zdraví. Pokud je něco horší, tak už to za shlédnutí stojí, pokliže se chcete zasmát či vidět satiru na divadlo.
Brbla z Olomóca 20 %
(zadáno: 29.4.2018, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno dne 28.4.2018 Praha StD:
+ Filip Rajmont čněl nad ostatními
+ zaujalo mne obrovské jeviště StD
-----------------------------------
- možná jsem Neználek,ale přišlo
mi to málo současné,vtipy prvoplánové,
snaha o modernost moc nezafungovala
- nenašel jsem tam žádnou vážnější myšlenku,
poselství,něco,co by mne někam posunulo,
možná jsem ji zaspal :)
- moje zjištění: čím známější herec z TV, tím
větší zklamání (jsou samozřejmě výjimky)
- nebyla to inscenace pro kšeft, jen pro jiného
diváka, pro Toho, kterému stačí jít do divadla,
vidět známé tváře a mít pocit - žiju kulturně
Tůsa 30 %
(zadáno: 21.3.2018, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace mě úplně minula. Humor, jehož vrcholem bylo, že hlavní ženská představitelka neustále naráží koloběžkou do stěny, mě úplně neuchvátil a naopak jsem nechápala, proč kdykoliv, kdy se začne děj zoufale ztrácet (přinejmenším 20x), začnou herci zpívat píseň "sedm tisíc durmanu, my se z toho vymotali". Nevím, nevím.
Tomas22 40 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 88)
přínosný / zajímavý komentář
Pro me jedna z velmi slabych inscenaci Stavovskeho divadla. Tato typicka Klicperovska hra je svou povahou urcena spise pro nenarocneho divaka a vyssi vekovou kategorii.
Neuchvatila me bohuzel ani stroze resena scena, Ktera predstaveni v kladnem hodnoceni nijak nepomohla. Herecke vykony jednotlivych hercu byly jejich kvalitou casto take velmi nevyvazene. Konkretne bych rad kladne vyzdvihl vykon Lucie Jurickove, Vaclava Postraneckeho a Filipa Rajmonta.
Pokopr 60 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Ačkoliv inscenace působí jako prvoplánová komedie, můj názor je takový, že v poslední době komedie moc v módě nejsou a toto je poměrně zdařilý pokus. Pro večerní uvolnění doporučuji. Nic víc ale nečekejte
Lavialee 40 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Nemohu doporučit. Pokus o komedii na mě ve velké většině částí nezapůsobil. Vtipy byly často zbytečně protahované,jako kdyby se režisér snažil mít co nejdelší představení. Například když 'pan učitel' čte dopis, je to vtipné asi tak přesně šest sekund. Tahle scéna pocitově trvala asi dvacet minut. Nemůžu však říci, že bych se nezasmála vůbec. Bohužel to jen z malé části z toho co se na scéně vtipné být snažilo, ve zbytku času jsem se smála poznámkám spoludiváků. Obvykle nesejmu oči z pódia,ale v těch scénách,kde bylo jasné, že to bude ten samý vtip ještě několik minut, jsem to prostě nezvládla.
Vladimír Hořký 60 %
(zadáno: 27.2.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Docela příjemný večer ve společnosti Klicperových her. Jeho texty se autorovi podařilo pěkně propojit. Mezi opravdu vtipnými kousky byly bohužel i poněkud zdlouhavé části, při kterých jsem se trochu nudil. Představení ale podržely skvělé herecké výkony snad všech na jevišti.
Hejbl a Spurvínek 50 %
(zadáno: 25.2.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Několikrát jsem se přistihl, že jsem na chvilku usnul. I přes výborné herecké výkony a tu a tam nějaký ten vtip mi některé pasáže přisly až příliš zdlouhavé a snaha o vtipnost byla často bolestivě viditelná.
Svinibrodská zeleň 40 %
(zadáno: 23.2.2018, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
35% I přes dobré výkony herců jsem nepřišla obrozeneckému humoru na chuť.
Adaben 80 %
(zadáno: 24.10.2017, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
A mně se to líbilo. Snad mám na českou klasiku slabost, ale bavil jsem se. A jsem rád, že řada herců si užilo herecké příležitosti Beneš, Němec, Postránecký, Rajmont, Šporková a další. Před už dvaceti lety jsem viděl Klicperovy Tři veselohry v Národním a tehdy mne výrazněji chytla jen "Potopa"(?), také s Postráneckým, pak jsem viděl Hadriana z Římsů a tu inscenaci si už tolik nepamatuji, ale tentokrát myslím se v podstatě vydařil Klicpera celý.
Marsed 50 %
(zadáno: 24.10.2017, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem "guláš".
Antioch 50 %
(zadáno: 2.10.2017, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
55 % repríza 1.10.2017
Jirkan 50 %
(zadáno: 4.9.2017, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
4.9. 2017: Vizuálně pěkná inscenace, pěkné herecké výkony, pěkná hříčka s textem / slovy = je na co se dívat. Příběh až cimrmanovsky graduje (hlavně v samotném závěru). Ovšem chybí tomu trochu spád a tím roste pocit, že se to tak trochu vleče. To je škoda. Záměr se do takového kusu pustit je chvalitebný. Možná by to fungovalo v rukou Davida Drábka?...
Foook 10 %
(zadáno: 7.6.2017, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Neskonalá nuda, kterou nezachrání ani slušné herecké výkony V. Beneše, V. Postáneckého a F. Němce. Národní divadlo v minulosti uvedlo daleko lepší inscenace her našich obrozenců.
Michkyse 60 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Velice zajímavě pojatá kompilace několika Klicperových her, které dnes už zná málokdo. Bohužel propojenost a návaznost některých pasáží hry je mnohdy až příliš umělá. Pavlína Štorková si roli vyloženě užívá a je to na jejím výkonu vidět. Příjemně překvapil i František Němec, který se po delší době dostal v Národním divadle k větší roli.
Doucha 10 %
(zadáno: 17.7.2019, počet hodnocení: 45)
Valmez 70 %
(zadáno: 8.3.2019, počet hodnocení: 208)
MicRuz 40 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 17)
Munoz 70 %
(zadáno: 1.12.2018, počet hodnocení: 107)
Gaspoda 60 %
(zadáno: 18.6.2018, počet hodnocení: 53)
MarieMa 50 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 7)
Klob 60 %
(zadáno: 17.3.2018, počet hodnocení: 128)
Sebachleba 30 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 12)
Phoenix 50 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 29)
Dramaholik 40 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 120)
Naslasedory 40 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 19)
Mcenole@senam.cz 0 %
(zadáno: 21.2.2018, počet hodnocení: 52)
J09 50 %
(zadáno: 16.2.2018, počet hodnocení: 46)
Alcha 80 %
(zadáno: 19.11.2017, počet hodnocení: 105)
Suzana 40 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 269)
Unionboy 50 %
(zadáno: 1.10.2017, počet hodnocení: 228)
IlMagnifico 60 %
(zadáno: 24.9.2017, počet hodnocení: 107)
LucieSykorova 50 %
(zadáno: 4.9.2017, počet hodnocení: 137)
Justina 50 %
(zadáno: 22.6.2017, počet hodnocení: 77)
Plšík 40 %
(zadáno: 7.6.2017, počet hodnocení: 523)
Slavek53 60 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 75)
Zluta_kachnicka 90 %
(zadáno: 11.3.2018, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.