Divadlo v Dlouhé

<< 1913 | Běsi >>

407 gramů z Bohumila Hrabala

Premiéra: 29.11.2014 | 2:25
Námět: Jan Borna. Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Hana Fischerová. Hudební spolupráce: Milan Potoček. Režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš.
Poslední uvedení: listopad 2019.
Útržky z Hrabala s intermezzem a filmovým epilogem aneb Návrat k vyprávění. Původní divadelní adaptace vycházející z povídky Bohumila Hrabala „Baron Prášil“, doplněná o motivy, příběhy i postavy z dalších povídek, včetně jeho korespondence. Poezie, nostalgie i mámivé iluze. Oslava Hrabala jako vypravěče, oslava vyprávění...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
66 %
Uživatelé
67 %
67521000
Volby

Hodnocení (57)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
24.2.2015 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
viz blog
Jiří Landa  60 %
24.1.2015 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Scénář složený z Hrabalových textů by si dle mého názoru zasloužil ještě pečlivější výběr. Režii se sice podařilo, i přes víceméně monologické výstupy postav, v hledišti udržet potřebnou míru pozornosti, za což může zejména M. Hanuš coby Hanťa, nicméně například monolog J. Pokorné, ač výborně podaný, neměl tak potřebnou sílu, aby nezačal mírně řečeno nudit. Zcela bych pak vyškrtl scénu na začátku druhé části, jež mi do koncepce inscenace vůbec nezapadala. Divák neznalý Hrabalova díla si po zhlédnutí představení sice odnese zevrubný obraz o jeho díle, ovšem uhranut jím nejspíš nebude.
Michal Novák  70 %
9.1.2015 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Narativní metodě této inscenace s chutí tleskám. Je to nádhera, když někdo z pozice herce umí pábit nebo udržet pozornost diváka na vlně (dlouhého) monologu. Zajímavý je i scénický „bordel“, který diváky obklopuje. Miroslavu Hanušovi se podařilo mozaiku z Hrabalových děl stmelit do svébytného obsahového tvaru, do něhož se inscenačně a bohužel ani herecky netrefil snad jen gerontský výstup Novináře a Opereťáka. Naopak monologické vyprávění postavy Tanečnice (Jaroslava Pokorná) bylo, alespoň na mém představení, jedinečné.
Jan Pařízek  60 %
1.12.2014 | 912 hodnocení
+ souhlasím
Dalo by říct, že až na jeden "zabijácký" monolog to bylo docela povedené představení. Zejména začátek a pak skoro celá druhá polovina měla příjemnou atmosféru, něco té hrabalovské poetiky a obecně se to dobře poslouchalo. Ale monolog J. Pokorné v závěru první půle jsem bohužel nezvládl, od cca jeho pětiny jsem pevně doufal v konec, který stále nepřicházel. Nic však proti přednesu paní Pokorné, naopak její menší výstupy s milostnými dopisy jsou dosti vydařené. Obecně herecké výkony hodnotím velmi dobře. Zejména pak M. Doležalovou, M. Hanuše, M. Matejku a V. Lazorčákovou.
Hana Rubišarová  70 %
10.3.2015 | 21 hodnocení
+ souhlasím
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Michvon  70 %
29.1.2020 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Představení se zvláštní snovou atmosférou. Některé části zábavné a dojemné, jiné trochu zdlouhavé (J. Pokorná a její dopisy). Výborná scéna, skvělá hudba - hlavně Filip Cíl. Herecky přesvědčil zejména - jako téměř vždy - výstižný Miroslav Hanuš.
Gimli35  80 %
12.10.2019 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Líbí se mi, jak jdou J. Borna s M. Hanušem divákovi co nejvíce "naproti" - totiž že se jim podařilo inscenaci oživit především důmyslnou scénou (díky které herci hrají snad po celém divadle), ale i hudbou či kostýmy. Při pohledu do komentářů se mi zdá, že monolog J. Pokorné rozděluje diváky na ty, které totálně znudil, a na ty, kteří z něho byli nadšeni - já se počítám do druhé skupiny. Celkově velmi příjemná hra, která si stažení z repertoáru nezaslouží.
J.S.  70 %
16.6.2019 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace vytváří poetický obraz světa Hrabalových povídek: nacházení krásy a životní síly v malosti, všednosti a ošklivosti života na dně uprostřed 50. let. Nejde vyloženě o dramatizaci, ale o koláž motivů z různých povídek rámcově zasazenou do sběrných surovin Barona prášila. Inscenátorům se podařilo vytvořit autentickou atmosféru, ke které přispívá netradiční uspořádání jevištního prostoru (rampa do hlediště) a herecké výkony M. Hanuše a M. Táborského. Atmosféra a tempo představení je nešťastně destruováno nekonečným monologem tanečnice a rozhovorem pacientů na motivy povídky Podvodníci.
Psychoklara  60 %
6.2.2019 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Navzdory velkému očekávání nás tato "perlička na dně" příliš neoslovila. Představení se nám zdálo roztříštěné, nejednotné, bez jasného cíle, jakoby šlo o skládačku z moc pěkných střípků, které ale netvoří nijak oslnivý celek.
