Divadlo v Dlouhé

Nebe - peklo

Premiéra: 17.4.2019. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Jana Preková. Hudba: Vratislav Šrámek a citace. Překlad a režie: Jakub Krofta.
1:30x


Ceněná polská hra o lásce a překážkách, které je třeba překonat, abychom mohli žít naplno. Trochu smutný, ale i veselý a nadějeplný příběh oslavuje ženy, jejich sílu a schopnost postavit se životu a osudu čelem. Malý sedmiletý Tadeáš se po „odchodu“ maminky schoval do jejího šatníku. Jeho maminka přichází do nebe. Je však přesvědčená, že její čas ještě nenastal, a tak se rozhodne za každou cenu se vrátit zpátky na zem k synkovi. Během útěku z onoho světa se potká s čertem, který by chtěl být člověkem, s archandělem, který kdysi byl člověkem, ale také se svým otcem, ze kterého se stal člověk poloviční...
D8+
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
68 %
6891000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Kateřina Jírová 90 %
Helena Grégrová 70 %
Termíny představení
14.12. (So) 17:00 vstupenky pro děti Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
16.12. (Po) 10:00 pro děti; vyprodáno Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
18.12. (St) 10:00 pro děti; vyprodáno Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
11.1. (So) 17:00 vstupenky pro děti Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
23.1. (Čt) 14:00 vstupenky pro děti; Zadáno pro KMD Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 70 %
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1025)
přínosný / zajímavý komentář
Co je vlastně ambicí této diskotékově blyštivé jízdy mezi životem, nebem a peklem? Autorka stvořila moderně vyprávěnou pohádku, jejíž netradiční zápletka a neortodoxní přístup mají určitý potenciál nasměrovat dětské publikum k nepohádkovým, existenciálním otázkám. V Polsku působící divadelník Jakub Krofta, pokračovatel tradic Divadla Drak, v Dlouhé celé to putování opatřil hravostí a velkou nadsázkou, ale komplikovanost hry může představovat problém. Lépe vzít do divadla děti 10+. Inscenaci vévodí živelná dýdžejka Raketa Evy Hacurové, pro ostatní postavy se podařilo nalézt vtipné, roztomilé nebo jímavé stylizace. 75 %
Kateřina Jírová 90 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 298)
přínosný / zajímavý komentář
Vysoce emotivní a zároveň hluboce humorné. V hledišti v mém okolí jsme všechny maminky plakaly, zatímco dva chlapečkové při každé druhé hlášce padali smíchy pod sesle. Velmi kvalitní podívaná, plná světelných efektů. Polský text zasazený do českých reálií („Jela jsem z koncertu v Hradci /Králové/“). Mefistelovský R. Novák st. Odporná Mania K. Oltové. A koho by nedojalo morčátko? Ale nejlepčí je Kachnička a Lišáček! (Měli dvoják.)
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 1413)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Hra i inscenace kouzlí darem schopnosti zobrazit jeden z nejvážnějších životních okamžiků, jakým je ztráta maminky, s nadsázkou a dokonce i humorem, zkrátka tak, aby se s ním dětská optika svedla bez obtíží divácky vyrovnat. A nejen to, i čertovská a nebeská brána se zde prezentuje moderně, neotřele, edukativně, ale současně bez závor předsudků. A já osobně pak děkuji zejména za objasnění otázky, kudy vede cesta z pekla. To je taková vysloveně vykutálená třešínka! :)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Burbot 10 %
(zadáno: 19.5.2019, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nerozumím místním vysokým hodnocením. Za mne naprostá ztráta času a peněz. Představení je neskutečně uřvané, postavy jsou vyšinutné, žádná se nechová nějak normálně, kostýmy jsou naprosto otřesné, zejména tranvestitní andělé oblečení jak prostitutky, satan jako světský mafián nebo čert jak oteklý hovnivál, a příběh také za moc nestojí. Vrcholem je pak angažmá R. Nováka st. 10% za scénu.
R.JELEN.21 80 %
(zadáno: 19.5.2019, počet hodnocení: 90)
přínosný / zajímavý komentář
Viděla v rámci Festivalu Dítě v Dlouhé.
Co by tak mohlo být nevýhodou akce Dítě v Dlouhé? No ano, příliš dětí v divadle (ano jde o nadsázku, protože jinak budete vypadat jako idiot, co si koupil lístky v rámci akce pro děti :D a je překvapen dětmi .D)
Představení je skvěle zvládnuté, scéna je krásná a Eva Hacurová jednoduše úžasná. Já osobně bych vynechala ty travesti anděly, ale budiž a scéna s autonehodou bude pro děti trochu těžší na zpracování. Délka je tak akorát na udržení pozornosti. Ty větší děti si zde své narážky najdou. Takže doporučuji.
Jerman 90 %
(zadáno: 26.4.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Bravo. Tentokrát zase "parta" z Dlouhé ukázala jak umí dělat moderní top divadlo pro děti kolem 10 let. Realistická pohádka z dnešního světa, kde se dozvědí, pro ně stravitelným způsobem, co to znamená smrt mámy a neúplná rodina. Začíná to trochu jako černucha ale v druhé polovině má hra úžasný spád a vtip s jasným pozitivním poselstvím. Velkou zásluhu na úspěchu má vynikající předloha polské autorky a českopolský hostující režisér, oba specialisté divadla pro děti. Je překvapivé, že i v katolickém Polsku se tato neortodoxní pohádka setkala s velmi pozitivním přijetím.
Vorisek 70 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Na mě až příliš satiry na úkor emocí, ale jinak velmi krásné představení, které potěší děti i dospělé.
Kevinator 90 %
(zadáno: 18.4.2019, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedené. Skvělý text a nápady. Perfektní světelné efekty, skvěle sehraná herecká parta. Má to nadhled a z jeviště je cítit s radost z hraní.
J.anek 80 %
(zadáno: 17.4.2019, počet hodnocení: 266)
přínosný / zajímavý komentář
Roztomilé terapeutické putování peklem, kterému vládne zatraceně sexy Lucifer. V nebi se hraje scrabble, Bůh trochu podvádí a každý máme nějakého toho kostlivce ve skříni. Zdá se, že smrt nemusí být tak zlá.
Xcepek 60 %
(zadáno: 30.9.2019, počet hodnocení: 475)
Suzana 50 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 257)
Frank Shelley 80 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 27)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.