Divadlo v Dlouhé

Eyolfek

Premiéra: 23.2.2013 | 1:40x
Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Scéna: Jan Nebeský, Jana Preková. Kostýmy: Jana Preková. Hudba: David Vrbík. Režie: Jan Nebeský.
Poslední uvedení: leden 2015.
Málo uváděná ironická hra klasika norské dramatiky. „Jedovatá vivisekce“ manželského vztahu založeného na sobectví a tedy dobrovolně přijaté slepotě. Děsivější variace na předcházející autorovo drama „Stavitel Solness“ jakoby předjímala i doprovázela Strindbergovy psycho-horory...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
74 %
74391000

Volby

Hodnocení (50)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Steffanová  50 %
(zadáno: 14.5.2014, počet hodnocení: 87)
+ přínosný / zajímavý komentář
Ač musím ocenit výkon Jana Vondráčka, zajímavou scénu i kostýmy, dokonce i smyčku z Antikrista, ale celkově mi představení nevyznělo. Nejvíce mi vadila postava Rity, její charakter mi přišel nepravděpodobný a ani Lucie Trmíková na tom nic nezměnila, možná spíš naopak. Avizovaný horor ani ironie nepřišly. Škoda.
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 12.4.2014, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Mé první setkání s Nebeského režií. Zajímavé, aktualizované(jen ten Trierův Antikrist mě na začátku trochu vyrušoval), ovšem s rozptylujícími kostýmy. Skvělé herecké výkony v čele s Lucií Trmíkovou. Odbourala mě scénka se skládáním stolečku, ta byla bezvadná.
75% za naprosto nejlepšího psího herce:-)
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 20.3.2014, počet hodnocení: 2928)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Eyolfek nepatří mezi divadly vyhledávané tituly. Škoda, J. Nebeský se svým týmem totiž dokázal, že se i tento Ibsenův dramatický počin dá velmi působivě inscenovat. Navíc skýtá několik zajímavých hereckých příležitostí, které v tomto případě plně využili J. Vondráček a L. Trmíková. Kéž by se Nebeského režie ubíraly podobným směrem i nadále. I v této sice zůstává jeho nezaměnitelný rukopis, nicméně je přitom relativně rozklíčovatelná. O to víc jsou pak působivé nejrůznější scénické symboly a odkazy. Zajímavě řešená scéna zasahující do hlediště. Snad jen ten závěr mohl být pojat "efektněji".
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 6.2.2014, počet hodnocení: 958)
+ přínosný / zajímavý komentář
S poetikou Jana Nebeského se bohužel poněkud míjím. Opět je to pastva pro oči a to díky originálně řešené scéně a barevným kostýmům Jany Prekové. Jenže Nebeského režie přináší spíše znejasnění než výklad Ibsenovy hry z dramatikova symbolistického období. Nachází se tu spousta scén, které mají šanci diváka zasáhnout (třeba scéna s Krysařkou), ale také mnoho těch, jejichž smysl mi unikal. Líbil se mi odkaz na Trierova Antikrista, který má s Eyolfkem leccos společného. Výrazná expresivita ale byla po čase už dost unavující. (více v článku na blogu)
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 25.8.2013, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace "tak trochu pro každého", Jan Nebeský tentokrát nabízí širokou paletu obrazů, od těch "jeho", tedy prakticky nedešifrovatelných, přes ty, jež vám dojdou po odchodu z divadla, až po vyloženě "dřevácky přímočaré", doslovné.
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 2.4.2013, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pozdní tvorba H. Ibsena je charakteristická rozebíráním problematiky z odstupu, což představuje na jednu stranu myšlenkovou bohatost, ale zároveň méně „akčnosti“, vedoucí k menší divácké atraktivitě. Režisér J. Nebeský se s Ibsenem, pro něhož má zvláštní cit, setkal již poněkolikáté. Text s nejedním úskalím svým osobitým pohledem zdařile inscenoval a oživil, vnesl do něho řadu zajímavých asociací. Nápaditě řešená scéna. Dobré herecké výkony respektující režijní pohled, zazářila zejména hlavní dvojice J. Vondráček a L. Trmíková. Souhlasím s H. Grégrovou, že konec mohl být dotaženější.