Postava Hedvičky se mi zdála přehnaně přeslazená. Chápu, že to měla Veronika Lazorčáková ve scénáři, ale měla jsem pocit, že jestli se usměje ještě víc, odpadne jí horní polovina hlavy... Naštěstí to zachránilo její vyprávění o tramvajovém neštěstí :).
Filip Cíl možná zrovna neměl den, ale v představení měl hned několik přeřeků a přehmatů. Jeho kostým ale pobavil.
R.JELEN.21  70 %
1.12.2018 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Moje první seznámení s Hrabalem i se souborem Divadla v Dlouhé.
hru jsem si vybrala, protože jsem chtěla vidět hrát pana Táborského, nic jsem o ní nevěděla ani kontext nic. Na jednu stranu očekávání příliš vysoká nebyla, ale hra se mi líbila a s výkonem herců jsem vyla příjemně spokojená.
Od té doby jsem viděla pár lepších hry a abych byla spravedlivá tak i horší.
Ze tří her, které jsem v Dlouhé až doposud viděla je tato nejslabší, ale určitě není špatná. Jen bych spíše doporučila Souborné dílo WS nebo Lidskou tragikomedii.
David Strang  60 %
1.10.2018 | 133 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající scéna, pamatuji z osmdesátých let.
Divím se, že tu ještě nikdo nepochválil Filipa Cíla. Ten hrál i když zrovna nehrál a na hůsličky vyhrával, jedna balada.
Miloš Kopečný, skvělý herec, kterého režiséři, škoda, že zapomněli objevit do filmu.
Svinibrodská zeleň  80 %
15.2.2018 | 45 hodnocení
+ souhlasím
75%
Freebird  80 %
3.1.2018 | 82 hodnocení
+ souhlasím
výborný Miroslav Hanuš a Veronika Lazorčáková
Eviik  60 %
9.12.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
65 % Variace na Hrabalovu tvorbu funguje zejména díky svému humoru. Některé vážnější části (např. scéna s dvěma starci na začátku druhé poloviny) mi do hry úplně nezapadaly. Naopak nadchnuly mne některé monology - např. J. Pokorné nebo V. Lazorčákové. Líbila se mi i scéna včetně lávky přes celé hlediště (diváci v prvních řadách si trochu protáhnou krční páteř).
Lucilla  60 %
8.12.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
65%
Hrabalovo dilo neznam zevrubne, nicmene i presto na me dychla poetika a nostalgie dob minulych. Trochu mi do celkoveho predstaveni nesedel vystup senioru na zacatku druhe pulky, ale jinak jsem spokojena a ani delka monologu mi nevadila. Po herecke strance moc chvalim M.Taborskeho, V.Lazorcakovou, J.Pokornou a M.Hanuse. Moc se mi libilo i vyreseni sceny, kdy se hralo i v hledisti, coz sice trochu limitovalo divaky v prednich radach, ale napad se pocita. Navic tahle hravost se mi na DvD naopak libi. Mile a nenarocne predstaveni.
Bethrezen  70 %
13.12.2016 | 51 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Představení se mi jako celek líbilo. Pouze některé scénky, například senioři v nemocnici mi dojem z představení poněkud pokazili. Ale scénky ze sběrny na mně dýchly nádhernou hrabalovskou poetikou. Všichni herci hrají s nadšením, ale vyzdvihnout musím hlavně pana Hanuše a pak naprosto rozkošnou Veroniku Lazorčákovou. Oba jako by vypadli z Hrabalových knih. Opět je to jedno z povedenějších představení, které by stálo za to zhlédnout i vícekrát.
Plšík  60 %
29.3.2016 | 782 hodnocení
+ souhlasím
65%
Renée  70 %
1.3.2016 | 96 hodnocení
+ souhlasím
Pokud máte rádi Hrabala, tak tohle určitě neurazí. V podstatě to nemělo žádný děj, bylo to jen nahlédnutí do života postaviček, které vám budou připadat obyčejné, smutné, místy až tragické, ale nedělá se z toho žádné velké drama. Pěkná hra.
Triatlet  80 %
20.2.2016 | 46 hodnocení
+ souhlasím
19.2.2016 Před 407 g Hrabala jsem zvládl 100 g tataráku v pasáži v Dlouhé - provoněno to tam je jako ve Svatbách v domě.
Z Hrabala mám přečtené Svatby v domě a Městečko, kde se zastavil čas; nakoukané Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále, Postřižiny, Slavnosti sněženek a naposlouchané Perličky na dně.
Dramatizaci v Dlouhé považuji za zdařilou. M. Hanuš výborný scénárista i Hanťa. Přiznávám, že i mě trochu nudil monolog J. Pokorné před přestávkou. A úvodní dialog dvou staříků jsem pochopil až v závěru, ale právě tou pointou s alby vznikla vskutku hrabalosvká mozaika.
Radkak  50 %
28.11.2015 | 83 hodnocení
+ souhlasím
Je to takové milé představení... Dlouhý monolog paní Pokorné první půlku představení celkem otrávil. A následný dialog pacientů to už nevylepšil.
