Divadlo A.Dvořáka Příbram [hlavní scéna]

Alois Mrštík, Vilém Mrštík

Maryša

Premiéra: 18.10.2018. Úprava: Kateřina Fixová. Dramaturgie: Kateřina Fixová, Pavlína Schejbalová. Výprava: Miroslav Král. Hudba: Zdeněk Dočekal. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Milan Schejbal.
1:55


Slavné české drama, které je zároveň vrcholem tvorby bratří Mrštíků. Nadčasový tragický příběh mladé ženy, kterou zničily obecné konvence, rodinná a společenská autorita, poslušnost, pravidla, jimž se nevzepřela...
D12+
Anketa 2018
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od prosince 2017 do listopadu 2018, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě. Uzávěrka ankety je 28. února.
Do konce hlasování zbývá ještě 7 dní.
Divadlo A.Dvořáka Příbram
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
68 %
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Jiří Landa 70 %
Termíny představení
13.3. (St) 19:00 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[KD Střelnice Jindřichův Hradec]

20.3. (St) 19:30 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo Krakonoš Vysoké nad Jizerou]

22.3. (Pá) 19:00 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Žižkovské divadlo Járy Cimrmana Praha]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 1364)
přínosný / zajímavý komentář
Klasika českého dramatu zpracovaná klasicky, s důrazem na vyznění proneseného slova, obmýšleného i vykonaného činu a jejich osudových následků, tedy bez manýr módních kudrlinek dle trendů našich i světových jevišť, je z diváckého hlediska veskrze osvěžující. Škoda jen, že zejména v první půli inscenace trochu vázne rytmus a dynamičnost, což může být do jisté míry dáno i poněkud úspornou hudební složkou. Herecky poměrně vyrovnaným výkonům zřetelně dominuje trojice Anna Fixová, Tomáš Töpfer a Kateřina Fixová. Jejich postavy jsou čitelné, záživné a plnokrevně voní životem i lidskou umanutostí.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 2857)
přínosný / zajímavý komentář
Viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
MarySka 70 %
(zadáno: 8.2.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Když na klasickou Maryšu, tak do Příbrami. Pomalejší tempo první půle vynahrazuje dynamika části druhé. Nářečí v tomto provedení působí nenásilně a přirozeně. Výtečná scéna a kostýmy inscenaci velmi prospívají.
Propracované a výborně vykreslené charaktery jednotlivých postav. Zapamatovatelný Lízal T. Töpfera, drsná a ocelově chladná Lízalka H. Karochové, k tragedii směřující Maryša A. Fixové, téměř kladný hrdina Hospodský M. Dusbaby.
Zážitek by umocnil bohatší hudební doprovod.
Shlédnuto: 29.12.2018 v Divadle A. Dvořáka v Příbrami
Hiko 80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 32)
Čiko 70 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 613)
přínosný / zajímavý komentář
75% Takové řekl bych "čisté" divadlo. klasicky zpracovaná klasika, která nenudí a ještě jste svědky solidních hereckých výkonů. Skupině D10+ doporučuji.
JirkaS 70 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 150)
přínosný / zajímavý komentář
Tuto Maryšu bych označil za čítankovou verzi známého textu. Je to velmi jednoduše provedená klasika v přijatelné délce. A já jsem rád, že někdo ctí klasiku a neroubuje do toho modernizace za každou cenu. Anna Fixová se do hlavní role perfektně hodila, ostatní herci hráli solidně, jen ten T. Töpfer mohl trochu přidat na přísnosti, celou dobu na mě působil ne jako autoritativní otec, ale jako hodný strýček. Bohužel mě to nějak nevtáhlo, ale ani nezklamalo. Jo, a chtělo by to více hudby, s hudbou jen v předělech mezi jednáními to působilo velmi stroze. /19.11.2018 - Divadlo Járy Cimrmana Praha/
Ba-jo 60 %
(zadáno: 12.11.2018, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Solidně provedená divadelní klasika, která si jistě v Příbrami své diváky najde. Neurazí, ale ani bohužel příliš nevtáhne, nezasáhne, nedojme ...nevím zda to není přílišnou zkratkou, nebo zda obsazení některých rolí vždy sedělo, jak by mělo. Potěšila mě vizuální stránka (zejména kostýmy), hudba a v titulní roli Maryša Anny Fixové.
Radkamp 60 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 14)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.