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 7.3.2013, počet hodnocení: 1502)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Pro mě jednoznačně jedna z nejčitelnějších režií Jana Nebeského. Atmosféra příběhu byla poměrně zdařile scénograficky dokreslována – vše působilo odtažitě a „seversky“ chladně, přesto mi přišlo líto, že celek nakonec přece jen nevyzněl o poznání mrazivěji. Místy jsem také měla problém s motivací jednání některých postav, což ovšem jde spíše na vrub hře samotné. Herecky velice vyrovnané.
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 6.3.2013, počet hodnocení: 821)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tak tohle se opravdu povedlo. Hra velmi dobrým způsobem reflektuje otázku odpovědnosti, její přijmutí, vyhnutí se, útěk před ní či jak s ní žít. Není jednoduché se s tím vypořádat a vždy je to určitým způsobem vlastní vnitřní boj. Něco takového se odehrává i na jevišti, kde výborné herecké výkony předvádí jak J. Vondráček tak L. Trmíková. Stejně zdatně jim sekunduje i K. Sedláčková-Oltová. Tempo hry dobře graduje a závěr je výtečný. K tomu všemu musím přičíst i velmi dobře udělanou scénu a povedené kostýmy. Celkově tedy rozhodně spokojenost a doporučení všem k návštěvě.
Michal Novák  70 %
(zadáno: 28.2.2013, počet hodnocení: 1090)
+ přínosný / zajímavý komentář
Mám-li srovnat s předchozí Divokou kachnou, tady zážitek zřetelně oslabuje fakt, že Eyolfek opravdu nepatří mezi klenoty velkého Nora. Přesto se tvůrčímu týmu podařilo ze hry vykřesat téměř nemožné a největší jejich trefou - vedle temných i vtipných symbolickch asociací - je, že Eyolfka čtou jako krutě ironickou hru. Sobce přece nezměníš, citovou retardaci rovněž... Z hereckých výkonů dominuje ten Jana Vondráčka.
Tereza Szkatulová  70 %
(zadáno: 17.11.2013, počet hodnocení: 28)
Explozi emocí, které je divák svědkem, drží režisér pevně v rukou. Atypická scéna doplněná videoprojekcí je vkusnou podmalbou sdělení a symboliky příběhu. Herecké obsazení je skvostné, především nutno vyzdvihnout výkon Jana Vondráčka v roli Alfréda Allmerse. Hra neustále graduje a divák s úžasem vnímá úzkost a sevření děje. Právě úzkost pak ale ke škodě hry v závěru mizí a nahé pozadí, růžová pouta sílu závěru zbytečně degradují.
Johana Hovorková  80 %
(zadáno: 28.5.2013, počet hodnocení: 87)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Renée  80 %
(zadáno: 10.4.2016, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že tady jsem se zamilovala do Ibsena.
Tomáš Dunda  90 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Představení bylo přes pár drobných nedostatků vynikající, velmi strhující a expresivní až lehce surrealistické. Seděl jsem v křesle jako přibitý a úplně ztratil pojem o čase. Navíc byl divákovi dán velký prostor pro jeho vlastní představivost a to já rád...
Vladimír Rogalewicz  90 %
(zadáno: 4.3.2014, počet hodnocení: 706)
přínosný / zajímavý komentář
Nebeský Ibsena umí. Velice silné představení. V první řadě znamenití herci - neobvykle soustředěně hrající Jan Vondráček a tentokrát přesvědčivá Lucie Trmíková. Velmi neobvyklá funkční scéna, jako obvykle u Nebeského mimořádné kostýmy, dobře použitá hudba. Jen ten příběh je trochu rozvláčný (i když z něj Nebeský - pravděpodobně hodně díky škrtům - dostal maximum).
