Divadelní spolek JEDL

Opera Ibsen / Přízraky

Premiéra: 10.4.2022 | 1:45x
uváděno v prostorách bývalého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově, nebo ve Švandově divadle (velký sál)
Podle hry Henrika Ibsena „Přízraky“. Překlad hry: František Fröhlich. Scéna: Jan Nebeský, Petra Vlachynská, Tyne Surel Lange. Kostýmy: Petra Vlachynská. Režie: Jan Nebeský.
Ibsenovo drama jako hudební divadlo. Současná opera, jejímž východiskem je drama Henrika Ibsena „Přízraky“. Přízračná krajina norského fjordu zahalená deštěm a mlhou. V jednom kuse prší...
15!  
Anketa 2021/22
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2021 do srpna 2022, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 10. prosince 2022.
Divadelní spolek JEDL
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
77 %
7771000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Lukáš Dubský 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.11.Po19:00Švandovo divadlo | velký sálvstupenky
19.12.Po19:00Švandovo divadlo | velký sálvstupenky
7.11.Po19:00 vstupenky
Švandovo divadlo | velký sál
19.12.Po19:00 vstupenky
Švandovo divadlo | velký sál

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
26.9.2022 | 1097 hodnocení
+ souhlasím
75 % Výsostně drobnohledný digest všeho podstatného z Ibsenových Přízraků je v podání spolku Jedl umocňován lehce disonanční hudbou a konfrontovaný s hledačským zaujetím, jak tíživé mikrosituace (s klenbou antického dramatu) předložit divákům s groteskním nábojem (poslouží k tomu i markýrování operních postupů), ale nezbavit se mrazivých bodů hry. Ostře broušená typologie postav je odehraná skvěle, kostýmová excentricita není odvážná, je výmluvná, stává se nositelem symboliky. I přes sepětí s hudbou a výtvarným výrazem dojem z celé kompozice je spíše z nespojitých jednotlivostí. Završeno nahotou, to už je skoro takové klišé.
Lukáš Dubský  80 %
16.9.2022 | 971 hodnocení
+ souhlasím
Přízraky nesou typické znaky režijního rukopisu Jana Nebeského. Opera to sice není, ale hudba hraje důležitou úlohu, stejně jako opulentní kostýmy P.Vlachynské. Libreto L.Trmíkové osekává Ibsenovu předlohu na dřeň, to důležité ale zůstává, a tak od první minuty na jevišti bují pokrytectví, pochybná morálka a z toho plynoucí neblahé důsledky na život jednotlivých aktérů. Silným hereckým výkonům, v nichž se mísí velká exprese se ztišenými momenty, vévodí M.König jako floutek Osvald, ale i ostatní protagonisté evidentně přijali režisérovu vizi za svou a koncepci přesně naplňují. Jeden z nejpovedenějších kousků Jedlu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Denisa H.  80 %
7.9.2022 | 342 hodnocení
+ souhlasím
Nečekala jsem nic, spíš jsem měla obavy. Ty vzrostly, když jsem viděla a posléze i otevřela program. Vážně jsem uvažovala, že odejdu, že J. Nebeský ode mě druhou šanci nedostane (neodpustím mu projekt Sweet, sweet, sweet)... Přemohla jsem se a usedla do hlediště a musím konstatovat, že nakonec to bylo moc dobré! Extravagance byla ještě přiměřená a kostýmy sice výstřední, ale měly svůj význam rozluštitelný i pro nenadšence tohoto stylu pojímání divadla. Vyprávění bylo srozumitelné, živá hudba netradiční a zajímavá. Činoherní herectví skvělé (L. Trmíková, I. Chmela), zpěvu kralovala samozřejmě E. Hartová. Akorát to někdy bylo zdlouhavé...
Tvidatko  70 %
9.5.2022 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Zjistila jsem, že opera, ani v takovéto velmi light verzi, nebude nic pro mě, za což samozřejmě nemohu inscenaci trestat. Miluju Gabriel Loci prostor, miluju kostýmy a jednotlivé obrazy jsem si také užila, takže jako zážitek fajn i pro mě :)
Stepan.chalousek  90 %
4.5.2022 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Spojení Nebeský- Ibsen je v divadelních kruzích již pojem. Ovšem tento počin posunul tvorbu JEDLu zase o kus dál. Hudbou podtržený Genius Loci, přesné herecké výkony a do toho kostýmy v kontrastu s prostorem. Osobně tuto inscenaci považuji za jejich nejlepší. Děkuji za ní.
LavinieCamui  80 %
22.4.2022 | 612 hodnocení
+ souhlasím
Bylo tam méně hudby, než bych vzhledem k názvu čekala. Ale jinak po všech stránkách dokonalé.
Vladimír Rogalewicz  80 %
12.4.2022 | 708 hodnocení
+ souhlasím
Představení vykazuje všechny znaky ostatních ibsenovských projektů dvojice Nebeský-Trmíková. Množství místy superrealistických, místy naopak surrealistických prvků v součtu hluboce působí. Text oholený na dřeň. Bylo zajímavé podívat se do kláštera sv. Gabriela, ale výběr lokality nebyl tentokrát tak výrazným stylotvorným prvkem. To spíš scéna, hudba a jako vždy ulítlé kostýmy.
Dolente  80 %
15.6.2022 | 65 hodnocení
Moonek  60 %
23.5.2022 | 99 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.