Divadlo A. Dvořáka Příbram [hlavní scéna]

Maryša

Premiéra: 18.10.2018 | 1:55
Úprava: Kateřina Fixová. Dramaturgie: Kateřina Fixová, Pavlína Schejbalová. Výprava: Miroslav Král. Hudba: Zdeněk Dočekal. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Milan Schejbal.
Slavné české drama, které je zároveň vrcholem tvorby bratří Mrštíků. Nadčasový tragický příběh mladé ženy, kterou zničily obecné konvence, rodinná a společenská autorita, poslušnost, pravidla, jimž se nevzepřela...
Divadlo A. Dvořáka Příbram
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
69 %
69111000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
Klasika českého dramatu zpracovaná klasicky, s důrazem na vyznění proneseného slova, obmýšleného i vykonaného činu a jejich osudových následků, tedy bez manýr módních kudrlinek dle trendů našich i světových jevišť, je z diváckého hlediska veskrze osvěžující. Škoda jen, že zejména v první půli inscenace trochu vázne rytmus a dynamičnost, což může být do jisté míry dáno i poněkud úspornou hudební složkou. Herecky poměrně vyrovnaným výkonům zřetelně dominuje trojice Anna Fixová, Tomáš Töpfer a Kateřina Fixová. Jejich postavy jsou čitelné, záživné a plnokrevně voní životem i lidskou umanutostí.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Teddy  70 %
(zadáno: 17.5.2022, počet hodnocení: 216)
přínosný / zajímavý komentář
V divadle v Příbrami se povedlo dobrým srozumitelným způsobem nastudovat známou divadelní hru "Maryša" tak, jak si vyžaduje konzervativní divák. Myslím, že toto představení je vhodné zejména pro toho, kdo se s tímto kusem setkává poprvé. Přiměřená délka představení, dobré herecké výkony.
Romana35  70 %
(zadáno: 24.9.2020, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Známé české drama Maryša ztvárněno klasickým způsobem, za což jsem moc ráda. Nemám ráda modernizaci známých děl za každou cenu. Hra je v rozumné délce, možná kráceno až příliš, ale vše podstatné se podařilo vystihnout. Herecky vynikají T. Töpfer jako Lízal (trochu až příliš dobrácký), A. Fixová v titulní roli Maryši a K. Fixová jako neúnavná dohazovačka.
J.anek  70 %
(zadáno: 15.11.2019, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika nejklasičtější. Chápu, že je třeba herce zaměstnat, ale toho složeného textilu už bylo moc (byť záměr chápu - všechno je stejné, jen je truhla vlevo nebo vpravo) a těch neustále zvedaných židlí taky. Důsledkem těchto mechanických činností je potom jistá chladnost, neživost, ticho dlouhých pauz také hercům zrovna nepomáhá.
Monulinka  70 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Moje čtvrtá Maryša, taková nejúspornější. Rozhodně jsem už dlouho nebyla na tak subjektivně tichém představení, více hudby mi tu vyloženě chybělo. Herecky povedené, postavy prošly vývojem a nejen vypjaté scény byly velmi přesvědčivé, vyzdvihnu alespoň A. Fixovou a T. Töpfera. Závěrečný obraz bych škrtla. Spokojenost.
Čiko  70 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 864)
přínosný / zajímavý komentář
75% Takové řekl bych "čisté" divadlo. klasicky zpracovaná klasika, která nenudí a ještě jste svědky solidních hereckých výkonů. Skupině D10+ doporučuji.
JirkaS  70 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 240)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tuto Maryšu bych označil za čítankovou verzi známého textu. Je to velmi jednoduše provedená klasika v přijatelné délce. A já jsem rád, že někdo ctí klasiku a neroubuje do toho modernizace za každou cenu. Anna Fixová se do hlavní role perfektně hodila, ostatní herci hráli solidně, jen ten T. Töpfer mohl trochu přidat na přísnosti, celou dobu na mě působil ne jako autoritativní otec, ale jako hodný strýček. Bohužel mě to nějak nevtáhlo, ale ani nezklamalo. Jo, a chtělo by to více hudby, s hudbou jen v předělech mezi jednáními to působilo velmi stroze. /19.11.2018 - Divadlo Járy Cimrmana Praha/
Ba-jo  60 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 227)
přínosný / zajímavý komentář
Solidně provedená divadelní klasika, která si jistě v Příbrami své diváky najde. Neurazí, ale ani bohužel příliš nevtáhne, nezasáhne, nedojme ...nevím zda to není přílišnou zkratkou, nebo zda obsazení některých rolí vždy sedělo, jak by mělo. Potěšila mě vizuální stránka (zejména kostýmy), hudba a v titulní roli Maryša Anny Fixové.
MarySka  70 %
(zadáno: 8.2.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Když na klasickou Maryšu, tak do Příbrami. Pomalejší tempo první půle vynahrazuje dynamika části druhé. Nářečí v tomto provedení působí nenásilně a přirozeně. Výtečná scéna a kostýmy inscenaci velmi prospívají.
Propracované a výborně vykreslené charaktery jednotlivých postav. Zapamatovatelný Lízal T. Töpfera, drsná a ocelově chladná Lízalka H. Karochové, k tragedii směřující Maryša A. Fixové, téměř kladný hrdina Hospodský M. Dusbaby.
Zážitek by umocnil bohatší hudební doprovod.
Shlédnuto: 29.12.2018 v Divadle A. Dvořáka v Příbrami
Ala  70 %
(zadáno: 22.3.2019, počet hodnocení: 150)
Hiko  80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 35)
Radkamp  60 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 14)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.