Divadlo X10

Oppermannovi

Premiéra: 9.4.2022 | 2:10
Překlad románu: Valter Feldstein. Dramaturgie: Lenka Havlíková, Ondřej Novotný, Barbora Hančilová. Scéna: David Janošek, Jana Hauskrechtová. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Sebastian Lang a citace. Pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček, Jan Bárta. Režie: Tereza Říhová.
Poslední uvedení: červen 2024.
Adaptace druhého dílu románové trilogie Liona Feuchtwangera, která navazuje na inscenaci „Úspěch“. Německo 1933. Země je zdecimována tvrdými podmínkami Versailleské mírové smlouvy a válečnými reparacemi. Chudoba a ponížení jsou rozbuškou, která odpálí světovou tragédii. Výsledkem událostí je dekret, který omezuje svobodu shromažďování, ruší listovní tajemství, povoluje domovní prohlídky bez soudního příkazu a umožňuje konfiskovat majetek. Vznikají první koncentrační tábory. V židovské rodině Oppermannů každý vnímá rychle akcelerující situaci jinak. V dané chvíli je obtížné se zorientovat, barbarizace společnosti se jeví neuvěřitelnou, odchody ze země vypadají nesmyslně...
Divadlo X10
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
75 %
75121000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 80 % Tip Iva Bryndová
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Pavel Širmer 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
15.6.So15:00Derniéravstupenky
15.6.So15:00 vstupenky
Derniéra

Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
9.10.2023 | 555 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Druhý díl Feuchtwangerovy trilogie je z mého pohledu výrazně silnějším zážitkem a povedenější inscenací než první: hutnější, sevřenější, působivější. Druhá polovina, jak uvedli kolegové, přináší ve zcizovacím výstupu pádný komentář i k dnešku. Mrazivý, ale vlastně bych jej nepotřebovala, v podstatě doslovně, byť hlasitě i trefně, mi komentoval a opakoval to, co bylo v první části prostě a efektně inscenováno: rozdílné přístupy a postoje jedinců ke zlu, jež už není abstraktní, ale vzrůstá přímo mezi nimi a úzce se dotýká jich samých, jedné rodiny a jednoho jejího člena. Výborné herecké výkony a strhující dílo rozhodně zasluhují pozornost.
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
4.10.2023 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Druhý díl trilogie Čekárna mě zaujal víc než úvodní Úspěch, má větší tah na branku a místy je opravdu mrazivě aktuální. Inscenace režisérky Terezy Říhové výmluvně ukazuje, jak různorodě se lidé mohou stavět k režimu "utahujícímu šrouby" a přecházejícímu k diktatuře. Sugestivně je zde znázorněno, jak primitivismus nahlodává duši národa a jak jednoduše se může Zlo dostat ke kormidlu, když se nenajde dost lidí ochotných bránit demokracii. První část má větší sílu než druhá půlka, ta ale zase disponuje zajímavým zcizujícím výstupem J.Bárty. (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  70 %
27.2.2023 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Druhý díl Feuchtwangerovy trilogie byl v dramatizaci vhodně zjednodušen, bez problémů se může zorientovat i divák neznalý předlohy. Dramaturgicky a režijně dobře ukotvená inscenace zprvu nenápadněji vybízí k přemýšlení, jak se v měnícím se světě přizpůsobovat nebo nepřizpůsobovat, zda si lze nebo nelze zachovat svá přesvědčení. Odbočka s autorem knihy „Můj boj“ ve druhé části a samotný závěr úderněji upínají pozornost na to, co má doba děje, resp. osudy jedné židovské rodiny společného s našimi časy. Zaujmou a občas i překvapí scénografické nápady. Dobře vedení herci ctí jednotný styl a přispívají ke konzistenci inscenace.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Adam Zelinka  70 %
2.12.2023 | 220 hodnocení
+ souhlasím
Druhý díl jen taktak nedosahuje na laťku Úspěchu, ale určitě se není za co stydět. V první části předvádí Václav Marhold velmi soustředěný výkon, nicméně je na to sám. Až v druhé části se chytl i zbytek souboru. Oppermannovi jsou trochu méně komplexní, než Úspěch, ale zase jsou o něco tragičtější.
Janis  80 %
13.5.2023 | 284 hodnocení
+ souhlasím
Druhý díl se nám asi z trilogie líbil nejvíc.
Každopádně opět nejvíc oceňuji mimořádný a odvážný počin uvedením téhle trilogie, oceňuji i herecké nasazení a komplexní přístup, který byl použit už v Úspěchu (včetně prostupování historického tématu do současnosti, vtažení obecenstva do děje jakožto připomínku kolektivní zodpovědnosti nebo toho, že přece jde i o nás teď a tady, atd. atd.)
V_M  80 %
13.3.2023 | 58 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Představení sice podle mě s trochu menším spádem a naléhavostí než první díl feuchtwangerovské trilogie Úspěch (zde musím podotknout, že obě inscenace nejsou nijak bezprostředně propojeny, lze tedy zajít na každou z nich zvlášť nebo je vidět i v opačném pořadí), ale přesto silné. Potvrdil jsem si, že mě politicko-společenské divadlo, v dnešní době opět tak aktuální (hru jsem viděl v den, kdy naši proputinovští náckové srdnatě zaútočili na budovu Národního muzea), mě baví a inspiruje, resp. inspirativně varuje. Druhá část (po přestávce) sice byla trochu jako z rychlíku a vyzněla poněkud do neurčita, ale zas obsahovala zajímavý zcizující prvek.
Vladimír Rogalewicz  70 %
17.2.2023 | 805 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Opět velice dobrá inscenace.Dramatizace je mrazivá, neustále vyvolávající těžké otázky (jak se to mohlo tak snadno stát) a také tentokrát zcela cíleně poukazující na podobné tendence v současnosti (já jsem bohužel viděl zcela konkrétní české politické osobnosti a události nedávné doby i současnosti).První polovina je uchvacující a téměř bezchybná,ve druhé polovině spadl řetěz.Větší část druhé poloviny tvoří skvělý zcizující monolog Jana Bárty, který vystoupí z role a snaží se poukázat právě na otisk do současnosti.Nicméně co se týče příběhu Oppenheimerů, je druhá polovina až příliš zkrácena, zkratkovitá, zcela odlišná od první poloviny.Škoda.
Onndra  70 %
3.12.2023 | 56 hodnocení
RichardFenek  70 %
30.11.2023 | 55 hodnocení
KaHl  70 %
24.5.2023 | 11 hodnocení
SBN  70 %
14.5.2023 | 176 hodnocení
Hrošík liberijský  90 %
3.4.2023 | 6 hodnocení
dwarfal  70 %
25.3.2023 | 97 hodnocení
Jeff23  70 %
16.2.2023 | 80 hodnocení
Kastan42  90 %
11.4.2022 | 64 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.