Pantheon production

Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství

Premiéra: 1.12.2016 | 2:35
Podle románu Ingvara Ambjørnsena „Pokrevní bratři“. Překlad: Jaroslava Vrbová. Výprava: Diana Strauszová. Výběr hudby a režie: Jakub Nvota.
Komediální příběh o dvou přátelích, jež spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně choré a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny. Jejich střetávání se s každodenní realitou, která je pro oba komplikovaná, přináší řadu velmi humorných situací, zároveň však, pod odlehčeným tónem, dobře rozumí osamocenosti hrdinů, jejich strachu z lidí i touze po lásce a přátelství...
Pantheon production
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
70 %
70381000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení

Volby

Hodnocení (42)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  50 %
(zadáno: 19.2.2017, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Přestávám počítat herecká odbourávání a loučím se s vnímáním hořce kouzelného obsahu hry. Proč premiéra dostala „silvestrovskou“ podobu, snad mohlo mít příčinu v nedůrazné režii, která akorát vymodelovala projev a znaky obou figur, avšak prakticky vůbec nepracovala s rytmem hry a velké téma oustiderovství nám předložila v podobě ploché taškařice. Publikum je však spokojeno. Herci, když nezlobili, přitom v postavách Ellinga a Kjella odváděli solidní práci, žel nepodepřenou nějakou dramaturgií, která by publikum Divadla Palace přinutila také více přemýšlet. Takové divadlo mnoho smyslu nemá.
Lukáš Holubec  40 %
(zadáno: 31.12.2016, počet hodnocení: 691)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vzít text, který je výborně napsán a skvěle se pohybuje mezi humorem a dojetím, umožňuje divákovi vzácný pocit vcítit se do postav, které žijí ve svém vlastním světě, a tím jej pochopit, a předhodit ho divákovi jako čirou taškařici, kdy se obecenstvo může v drtivé většině jen bavit nad tím, jak to outsiderům v životě moc nejde, mi přijde jako promarněná příležitost stvořit hodnotnou inscenaci. Pokud byl cíl představení diváka jen pobavit, čemuž ochotně jinak slušně hrající M. Hofmann a F. Blažek posloužili, pak byl splněn. Pokud má divák i jiná očekávání, nechť raději sáhne po knižní předloze.
Jiří Koula  50 %
(zadáno: 30.12.2016, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Sečteno a podtrženo, možná je inscenace od Pantheon production podařená, nevím, neviděl jsem ji celou, utekla mi pro mě nejpodstatnější část. Ale z toho, co jsem viděl, mi přišla docela slibná, a jak už jsem psal na začátku, třeba bude mít větší štěstí než já. Více viz blog.
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 8.12.2016, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Smutná komedie o dvou jedincích s duševní poruchou, kteří se pokouší o život mezi „normálními“ lidmi. Autor napsal příliš dlouhý dramatický text se situacemi, které se často zbytečně podobají. Pro inscenaci je vždy klíčový výběr představitelů ústřední dvojice. Souhra M. Hofmanna a F. Blažka fungovala, i když Blažek byl o poznání méně uvěřitelný. (Snad se oba během repríz budou odbourávat méně než při premiéře.) Režisér možná hercům pomohl k nalezení složitých postav, ale bohužel se nezřekl nadbytečného a nekladl dostatečný důraz na temporytmus. Představení se tak chvílemi neúměrně vleklo.
Jan Pařízek  60 %
(zadáno: 1.12.2016, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Vcelku vydařená komedie s příjemně uvěřitelným příběhem, bez zbytečných šíleností, přehrávání či nějakého pokleslého humoru. Naopak spousta vydařených scén, vtipné situace i zajímavý a chytlavý děj. Bohužel však také místy až moc rozvleklé, zvláště první část, jež měla několik slabších pasáží. Druhá o poznání lepší, ale trochu zbytečně v závěru shozená samotnými herci, kteří se několikrát odbourali vlastními dialogy a hůře se pak dostávali zpět do role. Až na tyto momenty pak moc pěkný výkon zvláště od M. Hofmanna a vedle něj též F. Blažka. Pobavil jsem se určitě dobře. 65%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Lukáš B.  90 %
(zadáno: 23.4.2022, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výkon Hofmanna a Blažka
Ivo Železný  80 %
(zadáno: 18.9.2021, počet hodnocení: 282)
přínosný / zajímavý komentář
Téma adaptace psychiatrických pacientů na normální civilní život je zpracováno vícekrát. Viděl jsem například snad německý film.
