Národní divadlo [Nová scéna]

Nosorožec

Premiéra: 30.5.2012 | 2:15
Překlad: Ivan Zmatlík. Dramaturgie: Martin Urban. Scéna: Helmuth Stürmer. Kostýmy: Carmencita Brojboiu. Hudba: Vasile Sirli. Úprava a režie: Gábor Tompa.
Poslední uvedení: květen 2014.
Významná a stále aktuální hra, která vznikla na pomezí divadla absurdity, existenciálního dramatu, klasické frašky a burlesky. Podobenství neodvratného vzestupu diktatur dvacátého století. Příběh lidí z malého města, ocitnuvších se náhle v podivných osidlech zla, které na sebe bere poněkud směšnou podobu nosorožce...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
69 %
69241000
Volby

Hodnocení (34)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  60 %
21.9.2015 | 742 hodnocení
Iva Bryndová  70 %
5.10.2013 | 578 hodnocení
Veronika Steffanová  50 %
17.11.2012 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Oproti Nosorožci Na zábradlí mě tenhle moc neoslovil. Chybělo mi větší zdůraznění ohrožení nosorožectvím a případně nějaká paralela se současným společenským problémem. Představení se pro mě stalo jen lehkou sci-fi povídkou, ve které se celé lidstvo přemění v tlustokožce. Jediným, co se skutečně povedlo, byla scéna. Z herců mě zklamaly obě mladé herečky (v roli Daisy L. Žáčková, v roli číšnice N. Kouklová), hudba v některých místech docela chyběla, či byla relativně nevýrazná. Podle mého názoru mohla Nová scéna z této skvělé hry vytěžit pod vedením jiného režiséra a dramaturga daleko více.
Lukáš Dubský  80 %
9.10.2012 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi povedená inscenace, které nechybí humor, ale zároveň nese závažné téma. Nesouhlasím s tím, že by Nosorožec už dnes nebyl aktuální. Jistě na konci 50. let, kdy hra vznikla, byla nepochybně adresnější. Všichni věděli, kdo jsou to "nosorožci", o kom se hraje a proti čemu hra brojí. Ovšem princip stádnosti a neschopnost vlastního názoru je lidem vlastní dodnes. Jako varování tak text slouží stále. Líbila se mi i výprava a v rozumné míře využívaná hudba. Nezklamal ani představitel titulní role David Prachař.
Jiří Koula  60 %
21.9.2012 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Neurazí, ale ani nenadchne, každý si tam jistě najde pár zajímavých prvků (někdo více, někdo méně), zásadní otázka ovšem je, zda tato hra má dnes co říct. Nebo jinak - jsme v bodě, kdy má smysl varovat před plíživým nástupem ideologie? Navíc způsobem, kdy je nosorožectví podáno tak polopatisticky?
Jiří Landa  60 %
27.7.2012 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
65% Jako celek působí inscenace vyrovnaně jak po stráce herecké, tak i scénické. Oceňuji několik zajímavých nápadů režie. Bavilo mě např. řešení přerodů lidí v nosorožce, scénické přestavby apod. Nápad s dirigentkou je sporadický, osobně mi přišel navíc. Výborní I. Bareš a v menší roli O. Pavelka. Přestože se spolu s Enronem jistě jedná o nejlepší premiéru z této sezony ND, je to trošku smutné konstatování... Solidní inscenace – inu jak se říká: Nic víc, ale ani nic míň.
Pavel Širmer  60 %
26.7.2012 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hra zajímavá, nadčasová, aktuální. Ve své době jistě pokroková, ovšem přiznám se, že pro dnešní jeviště už mi způsob vyjádření nepřipadá až tak zajímavý. I tak jsem se ale rád s dílem seznámil. Přestože inscenaci nepokládám za nikterak pozoruhodnou či objevnou, měl jsem z ní pozitivní dojem. Přes výsledné rozpaky (pramenící hlavně z předlohy) jsem se chvílemi opravdu bavil. Hlavní přínos titulu vidím v hostování režiséra G. Tompy, jehož odlišný pohled přinesl na repertoár činohry ND potřebné osvěžení. Podobné spolupráce činohry bych do budoucna uvítal.
