Divadlo Bez zábradlí

Iliada

Premiéra: 8.9.2021 | 1:35x
předpremiéry od srpna 2021
Podle Homérova eposu „Ílias“. Překlad: Josef Heřmánek. Scéna: Markéta Trösterová-Fantová. Kostýmy: Eva Bellefeuille. Hudba: Patrick Neil Doyle. Režie: Guy Roberts.
Na opuštěné jeviště přichází tajuplná postava básníka. Příběh, který bude vyprávět, je starý celá tisíciletí. Dříve ho vyprávěl v Sumeru, v Egyptě, v Galii. Je to příběh z dob, kdy světu vládli staří bohové a po zemi se procházeli hrdinové, příběh o Trójské válce. Básník jej zná až příliš dobře – byl jeho svědkem pokaždé, když se v lidských dějinách znovu a znovu opakoval. Moderní adaptace jednoho z nejstarších eposů naší civilizace.
Divadlo Bez zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
95 %
9521000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 %
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
11.12.So17:00
12.1.St19:00
11.12.So17:00 
12.1.St19:00 

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
(zadáno: 16.9.2021, počet hodnocení: 299)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenaci chvíli trvá, než se přes pozvolnější úvod dostane až k hlavnímu příběhu, který Básník vypráví - příběh Hektóra a Achillea a jejich hněvu. Právě v nich je Karel Heřmánek nejpřesvědčivější, když se převtěluje do všech konkrétních (nejen těchto dvou) postav svého vyprávění, tím spíš, čím víc si ve svém hněvu jsou právě jeho dva hlavní hrdinové podobní.
Značné množství zcizovacích prostředků a momentů, kdy vypravěč vystupuje ze svého příběhu, aby jej o to víc přiblížil divákům - i mnohými paralelami s pozdějšími válečnými konflikty - paradoxně někdy diváky z onoho příběhu až příliš vytrhávají. Skvělá hudba!
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 8.9.2021, počet hodnocení: 798)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vlažnější začátek, po kterém jsem si nebyl jist, kam se tato inscenace ubere. Ale s postupem času se dařilo čím dál více budovat zaujetí a vykrystalizoval i jasný záměr a směr tohoto vyprávění. Pokud se necháte, tak budete nakonec opravdu přeneseni před hradby Troje a doslova prožijete jeden z mnoha jejích příběhů. Určitě tomu napomáhají i dobře zvolené doprovodné housle a zpěv. A samozřejmě velmi dobrý K. Heřmánek ml., který se do toho v některých scénách dokáže až neuvěřitelně položit. Hodně se povedl i samotný závěr, díky čemuž silný dojem přetrvává i po odchodu z divadla. 75%
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 8.9.2021, počet hodnocení: 1476)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75 %. Příběh starý jak lidstvo samo v moderním střihu, převyprávěný básníkem - vojákem, pamětníkem válečných krvavých řeží. Lhostejno, zda opravdu i těch bájných, neboť lidstvo je nepoučitelné a sváry a boje věčné. Naštěstí doposud vždy následované smírem a klidem zbraní. Nálož nelehkého textu, který místy možná až moc "pokouší" míru divákova soustředění, interpretuje Karel Heřmánek ml. s obdivuhodným nasazením, přesvědčivě a záživně, s očividným nadšením pro text samotný i citem pro jeho vyznění.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Šípal  90 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
Neuvěřitelná pecka. Karel Heřmánek vás svým uhrančivým vyprávěním chytí a už nepustí.
Marian.01  100 %
(zadáno: 10.9.2021, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Měl jsem tu čest to vidět a musím říci že to je velice pěkně zpracované klasické drama s moderními a současnými prvky, s dávkou černého sarkastického humoru který to celé staví do super pozice a ne do pochmurného dramatu. Karel Heřmánek ml. je v této roli opravdu úžasný a troufám si tvrdit že bude nominován na cenu Thálie. Vy co jste ho viděli ve hře "Po konci světa" mi určitě dáte za pravdu že K.H.ml. dramata umí skvěle a tady to jen a jen potvrzuje. Rozhodně na to musíte zajít ;-)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.