Lentilie  80 %
(zadáno: 31.1.2014, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud obsazení Jana Vondráčka a Lucie Trmíkové není zárukou kvality... Skvělé herecké výkony v netradičních kulisách doplněných o projekce a oživující prvky jako prádlo v pračce nebo mixování zeleniny a živý pejsek. Potenciálně velmi emotivní téma ztráty dítěte se dostává do rukou dvou sobeckých individuí, kteří mají problém rozlišit svoje pocity. Bylo to drásavě nevyhraněné.
Salisbury  80 %
(zadáno: 6.12.2013, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Ibsenovo drama nahlodává kosti zuby plnými deprese. Skvělé herecké koncertorium, které mě stále drželo v bdělosti a nenechalo mě v klidu.
Falos  60 %
(zadáno: 2.12.2013, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
dobrej jan vondracek
J_V  80 %
(zadáno: 22.11.2013, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Málo známá Ibsenova hra, přesto velmi zajímavá. Originální scénografie, snad jen z té prosklené boudy nebylo do hlediště moc dobře slyšet.
Ema123  80 %
(zadáno: 18.11.2013, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Hra, která mrazí. Z hereckých výkonů bych pochválila ten Jana Vondráčka a Lucie Trmíkové. Scéna byla docela neobvyklá. Kostýmy jsou PŘÍŠERNÉ!!! A pochválila bych zvířecího učinkujícího, který na děkovačce sklidil větší potlesk,než samotní herci.
Janis  80 %
(zadáno: 4.11.2013, počet hodnocení: 256)
přínosný / zajímavý komentář
Po odmítavém přijetí Leara se asi Nebeský rozhodl pro vstřícnější, návodnou symboliku. Např. pro jedno z hl. témat Očisty užil jasné symboly: sprcha, úklid, krysařka, "praní špinavého prádla," bílé oblečení (černé=smutek, žluté žárlivost, červené láska, žena/páv). Či motiv vody, v níž se postavy skutečně (Eyolf) i obrazně (manželé žijící v bublině, v akváriu) topí.
Vše podstatné je zde ale říkáno: o vrstevnatosti lidských vztahů, citové fixaci, sexuální frustraci, smyslu tvorby, neschopnosti nést odpovědnost, maloměšťáckém egoismu, do něhož se manželé po intermezzu vrací.
Dobrý program.
Frankovka  80 %
(zadáno: 26.9.2013, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Shlédnuto se zaujetím. Všichni výborní, Lucie Trmíková skvělá. Kostýmy obvykle ani nevnímám, natož komentuji, ale tady se mi poprvé stalo, že byly vyloženě rušivé. Velká bílá bunda, růžová bunda - vracelo mě to z příběhu do divadla.
Jirkan  90 %
(zadáno: 18.9.2013, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
18.9. 2013: Jak je možné, že dva režiséři v téměř stejné době vezmou Ibsena a jeden se z toho pokusí udělat "klasiku" (a to se nepovedlo) a druhý jde na to z jiné strany a podaří se mu tak současná, aktuální věc? Jak je možné, že Nebeský vezme do rukou klasiku, jako Král Lear, a rozloží ji do základu a vezme klasiku, jako Eyolfek, a vytvoří inscenaci, která hýří humorem, napětím a akcí? Je pravda, že v tomto případě se velmi zdařilo obsazení. Inscenace pro mne neměla hluché místo a sledoval jsem ji se zaujetím. Vydařený večer.
