Divadlo X10

Oppermannovi

Premiéra: 9.4.2022 | 2:10
Adaptace druhého dílu románové trilogie Liona Feuchtwangera, která navazuje na inscenaci „Úspěch“. Německo 1933. Země je zdecimována tvrdými podmínkami Versailleské mírové smlouvy a válečnými reparacemi. Chudoba a ponížení jsou rozbuškou, která odpálí světovou tragédii. Výsledkem událostí je dekret, který omezuje svobodu shromažďování, ruší listovní tajemství, povoluje domovní prohlídky bez soudního příkazu a umožňuje konfiskovat majetek. Vznikají první koncentrační tábory. V židovské rodině Oppermannů každý vnímá rychle akcelerující situaci jinak. V dané chvíli je obtížné se zorientovat, barbarizace společnosti se jeví neuvěřitelnou, odchody ze země vypadají nesmyslně...
Divadlo X10
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
78 %
7841000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
27.2.2023 | 1881 hodnocení
+ souhlasím
Druhý díl Feuchtwangerova románu byl v dramatizaci vhodně zjednodušen, bez problémů se může zorientovat i divák neznalý předlohy. Dramaturgicky a režijně dobře ukotvená inscenace zprvu nenápadněji vybízí k přemýšlení, jak se v měnícím se světě přizpůsobovat nebo nepřizpůsobovat, zda si lze nebo nelze zachovat svá přesvědčení. Odbočka s autorem knihy „Můj boj“ ve druhé části a samotný závěr úderněji upínají pozornost na to, co má doba děje, resp. osudy jedné židovské rodiny společného s našimi časy. Zaujmou a občas i překvapí scénografické nápady. Dobře vedení herci ctí jednotný styl a přispívají ke konzistenci inscenace.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
V_M  80 %
13.3.2023 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Představení sice podle mě s trochu menším spádem a naléhavostí než první díl feuchtwangerovské trilogie Úspěch (zde musím podotknout, že obě inscenace nejsou nijak bezprostředně propojeny, lze tedy zajít na každou z nich zvlášť nebo je vidět i v opačném pořadí), ale přesto silné. Potvrdil jsem si, že mě politicko-společenské divadlo, v dnešní době opět tak aktuální (hru jsem viděl v den, kdy naši proputinovští náckové srdnatě zaútočili na budovu Národního muzea), mě baví a inspiruje, resp. inspirativně varuje. Druhá část (po přestávce) sice byla trochu jako z rychlíku a vyzněla poněkud do neurčita, ale zas obsahovala zajímavý zcizující prvek.
Vladimír Rogalewicz  70 %
17.2.2023 | 736 hodnocení
+ souhlasím
Opět velice dobrá inscenace.Dramatizace je mrazivá, neustále vyvolávající těžké otázky (jak se to mohlo tak snadno stát) a také tentokrát zcela cíleně poukazující na podobné tendence v současnosti (já jsem bohužel viděl zcela konkrétní české politické osobnosti a události nedávné doby i současnosti).První polovina je uchvacující a téměř bezchybná,ve druhé polovině spadl řetěz.Větší část druhé poloviny tvoří skvělý zcizující monolog Jana Bárty, který vystoupí z role a snaží se poukázat právě na otisk do současnosti.Nicméně co se týče příběhu Oppenheimerů, je druhá polovina až příliš zkrácena, zkratkovitá, zcela odlišná od první poloviny.Škoda.
Jeff23  70 %
16.2.2023 | 61 hodnocení
Kastan42  90 %
11.4.2022 | 54 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.