Divadlo na Vinohradech [Studiová scéna]

Ulity

Premiéra: 16.5.2018. Dramaturgie: Barbora Hančilová. Scéna: Hynek Petrželka. Kostýmy: Helena Tavelová. Hudba: Aid Kid. Režie: Alžběta Burianová.
1:25x | Poslední uvedení: prosinec 2019.


Pozitivně negativní tragikomedie. Mladé ženy a mladí muži, které srážka skutečného života s všudypřítomnými marketingově útočícími požadavky pozitivního myšlení a asertivního jednání postavila do autu. Odsoudila je k životnímu stylu singlů, zapouzdřenému do ulity sebeprožívání. Ve hře sledujeme jejich touhy a snahy uniknout z tohoto ghetta, jehož zdi jsou vyztuženy příručkovými slogany o nezbytnosti úspěchu, potřebě „užít si“ a povinnosti „myslet pozitivně“...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
72 %
72111000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 70 %
Helena Grégrová 80 %
Pavel Širmer 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
V konečném důsledku inscenace dobře ukazuje, že uzavřít se sám do sebe a zanevřít na všechny k ničemu nevede. Což ano, není nijak převratná myšlenka, ale zde je to šikovně podáno a mimo to přináší i další témata jako příliš nucený pozitivismus nebo zbytečně nízká sebedůvěra. Jako celek to pro mě fungovalo dobře, ale některé scény mi přišly přeci jen trochu moc umělé a nepřirozeně navozené, místy i lehce přehrávané. I přesto je to inscenace jenž má co říct a stojí za vidění. Herecky zaujala hlavně A. Talacková, T. Terberová a též V. Javořík.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 21.6.2018, počet hodnocení: 1407)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Autorkou hry zdařile a věrohodně vykreslené mikrokosmy sedmi postav, které tápou ve vztazích k ostatním a okolnímu světu, neboť zápasí s pochopením sebe samých a hledáním smyslu existence, skýtají vděčné herecké příležitosti a koření je sympaticky ironický humor, který rozehrané situace nikterak neshazuje, naopak účelně podporuje jejich vyznění i tragikomický nádech. Hra, která se na Vinohradech šťastně p(r)otkala s empatickým vkladem celého inscenačnímu týmu. Tyhle Ulity jsou zkrátka pro můj divacký naturel jak ulitý! ;)
Pavel Širmer 80 %
(zadáno: 20.6.2018, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Sedm neveselých osudů české autorce posloužilo k zamyšlení nad životní bezradností i nad zaslepeností moderními trendy. Předložila svůj zřetelně vyjádřený názor, který je sice (nezbytně) účelově zjednodušený, nicméně až krutě pravdivý. Další hodnotou textu je nadhled, jemuž pomáhají humorné odlehčení a ironie. Hra by mohla obstát i na jevištích zahraničních divadel. Režisérka s dramaturgyní autorku evidentně pochopily, pomohly hercům nalézt tvář a vystihnout podstatu postav. Mladší část souboru DnV příležitosti využila, její setkání s pozoruhodnou hrou bylo šťastné.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Studený Čumáček 50 %
(zadáno: 14.6.2019, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
55 %
To byl ale divnej díl Ulice...nebo že by udělali nově Samotáře, teda jako Samotáři 2? Ale taky dost divný, a žehlit se u toho nedá...
Ne, dost srandy. Originality to má, že by se dala vážit na lékárnických vahách, námět zpracovali už x-krát jinde a malinko jinak, občas to šustí papírem a dalo by se to rozcupovat na cucky. Brání mi v tom ale slušné herecké výkony ansámblu, vyniká především depresivní Tereza Terberová (Radka), trapně bodře pozitivní Marek Lambora (Marek), společensky nešikovný Viktor Javořík (Ota) a pár-nepár Ondřej Kraus (František) a Jana Kotrbatá (Hanka)
Dawson321 90 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Představení se mi velice líbilo a zapůsobilo na mě. Reflektuje vztahy v současné přetechnizované době, kdy můžeme partnera vyměnit stiskem jednoho tlačítka.
David Strang 100 %
(zadáno: 4.10.2018, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Super, pěkně to odsýpalo a hlavně bavilo. Tereza Terberová skvělá jako všichni ostatní mladí herci.
J.S. 90 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Několik typově odlišných mladých lidí prožívá životní prázdnotu a hledá pro sebe nový smysl. Souhlasím s názorem, že poněkud seriálový námět (vzájemně propletené vztahy a rozchody) se šťastně potkal s inscenačním týmem, který ho dokázal pozvednout do podoby silného a působivého tvaru. Pochvalu zaslouží kvalitní dramaturgie, scénografie i režie. Navíc skupině mladých herců jejich postavy a charakter představení vyslovení sedí. Vyzdvihnout je třeba V. Javoříka a T. Terberovou za jejich přesné studie hendikepovaných osob.
JirkaS 50 %
(zadáno: 21.5.2018, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé téma podpořené kvalitními herci, a přesto mám pocit promarněného potenciálu. Za celou dobu mi inscenace neumožnila proniknout pod povrch postav, sžít se s nimi, chápat je. Měl jsem pocit, jako bych koukal na několik sezón TV seriálu zhuštěných do jednoho speciálního 90minutového dílu shrnujícího vše podstatné. Kde jsou emoce? Kde je život? Tady je jen prázdnota. Ale i přesto nelituji, že jsem hru viděl, rád jsem své oblíbené herce poznal i takto zblízka. A abych jen nekritizoval, tak ono to docela příjemně a rychle uteklo. Ale jen jsem asi prostě čekal víc. /19.5.2018/
Antioch 60 %
(zadáno: 20.5.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 19.5.2018
Kateřina Vodáková 80 %
(zadáno: 19.5.2018, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Mé první setkání se Studiovou scénou DnV. Téma hry mi sedlo, našla jsem se v něm. Jednoduché, přesto funkční kulisy a dobré herecké obsazení. Je zajímavé pozorovat, jak se změní poloha herce v tomto komorním prostoru oproti velkému jevišti. Nejvíce mě bavila dějová linka Z. Vejvodové a M. Lambory, V. Javořík se věrně vtělil do role. Autorka trefně vystihla dnešní dobu, která je přesycená možnostmi, ale my neumíme být šťastní a přežíváme každý ve své ulitě. Ale co je to vlastně štěstí?
Marion Cobretti 80 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra.
Suzana 50 %
(zadáno: 17.6.2019, počet hodnocení: 242)
Lovin 80 %
(zadáno: 14.11.2018, počet hodnocení: 190)
Elbrody 60 %
(zadáno: 25.9.2018, počet hodnocení: 36)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.