EvelineS  80 %
(zadáno: 25.4.2013, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Mé první setkání s režisérským umem pana Nebeského. Příjemně překvapena. Začátek byl sice pozvolný, ale to nic nemění na výsledném pozitivním dojmu. Velmi oceňuji herecký výkon Lucie Trmíkové, ona zejména hře dodala vážnost a depresivnost. Nemohu si odpustit...ty kostými byly úlet:-)
Guildenstern  60 %
(zadáno: 25.4.2013, počet hodnocení: 361)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle je těžké hodnotit, ono kdyby se to inscenovalo civilně a doslovně, bylo by to asi k nepřečkání nudné a patetické, nějaká stylizace je nutná. Na druhou stranu mi vadilo, že režisér moc často u výkladu postav přepínal od hysterie, přes ironii až sarkasmus zase zpět k přehrávaným emocím až ke konci skoro ab absurdum. Možná byl záměr ukázat dvojí možnost pochopení této hry, vlastně ale nakonec nevím, co si z toho odnést. Takže se pro mě spíše jednalo o vizuální zážitek (scéna, kostýmy) se slušnými hereckými výkony ovšem na poli trochu neuvěřitelných postav.
Vladimír10  70 %
(zadáno: 19.3.2013, počet hodnocení: 480)
přínosný / zajímavý komentář
Nikdy neuvěřím, že bych mohl dát po zhlédnutí Krále Leara v Národním divadle nadprůměrné hodnocení některé z inscenací Jana Nebeského. Ale stalo se! Hlavní zásluhu na tom má Jan Vondráček, který předvádí v roli Alfréda Allmerse mimořádný výkon. Jeho nasazení však bylo narušeno těžkým zraněním, a proto jsem neviděl představení napoprvé až do konce. Skvěle hrála též Lucie Trmíková. Pominu-li nevkusné sexistické kostýmy Jany Prekové, která se na hercích opět vyřádila, je Eyolfek pěkný i po vizuální stránce. Závěr s nahou zadnicí a růžovoučkými želízky si ovšem režisér mohl odpustit.
Mortimer  70 %
(zadáno: 18.3.2013, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Přínosně inscenovaný Ibsen. Nápaditá scéna a výborné herecké výkony.
Radkak  60 %
(zadáno: 26.2.2013, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Místy až příliš ukřičené. Působivá scéna a kostýmy. Výborné herecké výkony a nádherná poslední scéna, přesto mě to příliš neoslovilo.
Národosolsobě  80 %
(zadáno: 23.2.2013, počet hodnocení: 305)
přínosný / zajímavý komentář
na základě generálky (22.2.13)
Pavlouš  60 %
(zadáno: 12.8.2017, počet hodnocení: 54)
Peetra  60 %
(zadáno: 17.1.2015, počet hodnocení: 156)
CALP  80 %
(zadáno: 28.5.2014, počet hodnocení: 40)
Chbarca  70 %
(zadáno: 26.2.2014, počet hodnocení: 73)
Ironfood  70 %
(zadáno: 7.2.2014, počet hodnocení: 24)
Watchandgo  60 %
(zadáno: 6.2.2014, počet hodnocení: 28)
Nyvon  80 %
(zadáno: 2.1.2014, počet hodnocení: 54)
Togaf  70 %
(zadáno: 6.12.2013, počet hodnocení: 152)
Skubalova  50 %
(zadáno: 19.11.2013, počet hodnocení: 68)
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 18.11.2013, počet hodnocení: 584)
Arcipes  70 %
(zadáno: 17.11.2013, počet hodnocení: 136)
Donpedro39  70 %
(zadáno: 4.11.2013, počet hodnocení: 138)
Artaud  80 %
(zadáno: 4.11.2013, počet hodnocení: 216)
Cimr  70 %
(zadáno: 18.10.2013, počet hodnocení: 107)
Marcela  60 %
(zadáno: 7.10.2013, počet hodnocení: 410)
Martin_Macho  80 %
(zadáno: 19.6.2013, počet hodnocení: 158)
Gabrielle  60 %
(zadáno: 8.6.2013, počet hodnocení: 93)
Janha  80 %
(zadáno: 7.6.2013, počet hodnocení: 126)
Baemays  60 %
(zadáno: 25.4.2013, počet hodnocení: 74)
Semtamťuk  100 %
(zadáno: 7.3.2013, počet hodnocení: 78)
Prsi  100 %
(zadáno: 6.3.2013, počet hodnocení: 34)
Jarin  70 %
(zadáno: 27.2.2013, počet hodnocení: 140)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.