Švandovo divadlo [velký sál]

Betonová zahrada

Premiéra: 30.1.2016 | 1:30x
Překlad knihy: Marie Brabencová-Válková. Dramaturgie: Martina Kinská. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: David Rotter. Úprava a režie: Dodo Gombár.
Poslední uvedení: leden 2018.
Divadelní adaptace kultovní knihy známého britského prozaika. Čtyři sourozenci po smrti otce a matky chtějí za každou cenu zůstat spolu. Proto matku tajně pohřbí ve sklepě a navenek se tváří, že vše běží jako dřív. Čím normálnější zdá se vše navenek, o to deformovanější vztahy nastávají uvnitř. Během několika horkých letních týdnů začne být v rodném domě na zanedbané periferii k nedýchání...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
53 %
Uživatelé
53 %
53421000

Volby

Hodnocení (48)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Musím důrazně nesouhlasit se zbytkem redakce (a mnohými uživateli), já viděl krásnou sice zběsilou, leč zároveň citlivou a smysl textu vystihující inscenaci, čtyři sourozenci chyceni ve svém bizarním světě snažící se jej uchovat, protože byť je pokřivený/úchylný, je alespoň známý, představuje jistotu. Absence posunu, tříštění časových rovin, trvalá přítomnost mrtvých rodičů na scéně i kontrast věku herců a postav, to vše odkazuje ke snaze zakonzervovat minulost, Dodo Gombár využil všech prostředků, aby publiku zprostředkoval náhled do vnitřního světa postav. A povedlo se mu to znamenitě.
Pavel Širmer  40 %
(zadáno: 4.5.2016, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
V adaptaci knihy se sice podařilo vyhnout schematičnosti a povrchnosti, ale autorka nevzala adekvátně v potaz divadelní specifika. Režisér dokázal s herci najít tvář postav, ale nevypořádal se s problematickým textovým základem. Nešťastně bylo také uspořádání prostoru a nedostatečné odlišení střídajících se časových rovin. Sledování může u diváků vzbuzovat rozpaky a pocity nudy. Pokus, který nevyšel.
Veronika Boušová  50 %
(zadáno: 28.3.2016, počet hodnocení: 277)
Jan Pařízek  60 %
(zadáno: 18.2.2016, počet hodnocení: 821)
+ přínosný / zajímavý komentář
Bohužel nemohu říct, že by mě inscenace nějak silněji zasáhla či strhla. Hlavní problém mám s obsahem a jeho podáním. Je zde dobře znázorněno působení negativních emocí, jejich užívání jako štít proti realitě a maskování vlastních pocitů. Ale působilo to na mě až příliš sterilně, bez většího napětí. Od konce první třetiny již nepřišel výraznější posun. I přesto však nijak nezatracuji. Hra má vynikající hudební doprovod, dobře postavenou scénu a skvělé herecké nasazení ústřední čtveřice. Hlavně díky nim je samotný závěr dostatečně silný a působivý. Výtečný hlavně M. Pospíchal a Z. Onufráková.
Jiří Landa  50 %
(zadáno: 4.2.2016, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
Divadelní adaptace vyprávějící příběh retrospektivně narušila jeho stavbu natolik, že se v mnoha momentech stal nepřehledným, což zbytečně oslabilo sílu autorova vyprávění. Inscenace vypadala na oko krásně, zejména po výtvarné stránce jí snad nelze nic vytknout. Podobně vnímám i herecké výkony čtyř hlavních protagonistů, jejichž herecké splynutí vyvrcholilo esteticky prvotřídně zpracovanou závěrečnou scénou. Ovšem jako celek inscenace nepřinesla takovou katarzi, k níž je kniha předurčena. "Klidnější" režijní přístup by této látce slušel mnohem víc.
Helena Grégrová  50 %
(zadáno: 31.1.2016, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
První třetina inscenace působila neobvykle bezžánrově, v druhé již došlo v tomto ohledu k občasným náznakům cesty, poslední pak nejlépe (u)držela formu a nakročila i k lehce katarznímu finále. Hlediště jsem opouštěla v rozpacích z podivně a pro mě převážně nezáživně rozfragmentovaného celku, který zachraňovaly kvalitní herecké výkony a sugestivně symbolická scénografie, jistý režijní dluh prostoru pro vyznění myšlenky příběhu avšak patrný zůstal.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Rejpalka  30 %
(zadáno: 21.10.2017, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Ujeté, divné, souhlasím s těmi co považují nahotu za zbytečnou. Slušné herecké výkony, ale přišlo mi to celé takové vyprázdněné.
Falos  50 %
(zadáno: 31.1.2017, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvely tomas cervinka a martin pospisil
Zupri  50 %
(zadáno: 12.1.2017, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Byl to hodně zvláštní "kus". Chápu, že ten, kdo to nečetl, to nedá. Já to četla nedávno a myslím, že z toho asi vytáhli maximum, co se dalo. Jen ta nahota na konci byla úplně, ale úplně zbytečná.
J_V  40 %
(zadáno: 18.3.2016, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Tito herci obsazení do rolí dětí a dospívajících na mě bohužel působili bizarně, mnohem lépe se dětské role ujal Jan Meduna ve ?Viktorovi? v DvD.
Mora  60 %
(zadáno: 5.3.2016, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace respektovala v podstatě knižní předlohu. Trvalá přítomnost rodičů na scéně (i po smrti) mně připadala ale zbytečná.Zatímco kniha i film mají logickou časovou osu, divadelní příběh se rozvíjel místy nesrozumitelně. Dospělé herce v rolích dětí jsem naopak akceptovala a nevnímala je nikterak rušivě. Přesto očekávání byla větší.
Kytina  50 %
(zadáno: 4.3.2016, počet hodnocení: 164)
přínosný / zajímavý komentář
Z divadla jsem odcházela se smíšenými pocity. Vlastně do této chvíle nevím co si mám myslet.
Bylo pro mě poměrně těžké si v rolích představit děti, něco bylo nečitelné nebo jsem si říkala-proč?
Každopádně konec inscenace je vkusně krásný.
Tvidatko  70 %
(zadáno: 3.3.2016, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuálně velice působivá hra, trochu jsem se bála dospělých herců v dětských rolí, ale za mě byly obavy zbytečné, zvládli to bravurně. Místy mi přišel příběh poněkud rozpolcený, ale ve výsledku se mi hra líbila.