Tentokrát s brilantním velmi uvěřitelným Martinem Hoffmanem, který vážné téma vyvažoval komikou anglického stylu, ale i s výborným Filipem Blažkem. Dívadlo jak má být.
5 (49.)
Hormar  70 %
(zadáno: 31.1.2020, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Neměla jsem v podstatě žádná velká očekávání, ale byla jsem velmi mile překvapena :) milá a zábavná hra bez zbytečného patosu
Michalmusek  50 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Takové průměrné představení
Honza_v_botach  90 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
(95 %) Velmi milá hra o dvou přátelích s duševní poruchou, kteří se snaží překonat překážky běžného života. Příběh sice není nijak zapeklitý, ale celá hra je podaná tak mile, že divákovi vykouzlí úsměv.
Jediné, co nám kazilo představení, byli nekonečně vysmátí diváci, kteří nepochopili, že se nejedná o Pata a Mata, nýbrž dva muže, kteří se potýkají s ohromnými vnitřními zábranami. Tím nám trochu zkazili zážitek a ze hry udělali grotesku. Klobouk dolů před hereckými výkony Hofmanna a Blažka.
DivadelniFan  60 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 254)
přínosný / zajímavý komentář
Průměrná komedie. Rozhodně nelituji, že jsem to viděl, ale znovu bych už nemusel jít. Moc se mi líbil Martin Hofmann - pan herec, který narozdíl od Filipa Blažka dokáže nadchnout publikum i bez přehrávání. Ač mě oba pánové bavili, Hofmann o něco víc. Ostatní role měly v představení málo prostoru. Příjemná odreagovačka, nic nevídaného :).
Antonio  50 %
(zadáno: 6.2.2018, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Průměr slabší představení ...
Gaspoda  50 %
(zadáno: 2.12.2017, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Představení doporučil kolega.
Dámy se okolo hlasitě smály když se Blažek pitvořil já však nikoliv. Humor Martina Hofmanna mi je bližší.
pro mě slabší pruměr dalo se to přežít.
Fedorocko  70 %
(zadáno: 19.6.2017, počet hodnocení: 608)
přínosný / zajímavý komentář
Na bratry Dlouhé to určitě nemělo,ale oba hlavní představitelé se úkolů zhostili se ctí, neodbourávali se a tak spokojenost i s tímto zpracováním.
JirkaS  60 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
Mé první setkání s tímto textem i s herci Filipem Blažkem a Martinem Hofmannem nedopadlo nikterak zle. Hra samotná je pouze průřezem do života dvou mužů, nesplňujících definici normálnosti. Inscenaci chybí jakákoliv pointa, což je nezvyklé, ale nemusí to zase tolik vadit, jelikož po herecké stránce se jedná, obzvláště v případě M. Hofmanna, o kvalitní výkony. A s povděkem kvituji, že se herci za celé představení odbourali jen jednou. Rovněž chválím scénografické řešení. Představení velmi příjemně uteklo, ale hlubší dojem nezanechalo. /viděno 10. dubna 2017 v Č. Budějovicích/
Plšík  60 %
(zadáno: 23.4.2017, počet hodnocení: 652)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Brtník  40 %
(zadáno: 25.2.2017, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Body jen za výborné výkony obou protagonistů, ale děj bohužel plytký, očekávání nějaké pointy, nebo prostě "něčeho", co by dalo hře trochu smysl se nenaplnilo.
Miskova Pet  70 %
(zadáno: 19.1.2017, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Excelentní výkony herců. Průměrná hra. Příjemný zážitek. Dobré vidět.
