Divadlo Na Fidlovačce

Pravda

Premiéra: 18.4.2018 | 1:50
Překlad: Michal Zahálka. Dramaturgie: Michaela Doleželová. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Paulína Bočková. Hudba: Mario Buzzi. Režie: Mikoláš Tyc.
Brilantní komedie nejhranějšího francouzského dramatika současnosti o nevěře a „umění“ lhát.
Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
59 %
59151000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Michal Novák 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 30.10.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zručně napsaná hra plná překvapivých zvratů o nevěře a lžích v partnerských vztazích. A také o tom, jak málo se nejbližší lidé někdy znají a že pravda bývá často jen zdánlivá. Autorův vtip a nadhled se sice v inscenaci neztratil, ale (podobně jak zmiňuje M. Novák) na komediální notu bylo občas příliš tlačeno na úkor hlubšího smyslu.
Michal Novák  60 %
(zadáno: 20.6.2018, počet hodnocení: 1068)
+ přínosný / zajímavý komentář
Fidlovačce vyšla další sázka na hosta. Marek Taclík díky své herecké výbušností obsáhne tragikomickou postavu Michela, který relativizuje pravdu o objektivizuje lež, čímž zamotává hlavu nejen sobě samému, ale i divákům. Autor rozehrává téma Pravdy (založené na lži) v poměrně působivě formě sledu dialogů a režie účinek textu nesnižuje lacinými vtipy. Však i fór s převlékáním vypoví mnohé o rozpoložení hlavního hrdiny. Hru vlastně jen snižuje celkem banální téma a dramaturgie jde u některých scén proti autorovi tím, že je staví jako jednoduchou konverzačku.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ivo Železný  60 %
(zadáno: 19.10.2019, počet hodnocení: 283)
přínosný / zajímavý komentář
Tisící devítisté padesáté osmé omletí manželské nevěry v rámci dvou párů. Standardní výkony, standardní humor. Nic nového po jevišti.
Nahá řiť jedna.

Mimořádně ctěné pozornosti doporučuji od stejného autora víceméně totéž, jen o dvě třídy lepší: Lež v podání Divadla Verze, v Praze v divadle Mana.
Tisící devítisté devadesáté deváté zpracování manželské nevěry se zcela předpovídatelnými peripetiemi. Jediný rozdíl je výborný text, výborný překlad, výborná režie a výborní herci. Petra Špalková je vlastně výjimka. Ta je vynikající. Žádné P nechybí.
DÍVADLO!!!
Martina divadelnice  70 %
(zadáno: 17.10.2019, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipná konverzačka , já se bavila , souhlasím , že druhá polovina byla lepší. Myslím , že v postavách se mnoho lidí pozná.
Michkyse  50 %
(zadáno: 9.10.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Místy bohužel banální konverzačka...
Alča  30 %
(zadáno: 15.4.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel, velké zklamání. Nudné tlachání o ničem. Marek Taclík prskal až do 3.řady, docela nechutný. Místa, kdy jsem se zasmála, by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Luciferie  40 %
(zadáno: 3.10.2018, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Podprůměrná komedie - z hlediska děje i hereckých výkonů..
J.S.  70 %
(zadáno: 2.6.2018, počet hodnocení: 131)
přínosný / zajímavý komentář
Na půdorysu manželské nevěry se rozehrávají situace,v nichž autor zpochybňuje objektivní pravdu. Text hry je napsaný v perspektivě hrdiny středního věku. Na začátku je všechno jisté. Na konci ani hrdina ani divák netuší,co je pravda a co lež. Komorní text (na scéně nejsou nikdy víc než dvě postavy) je dobře režijně zvládnutý na velkém jevišti, které je navíc výborně scénograficky řešeno. Herecky představení stojí na M.Taclíkovi. Nedostatkem je inscenační posun,který nivelizuje účinek textu - z původní konverzační hry o ztrátě pravdivostních jistot k banální situační komedii o manželské nevěře.
Marsed  80 %
(zadáno: 22.5.2018, počet hodnocení: 151)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedená oddechová komedie.
Čiko  80 %
(zadáno: 11.5.2018, počet hodnocení: 770)
přínosný / zajímavý komentář
75% Neustále mi někdo říká, abych mu doporučil dobrou komedii, a po včerejším shlédnutí Pravdy jsem si na všechny ty žadonící vzpomněl:-) Pravda je výborně napsaná, vystavěná, zahraná. Všichni výborní, Marek Taclík skvostný.
Antioch  70 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 9.5.2018
Reny50  60 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Konverzační komedie pro oddych a zasmání s jednoduchým dějem. Druhá polovina byla lepší. Propocená košile Marka Taclíka v závěru byla důkazem, že hrál jako o život, dal do toho vše. Nicméně nic hlubšího v ději nenaleznete. Je to hra čistě jen pro krátké pobavení. Podíváte se a za pár dní zapomenete, o čem byla. Možná utkví v paměti zcela nahý Marek Taclík (převlékání po tenisu) a polonahá Iva Pazderková. A možná ani to ne.
Ddd  50 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Ničím to nedokázalo překvapit
Gilmore_girl  20 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel velké zklamání. Na Marka Taclíka jsem se moc těšila a to, že se před představením očividně posilnil alkoholem, je neodpustitelné. Prskal na 2 metry a ani holý zadek nemohl zachránit nudné tlachání o ničem. Napočítala jsem asi 3 vtipné scény, ale jinak nejslabší komedie, co jsem viděla.
Flipper  90 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Pomalu rozjíždějící se eroticky laděný začátek s příměsí manželského čtyrúhelníku, graduje v druhé polovině vystoupení v naprostou a skodolibě čirou legraci. Bravo, takhle jsem se již dlouho v divadle nezasmál. Marek Taclík je impozantní. Nechte předsudky doma, vemte drahé polovičky a vyražte do divadla na Fidlovačce. Velice doporučuji.
Eden  50 %
(zadáno: 24.6.2019, počet hodnocení: 28)
MichaelaSlavikova  70 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 24)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.