Helena Grégrová  70 %
18.6.2012 | 1687 hodnocení
+ souhlasím
65%. Poměrně originálně vykreslené podobenství o nebezpečí podřízení se jakékoli formě diktátu, manipulace a uniformity. Byť režijní záměr neznám, Pavlou Haflantovou zmiňovaná postava dirigentky/nápovědy mi do celku nakonec zapadla jako jakési rámcové memento "stádnosti" jednajících postav, které si do svého konání nechaly po celou dobu jejím prostřednictvím "kecat" a především se jí nechaly postupně "udirigovat" ke svým koncům.
Pavla Haflantová  60 %
8.6.2012 | 356 hodnocení
+ souhlasím
64,99%
Stojí za vidění. Jak píší kritiky, ve hře je několik naprosto zbytečných prvků (dirigentka?), nicméně scéna je zajímavá a skvlě využita především pro znázornění sekvencí nočních můr.
Vadilo mi nepochopitelné jednání postavy Daisy - zatímco u jiných postav byly charakter a motivace konzistentní po celou dobu, u Daisy vlastně obojí naprosto chybělo. Vedle Prachařova Berengera, který navíc jako jediný prošel nějakým vývojem, to pak působilo vyloženě rušivě.
Johana Hovorková  80 %
28.5.2013 | 87 hodnocení
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Lucilla  90 %
16.5.2014 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Po precteni anotace jsem byla trochu skepticka, ale predstaveni me mile prekvapilo. Predevsim prvni pulka byla vazne zabavna, ve druhe se vice filosofovalo, coz ovsem nebylo na skodu. Skoro az desiva ale byla aktualnost textu a pojeti zla, tady v podobe nastrah moderni doby.
Herecke vykony byly bezchybne, zvlast D. Prachare, V. Postraneckeho a L. Zackove. R. Macha byl pro me velka neznama, ale moc se mi libil. Nejvetsi plus ale ziskava napadita scena s viceurovnovymi dvermi a pohyblive steny.
Moc me mrzi, ze jsem byla az na derniere. Rada bych si to zopakovala.
Monulinka  90 %
13.5.2014 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Na představení jsem šla poněkud s obavami, ale naprosto zbytečnými... Bylo to vynikající! Absurdní či spíše metaforické tak akorát, takže jsem se snad příliš neztrácela. Nečekaně zábavná hra, především v první půli, herecké výkony víceméně super - především D. Prachař, V. Postránecký a R. Mácha. Proměny v nosorožce neměly chybu. Zajímavá scéna, hudba, práce se světlem. Líbilo a moc lituju, že jsem šla až na derniéru, zopakovala bych si to!
Sendy  80 %
13.5.2014 | 153 hodnocení
+ souhlasím
85%
Alenka  60 %
12.11.2012 | 40 hodnocení
+ souhlasím
David Prachař super, ale nejistá pozice představení mezi komedií a tragédií mu vůbec neprospívá, činy postav vyznívají mdle a nejasně. Když si v tom divák najde nějaké podobenství, může být tak napůl spokojen.
Jirkan  80 %
16.10.2012 | 564 hodnocení
+ souhlasím
16.10.2012: Musím uznat, že činohra ND překvapila, dlouho se mi nestalo, abych odešel tak spokojený. Velmi nápaditá (a přitom jednoduchá) scéna. Režie přinesla řadu pěkných nápadů a přehlednost děje do velmi zajímavého textu. Herecky pěkné, především R. Mácha a jeho přerod (záskok za I. Bareše). L. Žáčková se asi pro podobný druh dramatiky narodila. Jmenoval bych asi další tři herce (není tu ale tolik prostoru). První půlka je vtipná (mohla by mít ale rychlejší tempo), u druhé už tak trochu tuhne úsměv. G. Tompa byl pro ND rozhodně zajímavý a "osvěžující" výběr. Řadím mezi: doporučuji.
Bob marley  60 %
8.10.2012 | 18 hodnocení
+ souhlasím
První půli bych podal celkově více polopaticky a druhou naopak polopaticky méně. Jinak řečeno, zatímco z první půle ńešlo až na pár nějakých drobků z mého pohledu vyčíst bez znalosti hry získané předem takřka nic, druhá půle již byla velmi polopatická a nedávala moc prostor pro nějakou vlastní fantazii. Z herců se mi líbil pan Postránecký, Prachař a Bidlas. Celkově hodnotím kladně, stojí za zhlédnutí.
