A studio Rubín

Dagmar Radová

Thelma a Selma

Premiéra: 14.4.2018. Dramaturgie: Dagmar Radová. Výprava: Jana Hauskrechtová, Matěj Koláček, David Oupor. Hudba: Petr Šmíd. Režie: Jiří Ondra.
1:15x


Hra o přátelství, emancipaci a současném „chaosu normální lásky“. Thelma a Selma jsou kamarádky. Vydávají se na cestu. Nebo se na ni vydaly už před lety? (Čas se totiž někdy obrací naruby. Divné, že?). Vstupují na poslední mužské teritorium. A? Představovaly si to jinak. Za divných okolností se stane spousta věcí, které rozhodně nechcete vysvětlovat policii, a na které je krátká i sociologii. Takže se raději rozdělá oheň. Ale co za oheň vlastně tyhle dvě založily? V jeho světle dostává osobní příběh rozměr mýtu a oživlý Totem pokládá podstatné otázky...
14!
A studio Rubín
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jan Pařízek 80 %
Jiří Koula 80 %
Lukáš Holubec 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 14.5.2018, počet hodnocení: 1421)
přínosný / zajímavý komentář
Autorka dobře postihla paradoxy dnešních partnerských vztahů. Ironický a mnohdy drsný humor nepostrádá osobitost, vulgární pasáže na část diváků nemusí zafungovat tak, jak bylo zamýšleny. Z hlediska dramatického má text určité trhliny, s nimiž se obě herečky za pomoci P. Šmída převážně bravurně vypořádávají, jen v několika místech se jim to zcela nedaří. Výrazná, částečně živá hudba. Výprava využívá omezené možnosti maličkého prostoru. Hra navazuje na to, co se v Rubínu dříve rozvíjelo, a přece jde sympaticky svou vlastní cestou.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 7.5.2018, počet hodnocení: 714)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Hra o vztazích a životě, jak z pohledu dnešní generace, tak té předchozí. Je lepší mít ve dvaceti děti a ve čtyřiceti rozvod nebo být ve čtyřiceti sám a bezdětný? Máme svobodu, volnost, kariéru, cestování, emancipaci...ale jsme spokojenější? Nastoluje se zde spousta trefných a podnětných témat a též řada pěkných myšlenek. Nechybí dobré tempo, zajímavý vývoj i vtip a humor. Některé scény jsou sice složitější na pobrání a délka je tak trochu na hraně, přesto celkový dojem je rozhodně velmi pozitivní. A jako třešnička jeden geniální monolog v podání vynikající P. Štorkové. Rubín strikes back!
Jiří Koula 80 %
(zadáno: 1.5.2018, počet hodnocení: 1405)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
84,99 % Sečteno a podtrženo, v Rubínu zase jednou vznikla inscenace, na niž se budu rád opakovaně vracet a jež právě tomuto prostoru dle mého sluší. A Dagmar Radové (no dobře, hlavně sobě) přeju, ať tento "Rubín s ženskou tváří" pokračuje, Thelma a Selma by mohla být začátkem... krásného přátelství. Více viz blog.
Lukáš Holubec 60 %
(zadáno: 30.4.2018, počet hodnocení: 553)
přínosný / zajímavý komentář
Dagmar Radová a Jiří Ondra oživili sedmnáct let staré americké road movie. A způsobem jakým látku uchopili, ji krásně zasadili do českého prostředí. Nejde však jen o hraní si s reáliemi, přičemž výprava Jany Hauskrechtové (a místních technic boys) je jako už tradičně precizní, ale také o nápadité prolínání časových rovin, důraz na aktuální genderová témata, a jelikož jsme v Rubínu, rovněž o vtip a výrazné herectví. Povedená inscenace, kde jsem se však v komické poloze ne vždy s tvůrci sešel, přičemž mám na mysli především dle mě zbytečný důraz na vulgarismy. Avšak opět příjemný večer v Rubínu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Sluha 60 %
(zadáno: 18.5.2018, počet hodnocení: 142)
Mr.Schaffer 80 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto povedená inscenace jíž náramně sluší prostory Rubínu. Herecké výkony jsou skvělé, příběh je poutavý, scéna je zpracovaná velmi mysticky, zajímavě. Vulgarismy mi mnohdy přišly úplně zbytečné, ale pravděpodobně nějaké opodstatnění mají. :)
Graiv 90 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 82)
Lovin 80 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 148)
Vaklav 30 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Nějak to vše šlo mimo mě. Oceňuji, že pro jednou při podobném tématu nevyšli chlapi ze všeho jako naprostá paka (aspoň myslím), a že ženy možná také nevědí, co chtějí, ale nějak mi přijde, že toto téma je tak probrané až probabrané, že bych potřeboval nějaký nový přístup, překvapivý zvrat, aby mě to zaujalo.
Monolog P. Štorkové byl to jediné, co mě probralo a pobavilo.
Smích kolem naznačuje, že jsem byl zřejmě ve své netečnosti vůči hře osamocen, takže vás od návštěvy nutně neodrazuji. Já už si ale repete nedám.
Domi.Mac 80 %
(zadáno: 23.4.2018, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Štorková patří k těm herečkám, které vždy podávají dobré výkony. Stejně je tomu i tady, kde s ní Štréblová drží krok. Velmi příjemně strávený večer se dvěma herečkami, které se snaží odhalit vlastní identitu. Skvěle zrežírováno, jedinou vadu na kráse bych někdy viděl v textu, který nemá na určitých místech tah na branku. Velmi dobré.
Barka 80 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 167)
přínosný / zajímavý komentář
85% Souhlasím, že začátek je trošku zdlouhavější, ale mně to nevadilo, o to víc si člověk užije, když se to začne rozjíždět. Trochu jsem se bála, že tato inscenace bude jen další feministickou hrou v řadě, ze které muži vylezou jako ti největší padouchové. Ale ono to tak není, je to takové hezky sympaticky vyrovnané :) Vulgarismy mi občas přišly trochu na sílu.
Misokara 80 %
(zadáno: 16.4.2018, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
úvod bol trošku rozpačitý a vláčny, ale asi po 10-15 min sme boli uvedení do deja predstavenia. vážna téma (gender rovnost/nerovnost?) se miešala s dávkou "rubínovského" humoru. herecké výkony skvelé! oceňujem taktiež prácu svetiel a zakomponovanej hudby, ktorá dotvárala atmosféru celého predstavenia. odporúčam :)
Mcenole@senam.cz 90 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 49)
J.anek 80 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 178)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Národní divadlo v Rubínu. Pavlína Štorková a Alena Štréblová hledají s pomocí Petra Šmída samy sebe - a činí tak mysticky, zábavně, soustředěně. Celé to trvá asi 80 minut, ale uteče to mnohem rychleji. Pavlína Štorková mluví sama se sebou, intimita a bezbrannost mužského močení, záplava vulgarit pronášených s lehkostí a samozřejmostí, to všechno činí tuhle inscenaci mimořádnou. Je to velká legrace, jak je v Rubínu dobrým zvykem, ale není povrchní, což se tu a tam v Rubínu také stává. Nehraje se o ničem menším než o našich životních rozhodnutích a o schopnosti milovat (sebe především). Radost.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.