Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Frank V.

Premiéra: 10.9.2016 | 2:45
Překlad: Jiří Stach. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek, Jiří Záviš. Scéna: Tomáš Rusín. Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová. Hudba: Paul Burkhard. Hudební spolupráce: Karel Cón. Režie: Hana Burešová.
Poslední uvedení: červen 2017.
„Gangsterská opera o přátelství na život a na nic, a pro život, jaký je.“ Vrcholné dílo moderního švýcarského dramatika, který zde s velkou ironií a nadsázkou zobrazuje praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu. Banka Franka Pátého je svérázný podnik. Peníze, které sem zákazníci vloží, už nikdy v životě neuvidí. Realizuje se zde také zásada neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Podvádí se tu, okrádá, ba i vraždí jako na běžícím pásu; ale také se tu hodně zpívá – třeba o dobru, o slušnosti, o snech a budoucím štěstí. Tato „loď“ plná „pirátů“ se však pomalu potápí a zachránit ji může jen lodivod s modernějšími a účinnějšími metodami. Jenomže...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
55 %
55171000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (19)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
9.12.2016 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dürrenmatt šmrncnutý postupy Brechta. Hra v dnešní „nemocné“ společnosti stále rezonuje, i když ji dnes asi vnímáme trochu jinak. Problémem je, že po 55 letech jeviště těžko snáší takto koncipované a dlouhé drama. Adekvátní úprava by asi už byla spíše adaptací. Režisérka se svým týmem snažila účelně nadsadit charaktery, resp. situace, používala drobné aktualizace (např. moderní rekvizity). Herci východiska rozehrávali, neodvedli špatnou práci, ale jen některým se na tomto poli vysloveně dařilo. Možná s jinak zaměřeným souborem s větší zkušeností s podobnými tvary by byl záměr naplněn lépe.
Lukáš Dubský  70 %
23.10.2016 | 1140 hodnocení
+ souhlasím
Frank V. není divácky úplně snadno přístupnou inscenací, jelikož Dürrenmattův pohled na svět převrací hodnoty a nedává možnost ztotožnit se s jakoukoliv z postav. Stáří této Dürrenmattově hře nijak neuškodilo, cynický pohled na svět se dnes jen prohloubil. Mikrosvět bankovní instituce byl pro autora jen odrazovým můstkem k obecné výpovědi o společnosti, kterou ovládají peníze a kde dobro je čímsi vzdáleným až pohádkově nedosažitelným. Burešová vede herce k grotesnímu pojetí postav (podobně jako ve Všemocném panu Krottovi). Nejelpší jsou J. Mazák, I. Ondříček a M. Isteník.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Prochanna  50 %
6.5.2019 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Takové nemastné, neslané. Věřím, že pokud nepřicházíte s velkým očekáváním, stojí za návštěvu.
Janis  60 %
7.2.2017 | 284 hodnocení
+ souhlasím
Tematem aktuální hra, která ale - ač převedena do podoby zpěvohry - působí nesmírně rozvlekle až nudně. Vím, režisérka i herci se snažili, ale tentokrát hře nepomohl ani suchý humor, ani muzikálový háv (lehce jazzové motivy jsou mimochodem výborné), bohužel. Rozvleklé prokodrcávání se vším tím v zásadě očekávatelným (byť i zábavným) dějem diváka postupně uspává (což se v období všeobecné chřipkové únavy málem přihodilo i mně, za což se hercům omlouvám), takže tentokrát bohužel nemohu hodnotit příliš vysoko. Škoda.
Adele  80 %
7.12.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Hry Friedricha Dürrenmatta mám ráda. Na jednu stranu se člověk zasměje vtipným glosám (a je jich tam požehnaně) ale na druhou stranu nám ukazují tu tmavou, drsnou a nelidskou stránku žití. Krást či nekrást - to je oč tu běží. Frank V je rodinná finanční instituce s dlouholetou tradicí, jejich mottem je neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Kdo je slušný a čestný musí z kola ven. A sklepení banky by mohlo vyprávět, jak zde mizi zaměstnanci banky. Takže až uslyšíte větu - Jak Vám mohu pomoci? buďte ve střehu. Ve sklepě banky není totiž jen trezor:-)) Viděno 6. 12. v divadle v Dlouhé.