Olali  60 %
27.9.2012 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Neurazí, nenadchne, ale rozhodně mi to nepřipadalo dlouhé, hezky to utíkalo.
Michaela  60 %
19.9.2012 | 36 hodnocení
+ souhlasím
65%
Vladimír10  80 %
24.6.2012 | 646 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Operní zápletky jsou stejně absurdní jako celá Ionescova hra. Asi proto režisér postavil před herce nápovědku s taktovkou, která svými ráznými pohyby udávala tempo veškerým pohybům i replikám. Titul vystavěný především na kvalitním herectví D. Prachaře může mnohým divákům připomínat spíše pomatenou komedii. Tento klam však okamžitě mizí, když se před jejich zraky začnou naturalisticky proměňovat I. Bareš, R. Mácha či V. Postránecký v obávané tlustokožce. Jejich neokázalá gesta zračí pomíjivost lidstva, které ve třetím tisíciletí pobíhající po ulicích vskutku připomíná stádo lichokopytníků.
V.morava  70 %
20.6.2012 | 578 hodnocení
+ souhlasím
75%

Veškeré složky do sebe zapadají. Využitá scéna - výborný! Minimalismus fungoval. Dirigentka - super nápad. Poměrně svižná režie i suprové herecké výkony.
Síma  50 %
17.6.2012 | 116 hodnocení
+ souhlasím
55%..místy dost nudné,herecky nevyvážené
Ryhop  60 %
1.6.2012 | 145 hodnocení
+ souhlasím
"Podobenství neodvratného vzestupu diktatur dvacátého století" jsem tedy příliš nepobral. Spíš to na mě působilo jako téma odcizení a nepochopení než nějaký konflikt se zlem.
Pěkná scéna, pár podařených výstupů, líbil se mi Igor Bareš. A přerod v nosorožce v podání Václava Postráneckého byl vyloženě roztomilý :-)
Guildenstern  80 %
31.5.2012 | 449 hodnocení
+ souhlasím
velmi zdařilá inscenace rumunského režiséra na Nové scéně ND, působivá scénografie a dobře udržené tempo hry. výhrady bych měl snad jen k obsazení menších rolí (p. Stärz, Pelzer a Motloch), nevím jestli jejich herectví je hodno ND, naopak výborní Bareš a konečně dobře použitá L. Žáčková. D. Prachař určitě není špatný herec, ale jako na hlavní role na velkých scénách ND (Král Lear, Cyrano, Bérenger) bych to asi osobně úplně neviděl. rozhodně ale velmi slušné (a záslužné) uvedení mého oblíbeného Ionesca, takže všem doporučuji
Martin21  60 %
30.5.2012 | 462 hodnocení
+ souhlasím
Premiera byla dle meho nazoru vydarena. Prvni cast se mi libila o neco vice, protoze byla zivejsi nez ta druha. Proto hodnotim 60%, inscenaci ovsem urcite doporucuji.
Rajský  70 %
1.6.2012 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Ionesca moc neznám, tak mně chvíli trvalo než jsem se do představení vpravil, možná proto se mně víc líbila druhá polovina, víc odsejpala a nechyběla jistá imaginace. Scéna celkem nápaditá, herecké výkony slušné, nejvíce se mi však líbila ta zrzečka z externistů, je to výrazný a něžný typ. Trochu jsem litoval a zároveň záviděl Prachařovi, jak spal na tom stole ještě před představením, přišel jsem 10 minut před začátkem a už se tam povaloval. Záviděl proto, že bych si býval dal také dvacet, litoval pro případ, že se mu chrupat nechtělo. Jinak to propojení scény s hledištěm je dobrý nápad.
Veronikaw  70 %
12.1.2018 | 70 hodnocení
Dubina  80 %
14.5.2014 | 158 hodnocení
Graiv  60 %
30.4.2014 | 114 hodnocení
Tuxedo  60 %
5.4.2014 | 54 hodnocení
Zelvista  50 %
9.1.2014 | 14 hodnocení
Derryl  80 %
26.4.2013 | 62 hodnocení
Foook  60 %
22.1.2013 | 46 hodnocení
BlechTrommel  80 %
30.11.2012 | 25 hodnocení
Amasonia  70 %
17.10.2012 | 15 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.