Salisbury  50 %
(zadáno: 3.3.2016, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Betonová zahrada vložena do Švandova divadla, byla pro mne velkým překvapením, možná i proto, že jsem neměl tu čest se s dílem seznámit již dříve. Představení mi drželo nemravné ruce kolem krku, já sotva dýchaje topil se v mírném chaosu, který nezachránila ani závěrečná sošná nahota. Možná představení křivdím, ale rozhodně můj klimbající mok v lebečním vaku nechápal a jiskřil jak smyslu zbavený.
Jirkan  40 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
1.3. 2016: Perfektní scéna (celkový vizuál), řada povedených režijních nápadů, zajímavá hudba a některé zajímavé herecké výkony. Tam to začíná a pro mne končí. Trochu jsem se s touto inscenací minul a nedokážu pojmenovat čím to je. Inscenace Doda Gombára mne baví, ale tady to nevyšlo. Za mne dost táhlé a neusměrněné. Čekal jsem něco více hororového. Je fajn, že Švandovo divadlo se odlišuje od ostatních souborů, ale byly inscenace více "trefnější".
Kateřina Vodáková  20 %
(zadáno: 24.2.2016, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Již po třetině jsem měla nutkavou chuť odejít. Do Švandova divadla chodím z pražských scén nejčastěji a nejraději, ale takový pocit se mi zde přihodil poprvé. Pro mne celkově nestravitelné představení. Patřím do mladé generace a neřekla bych, že jsem konzervativní, naopak jsem v divadle ochotná skousnout všelicos, ale Betonová zahrada je pro mě úchylná a nesrozumitelná. Nepříjemný a přehnaný důraz na nahotu a sexuální narážky. Herci mi věkově absolutně nesedí do postav, nemůžu si pomoct. Nejvíce mě iritovala Z. Onufráková.
Magieee  50 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Na to jak mám tuto knihu ráda, jsem z divadla odcházela vcelku zklamaná, čekala jsem, že mě inscenace s takhle silným tématem nějak zasáhne, bohužel nikoli. Nádherná dech beroucí scéna, dobré kostýmy. Vadila mi zmatenost a neuspořádanost této dramatizace. Jinak výkony až na Zuzanu Onufrákovou, byly uspokojivé. Vytičila bych Andreu Buršovou.
Studentice  70 %
(zadáno: 19.2.2016, počet hodnocení: 71)
přínosný / zajímavý komentář
Knižní předlohu jsem četla před mnoha lety a přesto si ji pamatuji, protože ve mně zanechala velmi silný dojem. Byla jsem proto zvědavá, jak se divadlo popere s takto težkou předlohou. A Švandovu divadlu se to povedlo velmi důstojně. Hra působila tíživým a zneklidňujícím dojmem. Práce s rekvizitami a hudbou, stejně jako jako herecké výkony, byly výboré. Nejvíce přesvědčivý výkon podle mě předvedli Bohdana Pavlíková, Tomaš Červínek, Tomáš Pavelka a Zuzana Onufráková. Na Švandově divadle jsem si zamilovala, že herci hrají naplno, věří si a svému projektu a nechybí jim odvaha.
Bernardblack  60 %
(zadáno: 19.2.2016, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Vizuálně velice silná scéna s výpovědí jednoho spektra společnosti..."hustá"atmosféra a herecké výkony(hlavně Zuzany s Markem, tleskám za odvahu)...těžké téma a zpracování(neznat originál, tak bych dost tápal:)
Michvon  50 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Dospělí herci v rolích dětí překvapivě věrohodní. Onufráková hraje dobře, ale ten její přízvuk rve uši. Nějak jsem se do toho nemohla zpočátku dostat, i když znám předlohu. Celé to není zlé, jen to jaksi zůstalo na půli cesty. Psychologické vykreslení postav a situací by si zasloužilo vzhledem k tématu doladit. Vadila mi trochu vyumělkovaná scéna. Posledních cca 20 minut super.
Marcela  60 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 410)
přínosný / zajímavý komentář
Přestože znám předlohu tak jsem se na začátku nemohla zorientovat v postavách, zvláště Jack mi neseděl s postavou teenagera..... Konec byl mnohem lepší, téměř vše začalo dávat smysl.
Fingee  80 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Z premiéry jsem odcházela nadšená, jde o mojí oblíbenou knihu, tak jsem měla velký strach. Každopádně to nejlepší, co jsem doposud ve Švandově divadle viděla. Zajímavé pojetí, značně uhlazené, zajímavé bylo vracení se otce a matky a neurčitost časoprostoru. Výborná scénografie a pěkné herecké výkony. Vytkla bych pouze nepřehlednost pro diváky kteří knihu, film ani téma hry předem neznají. Zaujal Marek Pospíchal a skvělý byl taky Jacob Erftemeijer. Půjdu za pár týdnů znovu.
Vladka  60 %
(zadáno: 21.2.2017, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Knihu jsem bohužel nečetla, takže byl pro mě příběh zpočátku trochu nepřehledný a roztříštěný, což mi jako divákovi bránilo v tom, abych se nechala vtáhnout do děje. (Asi to chtělo nějakou průpravu předem...)
Herecké výkony, scénu a hudbu chválím. Jen to ladně propletené nahé sousoší na konci ve mně vyvolalo něco mezi překvapením, podivením a pocitem zbytečnosti - řekla bych, že jako "nahé a propletené" vnímá divák ty 4 sourozence od momentu, kdy pochopil jejich příběh.
Klempirova  70 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Na představení jsem si zakoupila lístky po doporučení. Pořádně jsem nevěděla co čekat a o čem hra je. Scená byla opravdu krásná. Živá hudba byla také velké plus. Některé scény byly vyvedené do nepříjemného absurdna a to se mi líbilo, ale málo jsem hercům věřila jejich nízký věk. Proto asi na mě neměla takový dopad poslední scéna. Jediné co mě vykolejilo a dostalo z konfortní zony byla intimita mei herci, ale rozhodně jsem v tu chvíli nemyslela na to, že jsou děti. Myslím, že kdybych uvěřila, že jim je 7-17 odcházela bych z divadla s úplně jiným pocitem.
Leriel  10 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Zcela souhlasím s hodnocením Kateřiny Vodákové a Cejkona:

