Divadlo Bez zábradlí

Iliada

Premiéra: 8.9.2021 | 1:40x
předpremiéry od srpna 2021
Podle Homérova eposu „Ílias“. Překlad: Josef Heřmánek. Scéna: Markéta Trösterová-Fantová. Kostýmy: Eva Bellefeuille. Hudba: Patrick Neil Doyle. Režie: Guy Roberts.
Moderní adaptace jednoho z nejstarších eposů naší civilizace. Na opuštěné jeviště přichází tajuplná postava básníka. Příběh, který bude vyprávět, je starý celá tisíciletí. Dříve ho vyprávěl v Sumeru, v Egyptě, v Galii. Je to příběh z dob, kdy světu vládli staří bohové a po zemi se procházeli hrdinové, příběh o Trójské válce. Básník jej zná až příliš dobře – byl jeho svědkem pokaždé, když se v lidských dějinách znovu a znovu opakoval...
Divadlo Bez zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
7591000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Iva Bryndová 70 %
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
21.4.2022 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
65%. Homérův epos o trójských válkách převyprávěný s odstupem staletí. Autoři měli dobrý nápad, jak přiblížit archaickou látku dnešnímu divákovi, rozvinout její nadčasový potenciál a vztáhnout ji k současnosti. Do značné míry záměr vychází, ale v textu se místy ztrácí spojnice mezi epizodami, jež jsou pro epos příznačné. S tím se zcela nevyrovnal ani režisér, jehož koncepci by prospěl dohled dramaturga. Obdivuhodné nasazení K. Heřmánka ml., který svede publikum zaujmout a vyprávění předat. Smutné je, jak v těchto časech inscenace nabývá na aktuálnosti a že několik měsíců po premiéře musel být výčet válek doplněn o další...
Iva Bryndová  70 %
16.9.2021 | 500 hodnocení
+ souhlasím
Inscenaci chvíli trvá, než se přes pozvolnější úvod dostane až k hlavnímu příběhu, který Básník vypráví - příběh Hektóra a Achillea a jejich hněvu. Právě v nich je Karel Heřmánek nejpřesvědčivější, když se převtěluje do všech konkrétních (nejen těchto dvou) postav svého vyprávění, tím spíš, čím víc si ve svém hněvu jsou právě jeho dva hlavní hrdinové podobní.
Značné množství zcizovacích prostředků a momentů, kdy vypravěč vystupuje ze svého příběhu, aby jej o to víc přiblížil divákům - i mnohými paralelami s pozdějšími válečnými konflikty - paradoxně někdy diváky z onoho příběhu až příliš vytrhávají. Skvělá hudba!
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
8.9.2021 | 879 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vlažnější začátek, po kterém jsem si nebyl jist, kam se tato inscenace ubere. Ale s postupem času se dařilo čím dál více budovat zaujetí a vykrystalizoval i jasný záměr a směr tohoto vyprávění. Pokud se necháte, tak budete nakonec opravdu přeneseni před hradby Troje a doslova prožijete jeden z mnoha jejích příběhů. Určitě tomu napomáhají i dobře zvolené doprovodné housle a zpěv. A samozřejmě velmi dobrý K. Heřmánek ml., který se do toho v některých scénách dokáže až neuvěřitelně položit. Hodně se povedl i samotný závěr, díky čemuž silný dojem přetrvává i po odchodu z divadla. 75%
Helena Grégrová  70 %
8.9.2021 | 1617 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
75 %. Příběh starý jak lidstvo samo v moderním střihu, převyprávěný básníkem - vojákem, pamětníkem válečných krvavých řeží. Lhostejno, zda opravdu i těch bájných, neboť lidstvo je nepoučitelné a sváry a boje věčné. Naštěstí doposud vždy následované smírem a klidem zbraní. Nálož nelehkého textu, který místy možná až moc "pokouší" míru divákova soustředění, interpretuje Karel Heřmánek ml. s obdivuhodným nasazením, přesvědčivě a záživně, s očividným nadšením pro text samotný i citem pro jeho vyznění.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  70 %
14.11.2022 | 1047 hodnocení
+ souhlasím
65%
Nevím, jestli bych se nenudil, kdybych tento epos poměrně dobře neznal. Nicméně o to více mě bavilo sledovat provedení, obrovské nasazení Karla Heřmánka a obdivovat množství zvládnutého textu.
Líbila se mi scéna, hudební doprovod a práce se světly.
Myslím, že je to inscenace vhodná pro školy, nejsem si jistý, jestli najde diváka na celé sezóny...
Vyfuk  80 %
28.10.2022 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Musím říct, že nebýt přednášek o Řecku a Řím, tak asi nezavítám. A kdyby se hra po dvaceti minutách nerozjela, tak asi usnu nebo odejdu. Nejdříve zde byli jasně řečené věci snažící se odkázat na dnešní dobu a bylo to celé takové zjednodušené. Už jsem se bál jak to dopadne. Pak se ro rozjelo. Naprosto epická hudba s mrázem po zádech a excelentně prožívajícím Heřmánkem z totální nudy se vyšvihli do nebeských výšin. Sice se umělec párkrát zadrhl, ale nejvyhrocenějšími scénami to napravoval. Trošku osekaná Iliada, ale nakonec to na kvalitě neubralo. Myslím, že něco z pochyb se stalo naopak totální peckou.
Karel1964  90 %
6.4.2022 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Prvních 30 minut jsem si říkal, že to je trošku nuda. Ale nebyla. Postupně příběh gradoval a ve finále to je hodně silné. Sice pan Heřmánek "pouze" deklamuje seznam, ale člověku z toho jde mráz po zádech.
Je to skvělé představení a bohužel jen potvrzuje jednu pravdu. Lidstvo se nijak nepoučilo a opakuje stejný příběh znovu a znovu.
Vladimír Rogalewicz  100 %
5.4.2022 | 776 hodnocení
+ souhlasím
Tady vyšlo úplně všechno. V první řadě herecký koncert Karla Heřmánka mladšího. K tomu volba titulu, režie, světla, jinak nezdůrazňované zasazení do současnosti (zřejmě americké armády), hudba. Já jsem navíc představení navštívil v době, která z něj bohužel udělala mimořádně aktuální záležitost. Bravo!
P.S. Blahopřeji Karlu Heřmánkovi ml. k volbě titulů jako Iliada nebo Cabaret po převzetí divadla. Divadlu Bez zábradlí to vysloveně sluší.
Šípal  90 %
2.10.2021 | 212 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Neuvěřitelná pecka. Karel Heřmánek vás svým uhrančivým vyprávěním chytí a už nepustí.
Dajcik  30 %
20.9.2022 | 276 hodnocení
Kluk.sedu  80 %
19.9.2022 | 126 hodnocení
Kosan  60 %
19.9.2022 | 266 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.