Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Návštěva staré dámy

Premiéra: 6.9.2019. Překlad: Jiří Stach. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: Karel Glogr. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Jan Burian.
2:20


Hra o tom, jak se vyrovnat s vinami a traumaty totalitní minulosti. Příběh společnosti, která iluzi prosperity obětuje základní hodnoty, na nichž byla ustanovena, a která navenek toto podvolení dokáže opentlit moralizováním a oslavou vlastní ztracené mravnosti. Do hospodářsky upadajícího města Güllen se vrací miliardářka Klára Zachassianová. Co mohou zadlužení občané udělat proto, aby jim slavná rodačka, kterou před léty z města vyhnali kvůli špatné pověsti, pomohla vrátit prosperitu a pozvednout životní úroveň? Nic víc a nic míň, než obětovat život Klářina vrstevníka a jejího milence Illa, který svou zradou zapříčinil její hanbu...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
46 %
46141000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 40 %
(zadáno: 29.10.2019, počet hodnocení: 765)
přínosný / zajímavý komentář
Nevyužitý potenciál, to je to hlavní, co mi zůstalo po představení v hlavě. Samotné téma hry přináší spoustu zajímavého k reflexi...nepatřičnou pomstu, prodejnost, povrchnost, lhostejnost a mnoho dalšího. Nicméně nic z toho ve mně nerezonuje. Chybělo tomu více emocí, nějaký náboj, co by mě nějak zasáhl. Takto to bylo příliš sterilní, strnulé, předvídatelné, velká gesta a proklamace, co nezasáhly. Závěr pak přinesl očekávaný konec a jinak nic. Jako pozitivum byl pro mě výkon T. Pavelky a A. Procházky, kteří mě jako jediní více upoutali. Též potěšilo obsazení televizního moderátora. Ale jinak bohužel nemohu příliš doporučit.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Michal1982 40 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Nastudování hry, které mě poměrně nudilo. Nevyužitý potenciál, minimum emocí, strnulost a takové odplynutí k očekávanému konci. Aleš Procházka a Tomáš Pavelka to celé drželi nad vodou. Paní Dagmar mám rád, ale pro rozloučení se s Divadlem Na Vinohradech by si zasloužila jinou roli a důstojnější režii. Doufám, že to nebude poslední role, kterou na divadle ztvární.
Olala 40 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Měla jsem velké očekávání a jsem zklamaná. Představení v nudné rovině.
Honzy 30 %
(zadáno: 18.9.2019, počet hodnocení: 199)
přínosný / zajímavý komentář
Záříjová premiéra hry F.Dürrenmatta NÁVŠTĚVA STARÉ DÁMY v DIVADLE NA VINOHRADECH nijak nenadchla.Prezentace hry na velkém jevišti je statická,režijní(ne)nápady jsme již viděli v jiných divadlech(minimum kulis,děj se odehrává na ošuntělých sedadlech starého kina,hra se vleče a neuvěřitelně nudí,vidíme různé typy postav,které jsou spíše pouze do počtu.I nápad s videokamerou s projekcí a pozvanými tv komentátory.(alt.Písařovicová/Železný) není novým nápadem.Zbývá herectví D.Havlové a T.Töpfera,kteří bohužel nijak neoslnili a u diváků neprobudili žádné emoce.Škoda promarněné příležitosti.17.9.2019
RaB 60 %
(zadáno: 18.9.2019, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Herecký koncert Dagmar Havlové, která se role zhostila excelentně.
Bohužel děj jednoduchý, předvídatelný, chvílemi až nudný... Zbytečně moc herců na scéně, některé dialogy zbytečné.
Výbornou vložkou je vstup reportérky (na mé repríze D. Písařovičová), které role investigativní reportérky vyloženě sedne!
Podivin 20 %
(zadáno: 18.9.2019, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Návštěva staré dámy,samotným autorem označená za komedii i tragédii současně,se jeví v režii p.Buriana jako tragédie.Proč?Obsahově je to nuda od začátku do konce.Hra se neskutečně vleče,je nesmírně statická.Stačí zavřít oči a poslouchat jako rozhl.hru.Není se na co dívat.Vyprázdněný prostor se čtveřicemi lavic za starého kina není původní motiv.Ani reportérka z televize nic nového. Hra je plytká,herci nepředávají divákovi,snad kromě výkonu T.Pavelky žádné emoce.Tragický je i výkon hlavní představitelky.(čest J.Adamové)A výrazy Petrovic stodola a Konrádovic pole na prkna nepatří.Repríza 17.9.19
Romana35 70 %
(zadáno: 7.9.2019, počet hodnocení: 143)
přínosný / zajímavý komentář
Drama o pomstě, charakteru a svědomí. Ústřední dvojice paní Havlová a pan Töpfer mají jako hlavní postavy logicky ve hře největší prostor, svých rolí se zhostili na výbornou. Z ostatních zaujal ještě Aleš Procházka jako starosta. Ostatní nemají ve hře tolik prostoru.
Suzana 30 %
(zadáno: 6.9.2019, počet hodnocení: 255)
přínosný / zajímavý komentář
bez invence, nárazy slepců jako humor, urputná snaha o spoluúčast diváků (roztleskáváním a světlem v hledišti), pseudo-politické narážky, rozvleklé, bez dramatického napětí a s nadbytkem textu
Studený Čumáček 50 %
(zadáno: 5.9.2019, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Dáma a smrt
55 %
Nový počin Divadla Na Vinohradech, i když s momenty plnými překvapení a nadšení, bohužel opakuje starou bolest. Hodnocení hry zbytečně poškozuje nevyváženost první a druhé části, postavy, které příliš nemají co hrát a jsou na scéně do počtu (Illova rodina, Klářin manžel), figurkaření (prapodivní Tydlitáti Koby a Loby). A teprve pak přijdou na řadu i skvělé výkony Dagmar Havlové Veškrnové (a její intuitivně vyhmátnuté líné čekání na kořist), učitel T. Pavelky, starosta A. Procházky a nádherná třešnička na vršku Jakub Železný a jeho profesionální výraz : "Zemřel štěstím."
Jiki 0 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
tak to se hodně nepovedlo
Richard Novák 50 %
(zadáno: 3.11.2019, počet hodnocení: 156)
Teddy 70 %
(zadáno: 23.10.2019, počet hodnocení: 114)
Xcepek 60 %
(zadáno: 14.10.2019, počet hodnocení: 475)
LucieSykorova 50 %
(zadáno: 22.9.2019, počet hodnocení: 124)
Marion Cobretti 80 %
(zadáno: 7.9.2019, počet hodnocení: 21)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.