Nesourodé herecké výkony a místy i přehrávání; nutkavá touha z divadla odejít, nulová šance nalézt ve hře pocit podstaty hry; nulová šance nalézt byť moment k jakémukoli zamyšlení.... Celkově nestravitelné představení; úchylné, s nepříjemným a přehnaným důrazem na nahotu, sexuální narážky a nejprimitivnější chování obecně.
Cejkon  10 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Oproti knize jsem měl problém se v příběhu zorientovat. Nesourodé herecké výkony a místy i přehrávní mne rušily. Po první polovině hry, tedy po čtyricetipěti minutách, jsem měl nutkavou touhu z divadla odejít, ale prodírat se diváky mi přišlo nemístné. Ve druhé části, která směřovala k vyústění děje, jsem sice poznával předlohu, ale nedokázal jsem tam najít nutkavý pocit zmaru a tíživou situaci čtyř sourozenců, kteří nechtějí být rozděleni.

Z divadla jsem odcházel zklamáný a i naštavný.
Dino07  50 %
(zadáno: 15.9.2021, počet hodnocení: 43)
Kokosbaba  30 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Elabra  40 %
(zadáno: 6.3.2019, počet hodnocení: 7)
JJRock  60 %
(zadáno: 20.3.2018, počet hodnocení: 47)
Graiv  50 %
(zadáno: 13.1.2018, počet hodnocení: 114)
Vladislavka  60 %
(zadáno: 1.11.2017, počet hodnocení: 124)
Kastan42  70 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 49)
Vlastaa  30 %
(zadáno: 22.4.2017, počet hodnocení: 25)
Matouš Hájek  60 %
(zadáno: 27.3.2017, počet hodnocení: 57)
Step.zuzana  40 %
(zadáno: 12.1.2017, počet hodnocení: 57)
Anafil  70 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 20)
Petrr  80 %
(zadáno: 30.4.2016, počet hodnocení: 258)
PavelK  60 %
(zadáno: 18.3.2016, počet hodnocení: 197)
Divadelnik  60 %
(zadáno: 16.3.2016, počet hodnocení: 122)
Jaroslava Šimáková  30 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 139)
Renée  60 %
(zadáno: 1.3.2016, počet hodnocení: 96)
Dovemummy-Alena S.  70 %
(zadáno: 18.2.2016, počet hodnocení: 151)
Cimr  70 %
(zadáno: 18.2.2016, počet hodnocení: 107)
Alunalune  70 %
(zadáno: 15.2.2016, počet hodnocení: 28)
Lumca  70 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 339)
Togaf  60 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 152)
Jana Majneková  50 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.