Ramgad  70 %
10.5.2015 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Divadlo v Dlouhé si s tak obtížným tématem, poradilo po svém a jako vždy, skvěle a originálně. Bavilo mě to.
Stan  40 %
22.4.2015 | 49 hodnocení
+ souhlasím
Hra pro skalní fanoušky Hrabala. Živější skupinové scény ze sběrny jsou velmi dobré a vykreslují hrabalovskou poetiku. Bohužel ale monolog Jaroslavy Pokorné a po přestávce dialog dvou pacientů jsou prakticky k nevydržení.
Chandler M Bing  50 %
18.2.2015 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Hra je tvořena především monology (více či méně podařenými), pro správné shlédnutí je třeba trochu znát Hrabalovo dílo, aby věci správně docvakávali. Příjemně překvapí vtipnost v roli Filipa Cíle...
Vladimír10  70 %
27.1.2015 | 646 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Střípky osudů hrabalovských postav se před zraky diváků skládají do smysluplné mozaiky, pro níž je spojovacím bodem stará sběrna papíru. Miroslav Hanuš se v inscenaci neukazuje pouze jako obratný herec a režisér, ale i jako skvělý dramatik, který je schopný přenést na jeviště i ty nejsložitější povídky. Některé z nich by však mohly být o něco méně popisné. Vedle Hanti ovšem předvádějí mistrovské herectví i M. Táborský a J. Pokorná. Netradiční jevištní uspořádání, kdy aktéři hrají také mezi publikem a za ním, bylo využito daleko efektivněji než v případě inscenace 1789 v Národním divadle.
Brouček  60 %
27.12.2014 | 81 hodnocení
+ souhlasím
První část výborná! Obzvlášť na mne zapůsobil monolog paní Pokorné před přestávkou. Co mi naopak nesedlo, byla scénka dvou seniorů v nemocnici. Najednou to bylo z úplně jiného soudku - depka oproti jinak jemně melancholické náladě hry. Možná to na mne ale tak působilo kvůli vlastním nemocničním zážitkům, každopádně mi tato scénka nabourala celkový divadelní dojem :(
Luckaprague  80 %
16.12.2014 | 64 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mě se to zpracování Hrabala líbilo! Monolog J. Pokorné navzdory oficiální kritice mi připadal vtipný a poutavý. Stejně tak duo Miloš Kopečný - Vlastimil Zavřel bylo krásně lidské. Vadil mi lehce Jeníček a trochu se mi typově nehodil Martin Matejka. Opět dobrá volba s omlazením souboru - Filip Cíl. Pro mě něžně syrové, působivé.
Dubina  70 %
3.12.2014 | 158 hodnocení
+ souhlasím
75 %
Kevinator  70 %
2.12.2014 | 196 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi slušné zpracování. Líbil se mi nápad s uspořádáním scény a většina hereckých výkonů. Nejlépe hodnotím J. Pokornou, M. Hanuše, M.Velikého a Č. Koliáše. Problém jsem měl s některými monology, které mě nezaujaly a s některými kostýmy (Jeníček, kuchařka).
Isa Johanovská  60 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Xcepek  60 %
5.3.2019 | 668 hodnocení
Blumarik  70 %
24.2.2019 | 239 hodnocení
Srna  50 %
18.1.2019 | 87 hodnocení
Martuska17  70 %
11.12.2018 | 83 hodnocení
Mondi.h  90 %
22.5.2018 | 31 hodnocení
Angloumene  60 %
17.4.2018 | 12 hodnocení
Naslasedory  60 %
20.2.2018 | 19 hodnocení
J09  80 %
16.2.2018 | 46 hodnocení
Tintera.v  70 %
16.1.2018 | 88 hodnocení
Petr-sima  70 %
21.11.2017 | 121 hodnocení
Barbora23  70 %
18.10.2017 | 42 hodnocení
Klob  80 %
25.2.2017 | 129 hodnocení
Petra.  50 %
18.2.2017 | 57 hodnocení
Marie friedlova  60 %
29.12.2016 | 73 hodnocení
Tereza64  40 %
20.12.2016 | 15 hodnocení
Han.br  80 %
18.12.2016 | 5 hodnocení
JanaVas  70 %
6.12.2016 | 12 hodnocení
Step.zuzana  60 %
10.11.2016 | 57 hodnocení
Lukrecie  60 %
22.9.2016 | 76 hodnocení
Dolente  70 %
20.4.2016 | 70 hodnocení
Talis  60 %
7.3.2016 | 19 hodnocení
Maggie  80 %
10.2.2016 | 43 hodnocení
Vendula_Z  50 %
1.11.2015 | 92 hodnocení
Togaf  70 %
16.9.2015 | 180 hodnocení
Marcela  80 %
22.4.2015 | 418 hodnocení
Frankovka  70 %
28.1.2015 | 282 hodnocení
Divačka01  90 %
18.8.2018 | 4 hodnocení
Babija  80 %
15.3.2015 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.