Činoherní klub

Před západem slunce

Premiéra: 25.3.2013 | 2:35
Překlad: Jitka Fučíková. Dramaturgie: Roman Císař, Vladimír Procházka. Scéna: Šimon Caban. Kostýmy: Simona Rybáková. Úprava a režie: Ladislav Smoček.
Poslední uvedení: březen 2017.
Drama, inspirované skutečnými událostmi, které lze číst jako nenápadnou alegorii nastupujícího fašismu. Nezištná láska mezi oduševnělým sedmdesátníkem vdovcem Clausenem a mladou ženou Inken má za následek konflikt s příbuznými, kteří se obávají o velké dědictví. Clausen však v Inken našel nový život, živou vodu. A v sílící nesvobodě také svoji svobodu. Silný vztah prokáže, že hlavní hodnota života je jinde než v penězích a ideologii...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Volby

Hodnocení (48)

HODNOCENÍ REDAKCE
Anežka Kotoučová  60 %
12.3.2016 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Z tak zajímavého námětu se dala vytvořit perspektivnější inscenace. Toto působí nějak neslaně, nemastně, jakoby hra nebyla dozkoušená. Strašně dlouhé a otravné pauzy kvůli výměně scény, neartikulující Ondřej Vetchý a nechtěně vtipná Diana Šoltýsová. Inscenaci zachraňují pouze společné scény Petra Nárožného a Zuzany Stavné. A konec naprosto postrádá jakoukoliv gradaci.
Jiří Koula  80 %
27.12.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Tuto inscenaci soukromě považuji za malý klenot, těžko o tom však přesvědčím někoho jiného, základní problém spočívá v tom, že výtky vznesené na její adresu jsem si interpretoval tak, že zapadají do celkového vyznění (byť si sám myslím, že to tak Ladislav Smoček nemyslel).
Lukáš Dubský  70 %
3.7.2013 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
Smočkova inscenace je neobvyklou generační výpovědí, jen málokdy je hlavním hrdinou divadelní hry semdesátník, který neřeší otázky stárnutí a smrti, ale naopak bojuje o svou lásku. Je vidět, že režisér hlavnímu hrdinovi hodně fandí a Petr Nárožný odvádí v ústřední roli velmi sympatický výkon. Jen je trochu škoda, že proti tajnému radovi stojí až plakátově názorní zloduši (jeho zeť Klamroth) či slaboši (syn Wolfgang). Z ústředního střetu to pak dělá téměř esenciální souboj dobra a zla, reálný život ovšem obvykle tak černobílý nebývá.
Jiří Landa  60 %
24.5.2013 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
Netvrdil bych, že hra již nemá současnému divákovi co říci, naopak. Je však důležité mnohá z jejích témat akcentovat (např. fašismus), což se L. Smočkovi příliš nedařilo. Některé scény, zvlášť závěrečná, mi přišly hodně nevěrohodně ztvárněné, občas až na hranici nechtěné parodie. Zcela nepřesvědčivé pak bylo podání E. Klamrotha. O. Vetchý nejenže v esesácké uniformě působil směšně, ale úsměvná byla i jeho strojená přeafektovanost. Jestliže se O. Vetchý se svojí postavou míjel, ústřední dvojice P. Nárožný a Z. Stavná se vzájemně dobře doplňovali, jejich citové vzplanutí působilo věrohodně.
Jan Pařízek  70 %
23.4.2013 | 868 hodnocení
+ souhlasím
Většina první polovina bohužel příliš rozvláčná. Nadbytečné množství charakterů, častější střídání scén, malý prostor rozehrát něco silnějšího. Díky tomu jsem to sledoval spíše odevzdaně, bez většího zájmu. V závěru první poloviny (rodinná snídaně) se konečně začne něco dít a taky trochu více hrát. Druhá polovina mi pak naštěstí spravila chuť. Děj se zde omezil na dvě scény, herci dostali více prostoru a mělo to pozitivní efekt. Nicméně největší zásluhu na kladném dojmu má velmi dobrý Petr Nárožný. Nebýt něj tak je to stále spíše jen lepší průměr.
Helena Grégrová  60 %
4.4.2013 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
Nemohu se zbavit pocitu, že stěžejní téma hry - "prosazení si vlastní svobody okolnostem navzdory" se o své slovo do inscenační pranice nehlásí s adekvátní naléhavostí.
Pavel Širmer  60 %
3.4.2013 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Autorovo sdělení má nesporné kvality, ale desetiletí od doby vzniku ubrala dramatu na síle. V uvážlivé úpravě se L. Smoček pokusil zdůraznit některé myšlenky a pozměnit vyznění několika situací a závěru. Dobré úmysly bohužel nevedly k přesvědčivému výsledku. Silnější okamžiky střídaly pasáže, které vyzněly příliš vyumělkovaně. Režisér tentokrát s herci nedosáhl takové propracovanosti výkonů, která bývá v jeho inscenacích obdivována. Je pravděpodobné, že po první repríze se některé dílčí nedostatky podaří zmírnit, přesto nejspíš inscenace zůstane v kontextu ČK pouhým standardem.