Barka  90 %
(zadáno: 16.12.2016, počet hodnocení: 279)
přínosný / zajímavý komentář
Byla jsem na veřejné generálce a tam se herci tedy neodbourávali. Představení se mi moc líbilo, byla jsem opravdu mile překvapená. V rolích mi seděli oba hlavní představitelé, každý to pojal po svém, ale oba baví a dojímají. Neměla jsem problém ani se stopáží. Za mě opravdu příjemně strávený čas.
Po druhém zhlédnutí zvedám na 90%.
Karel S  50 %
(zadáno: 5.12.2016, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Místy velmi vtipné, místy poněkud zdlouhavé. Rozhodně by tomu pár škrtů jen prospělo. Filip Blažek a Martin Hoffmann dobří, ale ne tak jako Vladimír Dlouhý a Michal Dlouhý ve starší verzi v Kalichu.
Blahis  50 %
(zadáno: 5.12.2016, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
55%
První půlka zdlouhavá a táhlá, druhá půlka o poznání lepší. Příběh je sám o sobě nudný. Dobrý výkon Martina Hofmanna naopak Filip Blažek se do tého polohy absolutně nehodí.
Anna R.  50 %
(zadáno: 5.12.2016, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Představení by nebylo špatné, když by bylo minimálně o půl hodiny kratší. Hlavně druhá půlka byla příliš rozvláčná, postrádala švih a rychlejší tempo. Martin Hoffmann byl (na rozdíl od Filipa Blažka, který roli mentálně zaostalého opravdu jen hrál) dost uvěřitelný.
Bernardblack  60 %
(zadáno: 30.11.2016, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
aha, tak jsem viděl další skvělý výkon mého oblíbence Martina Hofmanna, jenž dává"klasické komerční zábavě divadla Palace"(nemyslím nijak zle:)vyšší level..místy hodně připomínal Rain mana v geniálním podání svého jmenovce(ostatně nejen jménem, mimořádným herectvím, ale i zjevem je mu podobný:)Chcete něco nenáročného?Tak běžte a bavte se, aha:))
Czechfant  40 %
(zadáno: 28.10.2021, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Mohlo se jednat o pěknou divadelní hru, dojem ovšem kazila taškařice jakou z toho pánové Hofmann a Blažek zbytečně udělali. V momentech, kdy se nepředváděli, hráli výborně, obzvláště Hofmann.
Kačis  90 %
(zadáno: 16.2.2017, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě naprosto skvělé představení! Smutná komedie, ve které herci excelovali. Člověk se do příběhu úplně vžije a opravdu si uvědomí, jak musí být těžké se zařadit zpět do normálního života mimo ústav. Ale zároveň se velmi pobaví! Představení trvá 2,5 hodiny, ale nebudete litovat ani minuty! Všem vřele doporučuji!
Petaz  80 %
(zadáno: 7.3.2022, počet hodnocení: 38)
Šípal  70 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 116)
Te_rez  70 %
(zadáno: 10.10.2020, počet hodnocení: 24)
Ahor  70 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 35)
Hanichka  80 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 52)
Oscar22  100 %
(zadáno: 21.10.2019, počet hodnocení: 6)
Krteček  80 %
(zadáno: 9.9.2019, počet hodnocení: 27)
Xcepek  60 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 587)
Verapi  70 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 96)
Falada  80 %
(zadáno: 25.10.2018, počet hodnocení: 73)
Vela  80 %
(zadáno: 18.4.2018, počet hodnocení: 61)
Avlis  90 %
(zadáno: 7.12.2017, počet hodnocení: 132)
Suzana  50 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 299)
Valmez  60 %
(zadáno: 15.6.2017, počet hodnocení: 328)
Chlad  70 %
(zadáno: 17.4.2017, počet hodnocení: 10)
Boo  100 %
(zadáno: 18.2.2017, počet hodnocení: 123)
DaZeL  100 %
(zadáno: 18.2.2017, počet hodnocení: 85)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.