Divadlo Na Fidlovačce

Rok na vsi

Premiéra: 6.11.2014 | 2:45
Dramaturgie: Adéla Šotolová. Scéna: Jaroslav Čermák st. Kostýmy: Michaela Horáčková Hořejší. Hudba: Marek Doubrava. Režie: Pavel Šimák.
Poslední uvedení: rok 2016.
Slavná románová kronika bratří Mrštíků v mistrné dramatizaci Miroslava Krobota. Působivá mozaika lidských osudů ve vsi Habrůvka, kde obyvatelé na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají svoje komické, dojemné i kruté osudy. Když do harmonie přírodního koloběhu vstupují lidské vášně, slabosti a touhy, mění se malá poklidná vesnička na dějiště velkého dramatu lásky a zrady, ale i naděje na odpuštění...
D10+  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Na Fidlovačce
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
74 %
74141000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Jiří Koula 60 %
Pavel Širmer 60 %

Volby

Hodnocení (17)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
(zadáno: 7.5.2015, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Solidní, ovšem celkem nevzrušivé nastudování klasiky, která mě v interpretaci jiných divadel dokázala zasáhnout víc. Režisér P. Šimák si mohl zásadněji pohrát s vykreslením charakterů postav, Krobotova dramatizace totiž poskytuje dostatek materiálu k vytvoření působivé inscenace. Největší problém spatřuji v režijně-hereckém uchopení postavy Rybáře v podání R. Zacha, což bylo možná částečně dáno i hercovou nesehraností s tamním souborem. Na prvotní seznámení s touto klasikou dobré, "pokročilejší" diváci se však budou místy dost nudit a říkat si, jak by se ta a ta daná scéna dala zpracovat líp.
Jiří Koula  60 %
(zadáno: 27.12.2014, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Nijak se netajím tím, že venkovská tématika není blízká mému srdci. Pokud by někoho zajímal důvod, tato inscenace je odpovědí, na zlatém podnose předkládá všechna negativa vesnického života. Výsledek však pro mě není tak uchvacující, jak jsem doufal, že bude.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 3.12.2014, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vynikající dramatizace rozsáhlé románové kroniky bratří Mrštíků nemá zbytečný okamžik, divadla se k ní právem vracejí (např. ve Zlíně či v Kladně), jedinečné první uvedení v ND však patrně překonáno nebude. Druhá pražská inscenace je obstojnou interpretací. Zkrácení přineslo zjednodušení, která se nemusí vždy jevit jako žádoucí. Sloučení některých postav nevadilo, problémem ovšem byl přibližný a nepropracovaný výklad řady hlavních i vedlejších rolí. Síla dramatického textu nebyla plně využita, jeho kvalita je naštěstí dostatečným základem. Je dobře, že se DNF nebálo rozsáhlý titul nastudovat.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Tomáš Dunda  60 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Nejsem velkým příznivcem "realistických" románů, nicméně jsem využil příležitosti se s tvorbou A.Mrštíka seznámit ve stravitelnější divadelní formě a nelituji. Představení proběhlo ve velmi svižném tempu a divák neměl vůbec čas se nudit. Chválím autory za odvahu ponechat dialogy ve slováckém dialektu. Scénograf se velmi strohým pojetím scény zřejmě snažil vykompenzovat popisnost románu, nicméně trochu fantazie by scéně přeci jen neuškodilo. Věřím, že autoři tohoto divadelního kusu z předlohy vyždímali maximum aniž by jakkoliv pokroutili původní vyznění románu...
Lentilie  60 %
(zadáno: 21.1.2015, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Na Fidlovačku velmi dobré. Jednoduchá scéna, hudební vložky a solidní herecké obsazení. Aneta Krejčíková a Lukáš Rous pro mne byli srdcem celého představení. Roman Zach neurazil ani nenadchnul a jindy fenomenální Marie Doležová se příliš nedostala ke slovu. Byla jsem trochu rozpačitá z kostýmů, ale jinak se mi představení líbilo. Na "standing ovation" to nebylo, ale velmi solidní.
Marsed  70 %
(zadáno: 15.1.2015, počet hodnocení: 154)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená jednoduchá dramatizace klasiky. Klasiku Divadlo na Fidlovače umí. Scéna se mi zdála až moc střízlivá, myslím, že by si zaskoužila větší propracovanost.Jediné co mě rušilo, tak byl "opakující se popěvek" mezi střídáním jednotlivých scén. Osobní poznámka,S.Pogodové při děkovačce by slušela větší pokora ke svým hereckým kolegům.
Jirkan  60 %
(zadáno: 15.1.2015, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
14.1. 2015: Dramatizace je velmi povedená a líbí se mi nápad udělat inscenaci jednoduchou, zaměřenou na herecké jednání. Bohužel záměr ne zcela vyšel. Zásadním problémem je zvládnutí nářečí. Vzhledem k uchopení inscenace si dovedu představit, že by se nářečí vynechalo. Některé výkony jsou velmi zajímavé, ale jako celek to proplulo a nenechalo to u mne žádný zásah.
Čiko  70 %
(zadáno: 22.11.2014, počet hodnocení: 840)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená ansáblová inscenace bez hluchých míst...
Vladimír10  70 %
(zadáno: 13.11.2014, počet hodnocení: 466)
přínosný / zajímavý komentář
Každá dramatizace, která je inscenována podruhé, se musí nutně obávat srovnání se zpracováním prvním. To patří ke klenotům tvorby ND s vynikajícími výkony J. Vinkláře, J. Somra či B. Rösnera. Na Fidlovačce se snažili titul pojmout minimalisticky. Hraje se totiž na prázdném jevišti, na němž je všemožně přeskupováno mnoho dřevěných lavic. Již tento režijní záměr hře neprospěl a škrty v replikách, ploché pojetí některých figur nebo přílišný optimismus ho jen prohloubily. Jestliže v původní inscenaci M. Krobota podávali všichni dechberoucí výkony, zde výrazněji zaujme jen L. Županič a M. Randová.
Rak61  100 %
(zadáno: 13.11.2014, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zdařilé představení.
Kritik  70 %
(zadáno: 9.11.2014, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Celkově solidně odvedená práce. Román je samozřejmě velmi obsáhlý, nelze ho proto celý převést na jeviště. Hra má své silná dramatická místa. Bohužel nemám zcela ujasněný pohled na postavu Cyrila Rybáře ztvárněnou Romanem Zachem. Jeho výsupy mě dost tahaly za uši, stejně jako role Antoše. I přes přizvání fonetičky si myslím, že ne všechny postavy se dokázaly poprat se slováckým dialektem, ve kterém je hra napsána. V esrovnání s jinými inscenacemi jiných divadel nemám pocit, že bych se ocitl na moravské dědině.
Marie1978  90 %
(zadáno: 9.5.2016, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Výborní Roman Zach, Marie Doležalová (vážnou polohu umí výborně!), Aneta Krejčíková a Sandra Pogodová (podobně jako Doležalová - vážná poloha jí sluší), líbila se mi hudební složka i jednoduchá scéna, edukativní funkce divadla na jedničku... :-)
Marie friedlova  60 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 73)
Alunalune  70 %
(zadáno: 15.2.2016, počet hodnocení: 28)
Marketap  90 %
(zadáno: 14.6.2015, počet hodnocení: 29)
Lusi  100 %
(zadáno: 29.4.2015, počet hodnocení: 48)
Martin21  70 %
(zadáno: 13.11.2014, počet hodnocení: 409)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.