Johana Hovorková  70 %
28.5.2013 | 87 hodnocení
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Anah  60 %
24.10.2017 | 184 hodnocení
+ souhlasím
výborný Petr Nárožný jinak vcelku nuda se zvratem na závěr
Lucie2188  60 %
24.10.2017 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Dědek a mladá holka chtějí být spolu, ale okolí jim nepřeje. Takový sen každého starého muže na konci podzimu života ... hezká satisfakce na konec.
Nikki123  60 %
5.3.2017 | 169 hodnocení
+ souhlasím
Průměrné představení, jediná akční scéna se konala až na závěr.
Monulinka  60 %
2.3.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Lehký nadprůměr. Začátek hodně rozvleklý, příliš mnoho postav bez dostatečného prostoru, říkala jsem si, proč vůbec takovou hru dnes uvádět. V druhé polovině začala hra více gradovat a závěrečný zvrat mě překvapil. P. Nárožný kraluje, dále bych ocenila výkon D. Černé a S. Zindulky. co se týče Z. Stavné, tak mě víceméně přesvědčila.
Varan  70 %
9.2.2017 | 114 hodnocení
+ souhlasím
Hra o lásce, která kvete i v pokročilém věku a o boji s nepochopením rodiny. Začátek se trošku vlekl, přišlo mi, že zde bylo zbytečně moc vysvětlování toho, kdo je kdo. Od scény společné snídaně dostala hra ten správný spád. Přes drobné problémy s výslovností herecký koncert Petra Nárožného, kterého jsem měl poprvé možnost vidět naživo v divadle. Vzhledem k velkému počtu postav neměli ostatní moc možností vyniknout, ale Zindulka s Dulavou určitě nezklamali. Ondřej Vetchý na mě působil znuděně, snad to není běžný styl jeho hraní.
Guildenstern  70 %
2.1.2017 | 418 hodnocení
+ souhlasím
L. Smoček je jako režisér poměrně nenápadný, pomalu a důkladně (pro někoho možná až trochu úmorně) skládá situace a buduje v duchu předlohy nějakou atmosféru. Není špatné všechny ty Špinary a Mikulášky jedním Smočkem proložit, pro mě osobně je to příjemné osvěžení. Ačkoli na jevišti defiluje mnoho herců, většina postav je spíše schematických, některé vyloženě do počtu, a herci nemají prostor vyniknout. Velkou příležitost dostává P. Nárožný, který sice trochu hůře artikuluje, jeho pojetí postavy mě ale vtáhlo - precizní výkon. Vlivem zřídkavého uvádění je představení místy trochu rozhozené.
Vaklav  60 %
27.11.2016 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím s komentáři, které hovoří o určité rozvláčnosti a nedotaženosti,rozvláčnost by mi až tak nevadila, člověk si během delší hry může odfrknout, ale u některých scén jsem měl pocit nedodělané práce - herci pobíhají po jevišti, nebo říkají něco, jen aby se něco řeklo, vysvětlilo zřejmé, nebo "pozvali" další postavy na scénu a oni v klidu odkráčeli - to mi tedy vadilo.
Petr Nárožný je opravdu skvělý. Zuzana Stavná mu to určitě nekazí, příjemně mě překvapila.
Pozn. Nějak mi uniklo, že ochoz balkónu má sloužit jako opěrka bot..., to jsou věci...
Milan kucera  60 %
23.3.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
SOuhlasim s většinou zde uvedených výhrad- hra je příliš rozvláčná, akcent na hlavní téma- citové vzplanutí sedmdesátníka a prosazení jeho svobodné vůle- nedostatečný. Zbytek rodiny působil skutečně až panoptikálně, odkaz na nastupující fašismus byl značně nepřesvědcivý a filmové archivy se spíše promítaly k "přikrytí" zdlouhavých výměn jednotlivých scén.. Hlavní hrdinové -P. Nárožný a Z. Stavná působí velmi věrohodně a Inken i nevypočítavě. Celkově jsem byl poněkud zklamán..
Vladimír10  90 %
14.12.2014 | 572 hodnocení
+ souhlasím
Výjimečné literární dílo G. Hauptmanna zobrazuje nejen úplný rozklad osobnosti hlavního hrdiny na pozadí intrik jeho blízkých příbuzných, ale i období, kdy se již A. Hitler nezadržitelně dostával k neomezené moci. Tentokrát byl P. Nárožný obsazen zcela proti svému, stále ještě převažujícímu, komediálnímu typu a s náročným úkolem si poradil dokonale. Monolog adresovaný jeho třem dospělým dětem, které ho nebývale odporným způsobem ponížily, je činoherním skvostem. Z opravdu bohatého obsazení stojí dále za zmínku vedle jeho mladičké jevištní partnerky Z. Stavné také S. Zindulka a J. Dulava.
Johanka  90 %
1.10.2014 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Moje první setkání s činoherním klubem.
Lepší být nemohlo.