Vladimír Rogalewicz  70 %
7.12.2016 | 804 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kvalitní přestavení: nápaditá režie, herecky konzistentní, nadprůměrný zpěv v činohře (jak se nakonec od MdB čeká). Otázkou pro mne je, proč kus z roku 1960 uvádět. Tehdy musela být hra o bezohlednosti bankéřů ve Švýcarsku bomba. Dnes už nás to nepřekvapí a hra se svou šablonovitostí řadí k nekriticky levičáckému pohledu na svět, kde vládnou peníze. V současné době bych očekával rafinovanější příběh. Také jsme dnes zvyklí na mnohem větší tempo a až filmový střih, tato hra proto místy působí zdlouhavě. Hana Burešová zvolila zajímavé řešení veliké nadsázky. (Praha, Divadlo v Dlouhé, 6.12.2016)
Jan456  50 %
6.11.2016 | 226 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pokus o ironii celého zkorumpovaného podniku jménem banka měl dobře našlápnuto, ale po chvíli nebylo o čem hrát, čemuž nepřidal ani fakt, že konec celé hry se dal vytušit již před koncem prvního jednání. Nejedná se o nejlepší režie Hany Burešové ani o nejlepší hry tohoto divadla. Vzpomínám na Školu základ života a pro mě zatím nepřekonatelného Kamenného hosta, kterého tu inscenovala a těším se, že se k tomuto žánru zase jednou vrátí. Zkrácení by hře určitě prospělo.
Klára Tesařová  50 %
26.10.2016 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Na první dobrou mě to nějak moc neoslovilo. Na druhou dobrou jsem už více ocenila kvalitní zpěvohru v činohře. Burešová zvolila aktuální a "pálivé" téma, ale možná ho pro některé uchopila dost těžkopádným způsobem. Každopádně herectví všech přítomných na jedničku, možná by nevadilo zkrácení o půl hodinku. A taky snad na začátek sezóny, kdy byla premiéra uvedena, zvolit lehčí kus pro "masové publikum", které by si jistě více chrochtalo blahem...
Candie254  30 %
25.9.2016 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Tak tohle zpracování mě opravdu neoslovilo.
Eva123  60 %
19.9.2016 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Friedrich Dürrenmatt patří k mým oblíbeným autorům a inscenace se mi líbila; škoda že inscenátoři nevyužili podobnosti jednoho z účinkujících s autorem a neuvedli na jeviště Friedricha Dürrenmatta osobně, ...
Cindy.92  60 %
14.9.2016 | 314 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
MdB zahájilo svou sezonu černou komedií v režii H. Burešová, která zdánlivě připomíná Všemocného pana Krotta. Herecké výkony průměrné, určitá přitaženost za vlasy v hereckém projevu byla jistě režijním záměrem... Hra je napsaná dobře, ale velmi rozbředle, což se mi zdálo, že MdB nezvládlo tak zcela zpracovat. Působivé zcizovací efekty a titulky v horní části jeviště, jako celek mě však představení nepřesvědčilo na 100%. Od H. Burešové a jejích "kmenových" herců jsem čekala trochu víc..
Lskladana  100 %
13.9.2016 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, plné parodie a nadsázky, kterou je třeba přijmout a přistoupit na ni. Pak se vyjeví člověku strašný a pravdivý obraz tohoto světa, tak skvěle podaný černým humorem slavného dramatika. Špičkové herecké výkony netřeba komentovat.
Centaurea  10 %
11.9.2016 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Herecké výkony byly až na několik výjimek (L. Kolář a v některých scénách také M. Isteník) doslova příšerné. Herci dost přehrávali a jejich projev tudíž působil naprosto nevěrohodně, místy až amatérsky, obzvlášť monology na prodlouženém jevišti. Bylo by nemístné hanit pouze herecké výkony, protože text nebyl o moc lepší. I když kvalitnější provedení ze strany herců by jeho banalitu a nevkusnost určitě dokázalo o kousíček snížit. MDB vás v informacích o inscenaci láká na ironii a nadsázku. Tu zde ale určitě neuvidíte.
Na zahájení sezóny to byl dost propadák a pro mě tragický zážitek.
Sobticek  70 %
16.5.2017 | 47 hodnocení
Teres  40 %
24.1.2017 | 260 hodnocení
Petr.trep  50 %
8.12.2016 | 172 hodnocení
Togaf  60 %
7.12.2016 | 179 hodnocení
Drazda  50 %
5.12.2016 | 13 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.