Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Provaz o jednom konci

Premiéra: 4.3.2022 | 2:30
Dramaturgie: Jan Vedral, Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Eva Kotková. Hudba a texty písní: Jiří Krhut. Pohybová spolupráce: Jana Hanušová. Režie: Radovan Lipus.
Jeden z největších dramaturgických výkonů českého divadla druhé poloviny 20. století. Bravurní komediální kompilace základních postav, situací a dějů, kterou z díla Johanna Nepomuka Nestroye sestavili dva vynikající čeští literáti a divadelníci. Předměstští obchodníčci a svět jejich milostných a často neopětovaných vzplanutí, spojených s předmětem jejich podnikání. Štěstí se jim zjeví v podobě nového zámeckého pána. Ten se rozhodne nešťastnému provaznickému mistrovi splnit všechna přání, pokud budou nezbytná. A navíc se do toho zamotají ženy, falešní kamarádi, důvěřiví sluhové, naivní důvěra v člověka a skeptický pohled na jeho nenasytnost...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
45 %
kontroverzní inscenace (22.)
45131000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  40 %
(zadáno: 21.4.2022, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
45%. Po mnoha letech se na jeviště vrátil pozoruhodný kompilát z Nestroyova díla. Původní písně (hudba P. Hapka, texty P. Rada) nahradily nové songy J. Krhuta, které ve spojení se solidní choreografií J. Hanušové dodávají modernější háv. V těžkopádné nezábavné inscenaci se bohužel ztrácí společensko-kritický podtext a záměr režiséra R. Lipuse a dramaturgů. Nedostatečně vedení herci se uchylují k různorodým nesouznícím stylům. K lacinému pitvoření sklouzává M. Adamczyk, S. Postlerové a J. Šťastnému se příliš nedaří rozehrávat komediální situace. Mnohem lépe si s pointami rozumějí A. Petráš a I. Bareš ve vedlejších rolích.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Makaluzo1  20 %
(zadáno: 8.3.2022, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Nestroyovu frašku v úpravě Z.Mahlera a K.Krause s písňovými texty P.Rady uvedlo poprvé v roce 1992 Divadlo za branou II. Na Vinohradech přesunuli děj z Vídně 19.st. do současnosti a dodali nové písňové texty. Z frašky utvořili nepovedenou dobovou moralitu, což dílku neprospělo. Kdo očekával Nestroye, je zklamán.Výtvarná složka nezapře omezené technické možnosti divadla.Dynamičnost pomalu se vlekoucímu ději dodávají výkony mimického souboru divadla a strhující tempo A.Petráše.
Honzy  40 %
(zadáno: 8.3.2022, počet hodnocení: 251)
přínosný / zajímavý komentář
Zdá se, že dramaturgie Divadla Na Vinohradech tápe co má uvádět.V případě PROVAZU O JEDNOM KONCI to platí dvojnásob.
Zcela zbytečná inscenace s průměrnými hereckými výkony, slabou hudbou, nevýraznou až nulovou scénografii. Plytký děj se vleče a divák si klade otázku, proč se tato nepovedená hra vůbec presentuje. Hodnocení 40%.
LavinieCamui  0 %
(zadáno: 6.3.2022, počet hodnocení: 584)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Zralé pro rychlou derniéru. Otřesná hudba a písničky (autor se v tisku chlubil, jak to skvěle zvládl asi za jeden a půl měsíce - je to vidět). Asi nejhorší scénografie, co jsem kdy viděla. Hra samotná je už dnes asi překonaná, ale určitě by se s ní dalo pracovat, jak to s větším či menším úspěchem dělá např. David Drábek. O hereckých výkonech se zde nedá mluvit. Pocitově hra trvala přes tři hodiny.
InkaR  30 %
(zadáno: 5.3.2022, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Bohužel nevím, pro koho má být představení určeno. Jestli pro dospělé, tak to má příšerné písničky (něco na způsob "Chytila jsem na pasece žížalu žížalu...") a děj je tedy také velmi lehce předvídatelný - taková maličko komplikovanější pohádka "O zlaté rybce", pokud pro děti, tak ty se v tom zase budou ztrácet a je to ukrutně dlouhé. Pro větší úspěch hry bych vynechala minimálně 3/4 písní a celkově zkrátila na takovou hodinu dvacet max.
RaB  70 %
(zadáno: 4.3.2022, počet hodnocení: 232)
přínosný / zajímavý komentář
Děj je tak jednoduchý, až je stupidní. Někteří herci opravdu neskutečně přehrávají, což ale k situační komedii sedí - opravdu se jedná o komedii (DnV občas za komedie vydává i to, co komedie není), která se skládá z velkého množství vtipných situací.
Výborní J. Šťastný, I. Bareš (úžasná klasická herecká dikce a mluva - to se v dnešní době vidí v divadle už málokde) a M. Adamczyk. Bohužel u S. Postlerové mi přišlo, že zejména v pěveckých částech má s rolí problém.
V company opět vyniká taneční elita z muzikálů (Prokop, Minařík) - bohužel vedle nich jsou vidět taneční rezervy ostatních.
Bova  0 %
(zadáno: 4.3.2022, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Hrozná slátanina.
CercaTrova  10 %
(zadáno: 3.3.2022, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
10% za Bareše a Šťastného
Pavča  80 %
(zadáno: 7.5.2022, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Odpočinkové představení, hlavně v dnešní době k zamyšlení ? peníze x štěstí.
Pobavili jme se, heresky výborní Adamczyk, Šťastný, Bareš, Elsnerová.
Písně zpestřily program.
AmikCZ  90 %
(zadáno: 11.3.2022, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Odpocinkove na tema penize, smysl zivota, stesti. K zamysleni, ale nenáročně i pobavi.
Matěj Konečný  50 %
(zadáno: 4.7.2022, počet hodnocení: 138)
Vladimír10  80 %
(zadáno: 21.4.2022, počet hodnocení: 480)
Bařena  60 %
(zadáno: 7.3.2022, počet hodnocení: 60)
Anca.rambo  50 %
(zadáno: 3.3.2022, počet hodnocení: 93)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.