Patrik2709  90 %
28.10.2013 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Tak toto je predstavenie pocas ktoreho sa vam mozu dostavit emocie pri ktorych ste sa uz davno nepristihli. Dokonaly herecky vykon majstra Narozneho ma presvedcil tak, ze po odchode z predstavenia som este niekolko minut fungoval na kyslikovy dlh. Odporucam uplne vsetkym bez ohladu na vek, pohlavie, nabozenske vyznanie ci politicke smerovanie. Takyto nesmierne ludsky a citlivy pribeh moze jedneho dna konfrontovat v nejakej suvislosti mozno kazdy z nas. Stal som, tlieskal takmer nad hlavou a krical ?BRAVO? ! Ostatne v blogu pre nedostatok priestoru. (více v článku na blogu)
Bišu  60 %
26.9.2013 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Herecké výkony výborné, ale hra rozvláčná s příliš předvídatelným vývojem děje.
Janis  70 %
26.5.2013 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Jedna z nejlepších věcí v současném Činoherním klubu. Ano, není sice tak zábavně odpudivá jako některé scény Boha masakru, ani nemá tolik Vetchého hereckých exhibicí jako Maska a tvář... ale připadá mi velmi celistvá a režijně (ve srovnání s ostatními zdejšími kusy, jež jsme měli možnost vidět) poměrně kompaktní.
Nárožného dominantní výkon byl přesvědčivý, z ostatních (většinou rozsahem podstatně menších) rolí se mi hodně líbila Otla Lady Jelínkové. Závěrečné scény mi připadaly trochu pokažené nebo nedotažené.
75%
Rambott  80 %
17.5.2013 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85%-Ano je pravda ze prvni pulka je dlouha, ale 50% mi prijde trochu malo. Od tohoto predstaveni jsem nic neocekaval a velice me prekvapilo (mile).I pres delsi prvni pulku je toto predstaveni dost kvalitni. Asi jsem jeste nevidel v Cinoheraku tolik hercu pohromade. Vyborny Petr Narozny, ale i ostatni herci jsou dobri. Je pravda, ze bych cloveka, ktery chodi pouze jednou do roka do divadla nevzal, pro ty kteri navstevuji divadlo casteji a chteji videt herce typu Zindulka, Pavlata a Narozny klidne na to jdete.
Mraki  50 %
24.4.2013 | 106 hodnocení
+ souhlasím
škrtat, škrtat, škrtat!
Frankovka  50 %
11.4.2013 | 261 hodnocení
+ souhlasím
Příliš mnoho postav (především potomků hlavního hrdiny a jejich blízkých)- hru zpomaluje a působí nudnou.
Fedorocko  80 %
2.4.2013 | 716 hodnocení
+ souhlasím
Příjemně strávený večer v ČK. Skvělý Petr Nárožný. Až moc velká plejáda výborných herců, ne všichni měli tudíž dostatečný prostor k vyniknutí.Ovšem nejenom proto je třeba ocenit jejich účast v této hře. Celkový dojem určitě hodně nadprůměrný.Lze určitě doporučit.
DavidK  60 %
31.3.2013 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Řekl bych, že přesvědčivost celé inscenace stojí na uvěřitelnosti vztahu ústředního páru. Zatímco Petru Nárožnému nelze nic vyčíst, Zuzana Stavná nepřesvědčila a v mých očích tak změnila i vyznění celé inscenace. Jinak je to ovšem stále povedená činohra, u níž však překvapí na Činoherní klub nezvykle nevyvážené herecké výkony souboru.
Mlha  80 %
30.3.2013 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Mně se hra velmi líbila (i když má pomalejší rozjezd). Mí přátelé by ji hodnotili asi od 60 % do 80 % (takže nenadchla, ale byla dobrá). Tolik herců jsem v Činoherním klubu ještě neviděl...
Chupetica  70 %
22.6.2019 | 149 hodnocení
Dave  90 %
15.2.2019 | 112 hodnocení
Nakafishie  60 %
7.5.2017 | 29 hodnocení
Ellian MacGregor  80 %
18.4.2017 | 10 hodnocení
Halirova.jana  50 %
30.3.2017 | 76 hodnocení
Cujo  60 %
15.3.2017 | 80 hodnocení
Sendy  60 %
6.3.2017 | 153 hodnocení
Blahis  70 %
9.2.2017 | 39 hodnocení
Marie friedlova  60 %
21.1.2017 | 73 hodnocení
Mary  80 %
6.12.2016 | 81 hodnocení
Lisarah  80 %
2.6.2016 | 78 hodnocení
Vitounek  80 %
26.5.2016 | 109 hodnocení
Plšík  70 %
10.5.2016 | 732 hodnocení
Kritik Václav  70 %
12.2.2016 | 23 hodnocení
Spiteri  70 %
18.11.2015 | 54 hodnocení
Spuxie  80 %
13.6.2014 | 18 hodnocení
Lenka10  80 %
2.5.2014 | 94 hodnocení
Dr.mvdr  70 %
15.1.2014 | 86 hodnocení
Skubalova  60 %
19.11.2013 | 68 hodnocení
Tuxedo  80 %
1.11.2013 | 54 hodnocení
Kalich22  80 %
30.3.2013 | 17 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.