Divadlo Verze

Lež

Premiéra: 9.3.2019 | 1:30x
Překlad: Michal Zahálka. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Výprava a režie: Thomas Zielinski.
Komedie, která navazuje na úspěšnou hru „Pravda“, rozvíjí téma pravdy a lži v partnerských vztazích. Alice a Michel jsou poměrně šťastný a spokojený manželský pár. Jednoho dne čekají hosty k večeři – své dlouholeté přátele Laurence a Pierra. Alice toho dne dopoledne zahlédla ve městě Pierra, jak se líbá s cizí ženou. Bezradná Alice se spíše přiklání k tomu říci při večeři pravdu, Michel je naopak přesvědčen, že by měli lhát. Oba se rozhodnou večeři odložit, ovšem v tu chvíli už jejich přátelé zvoní u dveří a společný večer musí proběhnout...
Divadlo Verze
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
69 %
6991000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení

Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 30.10.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Autor navázal na svou úspěšnou komedii „Pravda“ a varioval v ní podobné motivy. Stejnou čtveřici postav postavil do jiné situace a opět se postaral o momenty překvapení. Z hlediska autorského zůstává „Lež“ přece jen trochu ve stínu své předchůdkyně. Inscenace Divadla Verze je precizně vystavěná a zahraná a nelze jí mnoho vytknout. Režisér s herci buduje tajemství, skrze které v divákovi vzbuzuje napětí a nejistotu do poslední chvíle.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Salisbury  80 %
(zadáno: 16.4.2019, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo Verze v divadle Mana rozkrylo divákovým vjemům novou hru LEŽ, ve které vévodí Petr Lněnička s Petrou Špalkovou. Dramatická komedie hrající si se lží na úkor lidské vnitřní bolesti, kdy pravda je pohlcena zhoubnou mystifikací, vytváří úsměv v tváři i chmuru v líci. Závěr graduje potitulkovou scénou, která je vtipným zakončením tohoto lživého divadelního představení zakládajícího se na pravdě.
Barka  50 %
(zadáno: 10.4.2019, počet hodnocení: 261)
přínosný / zajímavý komentář
Procenta dávám především za herecké výkony, jinak souhlasím s komentářem níže. Na takto čistou konverzačku je text prostě slabý. Režii jsem nějak nepostřehla, spíš mi přišlo, že herci dostali úplnou volnost, ono taky co tam vymýšlet, prostě buď stojíte nebo sedíte a mluvíte mluvíte mluvíte. Neudržela jsem pozornost. Dovětek v děkovačce mi přišel zbytečný, naopak si myslím, že by bylo lepší nechat diváka tápat, kdo tedy lhal a kdo mluvil pravdu. Druhý díl v mladoboleslavském divadle je o 100% zábavnější (i text je povedenější).
JirkaS  20 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud je inscenace založena na dialozích, měla by nabízet silné téma, které se nějakým způsobem vyvíjí a vede až ke katarzi, která diváka donutí prožít nějaké emoce. Pokud se ale mám 90 minut koukat na to, jak se na jevišti řeší, kdo s kým kdy a jak, aby to vzápětí postavy zase popřely, že si to vymyslely, a pak to zase vzaly zpátky, je to pro mě úmorné, a není divu, že jsem se po 20 minutách dostal do polospánku, v němž jsem setrval téměř až do konce, a i v tomto stavu jsem zvládl vnímat, o co tam jde. Procenta dávám za originální děkovačku a herecké výkony. /1.4.2019 v Č. Budějovicích/
Osgood  100 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
Velké divadlo na malé scéně. Jedno dyzajnové kanape a 4 výteční herci. Jan Dolanský potvrzuje extratřídu, ovšem i vzhledem (leč nejen) k času strávenému na jevišti jde zejména o exhibici Petry Špalkové a Petra Lněničky. Silný text je skvěle režisérem uchopen, bez zbytečných kudrlinek a manýrů a přesto nebo spíše právě proto je inscenace velmi působivá. Tleskám ve stoje! Jen mě lehce znepokojuje, že polovina šťastných párů se po shlédnutí představení rozejde:-)
Ivo Železný  100 %
(zadáno: 8.3.2019, počet hodnocení: 283)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tisící devítisté devadesáté deváté zpracování manželské nevěry se zcela předpovídatelnými peripetiemi. Jediný rozdíl je výborný text, výborný překlad, výborná režie a výborní herci. Petra Špalková je vlastně výjimka. Ta je vynikající. Žádné P nechybí.
DÍVADLO!!!
K_kovandova  80 %
(zadáno: 14.2.2020, počet hodnocení: 48)
Suzana  60 %
(zadáno: 28.4.2019, počet hodnocení: 274)
Dančakode  40 %
(zadáno: 2.5.2019, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.