Komorní činohra

<< Bernarda | Chaos >>

Busted Jesus Comix

Premiéra: 21.5.2016. Překlad: Oskar Bábek. Výprava: Ľubica Bábek-Melcerová. Hudba: Zdeněk Dočekal. Režie: Jiří Bábek.
1:10x | Poslední uvedení: listopad 2019.


Hra současného amerického autora napsaná podle skutečné události, kdy byl devatenáctiletý tvůrce obscénního komiksu perzekuován několikerým způsobem společností, která jej „inspirovala“. „Chcete patřit do společenství ,Blyštivých šálků‘? Tak to musíte hrát v taktu společenské pseudomorálky s tím, že jaký part je zadán vám, není podstatné...“
14!
Komorní činohra
Hodnocení inscenace
Redakce
76 %
Uživatelé
77 %
77151000
Termíny představení
26.11. (Út) 19:00 vstupenky derniéra Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Divadlo F. Troníčka]

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavla Haflantová 80 %
(zadáno: 12.2.2018, počet hodnocení: 317)
přínosný / zajímavý komentář
Vše podstatné už bylo napsáno. Výsostně herecká inscenace, kde se nikdo ani na vteřinu neschová. I když nepřehlédnutelně dominuje J. Böhm s bezchybnou asistencí I. Machalové, musím pochválit celé obsazení - všechny postavy ve mě vyvolávaly výraznou emoční odezvu a budovaly nezapomenutelný celek.
Lukáš Holubec 70 %
(zadáno: 9.2.2018, počet hodnocení: 610)
přínosný / zajímavý komentář
Na základě skutečného soudního procesu s náctiletým autorem "nepřiměřeně oplzlého" komiksu jsme svědky kritiky společenských pravidel, jež místo pomoci ve skutečnosti omezují. Inscenace je zpracována nápaditě a výborně se pohrává i s přesuny v čase. Fantastický výkon J. Böhma v hlavní roli, jenž zobrazuje devatenáctiletého chlapce jako až naivní nevinnou oběť, doplňuje na Komorní činohru nezvykle vyšší počet herců. Každý však má svůj význam a jako celek vše funguje. Zdařile byla zvolena scéna, takže divák může mít pocit, že je součástí odsuzování někoho, kdo by však potřeboval především pomoc.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 31.10.2016, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře napsané i zpracované. Moc pěkně udělané střídání dvou časových rovin, které je svižné, funkční a udržuje celou hru ve správném tempu, takže ani na chvíli nijak nenudí. Dějem se prolíná několikero závažných témat, od předsudků, přes sektářství až po násilné zneužití, ale vše je podáno správnou satirickou, vtipnou formou, jež ale nijak nezlehčuje jejich význam a dopad. K tomu musím přidat povedené herecké výkony, hlavně velmi dobrý J. Böhm a vedle něj také P. Halíček a I. Machalová. Za mě inscenace co stojí rozhodně za pozornost.
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 19.9.2016, počet hodnocení: 1548)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, která spojenými silami vlídného bezelstného úsměvu Jiřího Böhma a komiksové poetiky sice dobře ilustruje rovinu zápasu jedince a institucionalizované společnosti, ale pro mě se v tom poněkud utopily temné tóny minulosti hlavního hrdiny, ve hře je více rovin, než mi na první pohled vyplynulo.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 28.6.2016, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Obraz světa postiženého, možná až zničeného absurdním propletencem institucí, které individuálně naprosto legálně omezují a dohromady pohřbívají svobodu jedinců. Dramatik absurditu vyjádřil s lehkostí a humorem. „Bezstarostný“ závěr svou logiku z hlediska důsledku předešlých událostí měl, ale autor mohl zvolit a předat účelnější vyústění s čitelněji vyjádřeným smyslem. S pochopením inscenované i zahrané, šťastné řešení comixových scén, vhodná míra karikování. Dobré příležitosti v hlavní roli J. Böhm zdatně využil, stejně tak vedle něho zaujala I. Machalová.
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 23.5.2016, počet hodnocení: 2860)
přínosný / zajímavý komentář
85% Mé celé hodnocení by se mohlo nést zejména ve chvalozpěvu na J. Böhma, který podává neskutečně soustředěný výkon a ač je téměř celé představení připoután k židli, zvládne uhrát cokoli mimikou, hlasem a gestikulací. A tak bych mohl v tomto duchu pokračovat, jenže to bych pak nemohl zmínit neméně výtečnou I. Machalovou, která je Böhmovi rovnocennou partnerkou. Originální využití malého prostoru Div. Troníček a výsostně herecká režie dokázaly z herců vytěžit jen to nejlepší, nebylo zde vlastně ani místo pro jakoukoli faleš. Podobné inscenace ve mně stále znovu jiskří nadšení pro divadlo.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 23.5.2016, počet hodnocení: 1407)
přínosný / zajímavý komentář
85 %. Komorní činohra svým novým titulem opětovně potvrzuje cit principála Jiřího Bábka pro objevnou dramaturgii současných silných a nadčasových témat i přínosný režijní výklad. Hra Busted Jesus Comix živým a originálním jazykem trefně pojmenovává stále aktuálně rezonující společenské problémy a nešvary. Herecký prostor tentokrát bezezbytku využili neuvěřitelně uvěřitelní Jiří Böhm a Ivana Machalová. Autenticita jejich projevu je odzbrojující. Tohle prostě chcete vidět, říkám vám! ;)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Pavel.Tomas 90 %
(zadáno: 30.4.2019, počet hodnocení: 113)
přínosný / zajímavý komentář
Jirka Bohm je prostě skvělý. A ostatní taky, samozřejmě :-)
Greetchen 80 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
(12.5.2018) Komorní hra, sžíravá a mrazivá, ale po všech stránkách skvěle zahraná.
Michvon 80 %
(zadáno: 6.8.2018, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách výtečné. Aktuální až běda! Jiří Böhm podává fantastický výkon, ale i ostatní mu víc než zdatně sekundují.
MMK 90 %
(zadáno: 16.3.2018, počet hodnocení: 78)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající J. Böhm a I. Machalová. Výborně je zobrazené pokrytectví společnosti a upozorňuje se na riziko (a také pokrytectví) kresťanských náboženských fanatiků, které je v USA reálitou dne a v ČR také není vyloučené.
Dagmar 80 %
(zadáno: 4.2.2017, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Další skvělé představení Komorní činohry! Tleskám a fandím.
Patrik2709 80 %
(zadáno: 26.10.2016, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Obsahom aj spracovanim ide o komorne viacvrstevne predstavenie svetoveho formatu. Napadite riesenie hladiska ako aj javiskoveho priestoru. Sarmantna a sucasne suverenna, plus velmi vystizne 'korporativne' naladena Ivana Machalova (manazerka Cora) versus presvedcivy a konciliantny Jiri Bohm (Marco). Prudernejsie ci pochmurnejsie typy sa mozno 'zaseknu' pri uvedomeni si drsnosti reality, no ak sa odosobnia, pokojne sa mozu nechat uniest mnozstvom vtipnych sekvencii bez toho, aby sa citili previnilo. Myslim, ze to je rozhodne ten lepsi variant stanoviska pri konfrontacii akejkolvek absurdity.
GarciaMadero 80 %
(zadáno: 5.10.2016, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výběr divadelní hry!!! Hlavní protagonista také super. Co mi nesedlo byl divadelní prostor, který působil trochu jako při zkoušce. Prakticky žádné osvětlení, scénické prvky v části hlediště a nikoli na jevišti. Chyběla mi lepší atmosféra. Nevím proč nehrající postavy musí sedět celou dobu uprostřed scény? I přesto hra, na kterou stojí za to jít.
J.anek 80 %
(zadáno: 30.5.2016, počet hodnocení: 244)
přínosný / zajímavý komentář
Je to 70% za Bábkovu inscenaci a 100% za výkon Jiřího Böhma, kterému je skvělou partnerkou Ivana Machalová. Kdyby hráli jen oni, byl by to nejspíš mimořádný zážitek - poslouchají se, cítí se, vidíme zrod přátelství a naděje pro oba. Ostatní herci nejsou špatní, ale úplně zbytečně tlačí na pilu, jako by zapomněli, že diváci jsou pár centimetrů od nich - dál hrají i pro druhou galerii. Jestli je to režijní záměr, pak je pitomý. To se ale možná s reprízami usadí. Každopádně je tahle inscenace v kategorii "je zatraceně dobré vidět". :-)
Ba-jo 70 %
(zadáno: 18.4.2018, počet hodnocení: 195)
Michalsky 70 %
(zadáno: 20.9.2017, počet hodnocení: 12)
Národosolsobě 20 %
(zadáno: 24.1.2017, počet hodnocení: 280)
J64 90 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 54)
Marcela 70 %
(zadáno: 1.12.2016, počet hodnocení: 400)
Sluha 80 %
(zadáno: 31.10.2016, počet hodnocení: 160)
Markéta BP 90 %
(zadáno: 1.6.2016, počet hodnocení: 47)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.